Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Get started free
THE UNFAIR GAME - Rates and Percents
Michelle Smith
Created on November 13, 2024
6th grade rate and percent questions
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
View
Teaching Challenge: Transform Your Classroom
View
Frayer Model
View
Math Calculations
View
Interactive QR Code Generator
View
Interactive Scoreboard
View
Interactive Bingo
View
Interactive Hangman
Transcript
THE UNFAIR GAME
- Players take turns answering questions.
- Choose any question.
- If player answers correctly, he decides if he will keep the points or give the points to another player.
- Player MUST decide this before seeing the point value.
- Questions have randomly assigned point values. Some may be positive while others are negative.
GAMEBOARD
Scoreboard
10
15
13
14
12
11
17
20
18
19
16
Question 2
Mrs. Belosi has noted that 4 out of every 10 pieces of mail she gets are junk mail. What percent of her mail is junk mail?
Point Value
Answer
-5
40%
Question 19
A package of markers includes 4 black and 8 clored markers. What percent of the markers in the package are colored markers?
Point Value
Answer
+10
66.6%
Question 5
Mason weighs himself and discovers he weighs 80,900 grams. How many Kilograms is this?
Point Value
Answer
+10
80.9 Kilograms
Question 11
The band is made up of wind instruments and percussion players. If there are 245 members who play wind instruments and 35 percussion members, then what percent of the marching band is percussion?
Point Value
Answer
-20
12.5%
Question 8
A teacher's cabinet has 36 black dry-erase markers and 13 blue dry-erase markers. Write the proportion that can be used to determine the percent of blue dry-erase markers.
Point Value
Answer
+60
x/100 = 13/49
Question 18
Of the 400 employees, 72% of them are part-time employees. How many employees work full time?
Point Value
Answer
-20
112 Full time
Question 9
Which product is the better deal? Washing Powder - 60 ounces for $9.00 OR Super Clean - 75 ounces for $11.50
Point Value
Answer
+15
Washing Powder Brand
Question 20
True or False 7/8 and 87.5% are equal
If answered correctly, player decides whether to keep or give points away BEFORE seeing point value
Point Value
Answer
-20
True
Question 17
What is 28% of 25?
Point Value
Answer
+20
7%
Question 6
Performance Eyeware has a pair of glasses that are 20% more than the same pair of glasses at Visonworks. If the glasses at Visionworks are $90, how much more will you pay at Performance Eyeware?
Point Value
Answer
-30
$108.00
Question 1
A total of 84 pints of blood were collected at at the blood drive. How many quarts were collected?
Point Value
Answer
+20
Question 13
8 Pints is equal to how many cups?
Point Value
Answer
-2
16 cups
Question 3
35% of the people surveyed like chocolate ice cream. If 182 people like chocolate ice cream, how many people were surveyed?
Point Value
Answer
-90
520 were surveyed
Question 8
If 6% of the packages get lost in the mail, then how many packages will get lost if 4,000 packages are shipped?
Point Value
Answer
+30
240 Packages
Question 4
A tube of toothpaste is marked $4.08 for 8 ounces. What is the price per ounce?
Point Value
Answer
+70
$0.51
Question 16
12 is 30% of what number
Point Value
Answer
+50
40
Question 15
100 ounces is equal to _____lb ______oz
Point Value
Answer
+10
6 lb 4 oz
Question 12
John ate 1/4 of the pizza. Which number does not represent the amount of pizza remaining.- 0.75
- 75%
- 25%
- 3/4
Point Value
Answer
+5
25%
Question 14
A gym membership costs $630 per year. What is the cost per month of the membership?
Point Value
Answer
+50
$52.50
Question 7
Ellie is participating in her school reading challenge. She read 50 books in 5 months. If 24 of the books are fiction, then what percent of the books she read are fiction?
Point Value
Answer