Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

THE UNFAIR GAME - Rates and Percents

Michelle Smith

Created on November 13, 2024

6th grade rate and percent questions

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Teaching Challenge: Transform Your Classroom

Frayer Model

Math Calculations

Interactive QR Code Generator

Interactive Scoreboard

Interactive Bingo

Interactive Hangman

Transcript

THE UNFAIR GAME

  • Players take turns answering questions.
  • Choose any question.
  • If player answers correctly, he decides if he will keep the points or give the points to another player.
  • Player MUST decide this before seeing the point value.
  • Questions have randomly assigned point values. Some may be positive while others are negative.

GAMEBOARD

Scoreboard

10

15

13

14

12

11

17

20

18

19

16

Question 2
Mrs. Belosi has noted that 4 out of every 10 pieces of mail she gets are junk mail. What percent of her mail is junk mail?

Point Value

Answer

-5
40%
Question 19
A package of markers includes 4 black and 8 clored markers. What percent of the markers in the package are colored markers?

Point Value

Answer

+10
66.6%
Question 5
Mason weighs himself and discovers he weighs 80,900 grams. How many Kilograms is this?

Point Value

Answer

+10
80.9 Kilograms
Question 11
The band is made up of wind instruments and percussion players. If there are 245 members who play wind instruments and 35 percussion members, then what percent of the marching band is percussion?

Point Value

Answer

-20
12.5%
Question 8
A teacher's cabinet has 36 black dry-erase markers and 13 blue dry-erase markers. Write the proportion that can be used to determine the percent of blue dry-erase markers.

Point Value

Answer

+60
x/100 = 13/49
Question 18
Of the 400 employees, 72% of them are part-time employees. How many employees work full time?

Point Value

Answer

-20
112 Full time
Question 9
Which product is the better deal? Washing Powder - 60 ounces for $9.00 OR Super Clean - 75 ounces for $11.50

Point Value

Answer

+15
Washing Powder Brand
Question 20
True or False 7/8 and 87.5% are equal
If answered correctly, player decides whether to keep or give points away BEFORE seeing point value

Point Value

Answer

-20
True
Question 17
What is 28% of 25?

Point Value

Answer

+20
7%
Question 6
Performance Eyeware has a pair of glasses that are 20% more than the same pair of glasses at Visonworks. If the glasses at Visionworks are $90, how much more will you pay at Performance Eyeware?

Point Value

Answer

-30
$108.00
Question 1
A total of 84 pints of blood were collected at at the blood drive. How many quarts were collected?

Point Value

Answer

+20
Question 13
8 Pints is equal to how many cups?

Point Value

Answer

-2
16 cups
Question 3
35% of the people surveyed like chocolate ice cream. If 182 people like chocolate ice cream, how many people were surveyed?

Point Value

Answer

-90
520 were surveyed
Question 8
If 6% of the packages get lost in the mail, then how many packages will get lost if 4,000 packages are shipped?

Point Value

Answer

+30
240 Packages
Question 4
A tube of toothpaste is marked $4.08 for 8 ounces. What is the price per ounce?

Point Value

Answer

+70
$0.51
Question 16
12 is 30% of what number

Point Value

Answer

+50
40
Question 15
100 ounces is equal to _____lb ______oz

Point Value

Answer

+10
6 lb 4 oz
Question 12
John ate 1/4 of the pizza. Which number does not represent the amount of pizza remaining.
  • 0.75
  • 75%
  • 25%
  • 3/4

Point Value

Answer

+5
25%
Question 14
A gym membership costs $630 per year. What is the cost per month of the membership?

Point Value

Answer

+50
$52.50
Question 7
Ellie is participating in her school reading challenge. She read 50 books in 5 months. If 24 of the books are fiction, then what percent of the books she read are fiction?

Point Value

Answer

-50
48%