Full screen

Share

Show pages

Wstawiennictwo naszych świętych patronów

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

8.53 wyd. Jedność e

Woyt Es

Created on October 15, 2024

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Wstawiennictwo naszych świętych patronów

01

Szukam tego, co ważne

informacje dla katechety

Modlitwa

Poznani święci

link do materiału poza prezentacją

Święci patroni

– Kogo nazywamy patronem? – Dlaczego np. szkoły wybierają swego patrona? – Kto jest patronem parafii, w której mieszkacie?

Święci patroni

Patronat to rodzaj sponsoringu, w którym jedna lub kilka firm finansuje lub promuje osoby, wydarzenia kulturalne lub kluby sportowe. W zamian firma patronująca jest reklamowana, np. plakatami czy banerami na stadionie sportowym, dzięki czemu może uzyskać większe zyski. Patronat honorowy jest wyróżnieniem honorowym, które ma podkreślać szczególny charakter wydarzenia kulturalnego lub społecznego. Patronat np. prezydenta państwa lub miasta łączy się ze wsparciem wizerunkowym, medialnym, a czasem także finansowym. Przede wszystkim jednak patronat honorowy podkreśla rangę danego wydarzenia.

Święci patroni

– Na czym polega patronat? – Czym różni się patronat w formie sponsoringu od patronatu honorowego?

Święci patroni

– Do którego z patronatów moglibyśmy porównać pomoc świętych patronów?

02

ROZWAŻAM I ZDOBYWAM

Święci w niebie

Święci nie tylko są dla nas wzorem, jak mamy żyć, ale też wstawiają się za nami u Boga. Mogą nas wspierać i wypraszać u Niego potrzebne nam łaski. Warto więc prosić świętych o wstawiennictwo w tym, co dobre i co prowadzi nas do nieba. Przeczytamy fragment z Księgi Apokalipsy, który w sposób symboliczny przedstawia życie w niebie. Wyjaśnienie przynajmniej części symboli użytych w tekście pomoże nam zrozumieć jego przesłanie.

podpowiedź

ćwiczenia, zad. 2. str. 108.

Święci w niebie

czytanie Pisma Świętego (Ap 5,8; Ap 8,3-4)

kliknij w księgi, by wyświetlić teksty biblijne

Przeczytajmy dwa fragmenty Pisma Świętego.

Święci w niebie

podpowiedź

ćwiczenia, zad. 3. str. 108.

Komunia ze świętymi

Otwórzcie podręczniki na str. 186-187. Przeczytajcie zaznaczone teksty. Następnie na ich podstawie ułóżcie jak najwięcej zdań o świętych.

(Prefacja o Wszystkich Świętych, ordo.pallotyni.pl)

„Zaprawdę godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne, abyśmy zawsze i wszędzie Tobie składali dziękczynienie, Panie, Ojcze święty, wszechmogący, wieczny Boże. Dzisiaj pozwalasz nam czcić Twoje święte miasto, niebieskie Jeruzalem, które jest naszą Matką. W nim zgromadzeni nasi bracia i siostry wysławiają Ciebie na wieki. Do niego spieszymy, pielgrzymując drogą wiary i radując się z chwały wybranych członków Kościoła, których wstawiennictwo i przykład nas umacnia”.

Ze świętymi składamy Bogu dziękczynienie

Podczas liturgii Mszy Świętej w uroczystość Wszystkich Świętych kapłan modli się słowami prefacji. Otwórzcie podręczniki na str. 188. Odnajdźcie zaznaczony i tekst i śledzcie go, gdy będę go czytać.

03

Zostaję ubogacony i działam

kliknij w książki,by przeczytać świadectwo

Wstawiennictwo świętych

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus przed swoją śmiercią powiedziała, że idzie do nieba, by czynić dobro na ziemi. Wiele osób doświadczyło wstawiennictwa świętych, którzy wypraszają u Boga różne łaski: uzdrowienia, łaskę wiary, pomoc w znalezieniu pracy czy poczęcie dziecka. Posłuchajcie świadectwa pewnej kobiety.

ćwiczenia, zad. 5. str. 109.

Święci moim wzorem

informacje dla katechety

Bal Wszystkich Świętych (opcjonalne)

Zapis do zeszytu

Ułóżcie krótką modlitwę do swojego patrona o pomoc w realizowaniu swojego przepisu na świętość, który dziś zaproponowaliście.

04

Ćwiczenia

podpowiedź

ćwiczenia zad. 1. str. 108.

podpowiedź

ćwiczenia zad. 4. str. 108.

Sprawdź swoją wiedzę!

Sprawdź swoją wiedzę!

zadanie modlitwa

05

Zadanie

1. Odszukaj patrona wybranego zawodu (np. architektów lub lekarzy) i napisz, dlaczego wybrano właśnie tego świętego. 2. Napisz krótką biografię swojego patrona. Zwróć uwagę na to, co według ciebie jest szczególnie warte naśladowania z życia tej osoby. 3. Przygotuj plakat zapraszający na „Bal Wszystkich Świętych”.

(Modlitwa o wstawiennictwo świętego patrona, adonai.pl)

„Święty Patronie mój, dziękuję Ci za dotychczasową opiekę, jaką mnie otaczałeś, i błagam Cię, nie wypuszczaj mnie nadal z Twojej opieki łaskawej. Bądź przed tronem Boga wszechmogącego moim orędownikiem i uproś mi przebaczenie grzechów, w które tak często wpadam, wypraszaj obfite łaski, abym nimi wspomożony mógł zwyciężyć wszystkie pokusy świata i postępować na drodze cnót, którymi Ty za życia jaśniałeś. Wspomagaj mnie także we wszystkich cierpieniach, a szczególnie w godzinie śmierci. Błagam Cię o to przez miłość, jaką pałałeś i pałasz ku Temu, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen”.

Modlitwa końcowa

2024

przygotowanie prezentacji

grafika wygenerowana przez AI

bank zdjęć własnych wydawnictwa

Źródło grafiki:

A kiedy wziął księgę, cztery Istoty żyjące i dwudziestu czterech Starców upadło przed Barankiem, każdy mając harfę i złote czasze pełne kadzideł, którymi są modlitwy świętych. (Ap 5,8 )
Na złoty ołtarz, który jest przed tronem Boga.
Modlitwy świętych.
– W jakich sprawach kobieta prosiła o pomoc św. Teresę? – Jakie otrzymała znaki potwierdzające wysłuchanie modlitwy? – Których świętych ludzie proszą o wstawiennictwo u Boga najczęściej? – Z jakimi problemami ludzie modlą się do poszczególnych świętych? – Kogo wybraliście jako patrona do bierzmowania? – O co możecie prosić swojego patrona?
Modlitwy świętych mają tak ogromną wartość, że zajmują się nimi aniołowie. W złotych naczyniach przynoszą je przed tron Boga. Wśród tych modlitw mogą się znaleźć również prośby w naszych problemach, jeżeli przedstawimy je Bogu za pośrednictwem świętych.
– Czyje modlitwy aniołowie przedstawiają Bogu? – Gdzie anioł składa ofiarę z modlitw świętych?
Katecheta zaprasza uczniów do wspólnej modlitwy w formie litanii: każdy mówi jedno wezwanie do swojego patrona, np. „Święty Piotrze”, a wszyscy odpowiadają „módl się za nami”.
Każda epoka miała swoich świętych – od czasów Chrystusa aż po dzień dzisiejszy. Są oni świadkami żywej wiary, którą realizowali, służąc Bogu i ludziom. Pochodzili z najróżniejszych środowisk. Byli wśród nich duchowni i świeccy, królowie i ludzie prości, uczeni i analfabeci. Choć od śmierci tych świętych, którzy żyli najwcześniej, minęło prawie 2000 lat, wciąż pamiętamy o nich i o ich świętości. Możemy powiedzieć, że żyją nadal w swoich czynach.
– Jakie jeszcze pamiętacie imiona świętych? – Co możecie powiedzieć o ich życiu?
Patroni szkół to często osoby lub grupy osób, które zasłużyły się dla dobra Polski lub świata. To ludzie o szlachetnym charakterze i często dużej wiedzy. Mają być wzorem dla uczniów... Inaczej jest z patronatem np. klubów sportowych. Tutaj obie strony zyskują: jedna wartości materialne, a druga reklamę. Patronat honorowy możemy porównać do opieki nad kimś bez liczenia na własne korzyści.
Świętych nazywamy patronami, ponieważ strzegą nas i pomagają nam w różnych potrzebach, nie oczekując nic w zamian. Są patroni osób wykonujących różne zawody, wzywani w klęskach, nieszczęściach, chorobach i różnych przypadkach losowych. Są też święci, którzy opiekują się rzeczami, zwierzętami, roślinami oraz organizacjami czy stowarzyszeniami.
Większość symboli dotyczy modlitwy składanej przed zasiadającym na tronie Chrystusem i Bogiem Ojcem. Wnoszący się w górę dym kadzidła symbolizuje modlitwę skierowaną do Boga.
I przyszedł inny anioł, i stanął przy ołtarzu, trzymając złote naczynie na żar, i dano mu wiele kadzideł, aby złożył je w ofierze z modlitwami wszystkich świętych, na złoty ołtarz, który jest przed tronem. I wzniósł się dym kadzideł z modlitwami świętych – z ręki anioła przed Boga. (Ap 8,3-4)
  • Święci to mieszkańcy nieba.
  • Wśród świętych są męczennicy.
  • Męczenników kochamy jako uczniów i naśladowców Pana.
  • Obcowanie ze świętymi łączy nas z Chrystusem.
  • Możemy przywoływać imiona patronów i naszych ulubionych świętych.

(Benedykt XVI, Przemówienie do młodzieży podczas czuwania, 20.08.2005)

„Papież Jan Paweł II beatyfikował i kanonizował ogromne zastępy osób z dawnych i bliskich czasów. W postaciach tych chciał nam ukazać, jak być chrześcijaninem; jak wieść swe życie w sposób prawy – żyć po Bożemu. To wielki zastęp świętych – znanych i nieznanych – przez których Pan w ciągu dziejów otworzył przed nami Ewangelię i przewracał jej strony; czyni to nadal. W ich życiu, niczym w wielkiej ilustrowanej księdze, objawia się bogactwo Ewangelii. Są oni jaśniejącym śladem Boga, który On sam nakreślił i kreśli nadal”.
– O jakich relacjach między nami na ziemi a świętymi w niebie naucza Kościół? – Dlaczego bliska więź ze świętymi pomaga nam być blisko Boga?
W prefacji nazywamy świętych naszymi braćmi i siostrami. To bardzo bliska więź, wręcz rodzinna. Możemy ze świętymi radować się w obecności samego Boga. Są w niebie – symbolicznym Jeruzalem, ponieważ „błogosławieni i święci byli osobami, które nie szukały z uporem własnego szczęścia, ale całkiem po prostu chciały uczynić dar z siebie, ponieważ dotarło do nich światło Chrystusa. W ten sposób wskazują nam one drogę, jak być szczęśliwym, ukazują, jak stać się osobami naprawdę ludzkimi” (Benedykt XVI, Przemówienie do młodzieży podczas czuwania, 20.08.2005).
– Co robią święci zgromadzeni przed Bogiem? – Co możemy osiągnąć dzięki przykładowi życia i wstawiennictwu świętych?

(oprac. na podst.: „Holy Wins”, czyli zawsze wygrywają Święci, fronda.pl;T. Metelica, Bal Wszystkich Świętych w Olszynie)

Przykładowe zasady balu:
  • Uczestnicy balu mają przyjść przebrani za wybranego przez siebie świętego lub świętą.
  • Przemarsz ulicami miejscowości.
  • Udział w Mszy Świętej na rozpoczęcie lub zakończenie.
  • Odwiedzanie najbliższych w domach i zbieranie słodyczy. Na te odwiedziny uczestnicy balu mogą otrzymać specjalne obrazki z postaciami świętych, które będą zostawiać w domach. Hasło może brzmieć: „Coś słodkiego za świętego!”.
– Jakich wybierają świętych? – W jaki sposób przedstawią ich cechy charakterystyczne? – Jakie dobiorą atrybuty poszczególnych świętych? – Jakie stroje związane z epoką, w której żyli wybrani święci, należy przygotować?
Katecheta może zorganizować na terenie szkoły „Bal Wszystkich Świętych” lub konkurs na najlepsze przebranie za świętego. Jest to okazja do poznania naprawdę ciekawych postaci: świętych księżniczek i królów, świętych rycerzy i zakonników, świętych dziewcząt i chłopców. Uczniowie muszą się zastanowić:
(Róża na śniegu..., forumdlazycia.wordpress.com)
(...) Tracy opowiadała o obietnicy róż i o tym, że niektórzy twierdzą, iż czują zapach róż jako znak, że Teresa usłyszała ich modlitwę. Wszystko to wprawiło mnie w wielkie zdumienie. Powiedziałam córce, że o drugiej zbudził mnie wyraźny zapach róż. Popatrzyłyśmy na siebie zdziwione. Poczułyśmy, że zdarzyło się coś niezwykłego. Postanowiłam osobiście złożyć podziękowanie św. Teresie. Zadzwoniłam do przyjaciółki i razem poszłyśmy zobaczyć relikwie. Było to wspaniałe przeżycie, piękne i wzruszające. Od tej chwili przestałam się martwić o Natalię. Ogarnął mnie spokój i ufność, że moja córka doczeka się upragnionego dziecka. W kwietniu 2001 Natalia urodziła siedmiofuntowego chłopczyka, któremu dała imię Travis. Przypomina mi on o cudzie św. Teresy. Zanoszę podziękowania do tej ukochanej świętej oraz do Boga, który zechciał wysłuchać mojej modlitwy. Od tej pory proszę św. Teresę o pomoc i nigdy się nie zawiodłam. Dziesięć dni po urodzeniu wnuka u mojego męża wykryto raka płuc i układu limfatycznego. Lekarze dawali mu tylko piętnaście procent szansy przeżycia do końca roku. Raz jeszcze zaniosłam błagania do bliskiej mi świętej o wstawiennictwo – mąż od dwóch lat jest zdrowy”. Diana, Teksas
„Miałam powody, żeby szukać pomocy u św. Tereski od Dzieciątka Jezus: moja najstarsza córka, Natalia, straciła dwoje wcześniaków. Pierwszy, nazwany Austin William, urodził się w dwudziestym drugim tygodniu. Druga była dziewczynka, Taylor Nicole, która przyszła na świat w dwudziestym czwartym tygodniu. Byli za mali, żeby przeżyć. (...) serce mi pękało na myśl o Natalii, która tak chciała mieć dziecko. Postanowiłam szukać wstawiennictwa św. Teresy. Druga córka Tracy, chciała ze mną nawiedzić jej relikwie. Ja jednak poczułam się tak zmęczona, że (...) zadzwoniłam i poprosiłam, żeby poszła beze mnie i poprosiła Teresę o pomoc dla Natalii. Potem zasnęłam. Około drugiej w nocy obudził mnie mocny zapach. Była to woń róż. Nie wiedziałam, skąd dochodzi, bo w pokoju ani w całym domu róż nie było. Zaintrygowało mnie to, ale udało mi się z powrotem zasnąć. Rano, po wstaniu z łóżka, przypomniałam sobie o zapachu róż i zaczęłam się zastanawiać, czy aby mi się to nie przyśniło.
Patronem rodzin jest św. Jan Paweł II – często modlą się do niego małżeństwa, które nie mogą mieć dzieci. W sprawach po ludzku beznadziejnych wstawia się za nami św. Juda Tadeusz, a dziewczyny poszukujące dobrych mężów proszą o wstawiennictwo św. Józefa. Święty Piotr jest patronem papieży, ponieważ Pan Jezus wybrał go, by przewodniczył Kościołowi. Święty Franciszek został wybrany na patrona ekologów, św. Maksymilian Maria Kolbe jest patronem honorowych dawców krwi w Polsce, a św. Antoniego wzywają ci, którzy coś zgubili. Wszyscy wiedzą, że św. Walenty opiekuje się zakochanymi, ale niewiele osób ma świadomość, że jest również patronem chorych na padaczkę. We wszystkich problemach możemy prosić o pomoc Maryję.
Zbliżająca się uroczystość Wszystkich Świętych przypomina nam, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Uroczystość ta jest znakiem, że wszyscy są zaproszeni do domu Ojca.
Zamieszkanie w niebieskim Jeruzalem.
Wysławiają Boga na wieki.

Next page

genially options