Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
5.19 wyd. Jedność e
Woyt Es
Created on December 9, 2024
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Józef egipski
Stał się narzędziem Boga.
01
Szukam tego, co ważne
Modlitwa
Niech nas ogarnie łaska, Panie, Twa.Duch Twój Święty niech dotknie nas.
kliknij w ikonkę,by włączyć dzwięk
Poprosimy Boga, by błogosławił nam i dotknął nas swoją miłością.
Dwunastu synów Jakuba-Izraela
link do materiału poza prezentacją
02
ROZWAŻAM I ZDOBYWAM
W czasie zapowiedzianych lat nieurodzaju bracia Józefa przybyli do Egiptu, żeby kupić zboże dla całej rodziny. Józef wtedy był już doradcą faraona. Posłuchajcie, jak przebiegało spotkanie jego z braćmi.
czytanie Pisma Świętego (Rdz 45,1-5.7.9.11)
kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny
Józef przebacza swoim braciom
– Jaką krzywdę wyrządzili bracia Józefowi?– Jak zachował się Józef wobec braci, którzy go skrzywdzili? – Co dobrego Józef mógł zrobić dla swoich bliskich dzięki temu, że znalazł się w niewoli? – Jaka była relacja Józefa z Bogiem?
Józef przemienia krzywdę w dobro
ćwiczenia, zad. 3. str. 40.
Józef przemienia krzywdę w dobro
podpowiedź
Przebaczenie to trudna sztuka, choć są osoby, dla których przebaczenie jest ważniejsze od własnego cierpienia. 13 maja 1981 r. turecki zamachowiec Ahmed Ali Agca strzelał do Ojca Świętego Jana Pawła II, by go zabić. Papież został poważnie ranny, jednak gdy tylko odzyskał przytomność, z całego serca wybaczył terroryście. Po kilku latach odwiedził go w więzieniu i raz jeszcze potwierdził swoje przebaczenie. Wtedy zamiast słowa „przepraszam” usłyszał od Agcy pytanie: „Dlaczego jeszcze żyjesz? Przecież dobrze strzelałem”. Papież wiedział jednak, że przebaczenie ma wielką moc.
Rozmowa Jana Pawła II z Ali Agcą
03
Zostaję ubogacony i działam
Każdy z nas spotyka się również z przykrościami i krzywdą. Otrzymacie kolejny blankiet recepty, na którym wypiszecie, co pomaga w przebaczeniu i jakie lekarstwo może zastosować piątoklasista, by z trudnej sytuacji wynikło dobro. Wzorem mogą być dla was Józef sprzedany przez swoich braci oraz św. Jan Paweł II. – Jakie trudne sytuacje w swoim życiu może napotkać piątoklasista? – Do kogo może zwracać się o pomoc? – Dlaczego warto ufać Bogu, gdy jest nam ciężko?
Nauka przebaczania
ćwiczenia, zad. 5. str. 41.
Nauka przebaczania
podpowiedź
ćwiczenia, zad. 1. str. 40.
Historia Józefa
link do materiału poza prezentacją
U obcych jest dobrze tylko do czasu. Rodzina Józefa zamieszkała w Egipcie. Z roku na rok było ich coraz więcej. Rodziły się kolejne dzieci i wkrótce powstał duży naród. Egipcjanie obawiali się, że Izraelitów będzie więcej niż Egipcjan i zabiorą im ich rodzinny kraj. Dlatego uczynili Izraelitów niewolnikami. W Egipcie budowano piramidy i miasta. „Egipcjanie nielitościwie zmuszali synów Izraela do ciężkich prac... przy glinie i cegle oraz przez różne prace na polu” (Wj 1,14). Niewolnikom było wyjątkowo ciężko.
Historia Józefa
Również w późniejszej historii naród wybrany spotykał się z prześladowaniami. Taką postawę nazwano antysemityzmem. „Antysemityzm” to działania skierowane przeciwko semitom, czyli potomkom Izraelitów. Każde działanie skierowane przeciwko dobru człowieka i wypływające z nienawiści tylko z powodu innej narodowości jest grzechem. Grzechem jest więc też antysemityzm. Najmocniej był on widoczny podczas drugiej wojny światowej, gdy Żydzi byli prześladowani przez Niemców za samo pochodzenie. Wspominamy do tej pory hitlerowskie obozy koncentracyjne np. w Oświęcimiu, gdzie zginęło około miliona Żydów. Współcześnie także spotykamy się z przejawami prześladowania przedstawicieli narodu Izraelskiego. Dotyczą one między innymi dewastacji budynków związanych z religią żydowską i niszczenia ich symboli religijnych.
Dlaczego antysemityzm jest grzechem
04
Ćwiczenia
ćwiczenia zad. 2. str. 40.
link do materiału poza prezentacją
ćwiczenia zad. 4. str. 41.
link do materiału poza prezentacją
Sprawdź swoją wiedzę!
Sprawdź swoją wiedzę!
05
ZADANIE modlitwa
Zadanie
1. Wyobraź sobie, że jesteś jednym z braci Józefa, i napisz w jego imieniu list o tym, jak doświadczył przebaczenia ze strony swojego brata. 2. Napisz, jak możesz okazywać szacunek wobec wyznawców judaizmu, czyli potomków Abrahama, Izaaka i Jakuba. 3. Podczas wieczornej modlitwy poproś Boga o dar przebaczenia tym, którzy sprawili ci przykrość.
Modlitwa końcowa
Panie Jezu, przebaczam tym, którzy wyrządzili mi przykrość, ponieważ Ty zawsze przebaczasz wszystkie moje grzechy. Proszę Cię, Panie, bym mógł zawsze zło zwyciężać miłością i przebaczeniem i abym tak jak Ty zawsze kochał innych i przebaczał im. Amen. Teraz pozostaniemy w ciszy 1 minutę. Powiedzcie Panu Bogu o waszych problemach i poproście o pomoc.
2024
przygotowanie prezentacji
grafika wygenerowana przez AI
bank zdjęć własnych wydawnictwa
Źródło grafiki:
Józef w głębi serca był przekonany, że wszystko, co działo się w jego życiu, zaplanował Bóg. To On z trudnych sytuacji i cierpienia wyprowadził dobro. Józef wybaczył braciom krzywdy i uzyskał zgodę faraona na sprowadzenie całej rodziny do Egiptu. Rodzina Józefa otrzymała od faraona żyzną ziemię Goszen, gdzie osiedliła się na długie lata. Wkrótce rozrosła się w potężny naród izraelski.
Józef nie mógł opanować swego wzruszenia [...]. Wybuchnąwszy głośnym płaczem [...], rzekł do swych braci: „Ja jestem Józef! Czy ojciec mój jeszcze żyje?” Ale bracia nie byli w stanie mu odpowiedzieć, gdyż na jego widok ogarnął ich strach. On zaś rzekł do nich: „Przybliżcie się do mnie!” A gdy oni się przybliżyli, powtórzył: „Ja jestem Józef, brat wasz, to ja jestem tym, którego sprzedaliście do Egiptu. Ale teraz nie smućcie się i nie wyrzucajcie sobie, żeście mnie sprzedali. Bo dla waszego ocalenia od śmierci Bóg wysłał mnie tu przed wami. [...] aby wam zapewnić następców na ziemi i abyście przeżyli dla wybawienia wielu. [...] Idźcie przeto śpiesznie do mego ojca i powiedzcie mu: Józef, syn twój, mówi: Uczynił mnie Bóg panem całego Egiptu. Przybywaj bezzwłocznie. [...] Będę cię tu żywił, bo jeszcze przez pięć lat będzie głód; i tak nie poniesiecie straty – ani ty, ani twoja rodzina, ani twój dobytek”. (Rdz 45,1-5.7.9.11)
– Dlaczego bracia przestraszyli się Józefa? – Kto według Józefa wysłał go do Egiptu? – Co dobrego zrobił Józef poddając się prowadzeniu przez Boga? – Dzięki czemu udało mu się uratować rodzinę?
Józef nie czekał, aż bracia go przeproszą za wyrządzoną krzywdę, ale pierwszy chciał się z nimi pojednać. Pokazał, że nie ma do nich żalu i podzieli się z nimi chętnie tym, co posiada. Wiedział, że nawet złe zamiary człowieka Bóg potrafi przemienić w dobro.
- uratowanie Egipcjan od śmierci głodowej,
- przebaczenie braciom,
- pomoc rodzinie i uratowanie ich od głodu,
- zamieszkanie rodziny w krainie Goszen...
- zaufanie Bogu pomimo trudności,
- wiara, że Bóg kieruje życiem,
- modlitwa,
- pełna dawka przebaczenia...