Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
5.6 wyd. Jedność e
Woyt Es
Created on September 16, 2024
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Przypowieści o chwaście i o sieci
Królestwo niebieskie jest pośród nas.
01
Szukam tego, co ważne
Duchu Święty, który oświecasz serca i umysły nasze, dodaj nam ochoty i zdolności, aby ta nauka była dla nas pożytkiem doczesnym i wiecznym. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Poprośmy Ducha Świętego, by otworzył nas na przyjęcie słowa Bożego i obdarzył łaską przemiany serca.
Modlitwa
kliknij w książkę, by wyświetlić tekst
Czynić dobro z miłości do Chrystusa
Posłuchajcie opowieści.
02
ROZWAŻAM I ZDOBYWAM
czytanie Pisma Świętego (Mt 13,24-30)
kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny
Posłuchajcie fragmentu Pisma Świętego.
Przypowieść o chwaście
Na kolejnym slajdzie zagrajcie w grę. Przeczytajcie w podręczniku wyjaśnienie przypowieści (str. 22) i połączcie porównania z ich znaczeniami. Podobne zadanie znajduje się w zeszycie ćwiczeń na str. 14.
Jezusowa interpretacja przypowieści o chwaście
tekst biblijny
ćwiczenia zad. 1. str. 14.
link do gry poza prezentacją
czytanie Pisma Świętego (Mt 13,47-48)
kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny
Posłuchajcie fragmentu Pisma Świętego.
Przypowieść o sieci
czytanie Pisma Świętego (Mt 13,49-50)
kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny
Posłuchajcie dalszej części przypowieści.
Przypowieść o sieci
Na kolejnym slajdzie zagrajcie w grę. Połączcie porównania z ich znaczeniami. Podobne zadanie znajduje się w zeszycie ćwiczeń na str. 14.
Przypowieść o sieci
ćwiczenia zad. 2. str. 14.
link do gry poza prezentacją
ćwiczenia zad. 3. str. 14.
link do gry poza prezentacją
Wszyscy kiedyś umrzemy. Po śmierci spotkamy się ze Zbawicielem podczas sądu szczegółowego. Poznamy całą prawdę o naszych czynach i o motywach naszego postępowania. Ponieważ wierzymy, możemy mieć nadzieję, że otrzymamy szansę na oczyszczenie duszy w czyśćcu. To stan przejściowy, po którym idzie się do nieba. Na końcu świata, gdy Chrystus powróci na ziemię, nastąpi sąd ostateczny. Otrzymamy wtedy wieczną zapłatę: niebo – stan wiecznego szczęścia z Bogiem, albo piekło – stan wiecznego oddalenia od Boga.
Sąd Boży
– O jakim terminie końca świata słyszeliście w mediach lub rozmowach? – Na czym miałby polegać koniec świata według różnych przepowiedni? – Dlaczego niektórzy ludzie dają wiarę tym informacjom?
Kiedy będzie koniec świata?
czytanie Pisma Świętego (Mt 24,27.29.36)
kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny
Posłuchajcie słów Jezusa o Jego powtórnym przyjściu na końcu czasów.
Kiedy będzie koniec świata?
03
Zostaję ubogacony i działam
PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIA
kliknij w ikonki aktywne, by przeczytać opisy sytuacji
Będziecie pracować w czterech grupach. Przeczytajcie krótkie opisy, w których ktoś jest świadkiem lub ofiarą zła. Zastanówcie się i zapiszcie pomysły, w jaki sposób dana osoba powinna zareagować. Czas pracy: maks. 4 minuty.
Jak możemy przygotować się na ponowne przyjście Jezusa? Można to ująć krótkim zdaniem z Listu do Rzymian (12,21): „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Ponieważ zło i dobro istnieją obok siebie, powinniśmy reagować na krzywdę wyrządzaną nam lub innym osobom. Przykład naszego życia może się stać szansą nawrócenia dla grzeszników. Dlatego jeżeli ktoś popełnia zło, powinniśmy upomnieć go z miłością. W żadnym wypadku jednak nie powinniśmy odpowiadać złem na zło.
Jak zapracować na niebo?
– Co jest ważne w twoim życiu? – Jakimi motywami kierujesz się, czyniąc dobro? – Jak budujesz królestwo niebieskie wśród bliskich ci osób? – Jak możesz pomóc tym, którzy czynią zło, by postępowali według zasad Bożego królestwa? Poproś Boga, by dał ci siłę w pokonywaniu zła i pomagał ci otwierać się codziennie na Jego pomoc.
Patrzeć oczyma Boga
Spróbujcie się wyciszyć i pomyślcie.
Kończy naszą ziemską wędrówkę – .......................................... Spotkanie z Bogiem, który osądzi dobro i zło – ........................... Stan wiecznego szczęścia z Bogiem – ....................................... Stan wiecznego oddalenia od Boga – .......................................
Na podstawie wiadomości zdobytych na katechezie odgadnij hasła. Uzupełnione zdania przepisz do zeszytu.
Jak zapracować na niebo?
04
Ćwiczenia
podpowiedź
ćwiczenia zad. 4. str. 15.
ćwiczenia zad. 5. str. 15.
link do gry poza prezentacją
podpowiedź
ćwiczenia zad. 6. str. 15.
Sprawdź swoją wiedzę!
05
ZADANIE modlitwa
Zadanie
1. Napisz, dlaczego jesteś odpowiedzialny nie tylko za swoje zbawienie, ale też zbawienie swoich bliskich. 2. W wieczornej modlitwie poproś Boga o cierpliwość względem tych, którzy czynią zło.
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus.Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
Modlitwa końcowa
2024
przygotowanie prezentacji
grafika wygenerowana przez AI
bank zdjęć własnych wydawnictwa
Źródło grafiki:
Pan Jezus w przypowieści o chwaście ukazuje prawdę o naszej przyszłości. Tym, który zasiał dobre nasienie na świecie, jest Syn Człowieczy, czyli Pan Jezus. Dobrym nasieniem są ci, którzy przez wiarę tworzą Jego królestwo. Nieprzyjacielem, który posiał chwast, jest diabeł, a złe nasienie to ludzie, którzy odrzucili Boga i Jego naukę. Gdy nadejdzie koniec świata, którego obrazem są żniwa, Jezus oddzieli ludzi dobrych od złych. Wraz z aniołami sprawiedliwie oceni ich czyny. W świetle tej oceny może się okazać, że ludzkie czyny, które uchodziły za dobre, w rzeczywistości takie nie były. Podobnie chwast w początkowym etapie wzrostu jest podobny do pszenicy, ale nią nie jest. Dobrzy ludzie wejdą do królestwa Bożego, źli zaś zostaną skazani na wieczne potępienie. Zastanówmy się, dlaczego Bóg pozwala dobremu nasieniu rosnąć razem z chwastem aż do żniwa? Dlaczego Bóg pozwala, by zło i dobro trwały obok siebie? To tajemnica Bożej miłości względem człowieka. Bóg szanuje wolność każdego z nas i cierpliwie czeka.
Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swojej roli. Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł. A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: „Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast?” Odpowiedział im: „Nieprzyjazny człowiek to sprawił”. Rzekli mu słudzy: „Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go?” A on im odrzekł: „Nie, byście zbierając chwast, nie wyrwali razem z nim i pszenicy. Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: «Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza»”. (Mt 13,24-30)
Nastanie końca świata jest decyzją Boga i tylko On zna prawdę, kiedy się to dokona. Dlatego powinniśmy nieustannie się do niego przygotowywać. Powinniśmy być gotowi w każdej chwili na spotkanie z Jezusem. Swego rodzaju końcem świata dla każdego człowieka jest dzień jego śmierci.
Grupa 8 Weronika widzi, jak rozbawiona grupa chłopców szturchnęła starszą panią, której wypadła z ręki siatka. Chłopcy, nie zwracając uwagi na staruszkę, idą dalej. Jak powinna zachować się Weronika? – Jak w podobnej sytuacji zachowa się chrześcijanin czekający na spotkanie z Jezusem na końcu świata?
– Co stanie się przy końcu świata?
Ryby oznaczają wszystkich ochrzczonych, czyli należących do wspólnoty Kościoła, siecią zaś jest Kościół. Na końcu świata Bóg dokona sądu nad ludźmi. Prawdziwa wiara, szczere nawrócenie i oddanie Bogu zostaną nagrodzone. Natomiast ludzi, którzy należeli do Boga, ale nie wypełniali Jego przykazań, spotka kara: zostaną pozbawieni Jego obecności na wieki. Jezus w przypowieściach mówi o rzeczach ostatecznych.
Grupa 1 Tomek bez żadnej przyczyny popchnął Patryka. Jak Patryk powinien się zachować? – Jak w podobnej sytuacji zachowa się chrześcijanin czekający na spotkanie z Jezusem na końcu świata?
NIEBO
ANIOŁOWIE
RYBY
NIEPRZYJACIEL
NASIENIE
– Co zasiał człowiek na swojej roli? – Co się stało, gdy ludzie spali? – Kiedy pojawił się chwast? – Dlaczego gospodarz nie pozwolił sługom na wyrwanie chwastu? – Kiedy gospodarz planuje go zniszczyć?
Każdy dzień, każde nasze działanie, jest przygotowaniem na spotkanie z Jezusem, który powróci na ziemię jako Król i Sędzia. Przygotowujemy się do tego spotkania tu i teraz, każdego dnia i w każdej chwili. Żyjąc nauką Jezusa, budujemy królestwo niebieskie na ziemi, przez codzienne spotkania z bliskimi, naukę, pracę... Przyjdzie jednak moment, że się skończy czas ziemskiego życia i spotkamy się z Jezusem. Wtedy poznamy całą prawdę o sobie. Mamy nadzieję, że w królestwie Jezusa będziemy jako „sprawiedliwi jaśnieć (...) jak słońce w królestwie Ojca”.
Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. (Mt 13,49-50)
Grupa 7 Beata słyszy, jak Natalka niegrzecznie odnosi się do swojej mamy. Jak Beata powinna się zachować? – Jak w podobnej sytuacji zachowa się chrześcijanin czekający na spotkanie z Jezusem na końcu świata?
Matka Teresa swoją pracą i poświęceniem budowała nową rzeczywistość. Tam, gdzie było cierpienie, odrzucenie i nędza, wnosiła pomoc, współczucie i miłość. Nie była dla niej ważna przynależność religijna. Pomagała każdemu, kto potrzebował pomocy. Siłę do pracy czerpała z miłości do Jezusa. Razem z siostrami, które nazywamy misjonarkami miłości, pokazywała, na czym polega królestwo Boże na ziemi.
– Do czego Pan Jezus porównuje królestwo niebieskie? – Czym napełnia się sieć? – Co rybacy robią ze złowionymi rybami?
Podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili. (Mt 13,47-48)
a) osoby, które padły ofiarą czyjegoś złego postępowania: spokojnie zapytać o powód takiego zachowania względem nich, uświadomić temu, kto źle postępuje, że czyni zło, pomodlić się za niego... b) osoby, które były świadkami wyrządzenia komuś zła: stanąć w obronie pokrzywdzonej osoby, pomóc jej, spokojnie zapytać tego, kto źle postępuje, o powód takiego zachowania, wskazać, że jest ono złe, pomodlić się w intencji tego, kto źle postępuje i kto padł jego ofiarą...
(oprac. na podst.: N. Chawla, Matka Teresa)
Urzędnik mieszkający w Kalkucie, Nawin Chawla, w swojej książce pt. „Matka Teresa” opisuje pewne wydarzenie z życia świętej: Matka Teresa udała się do urzędu miejskiego, ponieważ potrzebowała miejsca, gdzie mogłaby urządzić hospicjum. Urzędnik do spraw medycznych, doktor Ahmad, ofiarował Matce Teresie dwie sale przylegające do hinduskiej świątyni. Nie spodziewał się, że jego decyzja spotka się ze sprzeciwem. Miejscowi ludzie, którzy w większości byli wyznawcami hinduizmu – oficjalnej religii w Indiach, zaczęli oskarżać Matkę Teresę o to, że nawraca umierających wyznawców hinduizmu na chrześcijaństwo. Doktor Ahmad w towarzystwie wyższego oficera policji postanowili naocznie zbadać sprawę. Po wejściu do sali przeznaczonej przez Matkę Teresę dla umierających ujrzeli ją pochyloną nad postacią, której twarz była dużą, ziejącą raną. Matka Teresa była tak zaabsorbowana pracą, że goście przyglądali się jej przez kilka minut, zanim ich spostrzegła. Na widok gości Matka Teresa zaproponowała, że pokaże im swoją pracę, ale oficer policji odparł ze łzami w oczach: – Nie ma takiej potrzeby, Matko. – Odwróciwszy się do tłumu zgromadzonego przed budynkiem, powiedział: – Owszem, odprawię stąd tę kobietę, ale pod warunkiem, że namówicie swoje matki i siostry, żeby przyszły tu i podjęły się pracy, którą ona wykonuje. Nawin Chawla daje takie świadectwo: „Przeoczyłby sedno sprawy ten, kto nie zrozumiałby, że dla niej [Matki Teresy] i sióstr, każdy pacjent leżący na polowym łóżku jest chorym, porzuconym lub umierającym Chrystusem. Bez tego (...) przekonania misjonarki miłości, podobnie jak wszyscy inni ludzie, nie byłyby w stanie wykonywać tej pracy”.