Full screen

Share

Show pages

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

5.53 wyd. Jedność e

Woyt Es

Created on October 17, 2024

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Groby bliskich

By krucha pamięć nie zniszczyła wspomnień.

01

Szukam tego, co ważne

Ufam Tobie, boś Ty wierny,Wszechmogący i miłosierny. Dasz mi grzechów odpuszczenie, Łaskę i wieczne zbawienie.

Modlitwa

kliknij w ikonki aktywne, by wyświetlić grafiki

Formy pamięci o wielkich Polakach

02

ROZWAŻAM I ZDOBYWAM

  • Czym jest grzebanie zmarłych?
  • Skąd wypływa szacunek i miłość do ciał zmarłych?
  • Jak powinny być traktowane ciała zmarłych?
kliknij w ikonki aktywne, by wyświetlić przykładowe pytania

Chrześcijański obowiązek grzebania ciał

Otwórzcie podręczniki na str. 202. Przeczytajcie zaznaczony tekst. Będziecie pracować w dwóch grupach. Na podstawie przeczytanego tekstu grupa pierwsza przygotowuje pytania i wyznacza przedstawicieli, którzy będą je zadawać grupie drugiej. Grupa druga wyznacza osoby, które będą odpowiadać na forum (grupa może się naradzać).

  • Na co oczekuje dusza?
  • Co się stanie z duszą?
  • Jakim procesom podlega ciało?
  • Co dzieje się z ciałem i duszą w momencie śmierci?
kliknij w ikonki aktywne, by wyświetlić przykładowe pytania

Wiara w zmartwychwstanie ciał

Otwórzcie podręczniki na str. 202. Przeczytajcie zaznaczony tekst. Będziecie nadal pracować w dwóch grupach. Tym razem grupa druga przygotowuje pytania i wyznacza przedstawicieli, którzy będą je zadawać grupie pierwszej. Grupa pierwsza wyznacza osoby, które będą odpowiadać na forum (grupa może się naradzać).

1. Gdy kiedyś Pan /2xpowróci znów, /2xgdy kiedyś Pan powróci znów, abyśmy też tam byli,gdy kiedyś Pan powróci znów.2. Gdy Święci swój opuszczą grób... 3. Gdy Boga tron otoczą wkrąg... 4. Gdy Księgę swą otworzy Bóg... 5. Gdy po imieniu wezwie Pan... 6. Gdy ucztę nam zgotuje Bóg... 7. Gdy zabrzmi pieśń: Alleluja...

kliknij w ikonkę,by włączyć dzwięk

Zaśpiewajmy piosenkę.

Gdy kiedyś Pan

– Jak wyglądają groby zmarłych na polskich cmentarzach? – Dlaczego chrześcijanie umieszczają na grobach krzyże?

Nadzieja zmartwychwstania

ćwiczenia, zad. 2. str. 108.

Nadzieja zmartwychwstania

podpowiedź

03

Zostaję ubogacony i działam

czytanie Pisma Świętego (J 14,2-3)

kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny

Śmierć bliskich jest dla nas smutnym wydarzeniem, lękamy się również własnej śmierci, ale dzięki Jezusowi nie oznacza ona końca. W chwili śmierci nasze życie zmienia formę – przez bramę śmierci człowiek przechodzi do Boga, do wieczności. A tam mamy przygotowane miejsce. Wiemy o tym ze słów, które Jezus wypowiedział podczas Ostatniej Wieczerzy. Posłuchajcie fragmentu Pisma Świętego.

Mamy przygotowane mieszkanie w niebie

początek życia

moje miejsce, przygotowane przez Jezusa

Od początku naszego życia mamy przygotowane miejsce w niebie. Zmierzamy do niego każdego dnia. Kierunek wskazuje nam Pan Jezus, a w dojściu do celu pomaga nam wspólnota Kościoła.

Mamy przygotowane mieszkanie w niebie

życie doczesne

początek życia

moje miejsce, przygotowane przez Jezusa

Dzięki sakramentom, modlitwie, dobrej radzie wzajemnie wspieramy się w dążeniu do domu Ojca. Miłość do Pana Boga, życzliwość w stosunku do innych ludzi i dobre uczynki są kluczem, który otwiera ten dom i pozwala nam w nim zamieszkać.

Mamy przygotowane mieszkanie w niebie

śmierć

życie doczesne

początek życia

moje miejsce, przygotowane przez Jezusa

Śmierć jest dla nas przejściem do innego życia. „Kto umiera, nie wyrusza w podróż donikąd, lecz wraca do domu ku miłości Boga, który go stworzył” (Youcat, p. 155).

Mamy przygotowane mieszkanie w niebie

czyściec

śmierć

życie doczesne

początek życia

moje miejsce, przygotowane przez Jezusa

Każdy człowiek ma przygotowane miejsce w niebie. W chwili śmierci może jednak okazać się, że za życia uczynił zbyt mało dobra i wówczas do zamieszkania w niebie przygotowuje się przez cierpienie w czyśćcu.

Mamy przygotowane mieszkanie w niebie

modlitwa tych, którzy żyją na ziemi

czyściec

śmierć

życie doczesne

początek życia

moje miejsce, przygotowane przez Jezusa

Dusze czyścowe nie mogą same sobie pomóc. Nie mogą cofnąć czasu i dołożyć do swojego życia żadnego dobrego uczynku. Od chwili śmierci zdane są na pomoc tych, którzy żyją na ziemi. Tylko nasza modlitwa i pokuta w ich intencji może przybliżyć je do zamieszkania w domu Ojca. Dlatego ważne jest, abyśmy troszczyli się o naszych bliskich zmarłych i modlili się w ich intencji. To przejaw naszej wiary w życie wieczne i nadziei spotkania się w niebie z tymi, za których się modlimy.

Mamy przygotowane mieszkanie w niebie

– Jak możemy pomóc duszom oczekującym w czyśćcu? – Kiedy modlimy się przy ich grobach? – Na czym polegają „wypominki”? – Jakie są warunki odpustu, który możemy ofiarować za cierpiących w czyśćcu?

Formy pomocy zmarłym

Nasza modlitwa o miłosierdzie dla zmarłych może przyjąć formę wypominek. Kapłan wymienia imiona zmarłych i razem z wiernymi zanosi do Boga modlitwę w ich intencji. W listopadzie na cmentarzach i w kościołach zbierane są specjalne kartki wypominkowe z imionami i nazwiskami tych, którzy już odeszli. Potem są one odczytywane w ciągu roku przed niedzielnymi Mszami Świętymi i wszyscy zgromadzeni w kościele modlą się za zmarłych. Odpust to darowanie przez Boga kary za grzechy odpuszczone już w sakramencie pokuty. W dniach od 1 do 8 listopada możemy codziennie uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za zmarłych. Aby go uzyskać, należy przyjść na cmentarz i pomodlić się za zmarłych oraz spełnić podstawowe warunki odpustu, którymi są: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św. i modlitwa w intencjach, w których modli się papież.

Formy pomocy zmarłym

Inną formą pomocy zmarłym jest zamawianie za nich Mszy Świętych, szczególnie w rocznicę ich śmierci, oraz tzw. Mszy gregoriańskich odprawianych codziennie przez cały miesiąc w intencji jednego zmarłego. Msza Święta, czyli uobecnianie ofiary Jezusa, który oddał za każdego z nas swoje życie i zmartwychwstał, jest najlepszym sposobem wypraszania miłosierdzia dla cierpiących w czyśćcu.

Formy pomocy zmarłym

  • modlitwę przy grobie,
  • wypominki,
  • Msze gregoriańskie,
  • Mszę Świętą,
  • Komunię Świętą przyjętą w ich intencji,
  • ofiarowanie odpustu za zmarłych.

Pomagamy cierpiącym w czyśćcu przez:

Formy pomocy zmarłym

04

Ćwiczenia

ćwiczenia zad. 1. str. 108.

podpowiedź

ćwiczenia zad. 3. str. 108.

link do materiału poza prezentacją

ćwiczenia zad. 4. str. 109.

podpowiedź

ćwiczenia zad. 5. str. 109.

podpowiedź

Sprawdź swoją wiedzę!

05

ZADANIE modlitwa

Zadanie

1. Zastanów się, która ze znanych ci zmarłych osób zasłużyła, by nazwać jej imieniem ulicę lub szkołę. Napisz uzasadnienie swojego wyboru. 2. Odwiedź groby bliskich i zatroszcz się o nie. 3. W wieczornej modlitwie pomódl się w intencji osób z twojej miejscowości, które zmarły w tym roku.

Polećmy Bożemu miłosierdziu dusze zmarłych... „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo”, „Wieczny odpoczynek”.

Modlitwa końcowa

Za naszych zmarłych możemy się modlić w każdym czasie i miejscu. Na początek przypomnimy sobie ich imiona i nazwiska, a następnie pomodlimy się o Boże miłosierdzie dla nich. Na kartkach wypiszcie imiona zmarłych, za których chcielibyście się pomodlić.

2024

przygotowanie prezentacji

grafika wygenerowana przez AI

bank zdjęć własnych wydawnictwa

Źródło grafiki:

– Co czeka na nas w domu Ojca? – Co Jezus idzie przygotować? – Co Jezus zrobi, gdy przyjdzie powtórnie na ziemię? – Gdzie będziemy, gdy Jezus zabierze nas do siebie?

W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. [...] Idę przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli, gdzie Ja jestem. (J 14,2-3)

Warszawa, ul. Ignacego Paderewskiego

Gdańsk, pomnikśw. Jana Pawła II (z Ronaldem Reganem)

Rzeszów, pomnik Tadeusza Kościuszki

Kraków, pomnik Adama Mickiewicza

Kielce, pomnik Henryka Sienkiewicza

Kielce, Zespół Szkół Ogólnokształcącychim. Św. S. Kostki

– Komu stawiamy pomniki? – Dlaczego je stawiamy? – Dlaczego ulicom, szkołom, uniwersytetom nadajemy nazwy upamiętniające zasłużonych ludzi?

Stawiamy pomniki ludziom wybitnym i umieszczamy w nazwach ulic i szkół ich imiona i nazwiska, ponieważ chcemy zachować o nich pamięć, podkreślić ich osiągnięcia, wiedzę czy patriotyzm, przejąć i twórczo rozwinąć dziedzictwo, jakie nam pozostawili. Podobnie dbanie o groby naszych bliskich jest wyrazem naszej pamięci i szacunku. Odwiedzając groby zmarłych, przypominamy sobie o ich przymiotach duchowych – o honorze, szlachetności, pracowitości, patriotyzmie...
Po śmierci nasza dusza idzie do Boga, a ciało ulega rozkładowi. Wierzymy jednak, że nasze ciało zmartwychwstanie. Sposób, w jaki to się stanie, pozostaje dla nas tajemnicą.
Groby na cmentarzach są znakiem, że każdy bez wyjątku umrze, ale umieszczony na nich krzyż przypomina nam o zmartwychwstaniu. To dzięki śmierci Pana Jezusa na krzyżu możemy żyć wiecznie.

mieszkanie

dom

zmienia się

nieśmiertelności

śmierci

zmartwychwstania

Pomocą dla dusz oczekujących w czyśćcu jest nasza modlitwa. Możemy modlić się za zmarłych codziennie, a zwłaszcza przy okazji nawiedzenia ich grobów, rocznicy śmierci czy za każdym razem, gdy ich wspominamy. W sposób szczególny pamiętamy o modlitwie za zmarłych 2 listopada we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień Zaduszny). W tym czasie odwiedzamy ich groby.

zmartwychwstanie

modlitwa tych, którzy żyją na ziemi

czyściec

śmierć

życie doczesne

początek życia

moje miejsce, przygotowane przez Jezusa

odpustu

Komunię Świętą

Msze gregoriańskie

wypominki

Mszę Świętą

modlitwę

Next page

genially options