Full screen

Share

START
Stworzenie czy ewolucja?
Trybunał sądowy
czytanie z podziałem na role

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

TRYBUNAŁ 5.9

Woyt Es

Created on September 27, 2024

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

START

Stworzenie czy ewolucja? Trybunał sądowy

czytanie z podziałem na role

CZYTAJ

Przeczytajcie dyskusję na sali sądowej.
Autor natchniony
Sędzia - katecheta
Naukowiec

Teoria Wielkiego Wybuchu zakłada, że wszechświat powstał z bardzo gęstego punktu o niewyobrażalnie wysokiej temperaturze. Punkt ten zaczął się nagle gwałtownie rozszerzać. Następnie we wszechświecie doszło do wielu przemian chemicznych i fizycznych, dzięki którym powstały gwiazdy i planety. Najbliższa nam gwiazda, Słońce, uformowała się ok. 4,5 miliarda lat temu z cząsteczek pyłu kosmicznego. Wraz z nim powstała Ziemia i pozostałe planety Układu Słonecznego. Ziemia cały czas ulegała przemianom, dzięki czemu pojawiły się na niej organizmy żywe. Zachodzące nieustannie skomplikowane procesy zmieniały wygląd skorupy ziemskiej i klimat.

DALEJ

Naukowiec

Reakcje świata roślin i zwierząt na zmiany zachodzące na powierzchni kuli ziemskiej badał w XIX w. Karol Darwin. Stwierdził on, że różnorodność gatunków jest właśnie wynikiem dostosowania się roślin i zwierząt do ciągle zmieniających się warunków środowiskowych. Na początku na Ziemi istniały bardzo proste formy życia, które ewoluowały w stronę coraz bardziej skomplikowanych i dostosowanych do warunków, w których przyszło im żyć. Według teorii ewolucji Darwina wszystko, co obserwujemy obecnie w świecie roślin i zwierząt, jest wynikiem stopniowych i regularnych przemian.

DALEJ

Naukowiec

Ziemia istnieje już od 4,6 miliarda lat. Jej dzieje podzielone są na pięć er. Najstarsze odkryte ślady pochodzą sprzed 3,5 miliarda lat. Z naszego punktu widzenia najważniejszym momentem w całej historii Ziemi była chwila, gdy narodziło się życie. Nie jesteśmy w stanie dokładnie powiedzieć, kiedy to się stało. Coraz więcej naukowców dostrzega, że istnieją pytania, na które nie udaje się udzielić odpowiedzi: Co było przed Wielkim Wybuchem? Co go spowodowało? Jak powstała pierwsza komórka?

DALEJ

Sędzia

W dwóch pierwszych rozdziałach Księgi Rodzaju czytamy, jak Bóg w ciągu sześciu dni powoływał do istnienia kolejne elementy świata. W ciągu czterech dni stworzył czas (ciała niebieskie, by wyznaczały dni i noce, miesiące) i przestrzeń (lądy, morza), którą następnie piątego i szóstego dnia zapełnił istotami żywymi (wody – rybami, powietrze – ptakami, ziemię – zwierzętami lądowymi). Na końcu Bóg stworzył pierwszych ludzi. Bóg przyglądał się swojemu dziełu w ciągu całego procesu stwarzania i widział, że wszystko, co uczynił, było dobre. Siódmy dzień Bóg przeznaczył na odpoczynek, co wskazuje na ład i porządek w świecie nadany przez Stwórcę.

DALEJ

Autor natchniony

Naukowcy na podstawie obserwacji tworzą różne teorie, które pozwalają zrozumieć zjawiska zachodzące w świecie, i próbują przewidywać możliwe zmiany oraz odpowiednio na nie reagować. To właśnie jest zadaniem nauki. Jeśli chodzi o Biblię, jej zadaniem jest prowadzić człowieka do Boga. Nie może więc być traktowana jak podręcznik przyrodoznawstwa. Autorzy biblijni nie przeprowadzają w niej żadnych dowodów i nie jest ich zamiarem formułowanie prawd przyrodniczych.

ŹRÓDŁA

Sędzia

2024

oprac. na podst.: Kto zna odpowiedź? Wielka księga wiedzy, Kielce 2010oprac. na podst.: Kształtowanie się życia na Ziemi na przestrzeni wieków

grafika wygenerowana przez AI

Źródło grafiki: