PLAKAT+-TEKST
Dorota
Created on September 17, 2024
Wirtualny spacer po wystawie plakatów typograficznych Marcina Urbańczyka
More creations to inspire you
LET’S GO TO LONDON!
Personalized
SLYCE DECK
Personalized
ENERGY KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
CULTURAL HERITAGE AND ART KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
ABOUT THE EEA GRANTS AND NORWAY
Personalized
DOWNFALLL OF ARAB RULE IN AL-ANDALUS
Personalized
HUMAN AND SOCIAL DEVELOPMENT KEY
Personalized
Transcript
spacer
Wirtualny
o Autorze
o Wystawie
Wystawa jest częścią projektu "Sztuka rozszerzona" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
|
Marcin Urbańczyk
MARCIN URBANCZYK
A R T Y S T A L I T E R
Urodził się w 1981 r. w Tychach. Ukończył studia na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Lecha Kołodziejczyka. Studiował grafikę na tej uczelni w latach 2002–2007. Dyplom z pro-jektowania graficznego obronił w pracowni prof. Józefa Hołarda, a z grafiki warsztatowej w pra-cowni dr. hab. Józefa Knopka. Zrealizował semestr studiów w York St. John, College of The University of Leeds w Wielkiej Brytanii (2005 r.). W 2014 r. obronił stopień doktora sztuki. Obok pracy twórczej prowadzi działalność pedagogiczną. W latach 2007–2019 pra-cował jako adiunkt w Zakładzie Projektowania Graficznego na macierzystej uczelni. Od 2019 r. zatrudniony w Katedrze Komunikacji Wizualnej Instytutu Sztuki i Designu na Uniwersy-tecie im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.Zajmuje się plakatem, identyfikacją wizualną a także projektowaniem stron interne-towych. Specjalizuje się w plakacie typograficznym.
spacer
wirtualny
o Wystawie
`
BIO
NAGRODY i WYRÓŻNIENIA 8 best posters Vibre Poster (Festiwal Teheran, Iran 2009); Prize of the Carpathian Wet-land Initiative, 13 Międzynarodowe Triennale Plakatu Ekologicznego EKOPLAGAT’11, (Słowacja 2011); Excellent Award ANBD Special Collaboration Poster Exhibition, (Japonia 2017); The Best Award 2018 KSBDA St. Gallen International Invitational Exhibition (Szwajcaria 2018); Best Artwork Award, 2020 KSBDA; Spring International Con-ference & Invitational Exhibition, Seul, Korea Południowa (2020).Więcej infomacji: www.marcinurbanczyk.com
Twórczość prezentowana na wystawie koncentruje się na plakacie, w którym komunikaty wizualne oparte są na metaforze i skojarzeniach. Autor korzysta z global-nych i współczesnych technik, łącząc warsztat cyfrowy i analogowy. W spectrum jego zainteresowań znajdują się plakaty ekologiczne, społeczno-polityczne, kulturalne oraz jazzowe. Urbańczyk nierzadko sięga do tradycji Pol-skiej Szkoły Plakatu jednocześnie nie stroniąc od współczesnych kierunków światowej grafiki. Wystawa ukazuje, że poza metaforą i skojarzeniami, znaczną część jego dorobku stanowią plakaty typograficzne, bardziej precyzyjnie określane jako typo-graficzne. Skupienie na kompozycji i konstrukcji to istotny ele- ment kultury formy, którą autor uprawia w swoich prac pracach.
spacer
wirtualny
o Marcinie
Urbańczyk uważa, że siłą plakatu jest zarówno pomysł, skojarzenie i metafora, jak i formalna konstrukcja oraz zdolność do wywoływania wrażeń estetycznych w sen- nsie Baumgartenowskim. Plakaty typograficzne są trudne z powodu wymagań stawianych przed odbiorcą nie urzekają pięknem figu-ratywnego obrazu, nie wabią wdziękiem ludzkiego ciała czy efektywną miną. Są najczęściej układem znaków, liter i wyrazów, których forma i kompozycja tworzy nowy, często zawoalowany kontekst i sens. W twórczości plakatowej Urbańczyka wyraźnie zary-sowują się cykle autorskich plakatów realizowanych nie na zlecenie, lecz z własnych wewnętrznych pobudek. Stanowią formę komentarza, ilustracji i metafory.
PLAKAT + - TEKST
MARCIN URBANCZYK
A R T Y S T A L I T E R
`
To cykl, który autor realizuje od 2013 r, opiera się na literze i układzie literniczym.Temat muzyki w plakacie jest interesujący, ponieważ abstrakcyjna jest sama muzyka. Zależność ta pozwala na znaczną swobodę interpretacyjną plakatów odnoszących się do muzyki i jej twórców. Plakaty te są poszukiwaniem odpowiedzi na temat charakteru, koloru i struktury układu literniczego, który zbliża się do swoistego exemplum utworu muzycznego. Muzyka jazzowa ma swój rytm, strukturę i fakturę, co znajduje odzwierciedlenie w prze- strzeniach realizowanych za pomocą kontrastów wielkościowych elementów, rytmu i kolorów w plakatach.
MARCIN URBANCZYK
A R T Y S T A L I T E R
`
PLAKATY JAZZOWE
spacer
wirtualny
o Marcinie
/ Wywiad Doroty Halberdy z Autorem /
S Z T U K A R O Z S Z E R Z O N A
W POSZUKIWANIU NOWYCH FORM
R O Z S Z E R Z O N A
W POSZUKIWANIU NOWYCH FORM
S Z T U K A