Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
5.13 wyd. Jedność e
Woyt Es
Created on October 20, 2024
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Kain i Abel
Dlaczego podziwiać a nie zazdrościć?
01
Szukam tego, co ważne
Ref.: Serce wielkie nam daj,zdolne objąć świat! Panie, serce nam daj, mężne w walce ze złem! 1. Zwleczmy z siebie uczynki starych ludzi, zniszczmy wszystko, co budzi Boży gniew! Wdziejmy biel nowych szat w Chrystusie Panu! Nowy człowiek powstanie w każdym z nas! 2. Nowi ludzie w historię wpiszą miłość, wskażą drogi odnowy ludzkich serc. Nowi ludzie przeżyją własne życie, tworząc wspólnym wysiłkiem nowy świat.
kliknij w ikonkę,by włączyć dzwięk
Zaśpiewajmy piosenkę.
Modlitwa
W czasach biblijnych istniał zwyczaj oddawania Bogu pierwszych, najdorodniejszych plonów swojej pracy jako daru, uwielbienia i podziękowania za Jego opiekę. Była to też prośba o dalsze błogosławieństwo. Przeczytamy teraz fragment mówiący o ofierze dwóch braci, synów Adama i Ewy. Młodszy miał na imię Abel, a starszy Kain.
Ofiara Kaina i Abla
Posłuchajcie fragmentu Pisma Świętego.
czytanie Pisma Świętego (Rdz 4,3-7)
kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny
Ofiara Kaina i Abla
czytanie Pisma Świętego (Rdz 4,8-15)
kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny
Posłuchajcie fragmentu Pisma Świętego.
Czyn Kaina
Wróćmy do początku historii Kaina i Abla. Cofamy czas. Kain złożył ofiarę i w jego sercu pojawiła się zazdrość o brata. Abel na szczęście jeszcze żyje, więc cała historia może potoczyć się inaczej. Dopiszcie jej zakończenie, pokazując podziw Kaina wobec swojego brata Abla.
ćwiczenia, zad. 4. str. 28.
Nowa historia Kaina i Abla
02
ROZWAŻAM I ZDOBYWAM
- Oddala się od Boga.
- Boi się ludzi.
- Ma poczucie winy.
- Jest samotny, opuszczony, nieszczęśliwy, cierpi.
- Traci miejsce pracy (rola nie da plonu).
- Jest „tułaczem i zbiegiem”.
- Opuszcza rodzinę, która przez niego cierpi.
- Traci brata (nieodwracalnie, nic już nie może zmienić).
kliknij w ikonki,by wyświetlić dodatkowe teksty
Kain uległ pokusie grzechu, nie walczył z nim i to doprowadziło go do nieszczęścia. Zauważcie, ile zmieniło się w jego życiu po grzechu. Ile cierpienia w życie jego i bliskich wniósł grzech.
Konsekwencje grzechu Kaina
- Oddala się od Boga.
- Boi się ludzi.
- Ma poczucie winy.
- Jest samotny, opuszczony, nieszczęśliwy, cierpi.
- Traci miejsce pracy (rola nie da plonu).
- Jest „tułaczem i zbiegiem”.
- Opuszcza rodzinę, która przez niego cierpi.
- Traci brata (nieodwracalnie, nic już nie może zmienić).
kliknij w ikonkę,by wyświetlić dodatkowy tekst
Grzech sprawia, że człowiek...
Kain musi żyć z ciężarem świadomości odebrania życia własnemu bratu. Jest pełen lęku, że on również może być pozbawiony życia przez innych.
Konsekwencje grzechu Kaina
Dobry Bóg nie opuścił Kaina. Dał mu znamię, tzn. znak ochrony, „aby go nie zabił nikt, kto go spotka”. Kain nie może zmienić sytuacji, nie wskrzesi brata, ale dopóki żyje, może zmienić postępowanie. Otrzymał szansę, by dobrym życiem wynagrodzić zło. Podobnie jest z nami. Zazdrość powoduje, że czynimy krzywdę naszym bliskim, bratu, koleżance, koledze. Nie musi to być od razu zły czyn, ale złe słowo, nawet nieżyczliwe spojrzenie, wyśmianie. O ile lepiej wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy potrafili podziwiać innych za ich osiągnięcia. Całe szczęście, że Pan Bóg daje nam pomoc.
Bóg nie pozostawia grzesznika bez pomocy
Posłuchajcie fragmentu Pisma Świętego.
czytanie Pisma Świętego (J 20,21-23)
kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny
Bóg nie pozostawia grzesznika bez pomocy
03
Zostaję ubogacony i działam
– W jaki sposób możemy zbadać naszą duszę, czy nie ma w niej grzechu?– Kto jest w stanie wyleczyć naszą duszę?
Spowiedź uzdrowieniem chorej duszy
Film wyświetli się automatycznie od właściwego moementu. Jego projekcję należy zakonczyć na 1:16 min 55s.
Pomyślcie w ciszy: – Co trzeba zrobić, by pozbyć się zazdrości? – Co możesz zrobić, by być blisko Boga? – Jaką winę chcesz przed Nim wyznać? – Za co przeprosisz Boga? – Jak Mu podziękujesz za wszystko, czym cię obdarzył?
Spowiedź uzdrowieniem chorej duszy
Kiedy podchodzimy do konfesjonału, przyjmujemy taką postawę, by kapłan mógł nas dobrze słyszeć, a my jego. Najpierw mówimy: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Kapłan odpowiada: Na wieki wieków. Amen. Czynimy znak krzyża, mówiąc: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. Teraz kapłan może nas zachęcić do ufności w miłosierdzie Boże, np. słowami: Łaska Ducha Świętego niech oświeci twoje serce, abyś wyznał z ufnością swoje grzechy i poznał miłosierdzie Boże. Po słowach kapłana odpowiadamy: Amen.
Formuła penitenta
A następnie mówimy: Mam lat... Jestem uczniem klasy... Ostatni raz byłem u spowiedzi... Obraziłem Pana Boga następującymi grzechami: ... (teraz spokojnie wyznajemy nasze grzechy, które przypomnieliśmy sobie podczas rachunku sumienia; jeżeli zajdzie potrzeba, kapłan może nam pomóc; gdy o coś zapyta, odpowiadamy) Po wyznaniu grzechów mówimy: Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie bardzo żałuję, postanawiam poprawę i proszę cię, ojcze, o pokutę i rozgrzeszenie. Teraz kapłan powie nam, co powinniśmy zrobić, aby się poprawić, zada pokutę i zachęci do żalu. Żałując za grzechy, mówimy: Boże, bądź miłościw mnie, grzesznemu.
Formuła penitenta
Gdy kapłan wypowiada słowa rozgrzeszenia, słuchamy uważnie. Kapłan mówi: Bóg miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła. I ja odpuszczam Tobie grzechy w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Odpowiadamy: Amen.
Formuła penitenta
Po zakończeniu kapłan wzywa nas do dziękczynienia i uwielbienia Boga: Wysławiajmy Pana, bo jest dobry. Odpowiadamy: Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki. Gdy kapłan powie: Pan odpuścił ci grzechy. Idź w pokoju. Odpowiadamy: Bóg zapłać. (można ucałować stułę) Odchodząc od konfesjonału, idziemy przed ołtarz, aby podziękować Bogu za sakrament pokuty. Prosimy Go wtedy o pomoc w wypełnieniu dobrych postanowień. Pokutę odprawiamy według zaleceń kapłana.
Formuła penitenta
Po spowiedzi znowu spotkamy te same osoby, którym zazdrościmy. Zazdrość nie zniknie sama, musimy się uczyć ją pokonywać. Pomyślcie: – Kiedy ostatni raz byłeś u spowiedzi? – Jak często z niej korzystasz? – Co zrobić, by uwolnić swoje serce od zazdrości? – Jak pokonać zazdrość wobec konkretnej osoby? – Za co możesz chwalić swoje koleżanki i kolegów? – Za co możesz pochwalić swoje rodzeństwo?
Formuła penitenta
Pracując w grupach utwórzcie plakat na temat „Pochwała Abla” lub „Dlaczego podziwiać a nie zazdrościć”. Możecie wykonać rysunek, napisać hasło lub narysować komiks.
Dlaczego podziwiać a nie zazdrościć
Pan Bóg nie pozostawia mnie, grzesznika, bez pomocy. W sakramencie pokuty i pojednania daje mi siłę do naprawienia relacji z bliskimi i wspiera mnie, bym mógł być dla nich przyjacielem.
Zapis do zeszytu
04
Ćwiczenia
podpowiedź
ćwiczenia zad. 1. str. 28.
ćwiczenia zad. 2. str. 28.
link do materiału poza prezentacją
podpowiedź
ćwiczenia zad. 3. str. 28.
ćwiczenia zad. 5. str. 29.
link do materiału poza prezentacją
podpowiedź
ćwiczenia zad. 6. str. 29.
Sprawdź swoją wiedzę!
05
ZADANIE modlitwa
Zadanie
1. Ułóż historię Kaina i Abla ze szczęśliwym zakończeniem, umieszczając ją w czasach współczesnych. 2. Napisz list do osoby, której zazdrościsz, przepraszając ją za swoje zachowanie. 3. W wieczornej modlitwie przeproś Pana Boga za swoje słowa i uczynki, które sprawiły przykrość innym ludziom.
Przepraszam Cię, Boże, skrzywdzony w człowieku, przepraszam dziś wszystkich was. Żałuję za wszystko, to moja wina jest.
kliknij w ikonkę,by włączyć dzwięk
Zaśpiewajmy piosenkę.
Modlitwa końcowa
2024
przygotowanie prezentacji
grafika wygenerowana przez AI
bank zdjęć własnych wydawnictwa
Źródło grafiki: