Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Introduzione al Decameron

Silvia Casanova

Created on September 10, 2024

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Audio tutorial

Pechakucha Presentation

Desktop Workspace

Decades Presentation

Psychology Presentation

Medical Dna Presentation

Geometric Project Presentation

Transcript

Introduzione al Decameron

La struttura e i temi

Lezione simulata. Fase II dell'Uda dedicata a Giovanni Boccaccio

InDICE

Destinatari

Prerequisiti

Obiettivi e traguardi di competenza

Obiettivi desunti da PEI e PDP

Matrice pedagogica

InDICE

Spazi e tempi

Contenuti

Strategie

Risorse e TIC

10

Inclusione

InDICE

11

Fasi

12

Valutazione

13

XXXX

14

XXXXX

Destinatari

Scuola: Liceo delle Scienze Umane, indirizzo Economico Sociale.

Macrocontesto: città capoluogo di provincia ai vertici delle graduatorie nazionali per qualità della vita, con realtà produttive di eccellenza ed elevato livello di servizi. Il liceo ha sinergie con il terzo settore, le associazioni di volontariato, gli enti pubblici cittadini. Le sedi sono quattro, dislocate nel centro storico della città. Gli alunni provengono dal territorio comunale e in gran parte dalla provincia. L’istituto ha una forte vocazione all’accoglienza, dispone di aule multimediali, biblioteca, ampi spazi per le attività degli studenti con BES, giardino (nella sede centrale), caffetteria (nella sede centrale)

Classe: 3^, composta da 24 studenti (15 femmine, 10 maschi). Specificità: 2 studenti con DSA (disortografia, certificazione ex L. 170/2010) per i quali è stato redatto un PDP; uno studente in condizione di disabilità (certificazione ex L. 104/1992) per il quale è stato redatto un PEI, che prevede un percorso personalizzato.

Microcontesto: classe unita, accogliente, efficace nel lavoro collaborativo. Gli studenti presentano livelli di apprendimento eterogenei e una generale difficoltà nel mantere l’attenzione per tempi lunghi.

PREREQUISITI

La visione della donna nella poesia stilnovista e nella poesia di Petrarca

La biografia di Boccaccio e la sua poetica

Il contesto storico e culturale in cui nasce il Decameron

OBIETTIVI DELLA LEZIONE

CONOSCENZE

ABILITA'

COMPETENZE

  • La struttura e la cornice dell'opera
  • I temi chiave: industria, fortuna, amore, beffe e motti
  • La novella delle papere (Decameron IV, Introduzione) Chichibio e la gru (Decameron IX, 2)
  • Ricostruire la struttura dell'opera
  • Individuare i temi principali
  • Individuare i temi chiave dei testi La novella delle papere e Chichibio e la gru
  • Saper comprendere il significato della macrostruttura del Decameron
  • Saper cogliere l'originalità della concezione della donna e dell'amore nell'opera

Obiettivi della lezione

CONOSCENZE

ABILITA'

Ricostruire la macrostruttura del Decameron e comprenderne il significato. Individuare i temi principali dell'opera Cogliere l'originalità della concezione della donna e dell'amore nell'opera

La struttura e la cornice dell'opera I temi chiave: industria, fortuna, amore, beffe e motti La novella delle papere (Decameron IV, Introduzione) Lisabetta, Chichibio e la gru (Decameron IX, 2) etc

+ INFO

+ INFO

TRAGUARDI DI COMPETENZA

COMPETENZE DI ASSE (DM 139/2007)

COMPETENZE DI CITTADINANZA (DM 139/2007 '

COMPETENZE CHIAVE EUROPEE (22/5/2018)

  • leggere, comprendere interpretare testi di vario tipo
  • Leggere e analizzare con sufficiente autonomia un testo di un autore studiato, riconoscendone le caratteristiche fondamentali
  • Competenza alfabetica funzionale,
  • Competenza sociale e imparare a imparare
  • Comunicare
  • Collaborare

obiettivi desunti dal pei

La lezione intercetta i seguenti obiettivi contenuti nel PEI (redatto dal Glo ai sensi della L. 104/1992) dello studente con disabilità

  • Dimensione della socializzazione: migliorare le competenze relazionali e comunicative dello studente
  • Dimensione dell'apprendimento: prolungare i tempi di attenzione; promuovere la capacità di organizzare i contenuti mediante la produzione autonoma di schemi e mappe

+ INFO

+ INFO

matrice pedagogica

Sociocostruttivismo

La lezione fa uso di strategie collaborative e attive, in linea con la pedagogia sociocostruttivista di Lev Semënovič Vigotskij, che vede nella conoscenza un processo strettamente connesso con le interazioni sociali.

Spazi tempi

  • Due lezioni per 5 ore complessive:
una lezione di 2 oreuna lezione di 2 ore + 1 ora
  • Periodo dell’anno: secondo quadrimestre
  • Aula con setting tradizionale
  • Aula con disposizione dei banchi a isola (lavoro in gruppo)
  • Aula virtuale

RISORSE

TECNOLOGIE

STRUMENTI

  • Digital board
  • pc della scuola e degli studenti (BYOD)
  • Docenti e studenti
MATERIALI
  • libri di testo con espansione digitale,
  • risorse audiovisive
  • mappe concettuali
  • schemi, sintesi
  • file multimediali

  • Google Moduli
  • Youtube
  • Canva
  • Genially,
  • Padlet, Classroom

CONTENUTI

Lezione I
Lezione II
  • La novella delle papere (Decameron, IV, Introduzione)
  • Chichibio e la gru (Decameron, VI, 4)
  • hkhh
  • jhjkh
  • Il titolo dell’opera e il suo significato
  • La cornice e la sua funzione
  • La narrazione come intrattenimento e come strumento consolatorio
  • I temi dell’opera

CONTENUTI

MAPPA

CONCETTI CHIAVE

STRUTTURA

STRATEGIE

L’uso di metodologie attive e collaborative, anche attraverso le TIC, intercetta gli obiettivi del PEI dello studente in condizione di disabilità e favorisce il successo formativo di tutti gli studenti, mettendoli al centro del processo di apprendimento. Le attività in coppia e in piccolo gruppo favoriscono lo sviluppo delle capacità di mediazione e confronto. La realizzazione autonoma di organizzatori e strumenti per lo studio promuove l’organizzazione dei contenuti e un metodo di studio più efficace

  • Lezione frontale partecipata
  • Discussione guidata
  • Attività di Peer tutoring, in coppia, per promuovere l’inclusione, l’apprendimento reciproco e la costruzione di relazioni significative.
  • Flipped Classroom
  • Attività in piccolo gruppo, con funzione di monitoraggio (verifica formativa).

fasi della lezione I (2 ore)

VERIFICA PREREQUISITI E RESTITUZIONE (20')

Step 1

PRESENTAZIONE DELLA LEZIONE E ATTIVAZIONE (10' + 15')

Step 2

Contextualize your topic with a subtitle

Did you know that Genially allows you to share your creation directly, without the need for downloads? Ready for your audience to view it on any device and share it anywhere. Visual content is a cross-cutting, universal language, like music. We are capable of understanding images from millions of years ago, even from other cultures.

SPIEGAZIONE (50')

Step 3

ATTIVITà DI LABORATORIO (20' + 5')

Step 4

fasi della lezione II (ore 2 + 1 )

VERIFICA PREREQUISITI E RESTITUZIONE (20')

Step 1

PRESENTAZIONE DELLA LEZIONE E ATTIVAZIONE (10' + 15')

Step 2

Contextualize your topic with a subtitle

Did you know that Genially allows you to share your creation directly, without the need for downloads? Ready for your audience to view it on any device and share it anywhere. Visual content is a cross-cutting, universal language, like music. We are capable of understanding images from millions of years ago, even from other cultures.

SPIEGAZIONE (50')

Step 3

(ATTIVITà DI LABORATORIO (20' + 5')

Step 4

Principi e normativa

Valutazione

Rubrica di valutazione del processo

STRUMENTI DI VALUTAZIONE

Rubrica di valutazione del processo Rubrica di valutazione del prodotto Rubrica di autovalutazione La valutazione degli studenti con DSA è effettuata secondo quanto indicato nel PDP, redatto dal CdC ai sensi della L. 170/2010) La valutazione dello studente con disabilità è effettuata secondo quanto indicato nel PEI, redatto dal Glo ai sensi della L. 104/1992

Rubrica di valutazione del prodotto

Rubrica di autovalutazione

Principi e normativa

Valutazione

Rubrica di valutazione del processo

STRUMENTI DI VALUTAZIONE

Rubrica di valutazione del processo Rubrica di valutazione del prodotto Rubrica di autovalutazione La valutazione degli studenti con DSA è effettuata secondo quanto indicato nel PDP, redatto dal CdC ai sensi della L. 170/2010) La valutazione dello studente con disabilità è effettuata secondo quanto indicato nel PEI, redatto dal Glo ai sensi della L. 104/1992

Rubrica di valutazione del prodotto

Rubrica di autovalutazione

fasi della lezione II (ore 2 + 1 )

VERIFICA PREREQUISITI E RESTITUZIONE (20')

Step 9

PRESENTAZIONE DELLA LEZIONE E ATTIVAZIONE (10' + 15')

Step 10

Contextualize your topic with a subtitle

Did you know that Genially allows you to share your creation directly, without the need for downloads? Ready for your audience to view it on any device and share it anywhere. Visual content is a cross-cutting, universal language, like music. We are capable of understanding images from millions of years ago, even from other cultures.

SPIEGAZIONE (50')

Step 11

(ATTIVITà DI LABORATORIO (20' + 5')

Step 12

01

Structure your content

Sections like this will help you organize

A great title

Contextualize your topic with a subtitle

Define secondary messages with interactivity.

Plan the structure of your communication.

+ INFO

+ INFO

Measure the results.

Prioritize it and give visual weight to the main points.

+ INFO

+ INFO

Here you can put a highlighted title

Did you know that Genially allows you to share your creation directly, without the need for downloads? Ready for your audience to view it on any device and promote it anywhere.

+ INFO

From this label, we tell you that if you tap here, this element will disappear because we have activated the hide option when you press again while configuring the interactivity Show. Abracadabra!

02

Structure your content

Sections like this will help you organize

A great title

Write a great subtitle here to provide context

3.5k

72M

Even if you explain it orally later
You can present the figures this way...

With Genially templates, you can include visual resources to leave your audience speechless. You can also highlight a specific phrase or fact that sticks in your audience's memory and even embed external content that surprises: videos, photos, audio... Whatever you want!

What you read: interactivity and animation can make boring content fun. At Genially, we use AI (Awesome Interactivity) in all our designs, so you can level up with interactivity and turn your content into something that adds value and engages.

+ INFO

+ INFO

Write a title here

Did you know that Genially allows you to share your creation directly, without the need for downloads? Ready for your audience to view it on any device and share it anywhere.

Did you know that Genially allows you to share your creation directly, without the need for downloads? Ready for your audience to view it on any device and share it anywhere.

+ INFO

Write a great headline

Contextualize your topic

We better capture visual content. Visual content is associated with cognitive and psychological mechanisms. Things enter through the eyes; the first image is what matters. We associate visual content with emotions.

Write a title here

Write a great subtitle here

You can create an outline to synthesize the content and use words that will stick in your audience's minds.

Show enthusiasm, flash a smile, and maintain eye contact with your audience: 'The eyes, chico. They never lie'. Leave them speechless.

If you are going to present live, we recommend that you train your voice and rehearse: the best improvisation is always the one that is most practiced!

Write a great headline

3,840,235€

Write a great subtitle here to provide context

Write a title here

20XX

20XX

20XX

20XX

20XX

Surprise

Plan

Design

Communicate

Structure

Write a great subtitle here to provide context

Write a great subtitle here to provide context

Write a great subtitle here to provide context

Write a great subtitle here to provide context

Write a great subtitle here to provide context

03

Structure your content

Sections like this will help you organize

VS

WOW Presentation

Boring Presentation

You know a presentation is WOW when you keep your audience's attention, everyone absorbs the information you’ve shared, you turn interactivity and animation into allies, and you hear the applause of the audience.

You know a presentation is boring when you see that drowsiness takes over your audience, no one has understood anything you’ve said, you hear the snoring of your audience, and there is so much text that not even an image can fit.

+ INFO

+ INFO

Write a great headline

90%

of visual information is better assimilated.

50%

of our brain is involved in processing visual stimuli.

+12k

And the data will be recorded in your brain

Use tables and infographics

Contextualize your topic with a subtitle

Summary

Contextualize your topic with a subtitle

They allow for content synthesis

Help break the monotony

Illustrate what you want to tell

Through a scheme, to tell everything in an orderly manner.

With calmness and conciseness. Summarize the content.

Show enthusiasm! Breathe deeply and share what you came to say.

Tell stories by themselves

They are an aesthetic resource

Keep the brain awake

Managing your voice. It is your best companion.

After practicing a lot. The best improvisation is the one that is worked on!

Maintaining eye contact with your audience. 'The eyes, chico'.

Conclusions

Measure the results through Activity and analyze how they interact with your content with a premium plan.

Use interactivity and animation. They are your best allies to engage the content.

Prioritize the information to capture attention.

Plan your strategy and set achievable goals.

+ INFO

+ INFO

+ INFO

+ INFO

References

Web links

Bibliography

Plan the structure of your communication.

  • Use this great space to write your sources of information. Citing where you got the info is always a plus.

Prioritize it and give visual weight to what is primary.

  • APA Standards (Publication Manual of the American Psychological Association) are essential when citing bibliography.

Define secondary messages with interactivity.

Establish a flow through the content.

  • This is a series of guidelines for citing any type of project: thesis, reports, presentations… Whatever it is!

Measure the results.

  • These references include information about the author, publication date, title, and source.
  • Here’s a small guide: Arial or Times New Roman font, 12 pt, line spacing 2.0, left-aligned and not justified.

Questions?

Thank You Very Much

First Last

Use this space to briefly describe your team: what you are called and what you do.

Write a title here

Interactivity

Write a great subtitle here

Animation

Did you know that Genially allows you to share your creation directly, without the need for downloads? Ready for your audience to view it on any device and promote it anywhere.

+ INFO

Creativity

Write a title here

Write a great subtitle here

You can create an outline to synthesize the content and use words that will stick in your audience's minds.

Show enthusiasm, flash a smile, and maintain eye contact with your audience: 'The eyes, chico. They never lie'. Leave them speechless.

If you are going to present live, we recommend that you train your voice and rehearse: the best improvisation is always the one that is most practiced!

You can add additional content that excites your audience's brain: videos, images, links, interactivity... Whatever you want!

Did you know that Genially allows you to share your creation directly, without the need for downloads? Ready for your audience to view it on any device and share it anywhere.

3.5k

Even if you explain it orally later

Pose a dramatic question; it is the essential ingredient for keeping the audience's attention. It is often posed subtly at the beginning of the story to intrigue the audience and is resolved at the end.

Visual content is a cross-cutting, universal language, like music. We are able to understand images from millions of years ago, even from other cultures.

LE QUATTRO DIMENSIONI DEL PEI

  • Interazione e Socializzazione
  • Linguaggio e Comunicazione
  • Dimensione Cognitiva, Neuropsicologica e dell'Apprendimento
  • Autonomia e Orientamento

What you read: interactivity and animation can turn the most boring content into something fun. At Genially, we use AI (Awesome Interactivity) in all our designs, so you can level up with interactivity and turn your content into something that adds value and engages.

72M

You can present the figures this way...

Pose a dramatic question; it is the essential ingredient for keeping the audience's attention. It is usually posed subtly at the beginning of the story to intrigue the audience and is resolved at the end.

With this feature...

You can add additional content that excites your audience's brain: videos, images, links, interactivity... Whatever you want!

You can add additional content that excites your audience's brain: videos, images, links, interactivity... Whatever you want!

72M

You can present the figures this way...

Pose a dramatic question; it is the essential ingredient for keeping the audience's attention. It is usually posed subtly at the beginning of the story to intrigue the audience and is resolved at the end.

Did you know that Genially allows you to share your creation directly, without the need for downloads? Ready for your audience to view it on any device and share it anywhere.

FACILITATORII compagni di classe Lezione in modalità partecipata con DDI e file interattivi Didattica attiva (laboratoriale) TIC

You can add additional content that excites your audience's brain: videos, images, links, interactivity... Whatever you want!

With Genially templates, you can include visual resources to leave your audience speechless. You can also highlight a phrase or specific piece of information that will be etched in your audience's memory, and even embed external content that surprises: videos, photos, audios... Whatever you want!

Did you know that Genially allows you to share your creation directly, without the need for downloads? Ready for your audience to view it on any device and promote it anywhere.

3.5k

Even if you explain it orally later

Pose a dramatic question; it is the essential ingredient for keeping the audience's attention. It is often posed subtly at the beginning of the story to intrigue the audience and is resolved at the end.

You can add additional content that excites your audience's brain: videos, images, links, interactivity... Whatever you want!