Full screen

Share

Show pages

Cel zajęć
Jak sobie radzić z wielką wodą? 

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Jak sobie radzić z wielką wodą?

Iza Kleinszmidt

Created on September 19, 2024

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Cel zajęć

Jak sobie radzić z wielką wodą?

Powoduje to zalanie terenów lądowych, które w normalnych warunkach nie są zalane wodą. W pierwszej kolejności wodą zalewane są tereny nabrzeżne, doliny i tereny depresyjne.

Powódź jest zjawiskiem hydrologicznym, polegającym na podniesieniu się stanu wód rzecznych lub morskich i wystąpieniu ich ze swoich brzegów.

Czym jest powódź?

Przyczyny obecnej powodzi.

Naturalne: - roztopy wiosenne, - zator na rzece, - opady deszczu, - sztormowe fale, - przerwanie zapory. Spowodowane działalnością człowieka: - zabetonowane, wielkoobszarowe powierzchnie/parkingi, - zaśmiecone rowy i przepusty, - zniszczone obwałowania.

Jakie są przyczyny powstania powodzi?

- zniszczone domy, - zniszczone elementy infrastruktury komunalnej: drogi, mosty, - straty w rolnictwie, - skażenie środowiska naturalnego (np.odpady, stacja benzynowa pod wodą), - martwe zwierzęta, - załamani/smutni ludzie.

Jakie mogą być skutki powodzi?

- można podnieść usytuowanie domu, - ubezpieczyć dom i wyposażenie, - odprowadzać wody deszczowe z okolicy domu, - konserwować rowy odwadniające, - budować osłony stałe i tymczasowe - worki z pisakiem, foliowanie), - uszczelniać dom, - przygotować dom na zalanie wodą, - usytuować garaż na poziomie terenu. - należy budować wały przeciwpowodziowe i o nie dbać (nie sadzić tam drzew), - zalesiać tereny, - utrzymywać rowy melioracyjne i systemy odwadniające, - edukować i informować społeczeństwo.

W jaki sposób można ograniczać straty powodziowe?

Nie powinno się budować domów na terenach zalewowych i warto pozostawiać mokradła - nie osuszać ich. Nie powinno się nieprzemyślanie zmieniać biegu rzek lub nadmiernie ich regulować!

Podczas powodzi bardzo często nie działają telefony. Jeśli dom jest otoczony z każdej strony wodą, to wówczas możemy przekazać informację ratownikom (np. lecącym śmigłowcem), że czegoś potrzebujemy. Wymachując flagą lub kawałkiem materiału, możemy prosić o pomoc.

Ludzka nieodpowiedzialność?

Kolory mają znaczenie...

Ustalenie „miejsca kontaktowego”, znanego całej rodzinie, jest bardzo ważne, gdyż powódź może zaskoczyć jej członków poza domem. Najlepszym będzie dom krewnych lub przyjaciół mieszkających w bezpiecznym rejonie. Można też wybrać obiekt wyznaczony przez centrum kryzysowe albo inny, gwarantujący schronienie i opiekę, np. szkołę lub kościół. Wszyscy domownicy powinni znać adres wybranego miejsca oraz ustalić sposób kontaktu.

Czym jest miejsce kontaktowe?

- kurtki przeciwdeszczowe. - radio na baterie, latarkę, - zapas żywności (w tym napojów) choćby na jeden dzień.

Warto też zabrać: - apteczkę zawierającą podstawowe leki oraz leki, które na stałe przyjmują osoby starsze i chore, - koce lub śpiwory, - nieprzemakalne obuwie, - ciepłą odzież,

Należy wspólnie ustalić i zapisać, jakie rzeczy są ważne na tyle, że trzeba koniecznie mieć je z sobą w czasie ewakuacji i pobytu poza domem. Do podstawowych należą: - leki, które na stałe przyjmują osoby starsze i chore, - dowody tożsamości, - kosztowności, pieniądze, - dokumenty dotyczące domu, - dokumentacja działalności gospodarczej, ( jeśli ktoś taka prowadzi) - polisy ubezpieczeniowe.Wszyscy dorośli powinni wiedzieć, gdzie wszystkie te przedmioty są przechowywane.

Ważne przedmioty.

Pamiętać też trzeba o pamiątkach rodzinnych, ulubionych zabawkach dzieci i o zwierzętach domowych.

  • Organizowanie zbiórek pieniędzy poprzez sprzedaż
własnoręcznie wykonanych prac plastycznych czy wypieków.
  • Zbiórki potrzebnych rzeczy i przekazywanie ich organizacjom charytatywnym.
  • Pisanie listów wsparcia i kartek z życzeniami dla poszkodowanych.
  • Współpraca z lokalnymi organizacjami pod nadzorem
nauczycieli lub rodziców dla zapewnienia skuteczności i bezpieczeństwa działań.

JAK MOŻEMY POMÓC POSZKODOWANYM PRZEZ POWÓDŹ?

Skonstruujmy dwa koryta rzeczne (rolki po papierowych ręcznikach i taśma) - jedno proste, a drugie z zakolami. Następnie wlejmy tam wodę i wrzućmy plastkiwoy korek...

W jaki sposób regulowanie koryta rzeki wpływa na szybkość przemieszczania się w nim wody?

Zobacz, jak zagospodarowanie brzegów, wycinanie drzew, rolnictwo i przemysł wpływają na rzekę.

Zaadoptuj rzekę - rzeka idealna.

Cele:
  • Zapoznanie uczniów ze zjawiskiem powodzi oraz podstawowymi pojęciami z zakresu bezpieczeństwa powodziowego i ogólnej problematyki powodziowej.
  • Omówienie znaczenia Rodzinnego Planu Powodziowego w ograniczaniu skutków powodzi.
  • Zasady prawidłowego zachowania się podczas ewakuacji.
  • Uświadomienie możliwości minimalizowania indywidualnych strat powodziowych przez odpowiednie przygotowanie domu i jego wyposażenia na wypadek wystąpienia żywiołu.
  • Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje, bliskich oraz posiadanego mienia.
  • Prezentacja barw ratunkowych.

źródło: Wydział Informacji i Promocji Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej

Next page

genially options