państwo jako instytucja
martyna pyrkowska
Created on November 18, 2024
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
THE EUKARYOTIC CELL WITH REVIEW
Presentation
INTRO INNOVATE
Presentation
FALL ZINE 2018
Presentation
BRANCHES OF U.S. GOVERNMENT
Presentation
QUOTE OF THE WEEK ACTIVITY - 10 WEEKS
Presentation
MASTER'S THESIS ENGLISH
Presentation
SPANISH: PARTES DE LA CASA WITH REVIEW
Presentation
Transcript
Martyna Pyrkowska
start
Eksploracja tajników funkcjonowania państwa;jednostka, a wspólnota.
Państwo jako instytucja
Od potęg gospodarczych tj. USA przez Polskę aż do Madagaskaru- co łączy je wszystkie?
Na świecie znajdują się obecnie 193 państwa
Krótka historia konceptu państw
SPOKÓJ...
PO CHWILI
Back
bezpieczeństwo i sprawiedliwość.” – Arystoteles.
„Państwo jest formą organizacji życia społecznego, która zapewnia ludziom
Przykładem różnic międzynarodowych są standardy piękna różniące się na całym świecie.
Różnice między państwami są niesamowicie duże, jednak każde łączy to, co powinno zapewniać obywatelom.
Ciekawostki o najstarszym nadal istniejącym państwie
Funkcje, które powinno pełnić państwo
- funkcja wewnętrzna i zewnętrzna
- funkcja gospodarczo-organizatorska
- funkcja socjalna
- funkcja kulturowa
- funkcja oświatowa
- funkcja wychowawcza
Czyli porządkowanie sytuacji wewnętrznej
Czyli stosunki międzynarodowe
Funkcja zewnętrzna
Funkcja wewnętrzna
+ info
+ info
Miał miejsce w Tokio, a nie jak jest powszechnie uważane w Dreźnie.Według raportów toksijskiej policji zginęło 97 tys. ludzi, 125 tys. zostało rannych, a spłonęło ćwierć miliona budynków.
Najbardziej drastyczny nalot dywanowy II Wojny Swiatowej
Funkcja socjalna
Lorem ipsum dolor sit amet
Zapewnienie odpowiedniego rozwoju psychicznego i fizycznego dzieci i młodzieży, umożliwianie rozwoju zainteresowań i zapewnianie opieki.
Funkcja wychowawcza
Obejmuje zarządzanie instytucjami kulturalnymi w kraju, dbałość o rozwój edukacji, pielęgnacja tradycji i umożliwianie każdemu zdobycie wykształcenia.
Funkcja kulturowo-oświatowa
Okazywanie pomocy potrzebującym przez np. zasiłki socjalne, opiekę zdrowotną oraz utrzymywanie norm prawnych dot. zatrudnienia.
Funkcje zarządzania
Funkcja gospodarczo-organizatorska
Funkcja gospodarcza zajmuje się głównie wspieraniem rozwoju rynku, zarządzając zasobami naturalnymi, a także inwestując w infrastrukturę publiczną, taką jak transport, edukacja czy służba zdrowia. Dodatkowo, państwo często interweniuje na rynku, aby zapewnić stabilność gospodarczą, kontrolować inflację czy bezrobocie oraz promować sprawiedliwość społeczną przez system podatków.
Z kolei funkcja organizacyjna umożliwia prawidłowe funkcjonowanie społeczeństwa, takich jak ustanawianie i egzekwowanie prawa, zapewnianie bezpieczeństwa publicznego, organizowanie służb administracyjnych i instytucji państwowych. Dzięki tym działaniom państwo zapewnia porządek i stabilność, tworząc warunki do rozwoju zarówno dla jednostek, jak i całych społeczności.
Państwo to przede wszystkim ludzie.
Mówi o tym koncepcja umowy społecznej- idea filozoficzna, której główną myślą jest państwo i rząd, które powstają za zgodą ludzi, obywateli.Jednostki dobrowolnie zrzekają się części swojej wolności i podporządkowują się wspólnej władzy oraz prawu, aby zapewnić sobie ochronę, bezpieczeństwo i porządek społeczny. W zamian za to państwo zobowiązuje się chronić ich prawa i zapewniać im odpowiednie warunki życia.
Co buduje państwo
Dziękuję za uwagę!
Władza państwa to zdolność do kształtowania rzeczywistości społecznej, decydowania o zasadach, które rządzą życiem obywateli, oraz zapewniania porządku w kraju. To państwo ma narzędzia, by wprowadzać prawo, reagować na kryzysy i kontrolować różne aspekty życia codziennego, od edukacji po bezpieczeństwo.
Władza
W USA działa trójpodział władzy:-władza ustawodawcza (kongres)-władza wykonawcza (prezydent)-władza sądowa (sądy)
Suwerenność
Suwerenność to niezależność państwa, wyrażająca się w stanowieniu najwyższej władzy na danym terytorium. Umożliwia to zarządzanie terenem i zamieszkującą go ludnością.Polska ją utraciła na 123 lata, a tym samym charakter państwa. Dopiero w 1918 roku zawidniała na mapie i mogła znowu pełnić niezależną władzę nad swoim terytorium
Definicja:
Państwo jest przymusową organizacją, wyposażoną w atrybuty władzy zwierzchniej zapewniające zasiedlającej jego terytorium społeczności warunki egzystencji korzystne odpowiednio do siły ich ekonomicznej pozycji i politycznych wpływów.Na tej prezentacji państwo zostanie scharakteryzowane przez:
- suwerenność
- władzę
- przymusowość
- teren
Są to ogólne uprawnienia do stosowania przymusu w celu utrzymania porządku, zapewnienia bezpieczeństwa oraz egzekwowania prawa. Przymus ten może być stosowany poprzez różne instytucje, takie jak policja, sądy czy wojsko i opiera się na możliwości użycia środków prawnych, ekonomicznych lub fizycznych, aby zapewnić przestrzeganie norm i przepisów.
Przymusowość:
Teren
Teren państwa to obszar, który obejmuje wszystkie jego granice, zarówno lądowe, jak i wodne, nad którymi państwo sprawuje pełną kontrolę. Na tym terytorium państwo wprowadza prawo, organizuje życie społeczne i gospodaruje swoimi zasobami naturalnymi.
Ludzie ewoluowali w osobnych plemionach, im więcej grup się tworzyło, tym większa była pomiędzy nimi rywalizacja. Równocześnie kształciły się wewnętrzne hierarhie, które z czasem przekształcały się w coraz bardziej skomplikowane systemy prawne. Podwaliny podziału państw kształciły się również przez naturalne bariery np. góry czy oceany.
Przez wiele wieków walki o terytorium i dominację stanowiły ważny powód wojen. Kontrolowanie terytorium oznaczało dominację nad surowcami, szlakami handlowymi i ludnością, co często prowadziło do krwawych walk między państwami i królestwami. Konflikty o terytorium zmusiły państwa do rozwoju wojsk i strategii ekspandowania granic. Rywalizacja o ziemie pobudzała wzrost znaczenia administracji oraz strategicznego strukturyzowania państwa co przyczyniło się do powstania bardziej zorganizowanych jednostek państwowych.
Dopiero niezmiernie wycieńćzające wojny światowe zmusiły liderów państw do ponownego przewaluowania swoich wartości i skłonienia się w stronę międzynarodowych układów i unormowania granic państw raczej dyplomatycznie. Tak właśnie zakiełkowały pierwsze światowe organizacje niemal ogólnoświatowe i mozolnie zaczęliśmy zmierzać do dzisiejszego "poziomu" polityki.
Niektóre plemiona żyją jednak w całkowitej izolacji od reszty świata, a kontakty z nimi zostały dla ich dobra zaniechane. Nadal posługują się prymitywnymi narzędziami i żyją w symbiozie z naturą. Jednym z takich plemion są zamieszukący Północny Sentinel Sentinelczycy.
NarodyZjednoczone
Jednak reszta świata znacznie różni się od mieszkańców tej wyspy i może mówić o sobie jego mieszkańcy globalnej wioski. Międzynarodowa komunikacja i transport nie sprawia już większych problemów. Słyszałam nawet ostatnio opinię utrzymującą, że skoro globalizacja to zjawisko, które będzie zwiększało swoją skalę, dlaczego nie możemy zawiesić konfliktów, stworzyć jedno gigantyczne państwo, a zamiast tego swoją energię poświęcić na wszechstronny rozwój dla dobra człowieka?Uznałam to za ciekawy koncept i chociaż raczej awykonalny, dlaczegoby na potrzeby tej prezentacji nie spróbować zilustrować jak kluczową rolę pełni państwo? Na kilka minut dajemy życie Narodom Zjednoczonym!UWAGA! idea jest prezentowana w dużym uproszczeniu
Tę funkcję można pogrupować na następujące kategorie:
- zapewnienie porządku i bezpieczeństwa obywateli: zapewnianie równowagi stosunków międzyludzkich i powoływanie instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i regulację prawa; kontrola migracji i terroryzmu.
- ochrona zdrowia i mienia obwywateli: zapewnienie opieki zdrowotnej, miejsca pracy i wypłaty umożliwiającej komfortowe życie.
- zabezbieczenie systemu ładu w kraju: ekonomicznego i społecznego oraz wsparcie przedsiębiorców i polskich biznesów.
- zapewnienie wewnętrznego bezpieczeństwa państwa i rozwijanie stosunków międzynarodowych
- działania sprzyjające rozwojowi państwa
- działania usprawniające przepływ informacji oraz kontakty międzyludzkie: zarządzanie przekraczaniem granicy i regulacje związane z dokumentami do tego potrzebnymi
Funkcja zewnętrzna
Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku po 123 latach opresji i wtedy też wróciła na mapy świata. Dziś możemy żyć w wolnym kraju, ale nie zapominajmy o jego historii..
W latach 80., kiedy Solidarność stała się masowym ruchem społecznym, władze PRL straciły możliwość sprawowania kontroli opartej na przymusie. Miliony ludzi otwarcie wystąpiły przeciwko reżimowi, domagając się demokratycznych zmian. Upadek komunizmu w Polsce w 1989 roku był efektem szerokiego społecznego sprzeciwu, pokazując, że system narzucony bez rzeczywistej zgody społeczeństwa był skazany na upadek.
Bliski przykład
Bunt Polaków przeciw komunizmowi
Teoria teistyczna
Istnieje wielu wyznawców, że państwa zostały utworzone dzięki Boskiej mocy, która przekazała kompetencje świeckim obywatelom i szczególnie obdarzyła wiedzą liderów państw. To łączyło królów czy cesarzy z Bogiem i zapewniało niepodważalność i ich opinii, gdyż przecież ich władza pochodzi od Boga.