Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

S7

21 PAŹDZIERNIKA

DZIEŃ DOBRY

Temat: Doktor Bernard Rieux- Camus, Syzyf a może Prometeusz?

CELE LEKCJI:

  • interpretacja postaci doktora Rieux w kontekście poglądów filozoficznych Alberta Camusa
  • doskonalenie umiejętności pracy z tekstem
ALTER EGO:osoba pokrewna komuś pod względem duchowym; też: postać literacka, filmowa itp. utożsamiana z autorem
PORT-PAROLE:narrator lub postać, która wyraża punkt widzenia autora
Doktor Bernard Rieux, główny bohater powieści jako porte-parole Alberta Camusa.

Najważniejsze informacje na temat doktora.

JAKO LEKARZ

JAKO CZŁOWIEK

RIEUX

ŚWIĘTY?

BEZ BOGA?

PODAJ INNE PRYKŁADY

Na podstawie cytatów dotyczących doktora Rieux opisz jego sposób patrzenia na świat i ludzką egzystencję.

ZADANIE DOMOWE: Doktor Bernard Rieux- Camus, Syzyf a może Prometeusz? Wypowiedź pisemna - co najmniej 250 słów.

25 PAŹDZIERNIKA

DZIEŃ DOBRY

Temat:Zrozumieć Boga.

Pierwsze kazanie ojca Paneloux

XXI WIEK

Epidemie skłaniają ludzi do szukania kozła ofiarnego, na którego można zrzucić winę za pojawienie się katastrofy. Za winnych zarazie uważano najczęściej obcych, „innych”, ludzi żyjących na marginesie społeczności. Piętnowano i prześladowano Żydów, włóczęgów, czarownice. Podobnie było ze znachorami i grabarzami, oskarżanymi o celowe zarażanie. Zarzucano im koszmarne czyny: wytwarzanie proszku ze zwłok chorych na dżumę, smarowanie klamek zakaźnymi miksturami.

SZUKANIE WINNEGO

Drugie kazanie ojca Paneloux

WNIOSKI

Według Alberta Camusa, bycie chrześcijaninem oznacza: - Wyrażenie zgody na istnienie tajemnicy, której ludzki rozum nie jest w stanie pojąć. - Akceptację faktu, że istnieje cierpienie, które nie jest zawinione przez człowieka. - Wybór miłości i zaufania do Boga, mimo braku pełnego zrozumienia Jego działań. - Odrzucenie racjonalnego, ludzkiego osądu wobec Boga. - Gotowość do wiary, nawet jeśli nie można pogodzić się z niektórymi aspektami życia, takimi jak cierpienie.

Dwie kreacje duchownych: postawy, stosunek do świata– porównaj ks. Piotra i ojca Paneloux.

o. Paneloux, Dżuma
ksiądz Piotr, III cz Dziadów
4 LISTOPADA 2024

DZIEŃ DOBRY

WNIOSKI

Według Alberta Camusa, bycie chrześcijaninem oznacza: - Wyrażenie zgody na istnienie tajemnicy, której ludzki rozum nie jest w stanie pojąć. - Akceptację faktu, że istnieje cierpienie, które nie jest zawinione przez człowieka. - Wybór miłości i zaufania do Boga, mimo braku pełnego zrozumienia Jego działań. - Odrzucenie racjonalnego, ludzkiego osądu wobec Boga. - Gotowość do wiary, nawet jeśli nie można pogodzić się z niektórymi aspektami życia, takimi jak cierpienie.

Temat:Zadżumionym być.

Jestem Jean Tarrou

TEKST: 1

ODNIEŚ SIĘ PISEMNIE DO PONIŻSZYCH PYTAŃ:

Co to znaczy być zadżumionym według bohatera?
Dlaczego bohater porzucił swój dom rodzinny?
∙ Dlaczego uważa siebie za zadżumionego? ∙ Jak postrzega ludzką kondycję? ∙ Jaką postawę wobec życia i innych ludzi przyjął ostatecznie?
TEKST: 2
Dążył do doskonałości moralnej

„Spotykano go we wszystkich miejscach publicznych. Od początku wiosny zjawiał się często na plażach, pływając dużo i z widoczną przyjemnością”

Młody mężczyzna, o ciężkiej sylwetce, o twarzy masywnej i porytej, zamkniętej szerokimi brwiami”

NA 18 LISTOPADA

UWAGA- LEKTURA

6 LISTOPADA 2024

DZIEŃ DOBRY

Dolina Aosty (wł. Valle d’Aosta, fr. Vallée d’Aoste, franko-prow. Vâl d’Outa, gwara Walser Augschtalann lub Ougstalland) – kraina historyczna i autonomiczny region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech. Od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią, a od wschodu i południa z innym włoskiem regionem – Piemontem. Najistotniejszą gałęzią gospodarki regionu jest turystyka.

SŁOWNIK SYMBOLI LITERACKICH Wieża symbolizuje kaźń, niewolę, stracenie, grób, oczyszczenie, śmierć, zdradę, czas, więzienie, ołtarz, bóstwo, piękno, majestat, wspaniałość, człowieka, słup, nadzieję, perspektywę, widok, ochronę, schronienie, bezpieczeństwo, dziewictwo, skrytość, sumienie, medytacje, przemianę.

Temat:O samotności i cierpieniu w Wieży Gustawa Herlinga‑Grudzińskiego.

Giovanni Battista Piranesi, rycina z cyklu:Więzienia z wyobraźni, 1750–1753.

8 LISTOPADA 2024

DZIEŃ DOBRY

CZYTAMY I ANALIZUJEMY WIEŻĘ

Trąd (choroba Hansena, lepra) to przewlekła choroba zakaźna, która dotyczy głównie skóry, nerwów obwodowych i błon śluzowych dróg oddechowych oraz oczu. Trąd wywołuje uszkodzenia skóry, nerwów, kończyn, zaburzenia widzenia oraz osłabienie siły mięśniowej. Nieleczony może prowadzić do poważnych deformacji i znacznej niepełnosprawności.

KOMPOZYCJA WIEŻY

11 LISTOPADA 2024

DZIEŃ DOBRY

CZYTAMY I ANALIZUJEMY WIEŻĘ

ANALIZA TEKSTU NAUKOWEGO

Mam po prostu (oczywiście tylko w moim pisarstwie) niechętny stosunek do czysto fabularnych wątków; zawsze w jakiś sposób staram się je wbudować, czy to w rzeczywiste wypadki dziejące się współcześnie, czy w kroniki historyczne. Jestem zapalonym czytelnikiem starych kronik, znajduję w nich często epizody, które sam potem rozbudowuję w opowiadania, prawie zawsze w „zaczepieniu” o pewne aktualne wydarzenia historyczne.

W KONTEKŚCIE LEKTUR:

Człowiek jest skazany na nieuniknioną porażkę, gdyż jest śmiertelny. Będąc tego świadomym, może jednak i powinien przyjąć postawę aktywną i solidarną względem innych, również naznaczonych „zarazą”.

W KONTEKŚCIE TEODYCEI

COVID

DLACZEGO?

AIDS

REBUS- NOTATKA- CO JEST ISTOTĄ ŻYCIA CZŁOWIEKA WEGŁUG GUSTAWA HERLINGA-GRUDZIŃSKIEGO?

TERAZ

KIEDYŚ

Istotą życia człowieka jest wieczna pielgrzymka, choć o ziarnko piasku, wieczne dźwiganie krzyża – odwiecznego symbolu cierpienia.

Pisarz buduje niewidzialny pomost pomiędzy historią a współczesnością. Tym pomostem jest człowiek, ponadczasowe jest jego cierpienie na ziemskim padole, bez względu na realia.

15 LISTOPADA 2024

DZIEŃ DOBRY

TEMAT:

Dobra teza -to dobra rozprawka.

PRACA W PARACH

Ćwiczenia redakcyje: Postaw po dwie tezy do podanych tematów

15:00

Z LEKTURĄ :)

UDANEGO WEEKENDU!

Trzy kolory, Niebieski, reż. Krzysztof Kieślowski, 1993.
Sala samobójców, reż. Jan Komasa, 2011.

KONTEKSTY I NAWIĄZANIA

20 LISTOPADA 2024

DZIEŃ DOBRY

Temat: Homo homini lupus – Tadeusz Borowski, „Proszę państwa do gazu .ˮ

Oto jeden z codziennych obrazów w latach 1942 do końca 1944 w Brzezince, w miejscu, które lekarz SS Hauptsturmfuehrer Thilo nazwał "odbytnicą świata". Opinię jego odnotował jego kolega, także lekarz SS, profesor uniwersytetu, doktor medycyny i filozofii, Johann Paul Kremer, pod datą 5 września 1942 roku, pisząc dosłownie: "Dziś w południe przy akcji specjalnej z obozu kobiecego: coś najokropniejszego z okropności. Hauptsturmfuehrer Thilo, lekarz garnizonowy, miał rację mówiąc mi dzisiaj, iż znajdujemy się przy "anus mundi (odbytnicy świata)". Notatka Kremera dotyczyła mordu popełnionego w komorze gazowej na 800 kobietach - więźniarkach, poddanych uprzednio selekcji w obozie żeńskim. Była to tylko cząstka koszmarnych wydarzeń, które tu, w Brzezince, pochłonęły 4 miliony ludzkich istnień.

TEKSTY KULTURY: FILM

KATEGORIE WIĘŹNIÓW

Richard Cosway

22 LISTOPADA 2024

DZIEŃ DOBRY

  • PLAN LEKCJI:
  • KONSULTACJE INDYWIDUALNE (PRZEDSTAWIENIE TEZY DO TEMATU)
  • PRACA Z TEKSTEM T. BOROWSKIEGO: "PROSZĘ PAŃSTWA DO GAZU"- KARTA PRACY

Omówienie wypracowań

TEMAT:

25 LISTOPADA 2024

DZIEŃ DOBRY

DZIEŃ DOBRY?

27 LISTOPADA 2024

NARRACJA

Behawioryzm - Tadeusz Borowski w swoich opowiadaniach stosował behawiorystyczną technikę narracji; za wyjątek od tej reguły można uznać utwór o charakterze epistolarnym – „U nas w Auschwitzu”. W praktyce oznacza to, iż autor koncentruje się na ludzkich zachowaniach (także wypowiedziach), unikając jakichkolwiek portretów psychologicznych, introspekcji i monologów wewnętrznych. Liczy się tylko sfera zewnętrzna i to na jej podstawie formułuje się wnioski i oceny dotyczące danej postaci.

BOHATEROWIE OPOWIADANIA

JAK BOROWSKI OPISUJE ŚWIAT ZMYSŁAMI?

W JAKI SPOSÓB JEST OPOWIEDZIANA SYTUACJA?
W JAKI SPOSÓB JEST OPOWIEDZIANA SYTUACJA?

Narrator rozpoczyna opowiadanie w liczbie mnogiej: budowaliśmy boisko. Potem pojawia się: skończyliśmy boisko, myśmy grali, ale występują też formy bezosobowe tak się nie mówiło, szło się, stało się

Next

Taka forma określa wspólnotę grupy i istnienie w niej więzi - w obozowych opowiadaniach T. Borowskiego nie ma bohaterów indywidualnych. Jest natomiast grupa ludzi skazanych na wspólny, tragiczny los. Użyte formy bezosobowe podkreślają anonimowość masy ludzkiej.

ZATEM JAKI JEST NARRATOR?

Narracja Borowskiego wykorzystuje psychologię behawiorystyczną/ behawioralną, gdzie o człowieku mówi się poprzez opisywanie jego zachowania. Proza ta ma więc charakter antypsychologiczny, odrzuca możliwości bezpośredniego relacjonowania uczuć i myśli bohaterów.

  • doświadczony,
  • pozbawiony złudzeń,
  • uodporniony na szerzące się wokół niego zło,
  • potrafił znaleźć się i odpowiednio „ustawić” w dość wygodnej funkcji obozowej,
  • jest człowiekiem doskonale znającym mechanizm funkcjonowania obozu.

NARRATOR

CAŁOŚĆ DO PRZECZYTANIA NA CZAS PO ŚWIĘTACH!

CZAS NA ANALIZĘ FRAGMENTÓW OPOWIADAŃ TADEUSZA BOROWSKIEGO

Nie ma piękna, jeśli w nim leży krzywda człowieka. Nie ma prawdy, która tę krzywdę pomija. Nie ma dobra, które na nią pozwala.

Jak umrzesz - wyrwą ci złote zęby, już poprzednio zapisane w księgi obozu. Spalą, popiołem wysypią pola albo osuszą stawy. Co prawda marnotrawią przy spalaniu tyle tłuszczu, tyle kości, tyle mięsa, tyle ciepła! Ale gdzie indziej robią z ludzi mydło, ze skóry ludzkiej abażury, z kości ozdoby.

Bez czarów, bez trucizn, bez hipnozy. Paru ludzi kierujących ruchem, żeby tłoku nie było, i ludzie płyną jak woda z kranu za odkręceniem kurka.

Głód jest wtedy prawdziwy, gdy człowiek patrzy na drugiego człowieka jako na obiekt do zjedzenia.

TADEUSZ BOROWSKI TO NIE TADEK Z OPOWIADAŃ

Bohater Tadek, więzień Oświęcimia i innych obozów koncentracyjnych. Borowski dał mu własne imię, a także wyposażył w wiele cech własnej osobowości, jest studentem Uniwersytetu Warszawskiego i młodym, początkującym poetą, odwiedza obóz kobiecy, w którym przebywa jego narzeczona, pisze do niej listy, pracuje jako dekarz, żyje obok zbrodni, ale w jakimś stopniu czuje się odpowiedzialny jest za zło - samooskarżenie Borowskiego

WAŻNE!

Ważna była też umiejętność symulowania pracy, kiedy to tylko możliwe. Nie przemęczaj się – ale uważaj, aby esesman cię nie przyłapał – usłyszał Elie Wiesel od przychylnego kapo. Każdy wiedział, że przestrzeganie wyznaczonej przez katów dyscypliny pracy to prosta droga do wyniszczenia organizmu i tzw. zmuzułmanienia, czyli stanu zagłodzenia wywołującego zupełny letarg.

Jak ekstremalne warunki obozu koncentracyjnego wpływają na relacje międzyludzkie? Rozważ na podstawie opowiadania Ludzie, którzy szli Tadeusza Borowskiego.

Czy w ekstremalnych warunkach obozu koncentracyjnego granice między katem a ofiarą ulegają zatarciu? Omów zagadnienie na podstawie opowiadania Ludzie, którzy szli Tadeusza Borowskiego.

Czas na refleksje pisemne...

Kaci i ofiary – obraz międzyludzkich relacji w obozie. Omów zagadnienie na podstawie opowiadania "Ludzie, którzy szli" Tadeusza Borowskiego.

Kaci i ofiary – obraz międzyludzkich relacji w obozie. Omów zagadnienie na podstawie opowiadania "Ludzie, którzy szli" Tadeusza Borowskiego.

2 GRUDNIA 2024

DZIEŃ DOBRY

Temat: W świecie odwróconego dekalogu.

DLACZEGO?

ODWRÓCONY DEKALOG, CZYLI...

Wskaż cztery wartości, które może młodemu człowiekowi w XXI wieku przynieść lektura "Innego świata" Gustawa Herlinga- Grudzińskiego

Świadomość historyczna: Książka dostarcza autentycznego obrazu życia w sowieckich łagrach, ukazując realia totalitaryzmu i represji. Pozwala to zrozumieć trudne doświadczenia przeszłości i ich wpływ na współczesny świat. Refleksja nad moralnością: Autor analizuje ludzkie postawy w ekstremalnych warunkach, poruszając kwestie etyki, godności i człowieczeństwa. Skłania to do zastanowienia się nad własnymi wartościami i zachowaniami w obliczu trudności. Empatia i zrozumienie cierpienia: Opisując losy więźniów, Herling-Grudziński ukazuje głębię ludzkiego cierpienia. Czytelnik może lepiej zrozumieć emocje i przeżycia innych, co rozwija empatię i wrażliwość społeczną. Docenienie wolności i praw człowieka: Książka przypomina o wartości wolności oraz znaczeniu praw człowieka, które nie zawsze były oczywiste. Uświadamia, jak łatwo można je utracić i jak ważne jest ich pielęgnowanie we współczesnym społeczeństwie.

Borowski opisuje proces eksterminacji jako chłodny, mechaniczny i niemal naturalny w swojej prostocie: „bez czarów, bez trucizn, bez hipnozy”. Ludziom nie trzeba było stosować ani podstępów, ani siły – wystarczyło stworzyć system, który kierował ich ruchem tak, aby sami, nieświadomi, zmierzali ku śmierci. Wyrażenie „ludzie płyną jak woda z kranu za odkręceniem kurka” jest metaforą ukazującą masowość i bezosobowość tego procesu. Ludzie stali się elementami przepływu w machinie śmierci, pozbawieni indywidualności i sprawczości.

Wyrażenie "już poprzednio zapisane w księgi obozu" wskazuje na systematyczność i biurokratyzację zbrodni. Każda część ludzkiego ciała miała swoją wartość w machinie nazistowskiego systemu, co podkreśla całkowitą utratę człowieczeństwa w oczach oprawców.

Człowiek był traktowany wyłącznie jako materiał użytkowy – złote zęby jako metal szlachetny, tłuszcz jako paliwo, a nawet ciało jako materiał do produkcji przedmiotów codziennego użytku (np. mydła czy abażurów).

Borowski ukazuje, jak system nazistowskich obozów koncentracyjnych redukował człowieka do roli przedmiotu – źródła surowców, które mogły zostać wykorzystane po jego śmierci. Interpretacja tego cytatu ujawnia kilka kluczowych aspektów:

Borowski, poprzez swoje doświadczenia i obserwacje, kwestionuje tradycyjne wartości, wskazując, że w świecie pełnym cierpienia i niesprawiedliwości nie można mówić o prawdziwym pięknie, prawdzie czy dobru, jeśli ignorują one ludzką krzywdę.