Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
sobota 02.11.2024
MW
Created on November 1, 2024
MW
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Temat: 1 listopada -Dzień Wszystich Świętych.
zeszyt ćwiczeń str: 62, 70, 71, 74, 76, 77
podręcznik str: 74, 75, 78, 80, 81
Zadania wykonane na zajęciach:
1 listopada- Dniem Wszystkich Świętych.
W Meksyku też się wypieka chlebki dla zmarłych.
Dawniej w Polsce podczas uroczystości Wszystkich Świętych szczególną troską otaczano żebraków siedzących zazwyczaj przed wejściem do kościołów i na cmentarzach. Jak się o nich troszczono? Otóż gospodynie wypiekały specjalne małe chlebki, które nazywały się powałki . Pieczono je dzień lub dwa dni wcześniej, gdyż 1 listopada, gdy dusze przodków wracały do swoich domów, nie wolno było rozpalać ognia. Piec uważano bowiem za ulubione miejscem przebywania duchów. Jeżeli ktoś 1 listopada używał pieca, jego domostwu groził pożar.
Zgodnie z tradycją wypiekano tyle chlebków, ilu było zmarłych członków rodziny. Oprócz tego wręczając chlebki żebrakom,których uważano za osoby utrzymujące kontakt z duchami, proszono ich, aby modlili się za dusze zmarłych. W niektórych regionach Polski dawano żebrakom także kaszę, mięso i ser. Powałki ofiarowywano również księdzu, by modlił się w intencji dusz tych zmarłych, o których nikt nie pamiętał. Wieczorem 1 listopada rodzina gromadziła się w domu, by wspólnie pomodlić się za swoich bliskich. Gospodynie na odświętnie przykrytym białym obrusem stole, zostawiały chlebki, aby zmarli "odwiedzający" dom nie odeszli głodni. Zwyczaj "karmienia zmarłych"był wówczas bardzo popularny i na grobach stawiano chleb, miód i kaszę. Często urządzano na cmentarzach lub w pobliskiej kaplicy uroczystości "dziadów". Wywoływano dusze zmarłych, zastawiano jedzeniem stoły i śpiewano - uważając, że to przyniesie ulgę duszom.
Czy wiesz,że ...czyli trochę historii,
Te kwiaty to chryzantemy.
Tak wygląda znicz.
Jak wygląda dzień 1 listopada w Polsce?
1 listopada w Polsce?
Składane na grobach kwiaty i zapalone znicze symbolizują pamięć o zmarłych. Światło palącej się świecy to wyraz wieczności, a także bliskości oraz troski o naszych przodkach.
Dzień Wszystkich Świętych to bardzo ważne święto w polskim kalendarzu. Obchodzimy je 1 listopada. Tego dnia przychodzimy na cmentarz, aby zapalić znicze i pomodlić się za dusze zmarłych, naszych najbliższych członków rodziny, przyjaciół, znajomych. Warto w tym szczególnym dniu pamiętać również o opuszczonych grobach lub tych, w których spoczywają np. nieznani żołnierze.
Temat: Dzień Wszystkich Świętych.
Poznajemy
Fryderyka Chopina
Żelazowa Wola
Posłuchaj dla przyjemności!!