Przewodnik po OA
Ann
Created on September 12, 2024
W przewodniku zawarte zostały podstawowe informacje na temat idei otwartych zasobów, a także tematyczne bazy zawierające materiały udostępniane na otwartych licencjach.
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
Transcript
Czym są otwarte zasoby?
Z czego korzystać?
Jak korzystać?
Otwarte zasoby edukacyjne (OZE) (ang. Open Educational Resources, OER) to wspólna nazwa dla wszelkich zasobów edukacyjnych, do których istnieje w pełni otwarty dostęp dzięki objęciu ich wolnymi licencjami lub przeniesieniu do domeny publicznej i udostępnieniu za pomocą dowolnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych.
Otwarte zasoby
Więcej informacji
zdjęcia, grafika
dane badawcze
video
teksty
Bazy otwartych zasobów
e-zasoby UŁ
wyszukiwarka otwartych zasobów
Europeana
Metmuseum
Pixabay
Travelcoffeebook
NASA
Polona
Directory of Open Access Books
Biblioteka Nauki
BASE
Directory of Open Access Journals
Yellowstone video library
Pexels
Mazwai
Globallives
Mazwai
RePOD
GeoNames
Organic Compounds Database
Re3data
Otwarte Dane
Cambridge Crystallographic Data Centre
Otwarte e-zasoby Uniwersytetu Łódzkiego
czasopisma
książki
Prawo autorskie (ang. copyright, symbol: © ) każdemu autorowi przysługuje prawo do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści.
Po co nam otwarte zasoby?
domena publiczna
licencje CC
W Polsce: Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)
- Licencje Creative Commons określają możliwościi ograniczenia związane z użytkowaniem utworów. Za pomocą licencji CC autor może samodzielnie określić zasady, na których chce dzielić się swoją twórczością z innymi.
- Domena publiczna – należą do niej utwory do którychmajątkowe prawa autorskie wygasły, lub twórczość, która nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego.
Licencje CC
Cztery podstawowe warunki licencji CC to: Uznanie autorstwa. Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne pod warunkiem, że zostanie przywołane nazwisko autora pierwowzoru.Użycie niekomercyjne. Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne jedynie do celów niekomercyjnych.Na tych samych warunkach. Wolno rozprowadzać utwory zależne jedynie na licencji identycznej do tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny. Bez utworów zależnych. Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać utwór jedynie w jego oryginalnej postaci – tworzenie utworów zależnych nie jest dozwolone.
Domena publiczna
Utwór należący do domeny publicznej można wykorzystywać, rozpowszechniać i zmieniać, nawet w celach komercyjnych, bez konieczności uzyskania zgody autora. Z twórczości umieszczonej w domenie publicznej można korzystać bez ograniczeń, z respektowaniem praw osobistych, tj. podając autora i tytuł utworu.W Polsce prawa do danego utworu wygasają po 70 latach od śmierci jego autora. Wtedy przechodzi on do domeny publicznej. Trzeba jednak zachować ostrożność. Jeśli bowiem dzieło było tłumaczone z innego języka, prawa majątkowe do tłumaczenia wygasają dopiero 70 lat po śmierci tłumacza.