Full screen

Share

Show pages

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

5.52 wyd. Jedność e

Woyt Es

Created on September 30, 2024

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Różaniec

Zwykła modlitwa o niezwykłej mocy.

01

Szukam tego, co ważne

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus.Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

Modlitwa

– Czym najczęściej dekorowane są kapliczki Matki Bożej? – Dlaczego dzieci i dorośli przynoszą kwiaty do kaplic i kapliczek z figurami i obrazami Maryi? – Jakie modlitwy odmawiane są przy kaplicach Matki Bożej?

Pozdrowienie anielskie i różaniec

– Na czym polega modlitwa różańcowa? – Ile razy powtarzamy w niej modlitwę „Zdrowaś Maryjo?

Pozdrowienie anielskie i różaniec

Kwiaty, którymi dekoruje się kapliczki i figury, są symbolem modlitw zanoszonych do Matki Bożej. Przypominają one o duchowej więzi między Maryją i ludźmi proszącymi ją o wstawiennictwo do Jej Syna Jezusa. W październiku cała wspólnota Kościoła modli się do Maryi, odmawiając różaniec.

Pozdrowienie anielskie i różaniec

podpowiedź

ćwiczenia, zad. 1. str. 106.

Historia różańca

Otwórzcie podręczniki na str. 198-199. Przeczytajcie zaznaczony tekst i uzupełnijcie tebelę.

Również dziś modlitwa różańcowa ma wielką duchową moc. Osoby modlące się na różańcu otrzymują za pośrednictwem Matki Bożej wiele łask. Znane są cuda związane z modlitwą różańcową. W czasie II wojny światowej lotnictwo Stanów Zjednoczonych zaatakowało dwa japońskie miasta: Hiroszimę i Nagasaki, zrzucając na nie bomby z głowicami atomowymi. Tego rodzaju broń ma ogromną siłę rażenia. Eksplozja bomb atomowych niszczy wszystko w promieniu wielu kilometrów od miejsca wybuchu. W Hiroszimie i Nagasaki pół roku przed tym atakiem pojawiło się dwóch mężczyzn, którzy mówili wszystkim, że jedynym ratunkiem przed zbliżającym się nieszczęściem jest nawrócenie, pokuta i odmawianie różańca. Po ataku atomowym okazało się, że w tych miastach prawie wszystko zostało zrównane z ziemią...

Cuda różańcowe

...z wyjątkiem dwóch budynków, w których nie została zniszczona nawet jedna szyba czy dachówka. Ludzie przebywający w tych domach przeżyli. Specjaliści armii Stanów Zjednoczonych stwierdzili, że musiała tam zadziałać jakaś nadprzyrodzona siła. Uratowani opowiadali, że w noc poprzedzającą atak bombowy usłyszeli pukanie do drzwi. Ukazał się im anioł, który zaprowadził ich do domu rodziny, która przez sześć miesięcy modliła się na różańcu. Ocaleni żyli jeszcze przez wiele lat.

Cuda różańcowe

Kolejnym przykładem mocy modlitwy różańcowej może być sytuacja Portugalii w czasie II wojny światowej. Podczas objawień w Fatimie Matka Boża prosiła trójkę dzieci, aby zachęcały cały kraj do modlitwy na różańcu, a wtedy skutki wojny ominą Portugalię. Większość mieszkańców była posłuszna prośbie i rzeczywiście Portugalia prawie nie ucierpiała w czasie II wojny światowej.

Cuda różańcowe

(oprac. na podst.: B. Ciastoń, Historia różańca świętego)

O owocach odmawiania różańca świadczą liczne wota w kościołach zawieszane przy obrazach Matki Bożej Różańcowej. Są one znakiem wdzięczności ludzi, którzy zostali uzdrowieni lub uratowani od nieszczęść. Do dziś wielu ludzi zwraca się do Maryi z prośbą o pomoc w bardzo trudnych sytuacjach. Często są to sprawy, w których żaden człowiek nie jest w stanie pomóc.

Cuda różańcowe

Dziś zastanowimy się, dlaczego różaniec ma taką moc, że potrafi ochronić przed różnymi nieszczęściami, a nawet bombami niosącymi śmierć i zniszczenie.

Cuda różańcowe

02

ROZWAŻAM I ZDOBYWAM

Na kolejnym slajdzie przyporządkujcie tajemnice do poszczególnych części różańca.

Dzięki rozważaniu tajemnic różańcowych łatwiej jest nam zrozumieć Ewangelię. Życie Pana Jezusa rozważane w różańcu dzielimy na cztery części. W części radosnej przypominamy dzieciństwo Pana Jezusa, w tajemnicach światła poznajemy Jego cuda i nauczanie, w tajemnicach bolesnych przeżywamy Jego mękę, a w tajemnicach chwalebnych rozważamy wydarzenia związane z chwałą Jezusa i Maryi.

Części i tajemnice różańcowe

Części i tajemnice różańcowe

link do materiału poza prezentacją

czytanie Pisma Świętego (Łk 18,1)

kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny

O wartości wytrwałej modlitwy mówił ludziom Pan Jezus. W Ewangelii według św. Łukasza czytamy:

Moc wytrwałej modlitwy

Słowa Jezusa o potrzebie wytrwałej modlitwy potwierdzała Maryja w swoich objawieniach. Do najbardziej znanych należą objawienia w Fatimie w Portugalii. W 1917 r. Maryja spotykała się z trojgiem dzieci: Łucją, Franciszkiem i Hiacyntą. Przychodziła do nich raz w miesiącu. Za każdym razem zostawiała im przesłanie:

Orędzie Matki Bożej w Fatimie

13 września

13 października

13 lipca

19 sierpnia

kliknij w daty, by przeczytać treść orędzia Maryi

13 maja

13 czerwca

Orędzie Matki Bożej w Fatimie

03

Zostaję ubogacony i działam

– Jakie znacie grupy, które zobowiązują się do odmawiania różańca? – W jakich sytuacjach najczęściej odmawiamy różaniec?

Formy zaangażowania w modlitwę różańcową

W odpowiedzi na prośby Matki Bożej o modlitwę na różańcu powstały różne formy zaangażowania w nią:

  • Październik jest miesiącem modlitwy różańcowej. Wierni gromadzą się w kościołach i wspólnie odmawiają różaniec. W naszej parafii nabożeństwa różańcowe odbywają się o godz. ...
  • Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci – jest to wspólnota skupiająca dzieci, które podejmują zobowiązanie codziennej modlitwy, co najmniej jednym dziesiątkiem różańca. Informacje o przystąpieniu można znaleźć na stronie www.pkrd.pl oraz podczas audycji w telewizji Trwam i w Radiu Maryja w każdą sobotę o godz. 19.30.
  • Koła Żywego Różańca – wspólnoty osób powstające w parafiach. Każdy członek koła codziennie modli się przynajmniej dziesiątkiem różańca, rozważając wyznaczoną tajemnicę.

Formy zaangażowania w modlitwę różańcową

(oprac. na podst.: Jan Paweł II, List apostolski Rosarium Virginis Mariae, p. 33)

W środku modlitwy „Zdrowaś Maryjo” łącznikiem między pierwszą a drugą częścią jest imię Jezus. Czasami przy pospiesznym odmawianiu umyka nam, że modląc się, mamy rozmyślać o wydarzeniu z życia Chrystusa. Powstał więc pomysł podkreślania imienia Jezus poprzez dodawanie do niego refrenu – dopowiedzenia nawiązującego do rozważanej tajemnicy.

Różaniec z „refrenem”

kliknij w ikonki aktywne, by przeczytać przykładowe dopowiedzenia

Będziecie teraz pracować w parach. Każdej parze przydzielę jedną tajemnicę różańcową. Waszym zadaniem jest ułożyć po 1 dopowiedzeniu do otrzymanej tajemnicy.

Na przykład podczas odmawiania dziesiątka w tajemnicy Zwiastowania NMP wypowiadamy pierwszą część modlitwy „Zdrowaś Maryjo” do słów: „błogosławiony owoc żywota Twojego Jezus”, a następnie dopowiadamy „refren”, np. „którego narodzenie zwiastował Maryi anioł” lub „który zamieszkał w łonie Maryi Dziewicy”. Następnie kontynuujemy modlitwę, odmawiając drugą część od słów: „Święta Maryjo...”

Różaniec z „refrenem”

Pomodlimy się dziesiątkiem różańca. Przedstawcie Maryi swoje prośby. Możecie to uczynić w ciszy swojego serca lub wypowiedzieć głośno. Maryja przedstawi te prośby w waszym imieniu Bogu Ojcu.

Odpowiadam na wezwanie Maryi

W naszej parafii nabożeństwa różańcowe odbywają się o godz. ...

Zapis do zeszytu

04

Ćwiczenia

ćwiczenia zad. 2. str. 106.

link do gry poza prezentacją
podpowiedź

ćwiczenia zad. 3. str. 106.

podpowiedź

ćwiczenia zad. 4. str. 107.

ćwiczenia zad. 5. str. 107.

Sprawdź swoją wiedzę!

05

ZADANIE modlitwa

Zadanie

1. Odszukaj stronę internetową Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci. Wpisz do zeszytu imię i nazwisko ich założycielki oraz opisz historię ich powstania. 2. Naucz się na pamięć tajemnic różańca świętego. 3. Pomódl się wieczorem dziesiątkiem różańca, rozważając dowolną tajemnicę.

Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko,naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj.

Modlitwa końcowa

2024

przygotowanie prezentacji

grafika wygenerowana przez AI

bank zdjęć własnych wydawnictwa

Źródło grafiki:

Maryja przez całe swoje życie towarzyszyła Jezusowi. Była świadkiem Jego nauczania i cudów, współcierpiała razem z Jezusem podczas drogi krzyżowej i w czasie Jego konania na krzyżu oraz uczestniczyła w chwale i radości Jego zmartwychwstania. W dniu Pięćdziesiątnicy trwała z apostołami na modlitwie w Wieczerniku i otrzymała Ducha Świętego, a po wniebowzięciu dołączyła do swego Syna w niebie i została ukoronowana na królową nieba i ziemi. Rozważając tajemnice różańca, razem z Maryją uczymy się naśladować Chrystusa. Rozmyślając nad wydarzeniami z życia Pana Jezusa i Jego Matki, uczymy się kochać Boga i ludzi tak jak Maryja. W modlitwie różańcowej składamy nasze potrzeby na ręce Matki Bożej, a Ona zanosi je Panu Bogu i wstawia się za nami. Czy Jezus może odmówić swojej Matce, która opiekowała się Nim, gdy żył na ziemi? To dzięki Jej wstawiennictwu modlitwa różańcowa ma tak wielką moc. Miłość Maryi sprawia, że różaniec ma większą siłę niż jakakolwiek broń wykonana przez człowieka. Jest to moc miłości i dobra, która może pokonać każde zło. Warto modlić się wytrwale.
Nazwa „różaniec” wywodzi się ze średniowiecza, kiedy modlitwy traktowano jako duchowe kwiaty. Odmawianie różańca porównywano z ofiarowywaniem róż Matce Bożej i dlatego modlitwę tę nazwano różańcem, czyli wieńcem z róż. W niektórych rejonach Polski koła różańcowe nazywane są Różami Żywego Różańca Świętego. Modlitwę „Zdrowaś Maryjo”, którą wielokrotnie wypowiadamy podczas różańca, nazywamy również „Pozdrowieniem anielskim”, ponieważ tymi słowami anioł pozdrowił Maryję podczas zwiastowania. W ten sam sposób pozdrowiła Maryję Elżbieta podczas nawiedzenia. Modlitwa ta w obecnym kształcie, czyli z dodaną częścią zaczynającą się słowami „Święta Maryjo...”, została zatwierdzona w XVI w. przez papieża św. Piusa V.
dodał tajemnice światła
polecił odmawiać różaniec przez cały październik
ustanowił święto Matki Bożej Różańcowej w dniu 7 października
ustalił liczbę 150 „Zdrowaś Maryjo”
podczas kazań wielokrotnie powtarzał „Pozdrowienie anielskie” i „Modlitwę Pańską”
wzywała do modlitwy różańcowej

– Co to znaczy „zawsze się modlić” i „nigdy nie ustawać”?

„Zawsze się modlić” – to znaczy każdego dnia, w każdej sytuacji, wesołej i smutnej. W naszym życiu jest podobnie jak w wydarzeniach rozważanych w różańcu. Przeżywamy chwile radosne, ale też pełne cierpienia, czas wytrwałej pracy i czas, gdy otrzymujemy nagrodę za nią. Jezus zachęca, byśmy nigdy nie ustawali w modlitwie. Jeśli z wiarą i za pośrednictwem Maryi będziemy Go prosić o to, co jest dla nas dobre, na pewno to otrzymamy.
Jezus „opowiadał [...] o tym, że zawsze powinni się modlić i nigdy nie ustawać”. (Łk 18,1)
„Odmawiajcie codziennie różaniec, aby uzyskać pokój dla świata i koniec wojny”.
„Chciałabym, (...) abyście każdego dnia odmawiali różaniec”.
„Trzeba w dalszym ciągu codziennie odmawiać różaniec”.
„Chcę, abyście nadal (...) odmawiali codziennie różaniec”.
„Odmawiajcie w dalszym ciągu różaniec, żeby uprosić koniec wojny”.
„Trzeba w dalszym ciągu codziennie odmawiać różaniec”.
Maryja ukazywała się w Fatimie, w czasie gdy trwała I wojna światowa, stąd w swoim orędziu prosiła o modlitwę na różańcu w intencji pokoju. Przepowiedziała również wybuch II wojny światowej, jeśli ludzie nie zaczną modlić się na różańcu i pokutować. Historia potwierdziła Jej słowa. Także w Polsce Maryja rozmawiała z dwiema dziewczynkami w Gietrzwałdzie w 1877 r. One również usłyszały prośbę o modlitwę różańcową.
Nawiedzenie św. Elżbiety – któregoś Ty, Maryjo, niosła pod sercem do Elżbiety; którego rozpoznał nienarodzony Jan Chrzciciel...
Narodzenie Jezusa – dla którego nie było miejsca w gospodzie; którego Maryja porodziła w ubogiej stajence...
Odnalezienie Jezusa w świątyni – który udał się z Maryją i Józefem do Jerozolimy na święto Paschy; którego ze zdumieniem słuchali uczeni w Piśmie...
Ofiarowanie Jezusa w świątyni – którego Maryja i Józef ofiarowali w świątyni; w którym Symeon rozpoznał Zbawiciela świata...
Cud Jezusa w Kanie Galilejskiej – który przyszedł na wesele; któremu Maryja powiedziała, że zabrakło wina...
Głoszenie królestwa i wzywanie do nawrócenia – który głosił królestwo Boże i wzywał do nawrócenia; który nauczał i uzdrawiał...
Przemienienie na górze Tabor – który zabrał Piotra, Jakuba i Jana na wysoką górę; który przemienił się w obecności apostołów...
Chrzest Jezusa w Jordanie – który przyszedł do Jana, aby przyjąć chrzest; na którego zstąpił Duch Święty w postaci gołębicy...
Ustanowienie Eucharystii – który spożywał Ostatnią Wieczerzę ze swoimi uczniami; który w Wieczerniku umywał nogi swoim uczniom...
Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa – którego żołnierze przybili do krzyża; który przebaczył tym, którzy go krzyżowali...
Wniebowzięcie NMP – który wziął Maryję z duszą i ciałem do nieba; który pragnie, abyśmy Cię naśladowali...
Biczowanie Jezusa – którego żołnierze biczowali; którego żołnierze przywiązali do kamiennego słupa...
Cierniem ukoronowanie Jezusa – któremu żołnierze włożyli na głowę koronę z cierni; z którego żołnierze drwili...
Zmartwychwstanie Jezusa – który trzeciego dnia po śmierci wyszedł z grobu; który zmartwychwstał i żyje pośród nas...
Dźwiganie krzyża – który wziął na swoje ramiona drzewo krzyża; który niósł krzyż na Golgotę...
Zesłanie Ducha Świętego – który zesłał Ducha Świętego w postaci wichru i ognistych języków; który przez Ducha Świętego żyje i działa w Kościele...
Modlitwa Jezusa w Ogrójcu – który modlił się i odczuwał trwogę; który chciał, aby uczniowie z Nim czuwali...
Wniebowstąpienie Pana Jezusa – który wstąpił do nieba w obecności apostołów; który polecił apostołom, aby głosili Ewangelię wszelkiemu stworzeniu...
Ukoronowanie Maryi na królową nieba i ziemi – który uczynił Cię królową nieba i ziemi; który dzięki Tobie chce królować w naszych sercach...
znaczy jeśli z wiarą i wytrwale będziemy prosić Jezusa o to, co dla nas dobre, na pewno to otrzymamy.
znaczy każdego dnia, w każdej sytuacji, wesołej i smutnej.
Koła Żywego Różańca
Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci
Październik miesiącem modlitwy różańcowej.

Next page

genially options