Jak sobie radzić z wielką wodą?
Iza Kleinszmidt
Created on September 19, 2024
More creations to inspire you
LET’S GO TO LONDON!
Personalized
SLYCE DECK
Personalized
ENERGY KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
CULTURAL HERITAGE AND ART KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
ABOUT THE EEA GRANTS AND NORWAY
Personalized
DOWNFALLL OF ARAB RULE IN AL-ANDALUS
Personalized
HUMAN AND SOCIAL DEVELOPMENT KEY
Personalized
Transcript
Jak sobie radzić z wielką wodą?
Cel zajęć
Czym jest powódź?
Powódź jest zjawiskiem hydrologicznym, polegającym na podniesieniu się stanu wód rzecznych lub morskich i wystąpieniu ich ze swoich brzegów.
Powoduje to zalanie terenów lądowych, które w normalnych warunkach nie są zalane wodą. W pierwszej kolejności wodą zalewane są tereny nabrzeżne, doliny i tereny depresyjne.
Jakie są przyczyny powstania powodzi?
Naturalne: - roztopy wiosenne, - zator na rzece, - opady deszczu, - sztormowe fale, - przerwanie zapory.Spowodowane działalnością człowieka: - zabetonowane, wielkoobszarowe powierzchnie/parkingi, - zaśmiecone rowy i przepusty, - zniszczone obwałowania.
Przyczyny obecnej powodzi.
Jakie mogą być skutki powodzi?
- zniszczone domy, - zniszczone elementy infrastruktury komunalnej: drogi, mosty, - straty w rolnictwie, - skażenie środowiska naturalnego (np.odpady, stacja benzynowa pod wodą), - martwe zwierzęta, - załamani/smutni ludzie.
W jaki sposób można ograniczać straty powodziowe?
- można podnieść usytuowanie domu, - ubezpieczyć dom i wyposażenie, - odprowadzać wody deszczowe z okolicy domu, - konserwować rowy odwadniające, - budować osłony stałe i tymczasowe - worki z pisakiem, foliowanie),- uszczelniać dom, - przygotować dom na zalanie wodą, - usytuować garaż na poziomie terenu.- należy budować wały przeciwpowodziowe i o nie dbać (nie sadzić tam drzew),- zalesiać tereny, - utrzymywać rowy melioracyjne i systemy odwadniające,- edukować i informować społeczeństwo.
Ludzka nieodpowiedzialność?
Podczas powodzi bardzo często nie działają telefony. Jeśli dom jest otoczony z każdej strony wodą, to wówczas możemy przekazać informację ratownikom (np. lecącym śmigłowcem), że czegoś potrzebujemy. Wymachując flagą lub kawałkiem materiału, możemy prosić o pomoc.
Nie powinno się budować domów na terenach zalewowych i warto pozostawiać mokradła - nie osuszać ich.Nie powinno się nieprzemyślanie zmieniać biegu rzek lub nadmiernie ich regulować!
Kolory mają znaczenie...
Czym jest miejsce kontaktowe?
Ustalenie „miejsca kontaktowego”, znanego całej rodzinie, jest bardzo ważne, gdyż powódź może zaskoczyć jej członków poza domem. Najlepszym będzie dom krewnych lub przyjaciół mieszkających w bezpiecznym rejonie. Można też wybrać obiekt wyznaczony przez centrum kryzysowe albo inny, gwarantujący schronienie i opiekę, np. szkołę lub kościół. Wszyscy domownicy powinni znać adres wybranego miejsca oraz ustalić sposób kontaktu.
Ważne przedmioty.
Należy wspólnie ustalić i zapisać, jakie rzeczy są ważne na tyle, że trzeba koniecznie mieć je z sobą w czasie ewakuacji i pobytu poza domem. Do podstawowych należą: - leki, które na stałe przyjmują osoby starsze i chore, - dowody tożsamości, - kosztowności, pieniądze, - dokumenty dotyczące domu, - dokumentacja działalności gospodarczej, ( jeśli ktoś taka prowadzi) - polisy ubezpieczeniowe.Wszyscy dorośli powinni wiedzieć, gdzie wszystkie te przedmioty są przechowywane.
Warto też zabrać:- apteczkę zawierającą podstawowe leki oraz leki, które na stałe przyjmują osoby starsze i chore,- koce lub śpiwory, - nieprzemakalne obuwie, - ciepłą odzież,
- kurtki przeciwdeszczowe. - radio na baterie, latarkę, - zapas żywności (w tym napojów) choćby na jeden dzień.
Pamiętać też trzeba o pamiątkach rodzinnych, ulubionych zabawkach dzieci i o zwierzętach domowych.
JAK MOŻEMY POMÓC POSZKODOWANYM PRZEZ POWÓDŹ?
- Organizowanie zbiórek pieniędzy poprzez sprzedaż
- Zbiórki potrzebnych rzeczy i przekazywanie ich organizacjom charytatywnym.
- Pisanie listów wsparcia i kartek z życzeniami dla poszkodowanych.
- Współpraca z lokalnymi organizacjami pod nadzorem
W jaki sposób regulowanie koryta rzeki wpływa na szybkość przemieszczania się w nim wody?
Skonstruujmy dwa koryta rzeczne (rolki po papierowych ręcznikach i taśma) - jedno proste, a drugie z zakolami. Następnie wlejmy tam wodę i wrzućmy plastkiwoy korek...
Zaadoptuj rzekę - rzeka idealna.
Zobacz, jak zagospodarowanie brzegów, wycinanie drzew, rolnictwo i przemysł wpływają na rzekę.
Cele:
- Zapoznanie uczniów ze zjawiskiem powodzi oraz podstawowymi pojęciami z zakresu bezpieczeństwa powodziowego i ogólnej problematyki powodziowej.
- Omówienie znaczenia Rodzinnego Planu Powodziowego w ograniczaniu skutków powodzi.
- Zasady prawidłowego zachowania się podczas ewakuacji.
- Uświadomienie możliwości minimalizowania indywidualnych strat powodziowych przez odpowiednie przygotowanie domu i jego wyposażenia na wypadek wystąpienia żywiołu.
- Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje, bliskich oraz posiadanego mienia.
- Prezentacja barw ratunkowych.
źródło:Wydział Informacji i Promocji Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej