Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Projekt 2024/2025

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

- zielony przyjaciel człowieka

projekt

"Nie będzie nas, będzie las"

Drzewo

”Ten kto zasadził drzewo, nie żył na próżno

2024/2025

zgłoszenia: khalys@pzpw.pl

Cel projektu

Głównym celem projektuo drzewach jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów, pogłębianie ich wiedzy oraz kształtowanie postaw proekologicznych

rozwijanie samodzielności

rozwijanie kreatywności

rozwijanie ciekawości

poszerzanie wiedzy biologicznej

rozwijanie umiejętności współpracy

odpowiedzialność za własną edukację

poznanie TIK

zaciekawienie przyrodą

zgłoszenia:khalys@pzpw.pl

kontakt z przyrodą

Przewidziane osiągnięcia uczniów

Uczniowie zdobywają wiedzę w sposób kreatywny

Nauczą się współpracować w grupie

Wyzwolą wrodzoną kreatywność

Nauczą się dostrzegaćpiękno okolicznej przyrody

Zdobędą szacunek dla przyrody

Poznają nowe aplikacje

quizy, gry

plakaty

Metody pracy

escape room

lekcje w terenie

eksperymenty

doświadczenia

"Słyszę i zapominam. Widzę i pamiętam. Robię i rozumiem" Konfucjusz

obserwacja

projekt

Wspólny blog dla szkół realizujących projekt

Działania partnerów

Wspólny padlet do umieszczania zdjęć i wyników doświadczeń i eksperymentów

Członkowie projektu

Katarzyna Hałys ZSP w Stobiernej

Agnieszka Pelc-Gęsiorska SP nr 25 Rzeszów

Barbara Zięba ZSP w Stobiernej

Agnieszka Marczak SP w Chłopicach

Sabina Szabat SP w Cholewianej Górze

Aleksandra Jackiewicz Publiczna SP nr 1 w Nisku

Joanna Sowa SP 15 Rzeszów

Anna Dybka SP w Nisku

Joanna Grabek ZS Ekonomicznych w Rzeszowie

Wioleta Pawusiak ZSP w Stobiernej

Agnieszka Krok ZSP w Stobiernej

Anna Rusin ZS w Budach Głogowskich

Daria Dudek i Małgorzata Wór KMO LEOŚ I i LEOŚ II działające w Przedszkolu Nr 3 w Nisku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 2.

Ewa Ratowska Anna Strykowska Elżbieta Wolanin KMO Wodorki Lubaczów

Edyta Brudniak

Anna Zając Szkoła Podstawowa im. Króla Jana III Sobieskiego w Kańczudze

Dorota Biegaj KMO "Wybuchowe skrzaty"

Aneta Bernacka - Dudzik Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Zaczerniu

Katarzyna Urban ZS w Łukawcu

Paulina Szostek SP 5 Rzeszów

Krystyna Łania Jasionka

Agata Głowaty SP w Kańczudze

Katarzyna Kurpiel SP w Kańczudze

Magdalena Szałankiewicz Szkoła Podstawowa w Besku

WRZESIEŃ

2024

1

Eksperymentna ten miesiąc

Współpracujemy

Eksperyment 1. Wykonujemy zielnik z liści. Jak to zrobić? Po swojemu. Możesz zebrać liście, zasuszyć je i wkleić do zeszytu/zielnika. Możesz również wykonać z nich plakat. A może włożysz liście w folię do laminowania? To jest twoje dzieło i zrób je tak jak chcesz. Rusz wyobraźnią. Potrafisz rozróżnić drzewa po liściach? Może warto zrobić z zebranych liści grę memory? Pamiętaj o dokumentacji zdjęciowej oraz własne spostrzeżenia na wspólnym padlecie. Link do pospolitych drzew: https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/lesnoteka-1/drzewa

Spotkanie partnerów projektu.

Eksperyment 2. Jakie barwniki mają liście drzew, czyli ekstrakcja barwników, cz.1. Zbierz liście o różnych barwach: zielone, żółte, pomarańczowe, czerwone. - Po 1 z każdego koloru zanurz na chwilę we wrzątku. Następnie każdy liść osobno przełóż do słoiczka wypełnionego przeźroczystym alkoholem, tak aby był zanurzony (liść możesz połamać, pociąć). Odstaw na kilkanaście godzin. Co obserwujesz? Jakie barwniki znajdują się w liściach drzew? Skąd wzięły się te kolory? - Pozostałe liście spróbuj uszeregować kolorystycznie, od najjaśniejszych do najciemniejszych. Ciekawe komu uda się zebrać najwięcej odcieni! Pamiętaj o dokumentacji zdjęć i obserwacji oraz wniosków na wspólnym padlecie!

Ankieta na wstęp do projektu! LINK

Dodaj swoją szkołę do wspólnej mapy! LINK

PAŹDZIERNIK

2024

Eksperymenty na ten miesiąc

Współpracujemy

Eksperyment 4. Leśne domy - Przygotuj 2 doniczki i wysiej w niej nasiona: w pierwszej 10 nasion sosny, a w drugiej 100 nasion sosny. - Odstaw całość na parapet i podlewaj. Na wyniki musisz czekać nawet pół roku! - Wyjmij siewki i porównaj ich systemy korzeniowe. Czy są takie same? Koniecznie wstaw zdjęcia z przygotowań na wspólny padlet!

Eksperyment 3. Pobawmy się! - Co teraz? - Teraz pobawimy się. - W co? - W drzewne zabawki. - Hm. Co to takiego te drzewne zabawki? - To zabawki, które sam skonstruujesz z elementów pochodzących z drzew. Mogą to być np. helikopterki z nasion klonu, bączki z żołędzi, armia Napoleona z kasztanów, albo... wymyśl coś i podziel się z nami! Jak wykonać takie zabawki? - helikopterki - weź nasiono klonu, podrzuć do góry i obserwuj; czyj helikopter będzie najdłużej latał? Czy jego wielkość wpływa na długość lotu? - bączki z żołędzi - za pomocą gwoździa w części gdzie znajdowała się czapeczka zrób dziurkę, w jej miejsce włóż zapałkę i zakręć naszą zabawką jak bączkiem; koniecznie przetestuj różnej wielkości żołędzie; - ludziki z kasztanów - z pomocą zapałek buduj z nich różne postaci, będzie naprawdę ciekawie. Nie zapomnij podzielić się zdjęciami, opisem jak i wrażeniami na wspólnym padlecie.

Eksperyment 5. Nasiona mają moc! Brzmi interesująco? Dla mnie z pewnością. Już nie mogę się doczekać by zobaczyć to na własne oczy! - z papierowej tubki wytnij krążek wysoki na 1,5cm. - połącz gips z wodą i wymieszaj - połowę gipsu przełóż do krążka (pod spód koniecznie podłóż np. papier) - na to połóż jakieś nasiona - przykryj taką samą ilością gipsu - zaczekaj aż gips stężeje i wstaw go do naczynia z wodą - doświadczenie będzie trwało nawet 2 tygodnie, pamiętaj o uzupełnianiu wody Co myślisz o tych maleńkich, skromnych nasionkach? Koniecznie wstaw zdjęcia i wnioski na wspólny padlet!

Eksperyment 6. Rozsiewanie się nasion. Hm, brzmi nieciekawie. Ale czy na pewno? Sam przekonasz się o tym dokładniej przyglądając się tym nasionom! Do dzieła. - Zbierz różne nasiona drzew. - Zastanów się w jaki sposób mogą być one roznoszone/rozsiewane. - Podziel je na te, które roznosi wiatr, woda, zwierzęta (w jaki sposób?). Sprawdź teraz swoje teorie: 1. Weź w dłoń garść różnych nasion i w wietrzny dzień rzuć je za siebie. Które z nich wiesz już na pewno, że roznosi wiatr? (zamiast naturalnego wiatru może skorzystać z suszarki do włosów). 2. Podobną garść nasion wrzuć do miski z wodą. Które z nich roznosi woda? 3. Co się stanie, jeśli połkniesz całą wiśnię, razem z pestką? (zastanów się tylko teoretycznie nad tym zagadnieniem, nie musisz testować na sobie). Nie zapomnij o relacji na wspólnym padlecie!

Weź udział w akcji "Przytul drzewo" lub posadź drzewo. Podziel się zdjęciami na wspólnym padlecie.

MOJE DRZEWA JESIENIĄ! Poznaj drzewowstan swojej okolicy. Gotowe kolaże drzew wstaw na padlet.

LISTOPAD

2024

Współpracujemy

Eksperymenty na ten miesiąc

Spotykamy się online.

Czas na konkurs! Zadanie konkursowe polega na stworzeniu online/narysowaniu propozycji na LOGO naszego projektu "Drzewo - zielony przyjaciel człowieka". Czas na to zadanie - do końca listopada. Początkiem grudnia odbędzie się wielkie głosowanie. Koniecznie musi znaleźć się tu twoja propozycja. Gotowe prace wstaw na wspólny padlet.

Eksperyment 7. Ile drewna zużyto do wyprodukowania twoich książek? - Zważ swoje książki i zeszyty, te które wykorzystujesz do nauki w szkole. Pomnóż je przez ilość uczniów w swojej klasie. - Pamiętaj o zależności, że na wyprodukowanie 1 tony (=1000kg) potrzeba 2,2 tony drewna, czyli ok. 5m3. Wiedząc o tym, przelicz ile 100-letnich różnych drzew danego gatunku zużyto na twoje książki. Średnia miąższość drewna: - sosna - 1,1m3 - świerk - 1,7m3 - brzoza - 1,0m3 - topola - 1,3m3 - Jeśli masz problemy z obliczeniami, poproś o pomoc nauczyciela matematyki! Wyniki wstaw na padlet!

Eksperyment 8. Jak bez drabiny określić wysokość wielkiego drzewa? Metoda na cieńPodczas słonecznego dnia stań obok drzewa i zmierz swój cień. Następnie zmierz także długość cienia rzucanego przez drzewo. Teraz wystarczy wykonać proste obliczenie. Drzewo będzie wyższe od Ciebie tyle razy, ile razy Twój cień zmieścił się w cieniu drzewo. h = b ÷ a x Th = wysokość drzewa a= długość Twojego cienia (w metrach) b = długość cienia drzewa (w metrach) T = Twój wzrost wyrażony w metrach Jeśli znasz inne sposoby, koniecznie je wypróbuj, a następnie opisz na wspólnym padlecie!

Eksperyment 10. Szyszka wskaźnikiem... Czy szyszka może być wskaźnikiem... czegokolwiek? Okazuje się, że owszem, może. To świetny wskaźnik wilgoci. Przetestuj ją i sam przekonaj się na własne oczy czy to działa. Materiały: - szyszki dowolnych drzew iglastych, np. sosny zwyczajnej - miseczka z wodą, która będzie parowała Wykonanie: - ułóż szyszki na parapecie (ciepło) w miejscu osłoniętym od deszczu - obserwuj przez kilka dni - jeżeli pogoda raczej utrzymuje się i jej zmiany są niewielkie, możesz wykorzystać miseczkę z wodą (szyszkę połóż nad nią) Dlaczego tak się dzieje? Pamiętaj o padlecie!

Eksperyment 9. Kiełkowanie. Jak to przebiega? - zbierz nasiona buka i dębu (możesz wymienić je na groch - zamiast dębu i fasolę - zamiast buka) - przyglądnij się im, czym są "opakowane"? - do jednej doniczki wsadź 10 nasion dębu, do drugiej 10 nasion buka; podlewaj, ustaw na parapecie; - do trzeciej doniczki włóż 10 nasion dębu, ale uwaga! spróbuj delikatnie naruszyć ich "opakowanie"/osłonkę, podlewaj. Które nasiona szybciej kiełkują? - przez kolejne 2 tygodnie obserwuj (wykonuj codziennie zdjęcia) Pamiętaj o dokumentacji zdjęciowej oraz własne spostrzeżenia na wspólnym padlecie.

GRUDZIEŃ

2024

Eksperymenty na ten miesiąc

Współpracujemy

Eksperyment 11. Rozpoznaj dotykiem. Co masz przed sobą? Kiedy używamy wzroku, odpowiedź jest prosta, w końcu wiemy jak wygląda szyszka i czym różni się od żołędzia. A gdy zamkniesz oczy? Czy łatwo odróżnisz szyszkę, kasztana, śliwkę, piłeczkę do ping-ponga oraz orzech włoski? Przekonaj się sam! Pamiętaj o fotorelacji na padlet!

Eksperyment 12. Robimy leśną świeczkę. - stare świeczki, resztki z podgrzewaczy umieść w szklanym kubeczku/słoiku. - potnij igliwie i dodaj do resztek świec - całość włóż do mikrofali lub do łaźni wodnej (łaźnia, to większy pojemnik z gorącą wodą, do którego wkładasz nasz słoiczek) - wyjmij gdy świeczki roztopią się i poczekaj aż wszystko ostygnie. - dorzuć jeszcze trochę pociętego igliwia, zanim twoja leśna świeczka całkiem wystygnie. Pamiętaj o fotorelacji na padlet!

Czeka nas ciekawe zadanie! Zamienimy się w poetów. Wspólnie stwórzmy wiersz o drzewach! Wystarczy, gdy dodasz 1 zdanie. Pamiętaj o rymach! Wiersz piszemy tutaj: LINK To nie wszystko. Teraz gdy napisałeś własny tekst, należy go nagrać. Użyj do tego aplikacji ChatterKid, jest darmowa (sklep play). Nagrania wiersza (wstawiasz własne zdjęcie jakiegoś drzewa/logo, ale nagraj swój głos jak czytasz wiersz) dodawaj na wspólny padlet. Tajemniczy KTOŚ złączy te wiersze w 1 całość.

WESOŁYCH ŚWIĄT!

Głosujemy na logo projektu. Wkrótce pojawi się link do ankiety na nasze logo projektu.

STYCZEŃ

2025

Eksperymenty na ten miesiąc

Współpracujemy

Eksperyment 13. Jak zasolenie wpływa na drzewa? - wyhoduj rzeżuchę na 2-ch wacikach, nie zapomnij o podlewaniu! - po ok. 2 tygodniach, 1 wacik z rzeżuchą podlej słoną wodą - obserwuj Pamiętaj o dokumentacji zdjęć i obserwacji oraz wniosków na wspólnym padlecie!

Eksperyment 14. Czy drewno dobrze izoluje ciepło? Drewnianą deskę długości min. 20cm ogrzewaj suszarką do włosów przy jednym końcu; zamiast suszarki, może wesprzeć 1 koniec deseczki o ciepły kaloryfer. Może próbować z różnymi gatunkami drewna. Czy drugi koniec deseczki jest ciepły? Pamiętaj o dokumentacji zdjęć i obserwacji oraz wniosków na wspólnym padlecie!

Eksperyment 15. Dlaczego przymrozki są niebezpieczne dla drzew? - Nabierz do strzykawki pewna objętość wody, zapisz jej wartość - Potraktuj ja zamrażalnikiem przez 1 dobę. - Porównaj objętość wody przed i po mrożeniu. Co się stało? - Jakie to ma znaczenie dla drzewa wiosną, w którym za dnia woda krąży, a nocą zamarza? Pamiętaj o dokumentacji na wspólnym padlecie!

Eksperyment 16. Twardość drewna. - kilka drewnianych klocków z różnych drzew, warto mieć również drewno suche i świeże - w te drewniane klocki wbijaj po 1 gwoździu - koniecznie notuj swoje obserwacje, w które drewno łatwiej, a w które trudniej wbijać gwoździe. - spróbuj teraz uderzyć drewno młotkiem; czy został ślad po uderzeniu? Pamiętaj o dokumentacji zdjęć i obserwacji oraz wniosków na wspólnym padlecie!

Drzewa w przysłowiach. Stwórzmy bazę przysłów z drzewem w centrum. LINK

Moje drzewa zimą - fotorelacja na padlecie

LUTY

2025

Eksperymenty na ten miesiąc

Współpracujemy

Drzewa NAJ... Wspólna prezentacja multimedialna o jakże wdzięcznej nazwie. Wyszukaj drzewa NAJwiększego, NAJstarszego, NAJbrzydszego... i koniecznie dodaj do prezentacji. LINK

Sprawdzamy naszą wiedzę o drzewach. Wspólny kahoot.

Eksperyment 17. Ekstrakcja barwników, cz.2.

Eksperyment 18. Nagrzewanie się drzew. - Przygotuj białą i czarną kartkę. - Podłóż pod każdą z nich termometr. - Oświetlaj kartki z góry np. lampką nocną przez kilka minut. - Odczytaj temperaturę pod każdą z nich. Co się dzieje z drzewem o jasne lub o ciemnej korze? Jakie to ma znaczenie dla drzew zwłaszcza podczas wiosennych przymrozków. Pamiętaj o dokumentacji zdjęć i obserwacji oraz wniosków na wspólnym padlecie!

MARZEC

2025

Współpracujemy

Eksperymenty na ten miesiąc

Stwórzmy słownik pojęć związany z drzewami! Drzewo, to np. zieleń, a zatem wyjaśnij w słowniku skąd bierze się zieleń drzew (liści). A może wyjaśnisz pojęcie pień, gałąź, dąb, drewno, kasztan... Pamiętaj o alfabetycznym spisie haseł. LINK

Zorganizuj w swojej szkole zbiórkę makulatury lub kiermasz książek. Zdjęcia z akcji koniecznie wstaw na wspólny padlet.

Eksperyment 19. Rurociągi w drzewach. Przetnij (z pomocą dorosłej osoby) gałąź brzozy. Obserwuj ją za pomocą lupy (lub aparatu w telefonie na zoom). Co widzisz? Pamiętaj o dokumentacji zdjęć i obserwacji oraz wniosków na wspólnym padlecie!

Eksperyment 20. Słup wody w drzewie. Długi wężyk (nawet 4-5m, ale wąskiej średnicy ok.0,5cm, dobrze gdyby był przeźroczysty - może wymyślicie sposób na połączenie słomek?) przerzuć przez gałąź nad głową, 1 koniec trzymaj w dłoni, 2-gi zaś na ziemi w słoiku wypełnionym wodą. Teraz spróbuj 1 wdechem podnieść poziom wody w wężyku. Na jaką wysokość udało ci się to zrobić? Dlaczego? Pamiętaj o dokumentacji zdjęć i obserwacji oraz wniosków na wspólnym padlecie!

Eksperyment 21. Filtr. - włóknina do upraw - piasek - drobny żwirek - grubszy żwirek - pusta butelka PET rozcięta w połowie * odwróć butelkę zakrętką do dołu * na dno (czyli na zakrętkę od środka) połóż płat włókniny * wsyp 5cm grubego żwiru - na to połóż płat włókniny - teraz wysyp 10cm średniego żwiru i ponownie przykryj płatem włókniny - ostatnią warstwą jest piasek nasypany niemalże po brzeg - wbij w piasek pocięte gałązki wierzby w 1cm odstępach - wlej wodę i sprawdź jej czystość po pzrefiltrowaniu - sprawdzaj swój filtr co kilka dni (aż wierzba ukorzeni się) Koniecznie zamieść na padlecie swoje obserwacje, wnioski i zdjęcia!

Eksperyment 22: Określanie wieku na podstawie przekroju pnia.

KWIECIEŃ

2025

Eksperymenty na ten miesiąc

Współpracujemy

Eksperyment 25. Drewniana muzyka. Kilka kawałków drewna (świeże, lekko spróchniały, wysuszone) połóż na twardym podłożu i uderzaj w każdy z nich drewniana pałką. Posłuchaj odgłosów uderzeń. Spróbuj nagrać te dźwięki i odsłuchać. Pamiętaj o dokumentacji zdjęciowej oraz własne spostrzeżenia na wspólnym padlecie.

Eksperyment 23. Kształt i ułożenie liści. - Ustaw 2 butelki PET (np. 1,5l) na ziemi - Do 1 z nich włóż lejek - Stwórz sztuczny deszcz (za pomocą konewki) - Porównaj ilość wody w obu butelkach - Dlaczego liście/łodygi/gałęzię ułóżone są wokół pnia tak jak lejek na butelce? Pamiętaj o dokumentacji zdjęciowej oraz własne spostrzeżenia na wspólnym padlecie.

Eksperyment 24. Gęstość drewna. - nalej do miski wodę - włóż do niej kawałek styropianu, kamień, drewno - zanurzaj je na dno i puszczaj, co się dzieje? dlaczego? - Próbuj z różnymi kawałkami drewna (suche, świeże, spróchniałe, sprawdzaj również gatunki drzew) Pamiętaj o dokumentacji zdjęciowej oraz własne spostrzeżenia na wspólnym padlecie.

Moje drzewa wiosną - fotorelacja na padlet

MAJ

2025

Eksperymenty na ten miesiąc

Współpracujemy

Przygotowujemy plakat POSZUKIWANY/POSZUKIWANA Stwórz rysopis drzewa przestępcy! Zdjęcia prac umieść na padlecie

Eksperyment 26. Kora drzew - Przyłóż białą kartkę papieru do kory drzewa - Kredką świecową - bokiem (ewentualnie ołówkiem) maluj po całej powierzchni aż powstanie "odcisk" ma kartce - Zerwij 1 liść z tego drzewa i przyklej go do kartki (ułatwi ci identyfikację drzew) Porównaj korę różnych drzew. Pamiętaj o dokumentacji zdjęciowej oraz własne spostrzeżenia na wspólnym padlecie.

Eksperyment 27. Światło w świecie roślin. - żołędzie lub kasztany (można je zastąpić grochem i fasolą); - nasiona zalać letnią wodą na 12h by przyspieszyć kiełkowanie; - z 2 butelek PET odciąć górną część z zakrętką; - 1 butelkę okleić zieloną folią, 2-gą zostawić bez folii; - w butelkach wyciąć nożykiem kilka otworów by ułatwić wymianę powietrza; - butelkami nakryć kiełkujące nasiona i odstawić tak przygotowane donice na dobrze oświetlonym parapecie; - obserwacje rozpocząć po pojawieniu się pierwszych liści; Pamiętaj o dokumentacji zdjęciowej oraz własne spostrzeżenia na wspólnym padlecie.

Eksperyment 28. Igły czy liście? - weź po 2 gałązki z drzew iglastych i 2 z drzew liściastych - 1 gałązkę z drzewa liściastego i 1 z drzewa iglastego włóż do kubków z wodą i wstaw do zamrażalnika na kilkanaście godzin np. wieczorem do rana); - pozostałe 2 gałązki wstaw do kubków z wodą i ustaw w temperaturze pokojowej; - wyjęte z zamrażalnika gałązki odstaw na ok. 30' - porównaj je z gałązkami stojącymi w sali Nie zapomnij wstawić zdjęć i zapisać obserwacji na wspólnym padlecie.

CZERWIEC

2025

Współpracujemy

Eksperymentna ten miesiąc

Eksperyment 29. Parujące liście. - Na liść znajdujący się na drzewie nałóż torebkę foliową i szczelnie ją zawiąż - Następnego dnia rano sprawdź cos się stało z torebką Pamiętaj o dokumentacji zdjęciowej oraz własne spostrzeżenia na wspólnym padlecie.

Moje drzewa latem - fotorelacja

Ewaluacja końcowa: - ankieta: - opinie uczniów:

1

2

3

4

5

6

Nasze pomysły na eksperymenty!

Udało się nam!