Deň ochrany osobných údajov
Jana
Created on January 26, 2025
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
Transcript
START
Si ľahká obeť pre hackerov?
Otázka 1/10
Spoľahlivý antivírusový softvér by si mal/a používať vždy. Je to nástroj, ktorý ochráni tvoje zariadenie pred kybernetickými hrozbami, keď je kvalitný a pravidelne aktualizovaný. Používať zariadenie, či už mobil alebo počítač, bez neho je, ako nechať odomknuté dvere na byte, a tým pozývať dnu kriminálne živly.
Otázka 2/10
So zabezpečením WiFi pripojenia už nepomôže šifrovací protokol WEP. Protokol z roku 1997 má viacero bezpečnostných dier, preto radšej používaj novšie a bezpečnejšie protokoly, akým je WPA2.
Otázka 3/10
Heslo do svojej sociálnej siete (ani nikde inde) by sme nemali dávať nikdy a nikomu. Je to citlivý osobný údaj a ak používaš jedno heslo do viacerých systémov (čo by si tiež nemal), jeho zdieľaním riskuješ ich zneužitie.
Otázka 4/10
Digitálnu stopu za sebou zanecháva každý používateľ pri každom prístupe na internet alebo k iným elektronickým zariadeniam. Zahŕňa webové stránky, ktoré navštíviš, a akékoľvek informácie, čo pri surfovaní vedome či nevedome odošleš. Našu digitálnu stopu môžu použiť na sledovanie našich online aktivít aj zariadenia.
Otázka 5/10
Malvér, ktorý infikuje zariadenie, zašifruje jeho obsah a za odblokovanie chce útočník výkupné. Na obrazovke sa ti vtedy často objaví odpočet, koľko času ti ostáva na zaplatenie predtým, než o údaje nenávratne prídeš. Mnohí si myslia, že je to možné len v amerických akčných filmoch, no veľa prípadov sa vyskytlo už aj na Slovensku.
Otázka 6/10
Cieľom kybernetických zločincov a hackerov môže byť dnes úplne každý. S takýmito útokmi sa stretlo už 19 % Slovákov. Najbežnejšími sú pokusy o krádež financií, hesla či identity. Často sú to útoky prostredníctvom malvéru alebo phishingu.
Otázka 7/10
Zariadenie, účty alebo súbory pred neoprávneným prístupom najlepšie ochrániš použitím viacfaktorového overenia, ktoré poskytuje vyššiu úroveň zabezpečenia. Znamená to, že okrem používateľského mena a/alebo hesla, musíš použiť ešte ďalší spôsob overenia tvojej identity – napríklad kód v aplikácii alebo poslaný do SMS. Silné heslo, ktoré nikomu nikdy neprezradíš, by už malo byť samozrejmosťou.
Otázka 8/10
Najefektívnejším trikom, ako zostať v bezpečí na verejných WiFi, je inštalácia VPN, teda virtuálnej privátnej siete. Táto sieť dokáže vytvoriť zašifrované a bezpečné pripojenie na sieťach, ktoré majú slabšiu ochranu, ako sú práve verejné WiFi.
Otázka 9/10
Ak ti pošle žiadosť o priateľstvo človek, ktorého nepoznáš, mal by si ju zmazať, prípadne používateľa aj zablokovať. Nemôžeš vedieť, či sa za ňou neskrýva podvodník či kyberzločinec, ktorý tak získa prístup k informáciám, čo uverejňuješ. A aj zo zdanlivo nevinných fotiek a profilu môžu profesionálni podvodníci profitovať, napríklad ti ukradnúť identitu.
Otázka 10/10
Podozrivé e-maily nikdy neotváraj, ani neklikaj na odkazy alebo prílohy v nich. Ak sa ti zdá, že správa mohla prísť od legitímnej organizácie, napríklad banky či osoby, ktorú poznáš, over si ju.
Ako sa ti darilo?