Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people create interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

Az Apollo-program tudományos céljainak eléréséhez különböző kőzettípusokat mintáztak meg a Holdon. Ezek vizsgálatához elsősorban a kőzettan és a geokémia eszközeit használták fel, amelyeket az egyetemi földtudományi képzéseken lehet elsajátítani.

Holdkőzetek

bazalt

troktolit és norit

holdi szilikátüveg

holdi breccsák

Az Apollo-program során kiderült, hogy a Hold felszíne nagyrészt magmás kőzetekből épül fel.

  • A világosnak tetsző felföldek („terra”) felszíne szinte teljesen anortozitból és gabbroid kőzetekből (troktolitból, noritból) áll.
  • A Földről sötétnek látszó „mare”
területeket ugyanakkor bazaltalkotja.

Tudtad?A geológiai kutatások során legtöbbször kőzeteket vagy kőzetek valamilyen alkotóját vizsgálják a kutatók. A magmás, metamorf és üledékes kőzetek megismerésének önálló tudományága a kőzettan. A leíró kőzettan (petrográfia) a kőzetek jellemzésével, rendszerezésével foglalkozik összetételük, szerkezetük, szövetük alapján. Ha a kőzeteket kialakító folyamatok feltárása, modellezése a cél, akkor petrológiáról beszélünk.

A Holdon a becsapódások eredményeként jelentős területeken találhatók breccsák.Nagyon ritkák, de nem ismeretlenek a Holdon a gránithoz hasonló kőzetek sem. A Hold felszínét különböző vastagságban regolit („talaj”) borítja. Ez nem olyan, mint a földi talajok, kialakulásában ugyanis nincs nyoma a biológiai aktivitásnak. A holdi regolit a becsapódások során felaprózódott és szétszóródott kőzetek törmelékéből, illetve a kőzetek hirtelen megolvadása és lehűlése során kialakult kerek szemcsékből (szilikátüveg) áll.