Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Reuse this genially

Module 2 Lesson 2.3 - Two Column Tables

Middle School

Created on November 5, 2024

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Math Lesson Plan

Primary Unit Plan 2

Animated Chalkboard Learning Unit

Business Learning Unit

Corporate Signature Learning Unit

Code Training Unit

History Unit plan

Transcript

Module 2

Ratio Tables

Objectives:
  • Use Unit Rates to make further calculations

Lesson 3

Start

Unit Rate can be found by dividing first term by second term.

Review:

Multiply 'weeks' by unit rate

You're trying to save up $ for that brand new phone and take a look at what you've earned so far:

weeks of work

Total $ earned:

1 week • $18 =

1 2 3

Earned $54 over 3 weeks of working after school. How much are you earning per week?

$54 3 weeks

2 weeks • $18 =

= $54 ÷ 3 weeks

3 weeks • $18 =

unit rate

6 10 20

= $18 per week

6 weeks • $18 =

Now you want to plan ahead to see how much money you'll have in the weeks to come if you continue working at the same rate.

One way to do that: Multiply 'weeks' by unit rate

10 weeks • $18 =

20 weeks • $18 =

Practice:

You're planning a cross country trip and know that you can travel 138 miles on 6 gallons of gas.

gallons of gas

Total mileage

1 gal • 23 mpg =

1 3 6

138 miles 6 gallons

What is your unit rate of miles per gallon?

3 gals • 23 mpg =

= 138 miles ÷ 6 gallons

unit rate

6 gals • 23 mpg =

12 48 60

= 23 miles per gallon (mpg)

12 gals • 23 mpg =

Now you want to plan ahead to see how much gas you'll need for a various miles if you can keep the same rate of miles per gallon.

48 gals • 23 mpg =

60 gals • 23 mpg =