Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Gr. 3 Bridges V3 Unit 2 Review

April Sampson

Created on September 29, 2024

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Click the question number to see each question. Record your work on a piece of paper (if doing independently) Record your work on a whiteboard (if doing as a class)!

Question 13

Question 11

Question 12

Question 10

Question 8

Question 9

Question 6

Question 7

Question 5

Question 3

Question 4

Question 1

Question 2

~ Unit 2 Bridges Review ~

Back to questions

Dog treats come in packs of 10. The pet store has 6 packs. How many dog treats are in the store? Choose the equation that would solve this problem. 6xd=10 dx10=6 10x6=d 6+10=d

Question 1

Back to questions

Draw this number line. Fill in the missing blanks.

Question 2

Back to questions

Write true or false for each statement. 6x3=3x6 5x3= (4x3)+(1x3) 3x8=9x5

Question 3

Back to questions

Fill in the factors that will complete each equation. 8x4= ___ x 8 8x3= ___ x ____ x 3

Question 4

Back to questions

Multiply. 3x___=30 5x___=25 7x4= ___

Question 5

Back to questions

Solve. Show your work, write an equation, and label your answer with correct units. There are 5 leashes that cost $7 each. How much would it cost to buy all of the leashes?

Question 6

Back to questions

Solve. Show your work, write an equation, and label your answer with correct units. There are 8 collars for $3 each. How much do all 8 collars cost together?

Question 7

Back to questions

Show your thinking. Make sure to label your answer with units. Zoey spilled ketchup on her homework. How many dots are there?

Question 8

How many window panes are there? How do you know?

Back to questions

Question 9

Jane says, "I found 4x8=32 because I doubled from 2x8=16." Do you agree with Jane? Why or why not?

Back to questions

Question 10

Explain how you can use 2x4 to find 4x4.

Back to questions

Question 11

Fill in the missing numbers on this ratio table.

Back to questions

Question 12

After you create your graph, write a statement that compares 2 ice cream flavors on the graph.
Create a bar graph showing the information in the table below. Create a scale, then label and title your graph

Back to questions

Question 13