Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Galamb József szabadulószoba
Galamb József
Created on November 18, 2024
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Galamb József, a Szegedi Szakképzési Centrum Déri Miksa Műszaki Technikum diákja
Bevezető
Bevezető
Online szabadulószobánkban Galamb József tevékenységeit ismerheted meg. Mind a négy szobában ismereteket találsz róla, majd ha a szobához kapcsolódó kérdéseket helyesen megválaszolod, egy kódot kapsz jutalmul. A négy szoba végén kapott négy kódot kell megoldásként beírnod a sikeres kiszabaduláshoz.
Pag. XX
Pag. XX
Pag. XX
Pag. XX
Galamb József egyéb találmányai
Ford T-modell
Galamb József a szegedi Állami Fa- és Fémipariskolában
Galamb József ifjúkora
A szobák
Olvasd el a fejezetet, majd válaszolj a kvízkérdésekre!
Galamb József ifjúkora
Első szoba
1.
Galamb József 1881. február 3-án született Makón. Szülei makó-újvárosi reformátusok. Édesapja Galamb József, édesanyja Putnoki Sára volt. A szülői házat (Hosszú utca 63. szám), a Galamb család 1840-ben vásárolta meg. A szülőknek hét gyermekük született, de csak öten élték meg a felnőttkort. Édesapjukat 1898-ban veszítették el. A legidősebb fiú, Sándor (1878-1956) neves ügyvéd volt, a két világháború között a helyi közélet fontos szereplője és alakítója. A második gyermek volt József, akit a rövid életű István követett (1883-1895), majd megszületett az egyetlen lány, Rozália (1885-1913). A Ford gyárat Makón János (1887-1926) képviselte (aki tüdővészben hunyt el a késmárki tüdőszanatóriumban), majd Ferenc (1894-1965). Galamb József Makón az újvárosi református iskolában kezdte tanulmányait, majd 1892 és 1895 között a makói Szegedi utcai polgári iskolában folytatta. Makói tanulmányai alatt általában jeles és jó osztályzatokat érdemelt ki.
Galamb József ifjúkora
Első szoba
1.1
A tehetséges fiú Szegeden folytatta tanulmányait. Szeged után Budapesten a Magyar Királyi Állami Felső Ipariskolában - ma Óbudai Egyetem - folytatta tanulmányait, ahol a gépi szerkezetekkel és azok alkalmazási lehetőségeivel foglalkozott. Itt találkozott Balogh Károllyal, akivel majd a Ford Műveknél is együtt dolgoznak. A gépész osztályon jeles eredménnyel végzett. Édesapja elvesztése után gyakorlatilag önfenntartóvá vált. Fővárosi tanulmányait 1901-ben fejezte be. 1901-től 1905-ig számtalan munkahelyen ismerkedett a munka világával. Galamb József rövid ideig dolgozott a diósgyőri vasgyárban. Onnan vonult be katonai szolgálatra 1901-ben. Az Osztrák-Magyar Haditengerészetnél gépkezelői tanfolyamra küldték. Érdekesség, hogy Horthy Miklós volt a Kranich torpedónaszád parancsnoka, amelyen Galamb József szolgált. A katonaságtól műszaki altisztként szerelt le. Következő munkahelye a hódmezővásárhelyi mérleggyárban volt, később Aradon dolgozott, és az ott kapott ösztöndíjjal indult európai tanulmányútra. Megfordult Bécsben, Drezdában, Berlinben, Hamburgban és Brémában. Amikor kifogyott pénzből, a brémai Federracht hajógyárban helyezkedett el. Később Düsseldorfba utazott, de két hét elteltével már Frankfurt am Main-ban tartózkodott, a németországi autógyártás korabeli központjában. Az Adler gyár motorösszeszerelő üzemében kapott munkát. Akkor még egy ember készített el egy teljes motort, így ez komoly tapasztalatot jelenthetett Galamb Józsefnek. Visszaemlékezése szerint akkor — 1903-ban — építették az első négyhengeres motort a gyárban..
Első szoba
1.2
Ott már együtt dolgozott Balogh Károllyal. Vele és Fischof Manóval együtt keltek útra az Amerikai Egyesült Államokba, mert az 1904-ben nyíló világkiállítást kívánták megtekinteni. (A St. Louisban, Missouri államban megrendezett kiállításon az egyik legnépszerűbb pavilon a szállítással foglalkozott. 140 modellt lehetett megismerni, amelyek gőzzel, benzinnel vagy árammal üzemeltek. Ez volt az első alkalom, hogy ilyen kiállításon személyautókat és motorkerékpárokat is felvonultattak.) A fiatalok először New Yorkba utaztak 1903-ban, ahol gyorsan munkát kellett találniuk. Galamb József első munkahelye New York-ban egy papírgyár, majd festő lett, Pittsburgben szerszámkészítő. Miután elég pénzt gyűjtött, elutazott St. Louisba megtekinteni a kiállítást. Úgy tervezte, hogy a kiállítás után, 1904 végén visszatér Németországba, hiszen bírta az Adler cég vezetőjének ígéretét arra, hogy újra munkát kap.Előbb azonban a visszaútra akarta megkeresni a pénzt, így Clevelandben karburátorokat készített, de közben géptervezői állást keresett, mert mint mondta: „Vissza szerettem volna kerülni a rajztáblához". Innen utazott 1905 novemberében Detroitba, az amerikai autógyártás központjába, hogy meglátogassa barátait. A városban tapasztaltak eltérítették hazatérési szándékától.
Első szoba
1.3
START
Kvíz
LEARNING EXPERIENCE
Válaszold meg helyesen a kérdéseket, hogy közelebb lehess a kijutáshoz!
Budapesten
Szegeden
Makón
Hol született Galamb József?
LEARNING EXPERIENCE QUIZ
Az I. világháború idején
Dualizmus idején
Reformkorban
Melyik történelmi időszakban született Galamb József?
LEARNING EXPERIENCE QUIZ
10
1901-es bizonyítványszerzése után hány évig ismerkedett a munka világával, hány év telt el a Ford Művekbe lépéséig?
LEARNING EXPERIENCE QUIZ
Ügyesen teljesítetted az első szobát! A kiszabaduláshoz szükséges kódhoz tartozó első betű: ,,G''
LEARNING EXPERIENCE
Olvasd el a fejezetet, majd válaszolj a kvízkérdésekre!
Galamb József a szegedi Állami Fa- és Fémipariskolában
LEARNING EXPERIENCE
Az iskolát 1894-ben alapították. Önálló épülete felépülésééig bérelt tantermeket használtak. Galamb József azonban 1896-ban már az akkorra felépült Mars téri épületben kezdhette meg tanulmányait. Az épület ma is áll, az egyetem gépész kara működik benne. Az épület tervezője az iskola első igazgatója, Vig Albert. A kezdetektől 1910-ig az internátust az épület legfelső emeletén rendezték be 22 növendéknek. A konyha, étkező az alagsorba szorult.
LEARNING EXPERIENCE
2.1.
Valamint Csonka János testvére, Csonka Ferenc is tanította őt.
Kiváló tanárok tanították az iskolában:
Az Állami Fa- és Fémipari Szakiskolában 1896-tól tanult Szegeden. Szorgalmát jutalomkönyvekkel ismerték el. A gépészeti szakosztályba járt, és például gépszerkesztési rajzból, gépszerkezettanból, valamint mezőgazdasági géprajzból is jeles tanuló volt. A fennmaradt néhány ábrázoló geometriai rajza pedig kiváló rajzkészségről tanúskodik.
LEARNING EXPERIENCE
2.2.
Az iskolai Értesítők szerint I. és II. évfolyamon, fémipari szakosztályba járt Galamb ezekben a tanévekben. Koncz Sándor mértanirajz és ábrázoló mértan tanára irányítása alatt rajzolta ezeket a szakrajzokat. Például a villogó gomb alatt található szakrajza segítségével Galamb József is megtanulta az egyszerű testek két vetületéből a harmadik meghatározását, s a 3. vetületből azok axonometrikus képének felrajzolását. Az ábrázoló geometriában „Két felület metszésvonalát áthatásnak nevezzük.” A rajzlapon négy különálló áthatási rajz látható, a teljes rajzlap bal alsó áthatási rajza pedig egyméretű axonometriában van ábrázolva. A szerkesztés gyakorlati célja azon kívül, hogy látványos:pl.: amennyiben lemezből készült testet (idomot; kazánt, lemezkúpot stb.) tömör, vagy másik lemezidommal döfünk vagy keresztezünk, akkor az áthatási metszésvonalakból kiindulva, annak megfelelő rajzba forgatásával nyerjük az idom lemezborításának a szabásmintáját.
LEARNING EXPERIENCE
2.3.
Az 1896-os iskolai évkönyv tanulói névsorában találjuk Galamb József nevét is.
További rajzai még:
Az oldal bal alsó sarkában látható rajza, amely egy udvari részletet ábrázol, ferdeszögű, vagy más néven frontális axonometrikus ábrázolás, ahol egyik sík torzításmentesen van rajzolva, de ehhez kapcsolódó rá merőleges élek 1:2 arányban, tehát a vízszintesek és függőlegesek mindig megmaradnak, mert két sík akkor merőleges, ha van olyan egyenes, amelyik merőleges a másik síkra. A rajz felső részén az elővázlatok bizonyítják, hogy a rajzoló értette, amit csinált. Galamb József Szegeden készült szakrajzait is ma az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kara őrzi.
LEARNING EXPERIENCE
2.4.
START
Kvíz
LEARNING EXPERIENCE
Válaszold meg helyesen a kérdéseket, hogy közelebb lehess a kijutáshoz!
1884
1894
1904
Mikor alapították a szegedi Állami Fa- és Fémipariskolát?
LEARNING EXPERIENCE QUIZ
1894-től
1898-tól
1896-tól
Mikortól volt tanulója két tanéven át Galamb József az iskolának, a Mars téri épületnek?
LEARNING EXPERIENCE QUIZ
Arleth Ferenz
Csonka Ferencz
Koncz Sándor
Ki tanította neki a szakrajzot?
LEARNING EXPERIENCE QUIZ
Ügyesen teljesítetted a második szobát!A kiszabaduláshoz szükséges kódhoz tartozó második betű: ,,J''
LEARNING EXPERIENCE
Olvasd el a fejezetet, majd válaszolj a kvízkérdésekre!
Ford T modell
LEARNING EXPERIENCE
3.
„Joe, az az ötletem támadt, hogy új kocsit tervezünk. A III. emeleten, hátul egy külön szobába vigyen egy fekete iskolatáblát és a saját rajztábláját, azonnal hozzákezdünk egy új modell megtervezéséhez. Nem kell róla tudnia senkinek” – mondta 1907 elején Henry Ford az ifjú mérnökének, Galamb Józsefnek. Ebben a szobában születtek meg azok a forradalmi műszaki ötletek, amelyek teljesen új irányt szabtak az autóiparnak.
Állást keresett Detriotban, ezért jelentkezett a Cadillac Motors Company-nél, ahol Frank Johnson, a szerszámkészítő üzem vezetője 18 dollárt ajánlott neki, mert nem tudta, mennyire jó szerszámkészítő. Ez volt délelőtt. Ebéd előtt még átugrott a Fordhoz. Ott Harold Wills mérnök nagyobb fizetést ajánlott. Az ebéd alatt pedig barátja a Silent Northern céghez hívta. Így egy nap alatt három állásajánlata volt. Még visszatért a Cadillachez, ahol elkészítette a kért műszaki rajzokat, ami miatt már 20 dollárt ajánlottak neki, de visszautasította. Inkább a még kevésbé neves Fordot választotta, mert ott nagyobb lehetőséget látott a szakmai karrierre. Galamb József 1905. december 11-től lett a Ford Motor Company alkalmazottja. Munkahelyéhez 38 éven át hűséges volt. Az 1903. június 10-én alapított cég akkor még alig ismert, önálló, saját gyártású autókkal nem is rendelkezett. Elsősorban a Dodge Brothers Motor Company cég alkatrészeiből és motorjaiból rakták össze autóikat, tehát összeszerelő cég volt. Új munkahelyén első feladata az úgynevezett N-modell hűtőrendszerének áttervezése és a hátsó futómű megtervezése volt, illetve az S-, majd a K-modellen is dolgozott. Kiváló rajzkészségére, amely kibontakozásához a makói, szegedi és budapesti fémipariskolák adták az alapot - figyelt fel Henry Ford.
LEARNING EXPERIENCE
3.1.
Az 1908. szeptembertől gyártott Ford T-modellt, a Bádog Böskét a gyorsan növekvő kereslet miatt 1914-től futószalagon állították elő. Ez volt Galamb József harmadik nagy találmánya, újítása az autógyártásban. A karosszéria tervezésénél is az anyagtakarékosságra törekedtek. A nagy mennyiség olcsóbb előállítást és vételárat jelentett. Ez lett az első nagy tömegben gyártott autó. A gépkocsi mindössze 540 kg-ot nyomott, hiszen a 22 lóerős, négyhengeres motort egy nemrég feltalált acélötvözetből (króm-vanádium ötvözete) készítették. A motor nemcsak benzinnel, hanem petróleummal és etilalkohollal is működtethető volt. Az autó képes volt a 60 km/órás sebesség elérésére is.
Az autó a század eleji Amerikában is rendkívül drága volt. Henry Fordnak támadt az az ötlete, hogy olcsó, könnyen kezelhető személyautót tervezzen. Ez lett a T-modell, amely átalakította az amerikaiak életét, és a motorizációt a hétköznapok részévé tette. A tervezést több mérnök, közöttük Galamb József részvételével a Piquet Avenue Plant-en lévő épület emeleti tervezőirodájában kezdték meg. Galamb visszaemlékezése szerint 1907 elején hívta Henry Ford a tervező csapatba, és az ő feladata lett az új bolygóműves sebváltó megtervezése, mert az addigi sebességváltókat nem tartották praktikusnak. Forradalmi elképzelést valósított meg Galamb, hiszen addig a karosszérián kívül lévő karral váltottak sebességet, ezt viszont lábbal, belülről kapcsolhatták. Tehát a Ford T-modell bolygóművel ellátott kétsebességes váltóval, mechanikus kuplunggal működött. Öt-hat hónapot vett igénybe a tervezés, amelynek az eredményét 15 millió Ford T-modellbe szerelték be. Az autó tervezése során a könnyű szerelhetőségre - csereszabatos alkatrészekre – és a megbízható működésre nagy hangsúlyt fektettek. Fontos volt, hogy meg tudták oldani a levehető hengerfej gyártását, amelyet az N-modellen teszteltek. Ez volt Galamb József másik nagy találmánya.
LEARNING EXPERIENCE
3.2.
A Galamb József tervezte híres Ford T-modell gépkocsi sebességváltója egymás után kapcsolt bolygókerekes fokozatokból állt, a sebességváltás az egyes fokozatok szalagfékkel való lefékezése (rögzítése) által valósultak meg.
Galamb szerint sok baj volt például a fékkel, de Henry Ford semmilyen változtatást nem akart. A Ford T-modell jelentősége, hogy kikényszerítette tehát az acélipar, a gumiipar, az olajipar, valamint a közlekedés infrastruktúrájának további fejlesztését. A gumiipar fejlődését azzal sürgette, hogy az első Ford T-modellek gyártásakor még a mai mesterséges gumikat nem ismerték. A gumifák nedvét használták az abroncsok készítéséhez. A világ gumitermelésének kb. 70%-át használták fel az autógyárak. Ezért Ford elhatározta, hogy saját gumifarmot létesít Brazíliában, az Amazonas mellett. A vállalkozás nem lett sikeres, de közben feltalálták a mesterséges gumit. Galamb József lassan lépkedett előre a ranglétrán, miközben a Ford a világ egyik legnagyobb gyártója lett. Foglalkozott a Ford T-modellre alapozott versenyautó tervezésével, amely képes volt legyőzni a kor egyik leggyorsabb autóját, az úgynevezett „Blitzen Benz”-et. Az új versenyautóval Frank Kulick több győzelmet is aratott.
LEARNING EXPERIENCE
3.3.
A Ford T-modell a Makói Múzeumban
LEARNING EXPERIENCE
3.4.
START
Kvíz
LEARNING EXPERIENCE
Válaszold meg helyesen a kérdéseket, hogy közelebb lehess a kijutáshoz!
Mindig autótervezéssel és kivitelezéssel foglalkozott
Papírdobozok gyártásával
Más cégek alkatrészeinek összeszerelő műhelye volt
Az 1903-ban alapított Ford Művek mivel foglalkozott eredetileg?
LEARNING EXPERIENCE QUIZ
a karosszéria méretezése
a fékrendszer kialakítása
az új bolygóműves sebességváltó megtervezése
A Ford T-modell tervezőcsapatában mi lett Galamb József feladata, mi lett Galamb József találmánya?
LEARNING EXPERIENCE QUIZ
Nem tekinthető találmánynak.
A kurblizás koszos munka volt, így pl. Ford felesége elektromos autóval járt, ami nagyon-nagyon drága volt. Galamb József találmánya jelentősen csökkentette a költségeket, hiszen nagy tömegben gyártották a sebváltót.
Addig a karosszérián kívül lévő karral váltottak sebességet, ezt viszont lábbal, belülről kapcsolhatták.
Mi volt a találmány értékű Galamb József munkájában?
LEARNING EXPERIENCE QUIZ
Alig volt más autó ekkoriban.
Ford az autó népszerűségét kihasználva számíthatott sok vásárlóra, amivel letörni tudta az autó árát.
Míg eddig az autók alkatrészeit egyedileg gyártották, majd rakták össze az autót, ennek az autónak szabványos alkatrészei voltak. A futószalagon való gyártás szintén a tömeggyártást, így olcsóbb előállítást biztosította.
Miért volt relatíve olcsó a Bádog Böske?
LEARNING EXPERIENCE QUIZ
A többi iparág fejlődésének volt eredménye a Ford T-modell megszületése.
Elsősorban a vegyipar fejlődését kívánta.
Acélipar, gumiipar, olajipar, valamint a közlekedés infrastruktúrájának további fejlesztését.
Milyen más iparágak fejlődését kívánta meg a Ford T-modell előállítása?
LEARNING EXPERIENCE QUIZ
Ügyesen teljesítetted a 3. szobát! A kiszabaduláshoz szükséges kódhoz tartozó harmadik betű: ,,F''
LEARNING EXPERIENCE
Olvasd el a fejezetet, majd válaszolj a kvízkérdésekre!
Galamb József egyéb találmányai
LEARNING EXPERIENCE
4.
A Ford T-modellből 1908-tól az 1920-as évekig 15 millió készült. Viszont a Ford T „hétköznapi”, praktikus termék volt, nem elégítette ki a luxusigényeket. Számtalan újítás, és majd húsz évnyi piacuralás után 1927-ben gördült le az utolsó Ford T a gyártósorról. (Ezt máig csak a Volkswagen bogárhátúja tudta felülírni.) Galamb József 1908 és 1914 között a Ford gyár mérnökeként a karosszéria, a motor, valamint a hűtő tökéletesítésén dolgozott. Fizetéséből kétszintes házat tudott vásárolni magának. Az első világháború alatt tengeralattjárók felderítésének technikájával, repülőgépmotorok tervezésével foglalkozott. 1915-ben kapta meg az amerikai állampolgárságot. 1917-ben Dorothy Beckhammel házasodott össze. Esküvőjükre a Ford család, és nagyon sok munkatárs utazott el. A házaspárnak két lánya született. A Ford A-modellel folytatta a tervezést, de az nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
LEARNING EXPERIENCE
4.1.
Fordson traktor
Makón
A Ford Művek nagyon fontos gyártmánya a Fordson-traktor. Galamb József 1907-től gondolkodott a megvalósításán. 1917 és 1920 között 100.000 db készült belőle, ez volt az első sorozatgyártásban készült mezőgazdasági jármű. Ebből hat darabot küldött 1921-ben Makóra a testvéreinek, forgalmazásra. 1922-ben Makóra is látogatott, hogy segítse testvérét a Ford-lerakat elindításában. Így segítette családját. Többször is hazalátogatott, utoljára 1932-ben. A gazdasági világválság miatt csak Galamb József anyagi segítségével tudott talpon maradni a cég. A második világháború után, a makói gazdák által megvásárolt kb. 20 traktor, állami gazdaságoké lett.Galamb József a feszített munkatempó miatt 1943-ban infarktust kapott, nyugdíjba vonult. Detroitban halt meg 1955-ben, ott is temették el.
LEARNING EXPERIENCE
4.2.
5 millió
15 millió
Több százezer
Kb. hány Bádog Böske készült összesen?
LEARNING EXPERIENCE QUIZ
1907-től 1927-ig
1908-tól 1927-ig
1905-től a második világháborúig
Mettől meddig folyt a Ford T-modell gyártása?
LEARNING EXPERIENCE QUIZ
Ford A-modell
Fordson traktor
Ford T-modell
Galamb József testvérei Makón milyen Ford termék viszonteladói voltak?
LEARNING EXPERIENCE QUIZ
NEXT
Gratulálok! Teljesítetted a 4. szobát! A kiszabaduláshoz szükséges kódhoz tartozó utolsó betű: ,,T''
FJTG
GJFT
TGJF
Találd meg a kiszabaduláshoz szükséges kódot!
Sikeresen kijutottál!
Gratulálunk!
Forgó Géza: Makó híres mérnökei (Makói Kincsestár 7.) Bodó Ferenc szakrajzelemzései Az út, a szikra és a benzin soha el ne fogyjon (Maros-parti Veterán Autós-, Motoros Közhasznú Sportegyesület Makó kiadványa) Dr. Halmágyi Pál: Galamb József (József Attila Múzeum, Makó)
Források
Forgó Géza: Makó híres mérnökei (Makói Kincsestár 7.) Bodó Ferenc szakrajzelemzései Az út, a szikra és a benzin soha el ne fogyjon (Maros-parti Veterán Autós-, Motoros Közhasznú Sportegyesület Makó kiadványa) Dr. Halmágyi Pál: Galamb József (József Attila Múzeum, Makó)