Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
5.20 wyd. Jedność e
Woyt Es
Created on January 7, 2025
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Mojżesz
Wyjście z niewoli.
01
Szukam tego, co ważne
Modlitwa
Ojcze nasz, któryś jest w niebie: święć się imię Twoje, przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw od złego. Amen.
– W jaki sposób Józef znalazł się w Egipcie? – W czym się zasłużył dla faraona i narodu egipskiego? – Gdzie zamieszkali jego ojciec i bracia po przybyciu do Egiptu? – Dlaczego z czasem stali się niewolnikami?
Przyczyny pobytu Izraelitów w Egipcie
grupa 5
grupa 4
grupa 3
grupa 2
grupa 1
Historia wyjścia z Egiptu
Będziecie pracować w grupach. Przeczytajcie teksty i wykonajcie poniższe zadania: 1. Zwróćcie uwagą, co najważniejsze jest w tej historii. 2. Nadajcie jej tytuł (i podtytuły). 3. Opowiedzcie historię przed całą klasą.
Historia wyjścia z Egiptu
Przedstawiliście historię Izraelitów podczas ich pobytu w niewoli w Egipcie. Bóg upomniał się o swój naród. Podczas ostatniej plagi zmarł również pierworodny syn faraona. Wówczas faraon pozwolił wyjść Izraelitom z Egiptu, ale później wysłał w pogoń za nimi 600 rydwanów, które zostały zatopione w Morzu Czerwonym. Izraelici wyruszyli do Ziemi Obiecanej, ofiarowanej im przez Boga.
Powrócimy do ostatniej nocy Izraelitów w Egipcie. To, co się tam wydarzyło zapowiada inne wydarzenie. Przeczytajmy fragment Pisma Świętego.
czytanie Pisma Świętego (Wj 12,1.3.11-14.28-29.42.51)
kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny
Pascha Izraelitów
02
ROZWAŻAM I ZDOBYWAM
Pascha, czyli przejście
PASCHA = PRZEJŚCIE
Hebrajskie słowo PASCHA znaczy dosłownie „przejście”. Dla Izraelitów to słowo przypomina „przejście Boga” przez Egipt. Pascha dla narodu wybranego to przejście z niewoli egipskiej do wolności.– Do czego miała posłużyć krew baranka? – Jak Izraelici mieli spożywać wieczerzę? – Przed czym krew baranka ocaliła Izraelitów? – Co Izraelici mieli obchodzić na pamiątkę tego dnia? – Czego dokonał Bóg tej nocy dla Izraelitów?
podpowiedź
ćwiczenia, zad. 2. str. 42. Kolumna pierwsza
Pascha, czyli przejście
– Dlaczego Izraelici chcieli wyjść z Egiptu i powrócić do swojego kraju?
Pascha, czyli przejście
Baranek złożony w ofierze przez Izraelitów przed wyjściem z Egiptu jest zapowiedzią innego Baranka. Podczas każdej Mszy Świętej barankiem nazywamy Jezusa.
Otwórzcie podręczniki na str. 76.Poproszę o przeczytanie zaznaczonego tekstu.
Jezus Barankiem Bożym
– Dlaczego Jezusa nazywamy Barankiem Bożym?– Co to znaczy, że Jezus gładzi nasze grzechy? – Co stało się z Jezusem na Golgocie? – Co zgładziła krew Jezusa przelana na krzyżu? – Z jakiej niewoli uwalnia nas Jezus? – Jak nazywamy ucztę, podczas której przyjmujemy Ciało i Krew Jezusa? – W jakiej wędrówce Bóg czuwa nad nami?
Jezus Barankiem Bożym
podpowiedź
ćwiczenia, zad. 2. str. 42. Druga kolumna
Jezus Barankiem Bożym
Baranek paschalny, który uratował Izraelitów od śmierci, zapowiada Jezusa Chrystusa, który przez swoją śmierć i krew przelaną na krzyżu ratuje nas od śmierci wiecznej. Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy przemienił chleb w swoje Ciało, a wino w swoją Krew, by każdego z nas umocnić w drodze do nieba. On jest prawdziwym Barankiem Paschalnym, który wyzwala nas z niewoli grzechu i daje nam życie wieczne.Świętem Paschy dla chrześcijan jest Wielkanoc, kiedy wspominamy zwycięstwo Jezusa nad śmiercią.
Jezus Barankiem Bożym
Ta Krew z grzechu obmywa mnie,ta Krew czyni mnie bielszym od śniegu. Ta Krew z grzechu obmywa mnie, to jest Baranka święta Krew. Jego Krew, święta Krew /x2 z Golgoty.
Krew Jezusa obmywa nas z grzechów
kliknij w ikonkę,by włączyć dzwięk
Zaśpiewajmy.
03
Zostaję ubogacony i działam
Mojżesz, który wyprowadził naród wybrany z niewoli, zapowiada Jezusa Chrystusa, który wyzwala nas z grzechu. Jak Mojżesz prowadził swój naród do Ziemi Obiecanej, tak Jezus prowadzi nas do naszej ziemi obiecanej – nieba. – Co może być niewolą młodego człowieka – jego „Egiptem”?
Mój Egipt, moja niewola
podpowiedź
ćwiczenia, zad. 4. str. 43. Część pierwsza - piramida
Mój Egipt, moja niewola
Izraelici przyzwyczaili się do wykonywania pracy niewolniczej i to zniewoliło ich wewnętrznie. Nie umieli inaczej żyć. Podobnie jest z nami. Stajemy się niewolnikami, gdy źle korzystamy z tego, co mamy. Zniewolić mogą nas gry, portale społecznościowe, blogi, pościg za modą, narkotyki, alkohol... Tracimy wewnętrzną wolność, myśląc, że to wszystko jest ważne w naszym życiu. Budujemy piramidę zniewoleń, nie szukając innego sposobu życia, bojąc się dokonać w nim zmian.
Mój Egipt, moja niewola
podpowiedź
ćwiczenia, zad. 4. str. 43. Część druga - strzałki
Moja ziemia obiecana, moja wolność
Do Izraelitów w Egipcie Bóg wysłał Mojżesza, by wyprowadził ich niewoli. Izraelici uwierzyli Bogu i wyruszyli w długą drogę. Do nas Bóg wysłał swojego Syna. Wzorując się na Mojżeszu i postawie Izraelitów, zastanówcie się i napiszcie: – Jak możemy uwolnić się od budowania piramidy, która nas zniewala? – Co pomaga zostawić to, co zniewala, i iść drogą w kierunku wolności? – Co powinien młody człowiek zrobić, aby stać się wolnym wewnętrznie? – Co musimy zrobić, by Jezus uwolnił nas od naszych zniewoleń? – Co możemy napisać na kierunku naszej drogi?
Prawdziwa wolność jest tam, gdzie dobrowolnie czynimy dobro i dbamy o swój duchowy rozwój. Są dwa rodzaje wolności: wolność od... i wolność do...
W wolności chcę wypełniać wolę Bożą
podpowiedź
Pracując w grupach wybierzcie jedno z uzależnień wymienionych w piramidzie i rozpiszcie, jaką drogę należy przejść np. od uzależnienia od portali społecznościowych do czasu spędzanego z rodziną.
W wolności chcę wypełniać wolę Bożą
04
Ćwiczenia
ćwiczenia zad. 1. str. 42.
podpowiedź
ćwiczenia zad. 3. str. 42.
link do materiału poza prezentacją
ćwiczenia zad. 5. str. 43.
podpowiedź
05
ZADANIE modlitwa
Zadanie
1. Zastanów się, jakie zniewolenia zagrażają współcześnie młodym ludziom. Wybierz jedno z nich i napisz, w jaki sposób można się przed nim chronić. 2. Ułóż krzyżówkę, której rozwiązaniem będzie słowo „Pascha”. 3. Ułóż modlitwę, w której podziękujesz Jezusowi za uwolnienie z grzechów.
Ta Krew z grzechu obmywa mnie,ta Krew czyni mnie bielszym od śniegu. Ta Krew z grzechu obmywa mnie, to jest Baranka święta Krew. Jego Krew, święta Krew /x2 z Golgoty.
Krew Jezusa obmywa nas z grzechów
kliknij w ikonkę,by włączyć dzwięk
Zaśpiewajmy.
2025
przygotowanie prezentacji
grafika wygenerowana przez AI
bank zdjęć własnych wydawnictwa
Źródło grafiki:
Pan powiedział do Mojżesza i Aarona w ziemi egipskiej: „Powiedzcie całemu zgromadzeniu Izraela tak: Dziesiątego dnia tego miesiąca niech się każdy postara o baranka dla rodziny, o baranka dla domu. Tak zaś spożywać go będziecie: biodra wasze będą przepasane, sandały na waszych nogach i laska w waszym ręku. Spożywać będziecie pośpiesznie, gdyż jest to Pascha na cześć Pana. Tej nocy przejdę przez Egipt, zabiję wszystko pierworodne w ziemi egipskiej, od człowieka aż po bydło, i odbędę sąd nad wszystkimi bogami Egiptu – Ja, Pan. Krew [baranka] posłuży wam do oznaczenia domów, w których będziecie przebywać. Gdy ujrzę krew, przejdę obok i nie będzie pośród was plagi niszczycielskiej, gdy będę karał ziemię egipską. Dzień ten będzie dla was dniem pamiętnym i obchodzić go będziecie jako święto dla uczczenia Pana. Po wszystkie pokolenia – na zawsze w tym dniu będziecie obchodzić święto”. Izraelici poszli i uczynili tak, jak nakazał Pan Mojżeszowi i Aaronowi. [...] O północy Pan pozabijał wszystko, co pierworodne na ziemi egipskiej: od pierworodnego syna faraona [...], aż do pierworodnego tego, który był zamknięty w więzieniu, a także wszystko, co pierworodne z bydła. Tej nocy czuwał Pan nad wyjściem synów Izraela z ziemi egipskiej. [...] Tego samego dnia wywiódł Pan synów Izraela z ziemi egipskiej według ich zastępów. (Wj 12,1.3.11-14.28-29.42.51)
Władzę w Egipcie przejmowali kolejni faraonowie i sytuacja Izraelitów bardzo się zmieniła. Nikt już nie pamiętał, że Józef uratował Egipt od klęski głodu. Naród izraelski stał się tak liczny, że Egipcjanie zaczęli się go bać. Zmusili Izraelitów do wykonywania najcięższych robót, traktując ich jak niewolników, a na rozkaz faraona wszystkie nowo narodzone dzieci płci męskiej miały być zabijane. Wtedy Izraelici zaczęli prosić Boga o pomoc i możliwość powrotu do ziemi Kanaan. Bóg wysłuchał modlitw uciemiężonego ludu i wybrał Mojżesza, który miał wyprowadzić naród wybrany z niewoli i zaprowadzić do ziemi, którą kiedyś otrzymał Abraham.
Grupa 4 Mojżesz przemówił do Izraelitów: spakujcie swój dobytek i przygotujcie się do długiej drogi. W najbliższą noc przez Egipt przejdzie anioł śmierci. Wszyscy egipscy pierworodni synowie umrą i faraon zgodzi się wreszcie na nasze wyjście z Egiptu. Niech każda rodzina upiecze w ogniu baranka i zje go wieczorem z chlebem niekwaszonym i z gorzkimi ziołami. Jedzcie na stojąco w pośpiechu, a na nogi włóżcie sandały, ponieważ jest to noc, w którą przyjdzie nasz Bóg. Będzie to Pascha na cześć Pana Boga. On polecił, by krwią baranka zaznaczyć drzwi domów. Dzięki temu znakowi wasze domy zostaną oszczędzone i nie dotknie ich nieszczęście, które spotka Egipcjan – mówi Bóg. Zapamiętajcie tę noc. Wy, wasze dzieci i dzieci waszych dzieci będziecie zawsze świętować w na jej pamiątkę.
Grupa 3 Mojżesz na polecenie Pana Boga udał się do władcy Egiptu z prośbą, by pozwolił Izraelitom powrócić do Ziemi Obiecanej. Faraon jednak nie chciał tracić taniej siły roboczej, a nawet nakazał, aby Izraelici wykonywali jeszcze cięższe prace. Wtedy Bóg zesłał na Egipt dziesięć plag. Najpierw wody Nilu zamieniły się w krew, ryby wyginęły, a ludzie umierali z pragnienia. Później w całym Egipcie zaroiło się od żab, które dostały się nawet do królewskiego pałacu. Gdy żaby wyginęły, pojawiło się nieskończenie wiele komarów. Po nich przyleciały muchy i zaczęło chorować bydło. Ale faraon nadal nie pozwalał wrócić Izraelitom do swojego kraju. Nie zmienił też decyzji, gdy na ludziach i zwierzętach pojawiły się wrzody, a później wielki grad zniszczył pola. Następnie nadleciała szarańcza, pożerając wszystko na swej drodze i ziemię opanowały ciemności. Faraon był uparty i nadal nie zgadzał się na uwolnienie Izraelitów. Wtedy Mojżesz zapowiedział, że Pan przyjdzie nocą i sprawi, że umrą wszyscy pierworodni w całym Egipcie. Gdy faraon i tym razem zlekceważył groźbę, Pan Bóg powiedział: „Tej nocy przejdę przez Egipt, zabiję wszystko pierworodne w ziemi egipskiej, od człowieka aż do bydła”.
Grupa 1 Mojżesz był Hebrajczykiem, który urodził się w Egipcie. Kiedy faraon wydał rozkaz wymordowania chłopców hebrajskich, jego matka ukrywała go przez trzy miesiące. Potem włożyła go do koszyka z papirusu powleczonego smołą i żywicą i umieściła wśród sitowia na brzegu Nilu. Córka króla Egiptu zauważyła koszyk unoszący się na wodzie. Gdy zajrzała do niego i zobaczyła w nim małego chłopca postanowiła zabrać go na dwór faraona. Nadała mu imię Mojżesz, tzn. „wyciągnięty z wody” i adoptowała go. Jako członek rodziny faraona Mojżesz otrzymał solidne wykształcenie.
Grupa 2Mojżesz był Izraelitą wychowanym na dworze faraona, władcy Egiptu. Pewnego dnia, kiedy Mojżesz był już dorosłym mężczyzną, odwiedził swoich braci Izraelitów. Zobaczył Egipcjanina, który znęcał się nad ciężko pracującym Izraelitą. Oburzony Mojżesz stanął w obronie swego rodaka i zabił Egipcjanina. Kiedy wieść o tym zdarzeniu dotarła do faraona, ze strachu uciekł z Egiptu. Wyczerpany wędrówką przez pustynię, trafił do krainy Madianitów. Ożenił się i zajmował się wypasem owiec swego teścia. Pewnego dnia, pasąc owce, udał się na górę Horeb. Tam zobaczył krzew, który płonął, ale się nie spalał. Kiedy Mojżesz zaciekawiony tym zjawiskiem zbliżał się do krzewu, usłyszał głos, który zawołał go po imieniu. Był to głos Boga. Bóg nakazał mu wracać do Egiptu, by wyprowadzić lud Izraela z niewoli i zaprowadzić go do Ziemi Obiecanej. Bóg objawił również Mojżeszowi swoje Imię: „Jestem, który Jestem”. Z woli Boga Mojżesz stał się przywódcą Izraela.
Grupa 5 Izraelici z całym dobytkiem wyruszyli do ziemi obiecanej przez Boga ich przodkom. Egipcjanie dopędzili ich, gdy rozbili obóz nad Morzem Czerwonym. Izraelitów opanował wielki strach. Przed nimi było morze, a za nimi wojska faraona. Mojżesz uspokajał wszystkich, mówiąc: „Nie bójcie się! Pan będzie walczył za was”. Bóg polecił Mojżeszowi, by wyciągnął rękę nad morze. Mojżesz to uczynił, a „Pan cofnął wody gwałtownym wiatrem wschodnim, który wiał przez całą noc, i uczynił morze suchą ziemią. Wody się rozstąpiły, a Izraelici szli przez środek morza po suchej ziemi, mając mur z wód po prawej i po lewej stronie. Egipcjanie ścigali ich. Wszystkie konie faraona, jego rydwany i jeźdźcy weszli za nimi w środek morza”. Bóg powiedział do Mojżesza: „Wyciągnij rękę nad morze, aby wody zalały Egipcjan, ich rydwany i jeźdźców”. Gdy Mojżesz wyciągnął rękę nad morze ono wróciło na swoje miejsce. Powracające fale zatopiły wojsko faraona, które weszło w morze, ścigając Izraelitów. Izraelici zaś szli dalej po suchym dnie, mając mur z wody po prawej i po lewej stronie. Był to dzień, w którym Pan Bóg wybawił Izraela z rąk Egipcjan.
Izraelici mieli zabić i spożyć baranka, a następnie jego krwią pokropili odrzwia (futryny) i progi swych domów. Widząc ten znak, Bóg ocalił życie pierworodnych mieszkających w tych domach. Krew baranka uchroniła Izraelitów przed śmiercią, a przerażony faraon pozwolił im wyjść z Egiptu. Tego wieczoru Izraelici po raz pierwszy obchodzili Paschę ku czci Pana. Od tego czasu obchodzą ją każdego roku, ponieważ tej nocy przestali być niewolnikami, a stali się wolnym narodem. Pełni radości i nadziei wyruszyli w drogę do kraju swych przodków – do Kanaanu.
Wierni wypowiadają te słowa po przekazaniu sobie znaku pokoju, a kapłan, gdy podnosi Hostię.
– W których momentach Mszy Świętej wierni wypowiadają słowa: „Baranku Boży...”, a kapłan: „Oto Baranek Boży...”?
– Dlaczego wiele osób trwa w swoich zniewoleniach? – Co było potrzebne Mojżeszowi i Izraelitom, by wyjść z niewoli? – Co Izraelici musieli zmienić w swoim myśleniu i postępowaniu, by móc wyjść z Egiptu?
Izraelici musieli zdobyć się na odwagę, by zmienić swoje życie. Musieli wyjść poza budowanie piramid. Uwierzyli, że czeka na nich ojczyzna, którą przygotował im Bóg i w której będą wolni. Zdobyli się na ogromny wysiłek i całymi rodzinami podjęli trudną wędrówkę. Dzięki interwencji Boga pokonali lęk przed faraonem i Egipcjanami, którzy zrobili z nich niewolników. Zaufali Bogu, że chce ich wyzwolić. Dzięki temu zostali uwolnieni z niewoli fizycznej, ale także z niewoli duchowej.
Jezus przychodzi nam z pomocą w sakramencie pokuty i pojednania. Wyzwala nas spod panowania grzechu i daje siłę w Eucharystii. Dlatego warto podejmować codzienną walkę ze zniewoleniem przez systematyczny rachunek sumienia. W ten sposób wypracujesz w sobie wrażliwe sumienie przeduczynkowe. Ono ostrzega przed popełnieniem grzechu, podpowiada, co należy zrobić, co powiedzieć, jak się zachować w konkretnych sytuacjach i zachęca do życia w wolności. W ten sposób łatwiej nam wytrwać w postanowieniu poprawy podjętym podczas sakramentu pokuty i pojednania.
Droga od uzależnienia od portali społecznościowych do wolności:
- zamknięcie kont z osobami, których nie znam...
- ograniczenie prywatności...
- ograniczenie czasu...
- częstsza rozmowa z rodzicami...
- zabawa z rodzeństwem...