Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

EUROPE PHYSICAL MAP

Horizontal infographics

TEN WAYS TO SAVE WATER

Horizontal infographics

GRETA THUNBERG

Horizontal infographics

FIRE FIGHTER

Horizontal infographics

STEVE JOBS

Horizontal infographics

ONE MINUTE ON THE INTERNET

Horizontal infographics

Transcript

Niska emisja

Zadanie nr 2 gr 201Szkoła Podstawowa nr 9 w Kielcach

Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju jest niska emisja, czyli palenie w domowych piecach, kotłach i kominkach. Smog pojawia się więc, kiedy robi się chłodno na dworze. W tym przypadku chodzi o emitory (kominy i inne źródła emisji) znajdujące się na wysokości nie większej niż 40 m. Przeważnie jednak znajdują się one na pułapie do 10 m. Najczęściej występuje od października do kwietnia, kiedy pali się w piecach węglem i drewnem. Najgroźniejszy jest w bezwietrzne dni.

Największy problem mamy z zanieczyszczeniem pyłami zawieszonymi i rakotwórczym benzo(a)pirenem. Według Światowej Organizacji Zdrowia wśród 50 miast z najbardziej zanieczyszczonych powietrzem w Europie, 36 znajduje się w Polsce, z czego 16 z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej to polskie miasta. Wynika to z tego, że produkcja energii w Polsce w opiera się w przytłaczającej większości na węglu.

Zanieczyszczenia, czyli co? PM10, PM 2,5 to skróty oznaczające pyły zawieszone (ang. particulate matter). Przede wszystkim są to drobne cząsteczki sadzy, dużo mniejsze niż ziarenko piasku. Z łatwością przedostają się do krwi, a dalej do najważniejszych organów naszego ciała. Benzo(a)pireny to węglowodory, które gromadzą się w naszych organizmach i mogą powodować raka nawet po wielu latach od zetknięcia się z nimi

Co się może stać, gdy oddychasz zanieczyszczonym powietrzem?

Czy jesteśmy skazani na smog? Nie! Każdy może zrobić coś, abyśmy wszyscy oddychali czystym powietrzem.

Ogranicz używanie samochodu

Wymień stary piec

Nie spalaj śmieci - segreguj

Podsumowując – niska emisja to problem związany z emisją szkodliwych pyłów i gazów powstałych w wyniku nieefektywnego spalania paliw (węgla kamiennego, węgla drzewnego, benzyny, oleju napędowego itp.) w domach oraz kotłowniach przemysłowych, który szczególnie w okresie grzewczym stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Najbardziej klasycznym objawem niskiej emisji (ze względu na to, że można go dostrzec gołym okiem) jest smog.

Dziękujemy gr 201