Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Zestawienie bibliograficzne w wyborze na podstawie katalogu zbiorów Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej  we Wrocławiu

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

Przegląd literatury

Dzieciństwo bez przemocy

Zestawienie bibliograficzne w wyborze na podstawie katalogu zbiorów Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu

Wejście

Przeciwdziałanie przemocy

reaguj

1.

1I.

strony

1ii.

1v.

v.

v1.

IBUK Libra

przemoc w szkole

wersja elektroniczna

1.

1I.

strony

1ii.

1v.

v.

v1.

przeciwdziałanie przemocy

IBUK Libra

Książki wspierające dzieci i młodzież

1.

1I.

strony

1ii.

1v.

v.

v1.

Prawa Dziecka

Dla najmłodszych

Książki wspierające dzieci i młodzież

1.

1I.

strony

1ii.

1v.

v.

v1.

Warto zobaczyć również

1.

1I.

strony

1ii.

1v.

v.

v1.

Niewinny? Bzdura! Klaps zawsze jest winny. Nikt nie może przewidzieć wszystkich jego konsekwencji. Nie wdajemy się w polemikę czy klaps to bicie, przemoc, czy metoda wychowawcza. Chcemy pokazać, że pułapki mogą czyhać tam, gdzie nikt się ich nie spodziewa. Przedstawiamy wstrząsającą historię dziewczynki, dla której klapsy, wymierzane przez ojca, stały się fetyszem towarzyszącym jej w dorosłym życiu; ukształtowały jej tożsamość seksualną i wpłynęły na postrzeganie samej siebie.„Ta książka to ważny głos w sporze o bicie dzieci. Autorka mówi „nie róbcie tego dzieciom, klapsy są dla dorosłych” i ma rację."Anna Golus, inicjatorka kampanii „Kocham. Nie daję klapsów”

Jedenaste Nie dotykaj : moja historia przemocy / Laura Priestess. Poznań : Wydawnictwo Replika, © 2020.

Opis

ZAMÓW W DBP

Przemoc ze względu na płeć (gender-based violence, GBV) jest rozumiana jako przemoc motywowana stereotypami i uprzedzeniami związanymi z płcią, a zatem wynikająca z normatywnych oczekiwań związanych z kobiecością i męskością dominujących w danym społeczeństwie i kulturze oraz z nierównych relacji władzy między płciami. Rówieśnicza przemoc ze względu na płeć, w tym o charakterze seksualnym staje się problemem już na początku okresu dojrzewania i ma poważne konsekwencje na poziomie indywidulanym, relacyjnym oraz atmosfery i kultury całej szkoły. Celem zaprezentowanych badań było określenie form, skali i specyfiki tego „ukrytego” zjawiska oraz próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób kulturowe definicje kobiecości i męskości, różne oczekiwania, podwójne standardy oceniania wpływają na szkolne życie i relacje nastolatków.

Być dziewczyną - być chłopakiem i przetrwać : płeć i przemoc w szkole w narracjach młodzieży /Iwona Chmura-Rutkowska.Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza 2019

Opis

ZAMÓW W DBP

IBUK Libra

"Konceptualizacja przemocy jako problemu zdrowia publicznego, który trzeba rozwiązać na poziomie całej populacji poprzez promowanie tego, co wiemy na temat skutecznego, wrażliwego rodzicielstwa, stanowi olbrzymi krok naprzód, ponieważ pokazuje jasno, że przemoc rodzicielska nie jest jednostkową aberracją, ale jednym z krańców spektrum praktyk rodzicielskich. Takie uniwersalne podejście wzmacnia przekaz, że zajęcie się przemocą i zaniedbaniami wobec dzieci jest odpowiedzialnością wszystkich specjalistów, którzy pracują z dziećmi, a to wymaga ścisłej współpracy międzyinstytucjonalnej.[...] Niniejsza książka powinna być przeczytana przez wszystkich, którym leży na sercu dobro dzieci, ponieważ wyznacza kolejne ważne etapy w drodze do zo zapewnienia tego, by każde dziecko było chcianem kochane i otoczone opieką."z przedmowy Hariett Ward

Przeciwdziałanie krzywdzeniu dzieci : oparte na dowodach podejście do profilaktyki i interwencji /pod redakcją Arnona Bentovima i Jenny Gray.Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, copyright 2017.

ZAMÓW W DBP

W prezentowanej publikacji została przedstawiona analiza różnych form przemocy wobec dzieci w szpitalach, instytucjach związanych z edukacją (szkoły) i placówkach opiekuńczo-wychowawczych (domy dziecka). Autorki odnoszą się do sytuacji związanej z COVID-19, pokazują, że koronawirus wywołuje problemy nie tylko natury zdrowotnej, ale również dotyka instytucje i wpływa na rozwój nowych form przemocy.Mocną stroną książki jest analiza/interpretacja przepisów prawnych i orzecznictwa sądowego w zakresie ochrony dzieci przed przemocą ze strony instytucji oraz wykorzystanie metody socjologicznej do badania świadomości społecznej na temat przemocy instytucjonalnej.Książka może pełnić funkcję poradnika skierowanego do pedagogów, nauczycieli, dyrektorów placówek oświatowych, pracowników socjalnych, studentów nauk społecznych, kuratorów sądowych, lekarzy.

Przemoc instytucjonalna wobec dzieci : kulturowe uzasadnienie przemocy instytucjonalnej /Joanna Helios, Wioletta Jedlecka. Warszawa : Difin, 2020.

Opis

ZAMÓW W DBP

Karty pracy, przeznaczone dla uczniów w wieku 9–16 lat, przygotowują do zmierzenia się z trudnym zagadnieniem przemocy w szkole i w Internecie. Książka została opracowana z myślą o terapii dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu oraz wszystkich tych, którzy nie potrafią poradzić sobie z nękaniem i brakiem akceptacji.[...] Podejmowane tematy dotyczą spraw bliskich młodym ludziom, którzy borykają się z agresją w szkole, a ostatnio coraz częściej także z cyberprzemocą. Kolejne karty pracy poświęcone zostały takim zagadnieniom, jak: -przemoc psychiczna i przemoc fizyczna -wykluczenie społeczne -dokuczanie w szkole -przyczyny i skutki przemocy -cyberprzemoc -nękanie w sieci.

Radzę sobie z przemocą w szkole i Internecie :karty pracy dla dzieci i młodzieży w wieku 9-16 lat, w tym uczniów ze spektrum autyzmu /Agnieszka Kolanko. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2022.

Opis

ZAMÓW W DBP

16 opowiadań.Dwie pisarki, docenione przez krytyków literackich, szanowane przez rodziców, kochane przez dzieci.I temat – jeden z najważniejszych we współczesnym świecie – temat praw dziecka.Ta książka uzmysławia dzieciom, jakie są ich prawa, obowiązki i przywileje. O niektórych zapewne wiedzą, niektóre dopiero poznają dzięki tej książce. Ważne, aby zrozumiały. Dlatego pisarki – Anna Czerwińska-Rydel i Renata Piątkowska – stawiają na sytuacyjne przedstawienie kolejnych reguł znanych z Konwencji o Prawach Dziecka. Tłumaczą je cierpliwie ustami bohaterów – rodziców, dziadków, znajomych pań z ławeczki w parku. Wiele z opisanych historii nie wymaga pointy – ta nasuwa się małemu czytelnikowi sama. I to ogromny atut tej książki.

Moje prawa ważna sprawa! /Anna Czerwińska-Rydel, Renata Piątkowska.Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2023.

Opis

ZAMÓW W DBP

Książka poświęcona została pedagogicznym aspektom pracy asystenta rodziny. Asystent rodziny znajdzie tu inspiracje dotyczące prowadzenia spotkań z rodzinami, które mają na celu poszerzyć ich wiedzę dotyczącą potrzeb i możliwości dzieci w różnym wieku, jak również wzmocnić więzi rodzic – dziecko. W tych rodzinach, w których z diagnozy przeprowadzonej przez pracownika socjalnego wynika, że rodzina ma potencjał do zmiany, warto bowiem podjąć gruntowne działania w celu poprawy funkcjonowania rodziców. Książka zawiera również treści dotyczące standardów przeciwdziałania przemocy względem dzieci oraz form terapii dzieci z traumą rozwojową. Książka została oparta na współczesnej wiedzy nie tylko z zakresu pedagogiki rodziny, ale również neuronauki, psychologii rozwojowej i psychotraumatologii.

Pedagogiczne aspekty pracy asystenta rodziny : między wsparciem rodziny a ochroną dziecka przed krzywdzeniem / Izabela Krasiejko, Małgorzata Ciczkowska-Giedziun. Warszawa : Difin, 2024.

Opis

ZAMÓW W DBP

Dlaczego dzieci stają się częścią zjawiska, jakim jest prześladowanie? Czy cyberprzemoc różni się od tradycyjnego prześladowania? W jaki sposób można zapobiegać prześladowaniu w szkole?W "Psychologii prześladowań w szkole" zgłębiamy, czym jest prześladowanie i jakie czynniki prowadzą do tego, że dzieci wchodzą w role prześladowców, ofiar, obrońców, świadków czy też nawet kombinacje tych ról. Książka zawiera omówienie strategii zapobiegawczych zmniejszających prawdopodobieństwo wystąpienia prześladowania w szkole, a także przegląd działań, jakie placówka może podjąć, jeśli będą w niej miały miejsce incydenty związane z prześladowaniem.

Psychologia prześladowań w szkole /Peter K. Smith.Łódź : Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2023.

Opis

ZAMÓW W DBP

IBUK Libra

Czy wiesz, że ponad połowa uczniów ma za sobą doświadczenie przemocy rówieśniczej? Strach przed jej eskalacją powstrzymuje wiele osób od szukania pomocy.Ta książka to pomocna dłoń osoby, która przetrwała trudne lata prześladowania w szkole, a teraz postanowiła pomóc innym. Aija pisze, jak poradzić sobie z nękaniem i internetowym hejtem. Pokazuje również, jak skutecznie poprosić o pomoc, aby przestać w samotności zmagać się z prześladowaniem.

Przemoc : podręcznik przetrwania dla nastolatków : szkoła, internet, rówieśnicy /Aija Mayrock. Warszawa : Wydawnictwo Mamania, cop. 2020.

Opis

ZAMÓW W DBP

"Ta książka to wstrząsający dokument, który pokazuje, że przemoc domowa to nasza codzienność. Jest dziedziczna, jesteśmy na nią ślepi, wstydzimy się jej, nie znamy i nie stosujemy procedur, które mogą ratować życie. Chciałabym, by stała się dla nas impulsem do baczniejszej uwagi, większego zrozumienia i głębszego współodczuwania. Tego nam z całego serca życzę." Ewa Winnickaz recenzji

Beze mnie jesteś nikim : przemoc w polskich domach /Jacek Hołub.Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2023.

Opis

ZAMÓW W DBP

Dręczenie dzieci przez dzieci staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. "Słup soli "i "Śmierdzący ser" to dwie książki uzupełniające się nawzajem, pokazują ten problem przemocy z dwóch perspektyw: ofiary dręczenia i biernych obserwatorów. Słup soli uświadamia dzieciom, że ich milczenie i bierna postawa wspiera szkolnych dręczycieli i zachęca do działania. Co może zrobić pojedyncze dziecko, aby się temu przeciwstawić?Niewiele. A grupa? O wiele więcej, najpierw jednak musi się zorganizować. W tym opowiadaniu chłopiec, który boi się i nie cierpi dręczenia, pod wpływem swojego brata, zaczyna działać...

Słup soli : jak powstrzymać szkolnych dręczycieli /Elżbieta Zubrzycka.Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2018.

Opis

ZAMÓW W DBP

Książka o rodzinie z problemem alkoholowym – skierowana do pracowników socjalnych i asystentów rodziny – ma służyć nie tylko pogłębieniu wiedzy, ale przede wszystkim potrzebom pracy socjalnej. Czytelnik znajdzie tu niewiele rozważań teoretycznych, za to sporo uogólnień na poziomie bliskim praktyce i liczne przykłady. Trudne zagadnienia przedstawione są nie tyle z pozycji chłodnego dystansu, ile współodczuwania, przy czym we wzmocnieniu takiego nastawienia u czytelnika powinny pomóc opowieści, zwierzenia, historie zarówno osób pomagających, jak i tych, którzy z pomocy korzystali. [...]Książka przedstawia charakterystykę rodziny z problemem alkoholowym od strony jej trudności, sposobu funkcjonowania, specyficznych ról jej członków i relacji pomiędzy nimi.

Rodzina alkoholowa : jak lepiej ją rozumieć? : tajniki pracy socjalnej. Cz. 1 /Anna Dodziuk van Kooten, Ewa Spaczyńska.Warszawa : Difin SA, 2020.

Opis

ZAMÓW W DBP

W książce zamieszczono 19 autorskich tekstów specjalistów z zakresu nauk społecznych (psychologii, pedagogiki, kryminologii i socjologii). Autorzy diagnozują zarówno stan polskiej szkoły w kontekście zachowań dewiacyjnych, jakimi są agresja i przemoc, jak i podpowiadają profilaktyczne rozwiązania wychowawcze. Jest to drugie, poprawione i rozszerzone wydanie książki z 2008 roku.Wielokierunkowe i długofalowe badania kliniczne oraz praktyka profilaktyczna i psychoterapeutyczna wskazują, że kształtowanie poczucia empatii od najwcześniejszych lat życia dziecka, rozbudzanie i wspomaganie rozwoju zainteresowań, systematyczna stymulacja aktywności kulturalnej, artystycznej, sportowej, prospołecznej, religijnej mogą być bardzo dobrymi izolatorami agresji. O te właśnie zagadnienia i konkretne działania profilaktyczne wzbogacone jest drugie wydanie „Agresji w szkole”.

Agresja w szkole / redakcja naukowa Maria Libiszowska-Żółtkowska, Krystyna Ostrowska. Warszawa : Difin, 2019.

Opis

ZAMÓW W DBP

Standardy są szczególnym środkiem ochrony małoletnich i ich poprawne sporządzenie wymaga odpowiedniego zgłębienia tematu. Dlatego zgromadzone przykłady będą doskonałym przewodnikiem jak dostosować standardy do specyficznych potrzeb różnych placówek i organizacji. Dzięki temu każdy, kto jest odpowiedzialny za opiekę nad małoletnimi, będzie mógł łatwiej spełnić wymogi prawne i organizacyjne dotyczące ochrony dzieci. Publikacja ta ma na celu dostarczenie wszechstronnych i praktycznych informacji, które pomogą w podniesieniu poziomu bezpieczeństwa i ochrony małoletnich we wszystkich instytucjach i podmiotach, które mają z nimi do czynienia.

Standardy ochrony małoletnich : wzory, procedury, przykłady /Renata Gostkowska-Maczuga. Stan prawny: lipiec 2024 r. Warszawa : Wydawnictwo C.H. Beck, 2024.

Opis

ZAMÓW W DBP

Skoro sięgasz po tę książkę, to prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że w twoim życiu dzieje się coś niedobrego. Być może nie wiesz, jak to opisać czy zdefiniować, ale czujesz, że potrzebujesz pomocy w znalezieniu rozwiązania. Poradnik pomoże ci rozpoznać i zrozumieć mechanizmy przemocy psychicznej. Przede wszystkim jednak pozwoli ci uwolnić się od niej i odzyskać kontrolę nad twoim życiem.[...]Pierwsze kroki obejmują uświadomienie sobie, że to, czego doświadczasz, jest przemocą, zrozumienie, że to nie twoja wina, i uznanie, że za zachowanie krzywdziciela odpowiada on sam. Dzięki zamieszczonym w książce praktycznym ćwiczeniom dowiesz się, jak rozpoznać oznaki przemocy psychicznej, zrozumiesz jej mechanizmy, nauczysz się przed nią bronić i zapobiegać jej w przyszłości.

Przemoc, której nie widać : jak rozpoznaći przerwać cykl przemocy psychicznej /Theresa Comito.Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2022.

Opis

ZAMÓW W DBP

Publikacja przygotowana z myślą o nauczycielach, a zwłaszcza wychowawcach klas, psychologach i pedagogach szkolnych. Jej celem jest przybliżenie specjalistom pracującym z dziećmi i młodzieżą problematyki agresji i przemocy rówieśniczej, których przyczyny tkwią w trudnej sytuacji interpersonalnej klasy. Zdaniem autorki negatywne stosunki koleżeńskie, brak poczucia bezpieczeństwa, podziały na wrogie podgrupy, odrzucanie jednostek lub nieodpowiednie normy dotyczące traktowania innych osób – sprzyjają występowa­niu agresji i przemocy rówieśniczej.

Profilaktyka agresji i przemocy rówieśniczej w klasie /Joanna Węgrzynowska. Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2021.

Opis

wersja elektroniczna

ZAMÓW W DBP

Przemoc wobec dzieci często kojarzy nam się z pobiciem, śmiercią czy wykorzystywaniem seksualnym. Niniejsza publikacja zwraca jednak uwagę na inny rodzaj przemocy: zaniedbanie i porzucenie. Czasami jest to forma krzywdzenia wynikająca z destrukcyjnego działania dorosłych, które w pełni sobie uświadamiają, czasami działania te bywają niezamierzone. Tym bardziej warto wiedzieć, co jest konieczne dla dobrego rozwoju dziecka we wczesnym dzieciństwie. [...}Publikacja w przystępny sposób przedstawia obowiązki, jakie ciążą na przedstawicielach grup roboczych/zespołów interdyscyplinarnych w przypadku stwierdzenia krzywdzenia dzieci. Opisano w niej nie tylko obowiązki wynikające z podejrzenia popełnienia przestępstwa, ale także podstawy i sposób kontaktu z sądem rodzinnym. Dodatkowym, nie mniej ważnym elementem opracowania jest przedstawienie sposobu pracy w ramach procedury Niebieskie Karty w sytuacjach, gdy uczestniczy w niej dziecko ze wskazaniem na sposób jego reprezentacji.

Dziecko pod opieką grupy roboczej : diagnoza i opracowanie planu pomocy : poradnik praktyczny /Teresa Jadczak-Szumiło, Grzegorz Wrona. Kraków : Suprema Lex Centrum Szkolenia Kadr i Samorządów s.c., © copyright 2018.

Opis

ZAMÓW W DBP

„Uwolnij się od dręczyciela” to wspaniała i bardzo potrzebna książka dla dzieci i dorosłych, poruszająca różne aspekty zachowań przemocowych. Można powiedzieć, że jest to kompendium wiedzy na temat rodzajów przemocy i jej skutków, sposobów radzenia sobie z przemocą i zapobiegania. Można w niej znaleźć wyczerpującą charakterystykę i opis wielu różnorodnych trudnych sytuacji, które dziecko może napotkać. Każda z tych sytuacji jest opisana w bardzo przystępny sposób tak, że dziecko może zupełnie samodzielnie ją rozpoznać i przeanalizować. Do każdej opisanej sytuacji dołączonyjest proponowany sposób poradzenia sobie z nią. Przyjęcie przez dziecko proponowanych pomysłów i sugestii oraz wzbudzenie w nim chęci ich wykorzystania w praktyce, może mieć duży wpływ na to, by dziecko stało się osoba silniejszą i bardziej pewną siebie, tak by każdy kolejny dzień mogło przeżyć bez lęku, w sposób celowy, opanowany i ukierunkowany.

Uwolnij się od dręczycieli : praktyczne wskazówkijak przejąć kontrolę nad sytuacją /Michael Panckridge i Catherine Thornton. Warszawa : Fraszka Edukacyjna, 2023.

Opis

ZAMÓW W DBP

Jakże często osoby, które wyrastały w alkoholowej, dysfunkcyjnej rodzinie obiecują sobie, że ich dom będzie zupełnie inny. Mają w sobie olbrzymie pragnienie, by nie powtarzać błędu rodziców. „Przecież nie jestem moją matką, nie jestem moim ojcem”. Obiecują sobie, że to dzieci a nie alkohol będą w centrum ich uwagi, że zamiast kłótni pojawi się rozmowa, a frustra­cję zastąpi otwartość i bliskość. I… zwykle nie wychodzi.Jaki ciężar niesie na swoich barkach DDA? Czy można go zrzucić i zacząć żyć po swojemu? Dlaczego wbrew naszej woli stajemy się odbiciem rodziców? Czy wystarczy samemu nie pić, by zatrzymać przekaz alkoholowej traumy?

Rodzice DDA : mój dom będzie inny : refleksje z terapii /Joanna Szczerbaty. Kraków : MANDO inside, 2024.

Opis

ZAMÓW W DBP

W przedstawionej publikacji podjęto próbę dokonania psychologicznej charakterystyki mężczyzn i kobiet dokonujących aktów przemocy w bliskich relacjach, wyróżnienia typów sprawców przemocy mężczyzn i kobiet na podstawie profilu wybranych cech osobowości i temperamentu, ukazano także motywy ich postępowania. Opisano również psychologiczne mechanizmy zachodzące w relacji sprawca – ofiara w związkach z problemem przemocy, mające często formy i cechy procesu uzależnienia.

Psychologiczne i relacyjne wyznaczniki przemocy domowej : charakterystyka sprawców /Danuta Rode.Kraków : Suprema Lex Centrum Szkolenia Kadr i Samorządów s.c., © 2018.

Opis

ZAMÓW W DBP

Książka przedstawia życie poszczególnych członków rodziny, którzy są uwikłani w przemoc domową. W publikacji Czytelnicy znajdą informację, które mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia przemocy w rodzinie, jej diagnozy, zasad udzielania pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej w sytuacji przemocy wobec dorosłych i dzieci. [...] Książka jest dedykowana dla osób, decydujących o polityce społecznej w szczególności zaś dla specjalistów do spraw przemocy w rodzinie, osób podejmujących interwencję w przypadku przemocy, pracowników wymiaru sprawiedliwości i pracowników socjalnych. Poznanie przedstawionych treści sprawi, że czytelnik będzie mógł szybciej diagnozować sprawców i ofiary przemocy domowej a także poszukiwać na przykładzie poznanych modeli rozwiązań terapeutycznych, nowych modeli pracy psycho - profilaktycznej.

Wybrane problemy przemocy w rodzinie : krótkotrwałe i wtórne skutki dla ofiar /Magdalena Lubińska-Bogacka.Kraków : Petrus, © copyright 2019.

Opis

ZAMÓW W DBP

Opis

ZAMÓW W DBP

Moje ciało należy do mnie! : naucz dziecko mówić "nie"! /przełożyła Mirosława Sobolewska ; ilustracje Dagmar Geisler. -- Warszawa : Prószyński i S-ka, [2022].

Niełatwo nauczyć dziecko odwagi mówienia „nie” i wyznaczania granic zachowań innym osobom. Niełatwo jest również nauczyć dzieci, by zwracały się do nas o pomoc w sytuacjach, z którymi sobie nie radzą. Wspólna lektura tej książki ma pomóc rodzicom w rozmowach z dziećmi na temat złego dotyku. Ma też zbudować wzajemne zaufanie między dzieckiem a rodzicem, bo tylko wtedy dziecko będzie skłonne dzielić się z nim tym, co je zajmuje i boli. [...]Ta książka z krótkim, jasnym tekstem i wyrazistymi ilustracjami może Państwu dostarczyć materiału do rozmowy oraz przemyśleń na temat seksualnego przekraczania granic.

Publikacja adresowana do pracowników oświaty, sprawujących opiekę nad dzieckiem z niepełnosprawnością lub przewlekle chorym. Autorka powołuje się na międzynarodowe konwencje oraz ustawodawstwo polskie regulujące problematykę ochrony praw dziecka. Szczególną uwagę zwraca na konieczność zabezpieczenia i egzekwowania praw dziecka niepełnosprawnego oraz przewlekle chorego, doświadczającego przemocy lub w sytuacji jej podejrzenia. Rekomendowana literatura prawna informuje o rodzajach przestępczości na szkodę dziecka, prawnym obowiązku zawiadamiania o przestępstwie, kwestii nieprawidłowego wykonywania władzy rodzicielskiej zarówno w sposób świadomie zawiniony, jak w następstwie zaniedbania.

Interwencja prawna w sytuacji podejrzenia przemocy wobec dziecka z niepełnosprawnością i chorego przewlekle /Justyna Podlewska. Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2019.

Opis

ZAMÓW W DBP

Oto książka o bezpieczeństwie dziecka.Jej zadaniem jest ostrzegać dzieci przed zagrożeniami w taki sposób, by nie straszyć ich otaczającym światem.Dziecko jest bezpieczne, gdy potrafi rozpoznać niedopuszczalne zachowanie i nawet zachęcane do milczenia – umie zareagować: natychmiast POWIEDZIEĆ O NIM KOMUŚ, komu ufa, by otrzymać potrzebną ochronę.Dzięki lekturze tej książki mali czytelnicy nauczą się – na konkretnych przykładach- czym jest szacunek do świata, ludzi, dzieci i własnego ciała. Dowiedzą się, jak wolno postępować, a jak nie należy. W trakcie wspólnego czytania dzieci w magiczny sposób się otwierają i zaczynają mówić na tematy, których dotąd nie poruszały. Może się okazać, że ich błędne poglądy wymagają sprostowania lub że w ich otoczeniu są kłopoty, którym można jeszcze zapobiec.

Powiedz komuś! /Elżbieta Zubrzycka.Gdańsk : GWP, cop. 2004.

Opis

ZAMÓW W DBP

W książce zostały przedstawione różnorodne aspekty pracy pomagaczy w sytuacji przemocy w rodzinie. Przedstawiono je z perspektywy pracownika socjalnego, pedagoga, prawnika, kuratora sądowego, mediatora sądowego, policjanta, pracownika służby więziennej, psychologa, terapeuty, członka zespołu interdyscyplinarnego, księdza. Ważne jest wskazanie barier w pracy pomagaczy i możliwości współpracy, aby zwiększyć efektywność wspomagania rodzin.

Przemoc rodzinna : aspekty psychologiczne, pedagogiczne i prawne /redakcja naukowa Agnieszka Lewicka-Zelent. Warszawa : Difin, 2017.

Opis

ZAMÓW W DBP

"Guz mówił do koleżków: -Chcecie poznać kogoś, kto cuchnie jak śmierdzący ser? Hej, śmierdzący serze, daj mi pracę domową, bo chcę ja przepisać.- Spojrzałem w złe zielone oczy Guza"...Aleks musi coś zrobić z Guzem. Ale co? Nie wie, jak ma zmusić Guza, by zostawił go w spokoju. Boi się poprosić o pomoc. Boi się, że jeśli powie, będzie jeszcze gorzej. Mimo to, rodzice dowiadują się, a Aleks jest zdziwiony, że odczuwa ulgę. Kiedy pomagają mu ustalić plan działania, chłopiec czuje, że teraz da sobie radę. Następnym razem, kiedy Guz próbuje go dręczyć, napotyka wielką niespodziankę!

Śmierdzący ser /Catherine DePino.Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, [2007].

Opis

ZAMÓW W DBP

Dwunastu autorów napisało 12 opowiadań, które opisują kluczowe prawa dzieci. Jest tu prawo do odpoczynku, do wyrażania poglądów i emocji, równouprawnienie, prawo do opieki lekarskiej – i wiele innych. Tematy łatwe i mniej łatwe. Przyjemne i mniej przyjemne.Oto książka, która z jednej strony intryguje i bawi dzieci, a z drugiej wspiera wychowawczy trud rodziców i nauczycieli.Czytajmy ją dzieciom. Zachęcajmy do samodzielnego czytania.Niech małe dzieci wyrosną na prawe, świadome swoich praw i odpowiedzialnie z nich korzystające duże dzieciaki.

12 ważnych praw : polscy autorzy o prawach dzieci /zilustrowała Eluta Kidacka ; redakcja Justyna Sell, Eleonora Mierzyńska-Iwanowska, Anna Belter. Poznań : Publicat. Centrum Edukacji Dziecięcej, cop. 2024.

Opis

ZAMÓW W DBP

Książka ukazuje proces tworzenia relacji przemocowych w rodzinie, uwzględniając zarówno problemy indywidualne, jak i problemy w relacjach partnerskich. Analizuje także proces terapeutyczny, jako sposób odkrywania osobistych mechanizmów funkcjonowania sprawcy i ofiary oraz przekształcania się relacji rodzinnych jako konsekwencja zdobywania świadomości indywidualnych i społecznych trudności. W publikacji została dokonana analiza kryzysów w funkcjonowaniu rodziny, pojawiających się w trakcie psychoterapii oraz po jej zakończeniu. Stanowi również opis budowania relacji w rodzinach, które postanowiły pozostać ze sobą pomimo doświadczonej przemocy. W książce przedstawione są praktyczne wskazówki dla terapeutów pracujących z ofiarami lub sprawcami przemocy domowej.

Przemoc domowa : czy można wybaczyć i być razem? /Dorota Dyjakon. Warszawa : Difin, 2016.

Opis

ZAMÓW W DBP

Jednym z najtrudniejszych problemów, z jakimi borykają się dziewczynki, to bycie obiektem lub świadkiem nękania rówieśniczego. ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn to wyjątkowy, praktyczny przewodnik, który pomoże dziewczętom odzyskać głos i skutecznie sprzeciwić się prześladowaniu, niezależnie od tego, czy doświadczają go osobiście, czy dotyka ono ich przyjaciół.

Anty-bullyingowa książka dla dziewczyn :praktyczne sposoby radzenia sobie z dręczeniem rówieśniczym i budowania pewności siebie /Jessica Woody.Gdańsk ; Warszawa : Wydawnictwo Dobra Literatura, 2023.

Opis

ZAMÓW W DBP

W swojej pracy autorka analizuje problem przemocy wobec dzieci w polskiej przestrzeni publicznej. Stawia ważne i mądre pytania o to, czy i jak funkcjonują kampanie społeczne, jak społeczeństwo respektuje i ocenia wprowadzenie zakazu kar cielesnych i dlaczego ta kwestia wywołuje tak silne emocje.Anna Siejak omawia sposoby, za pomocą których kampanie i reklamy społeczne wprowadzają problem przemocy wobec dzieci do publicznej świadomości. Przybliża też dyskurs parlamentarny, który miał miejsce w trakcie procesu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, wprowadzającej zakaz kar cielesnych. Co ważne z punktu widzenia Rzecznika Praw Dziecka, w pracy mocno zaakcentowano istotę podmiotowości dzieci na tle argumentów mówiących o konieczności poszanowania władzy rodziców.

Kocham. Nie biję? : przemoc wobec dzieci w dyskursie publicznym /Anna Siejak ; [opracowanie: Biuro Rzecznika Praw Dziecka]. Stan prawny : wrzesień 2013.Warszawa : Biuro Rzecznika Praw Dziecka, 2016.

Opis

ZAMÓW W DBP

Prezentowana publikacja posiada charakter interdyscyplinarny.Jej Autorami są specjaliści w zakresie prawa kryminologii oraz pedagogiki i resocjalizacji, na co dzień w swoich badaniach i działaniach zawodowych podejmujący m.in. temat ochrony praw dziecka. Redaktorami naukowymi są eksperci w zakresie psychologii, psychoterapii oraz socjologii prawa, pracujący jako terapeuci, badacze, biegli sądowi oraz urzędnicy państwowi. Specjalizują się oni w temacie prewencji, edukacji oraz ochrony małoletnich przed przemocą, w tym przemocą seksualną.

Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej w sieci : ochrona praw dziecka w przestrzeni Internetu /redakcja naukowa Błażej Kmieciak, Hanna Elżanowska, Justyna Kotowska. Warszawa : Difin, 2022.

Opis

ZAMÓW W DBP

W niezrozumiałych, niejasnych sytuacjach dzieci milczą. Boją się lub nie znajdują słów, by poprosić o pomoc. Niekiedy dochowywanie tajemnicy może być niebezpieczne. Mówić czy nie? O czym absolutnie nie wolno mówić, o czym wolno, a o czym wręcz należy? Jakie sekrety są niebezpieczne? Kiedy jest się skarżypytą? A kiedy mądrym, rozsądnym dzieckiem? Jak bezpiecznie korzystać z internetu?Książka zaopatrzona w „Uwagi dla rodziców”.

Dobre i złe sekrety /Elżbieta Zubrzycka. Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne Elżbieta Zubrzycka, [2023].

Opis

ZAMÓW W DBP

Opis

ZAMÓW W DBP

Daj mi spokój! : jak nie dać sobie dokuczać /Elisabeth Zöller ; ilustrowała Dagmar Geisler. Kielce : Wydawnictwo Jedność, copyright 2020.

Książka ta w przystępny sposób pokazuje dzieciom, jak bronić się przed tymi, którzy chcą im dokuczyć lub zrobić krzywdę! Umiejętność powiedzenia agresorom „Daj mi spokój!” nie jest łatwa, ale dzięki mądrym poradom przedstawionym w tej książce każde dziecko będzie potrafiło poradzić sobie z tymi, którzy są dla nich niemili. I, co jeszcze ważniejsze, pomoże im nawiązywać dobre relacje z rówieśnikami. Żywe i bliskie rzeczywistości kolorowe ilustracje zachęcają dzieci do rozmowy na ważne tematy.

Książka przedstawia problemy związane z rozwojem i wychowaniem zarówno małych, jak i starszych uczniów oraz sytuacje trudne, z którymi może spotkać się nauczyciel w szkole, tj.: - wagary, niepowodzenia szkolne, niechęć do nauki; - rozstanie rodziców; - trudności w uczeniu się czytania i pisania; - przyczyny niepowodzeń w nauce matematyki; - szkoła wobec objawów niedostosowania społecznego; - zagrożenia cyberprzestrzeni; - szkoła a rozwój ucznia zdolnego; - uczeń z niepełnosprawnością (niesłyszący, słabo słyszący, niewidomy). Wskazówki, pomoce dydaktyczne pomogą nauczycielom zrozumieć problem, będą podpowiedzią przed spotkaniem z rodzicami. Nauczyciele i rodzice otrzymają również konkretne rozwiązania metodyczne i wychowawcze.

Szkoła w sytuacji trudnej : zdążyć z pomocą /redakcja naukowa Beata Szurowska. Warszawa : Difin, 2020.

Opis

ZAMÓW W DBP

Separacja i rozwód rodziców jest trudnym przeżyciem dla każdego dziecka. Pragniesz oszczędzić swojemu dziecku przykrych doświadczeń, czasami jednak drugi rodzic zachowuje się tak, jakby wykorzystywał je do rozgrywek między wami. [...]To książka dla ciebie, jeśli chcesz: • nauczyć się rozmawiać z dzieckiem o waszej sytuacji rodzinnej i o tym, co dzieje się w domu drugiego rodzica, • rozpoznawać ukryte metody manipulacji i skutecznie im przeciwdziałać, • uchronić dziecko przed efektami konfliktów między dorosłymi, • zadbać o bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój dziecka w różnych systemach dzielenia się opieką, • skutecznie odpierać ataki toksycznego rodzica w instytucjach państwowych, a przede wszystkim nie pozwolić, by cokolwiek zagrażało zdrowiu psychofizycznemu twojego dziecka oraz waszej relacji.

Jak chronić swoje dziecko przed manipulacjami toksycznego rodzica /Christel Petitcollin.Łódź : Feeria, 2024.

Opis

ZAMÓW W DBP

Opis

ZAMÓW W DBP

Nie jest źle mówić nie! : o wyrażaniu i szanowaniu sprzeciwu /Dagmar Geisler.Kielce : Wydawnictwo Jedność, © copyright 2023.

Czasem po prostu czegoś nie chcemy i wtedy mówimy „nie”. Ale kiedy Matylda, Łukasz, Tamara i Emil odmawiają poczęstowania się tortem, który upiekła ich sąsiadka, pani Róża jest bardzo obrażona. Czy w takim razie nie byłoby lepiej, gdyby wszyscy zawsze odpowiadali „tak” na każdą propozycję? Wtedy nikt więcej nie musiałby się smucić! Jednak gdy za sprawą spadającej gwiazdy słowo „nie” rzeczywiście znika, nie tylko dzieci zauważają, że bez niego po prostu nie da się żyć. Książka ta pokazuje, jakie to ważne, by akceptować i szanować granice innych ludzi, ale także mieć odwagę bronić siebie i swoich granic. Pełne fantazji opowiadanie ze szczyptą humoru spodoba się małym i dużym czytelnikom, a jednocześnie będzie doskonałym punktem wyjścia do otwartych rozmów o wyrażaniu sprzeciwu i wzajemnym szacunku.