Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
PLAKAT+-TEKST
Dorota
Created on September 17, 2024
Wirtualny spacer po wystawie plakatów typograficznych Marcina Urbańczyka w ramach "Sztuka Rozszerzona".
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Marcin Urbańczyk
Wystawa jest częścią projektu "Sztuka rozszerzona" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
o Wystawie
o Autorze
Wirtualny
spacer
NAGRODY i WYRÓŻNIENIA 8 best posters Vibre Poster (Festiwal Teheran, Iran 2009); Prize of the Carpathian Wet-land Initiative, 13 Międzynarodowe Triennale Plakatu Ekologicznego EKOPLAGAT’11, (Słowacja 2011); Excellent Award ANBD Special Collaboration Poster Exhibition, (Japonia 2017); The Best Award 2018 KSBDA St. Gallen International Invitational Exhibition (Szwajcaria 2018); Best Artwork Award, 2020 KSBDA; Spring International Con-ference & Invitational Exhibition, Seul, Korea Południowa (2020). Więcej infomacji: www.marcinurbanczyk.com
BIO
o Wystawie
wirtualny
spacer
Urodził się w 1981 r. w Tychach. Ukończył studia na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Lecha Kołodziejczyka. Studiował grafikę na tej uczelni w latach 2002–2007. Dyplom z pro-jektowania graficznego obronił w pracowni prof. Józefa Hołarda, a z grafiki warsztatowej w pra-cowni dr. hab. Józefa Knopka. Zrealizował semestr studiów w York St. John, College of The University of Leeds w Wielkiej Brytanii (2005 r.). W 2014 r. obronił stopień doktora sztuki. Obok pracy twórczej prowadzi działalność pedagogiczną. W latach 2007–2019 pra-cował jako adiunkt w Zakładzie Projektowania Graficznego na macierzystej uczelni. Od 2019 r. zatrudniony w Katedrze Komunikacji Wizualnej Instytutu Sztuki i Designu na Uniwersy-tecie im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zajmuje się plakatem, identyfikacją wizualną a także projektowaniem stron interne-towych. Specjalizuje się w plakacie typograficznym.
A R T Y S T A L I T E R
MARCIN URBANCZYK
A R T Y S T A L I T E R
MARCIN URBANCZYK
PLAKAT + - TEKST
Urbańczyk uważa, że siłą plakatu jest zarówno pomysł, skojarzenie, metafora, jak i formalna konstrukcja oraz zdolność do wywoływania wrażeń estetycznych w sensie Baumgartenowskim. Plakaty typograficzne są trudne z powodu wymagań stawianych przed odbiorcą nie urzekają pięknem figu-ratywnego obrazu, nie wabią wdziękiem ludzkiego ciała czy efektywną miną. Są najczęściej układem znaków, liter i wyrazów, których forma i kompozycja tworzy nowy, często zawoalowany kontekst i sens. W twórczości Urbańczyka wyraźnie zarysowują się cykle autorskich plakatów realizowanych nie na zlecenie, lecz z własnych wewnętrznych pobudek. Stanowią formę komentarza, ilustracji i metafory.
o Marcinie
wirtualny
spacer
Twórczość prezentowana na wystawie koncentruje się na plakacie, w którym komunikaty wizualne oparte są na metaforze i skojarzeniach. Autor korzysta z global-nych i współczesnych technik, łącząc warsztat cyfrowy i analogowy. W spectrum jego zainteresowań znajdują się plakaty ekologiczne, społeczno-polityczne, kulturalne oraz jazzowe. Urbańczyk nierzadko sięga do tradycji Pol-skiej Szkoły Plakatu jednocześnie nie stroniąc od współczesnych kierunków światowej grafiki. Wystawa ukazuje, że poza metaforą i skojarzeniami, znaczną część jego dorobku stanowią plakaty typograficzne, bardziej precyzyjnie określane jako typo-graficzne. Skupienie na kompozycji i konstrukcji to istotny ele- ment kultury formy, którą uprawia autor.
/ Wywiad Doroty Halberdy z Autorem /
o Marcinie
wirtualny
spacer
PLAKATY JAZZOWE
A R T Y S T A L I T E R
MARCIN URBANCZYK
To cykl, który autor realizuje od 2013 r, opiera się na literze i układzie literniczym. Temat muzyki w plakacie jest interesujący, ponieważ abstrakcyjna jest sama muzyka. Zależność ta pozwala na znaczną swobodę interpretacyjną plakatów odnoszących się do muzyki i jej twórców. Plakaty te są poszukiwaniem odpowiedzi na temat charakteru, koloru i struktury układu literniczego, który zbliża się do swoistego exemplum utworu muzycznego. Muzyka jazzowa ma swój rytm, strukturę i fakturę, co znajduje odzwierciedlenie w prze- strzeniach realizowanych za pomocą kontrastów wielkościowych elementów, rytmu i kolorów w plakatach.