Droga, którą mam do przebycia
01
Szukam tego, co ważne
informacje dla katechety
Modlitwa
czytanie Pisma Świętego (Mt 9,2-8)
kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny
Przeczytajcie w ciszy fragment Pisma Świętego. Znajduje się on także w podręczniku na str. 14.
Perykopa o paralityku
informacje dla katechety
Perykopa o paralityku
ćwiczenia, zad. 1. str. 8.
Powrót paralityka do domu
Zastanówcie się i w parach opiszcie: – Jak mógł wyglądać powrót paralityka do domu? Weźcie pod uwagę jego możliwości fizyczne oraz jego przeżycia duchowe.
02
ROZWAŻAM I ZDOBYWAM
park
kościół
koledzy
sklep
szkoła
przykładowe odpowiedzi wyświetlą się po kliknięciu w ikonki aktywne
Spotkania i ich skutki
Pracując w parach wypiszcie na kartkach drogi, którymi chodzicie (dokąd chodzicie).
informacje dla katechety
Grzech wpływa na relacje z innymi
Na kartkach napiszcie odpowiedź na pytanie: – Co jest kulą, którą noszą w sobie piątoklasiści? Po napisaniu odwróćcie kartki i pozostawcie przed sobą.
Grzech wpływa na relacje z innymi
czytanie Pisma Świętego (1 J 1,8; Rz 3,23)
kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny
Przeczytajcie dwa fragmenty Pisma Świętego.
Człowiek istotą grzeszną
Konsekwencje grzechu
03
Zostaję ubogacony i działam
czytanie Pisma Świętego (1 J 1,9; Rz 3,24)
kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny
Jezus pragnie uwolnić nas od grzechu. Czeka, byśmy podjęli wysiłek. Przeczytajcie ciąg dalszy słów Pisma Świętego.
Jezus wyzwala nas od grzechu
Jezus wyzwala nas od grzechu
– Od jakiej kuli grzechu nie chcą się uwolnić osoby w waszym wieku?
Wyobraź sobie, że jesteś paralitykiem niesionym do Jezusa przez przyjaciół. Razem z chorobą niosą ciężar twoich grzechów. Jezus mówi do ciebie: „Odpuszczone ci się twoje grzechy”. Przyniesiony do Jezusa, zostajesz uwolniony i uzdrowiony. Wracaj do domu. Otwórzcie oczy. Jezus ma moc uwolnić nas od każdego grzechu. On chce oczyścić nasze serca, byśmy mogli tak jak paralityk wracać do domu pełni wewnętrznej radości. Możemy też wracać, wołając „jestem wolny”, „jestem czysty”.
Proszę byście zamknęli oczy i przenieśli się w myślach w czasy Jezusa.
Oddaję Jezusowi moje grzechy
informacje dla katechety
Oddaję Jezusowi moje grzechy
ćwiczenia, zad. 6. str. 9.
Wracam do domu odmieniony
Mówiliśmy wcześniej, że spotykamy wiele osób w różnych miejscach. Jednym ze spotkań jest spotkanie z Jezusem w sakramencie pokuty i pojednania. Opiszcie teraz w parach powrót do domu ucznia klasy V, który doświadczył miłości Boga – otrzymał rozgrzeszenie. Weźcie pod uwagę radość, którą przeżywa w swoim ciele (uśmiech, powrót w podskokach) oraz przemianę, jaka dokonała się w jego wnętrzu (poczucie wolności, lekkości ducha, czystości). Zastanówcie się: – Co może zrobić, gdy wróci do domu jako inny, lepszy człowiek? – Kogo może ubogacić przez swoją obecność?
04
Ćwiczenia
podpowiedź
ćwiczenia zad. 2. str. 8.
podpowiedź
ćwiczenia zad. 3. str. 8.
podpowiedź
ćwiczenia zad. 4. str. 9.
podpowiedź
ćwiczenia zad. 5. str. 9.
Sprawdź swoją wiedzę!
05
ZADANIE modlitwa
Zadanie
1. Napisz, co może zrobić młody człowiek, by uwolnić się od ciężaru grzechu i być pełnym radości. 2. Ułóż historię współczesnego chorego człowieka, który został przyniesiony do Jezusa. 3. Dziś wieczorem pomódl się o odwagę pójścia do spowiedzi.
Ojcze nasz,któryś jest w niebie: święć się imię Twoje, przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw od złego. Amen.
Podejdźmy wszyscy razem pod krzyż i odmówmy modlitwę.
Modlitwa końcowa
2024
przygotowanie prezentacji
grafika wygenerowana przez AI
bank zdjęć własnych wydawnictwa
Źródło grafiki:
Do nas należy decyzja, czy pozwolimy, by Jezus zabrał kule naszych grzechów. Do niektórych przyzwyczailiśmy się i nie chcemy się od nich uwolnić.
Katecheta wybiera uczniów do odegrania scenki i przydziela im role: Jezus, uczeni w Piśmie (2-3 osoby), paralityk i 4 osoby, które go niosą; reszta klasy wciela się w rolę tłumu.
– Co mówi Pismo Święte o grzechach ludzi? – Co utraciliśmy przez grzech? – Dlaczego nie możemy powiedzieć, że jesteśmy bez grzechu?
– Jak paralityk dotarł do Jezusa?
– Dlaczego przyjaciele go przynieśli?
– Co Jezus dostrzegł w jego sercu?
– Co zmieniło się w jego życiu po spotkaniu z Jezusem?
Katecheta bierze kulę używaną podczas pantomimy i zanosi ją pod krzyż.
Jedna osoba, mając związane ręce i kulę przy nodze, przechodzi przez salę z wielkim trudem. Podchodzi do dwóch, trzech osób, prosząc bez słów o pomoc, ale one odsuwają się i rozkładają ręce na znak, że nie wiedzą, jak jej pomóc. Idzie dalej. Samotnie porusza się po sali. Po skończonej pantomimie uczeń zostawia kulę na stoliku, a Katecheta pyta:
POJEDNANIA
POKUTY
SAKRAMENCIE
Przyznanie się do grzechu to postawienie pierwszego kroku na drodze prowadzącej do Boga. Wyznanie grzechu prowadzi do wolności. Na drodze życia nie jesteśmy sami. Jezus czeka na nas i chce nam pomagać. Przez swoją mękę na krzyżu, śmierć i zmartwychwstanie daje nam odkupienie naszych grzechów. Odnawia nas wewnętrznie.
Grzech wpływa na całe nasze życie. Odbiera radość i wewnętrzny pokój. Tylko Bóg jest naszym ratunkiem.
Uznać swoją grzeszność.
Wyznać grzechy Chrystusowi.
– Jakie trudności niesie ze sobą grzech? – Co sprawia w relacjach z innymi osobami?
GRZECH
Przemierzamy każdego dnia różne drogi. Te zwykłe do szkoły, kolegów oraz drogi duchowe, wewnętrzne. Każda z nich zostawia ślad w człowieku. Dzięki nim możemy stać się dojrzalsi, bogatsi wewnętrznie, ale też zwrócić się w stronę zła. W życiu człowieka często bierze górę ludzka słabość, która jest skutkiem grzechu. Grzech ma wpływ na nasze relacje z innymi. Potrzebujemy łaski, żeby słabość nie zapanowała nad nami.
Grzech czyni nas bezsilnymi. Jesteśmy słabi wobec niego. Zniewala nas swoim ciężarem, jak kula u nogi. Jest w każdym z nas i zanosimy go do miejsc i ludzi, do których idziemy. Grzech niszczy dobre relacje, dlatego trudno nam być z innymi. Wszyscy mamy problem z grzechem.
– Kogo spotykacie w miejscach, które wymieniliście? – Co te spotkania wam dają? – Kiedy spotkania są przyczyną cierpienia, smutku? – Dlaczego nie ze wszystkich spotkań wracamy ubogaceni?
Jeżeli wyznajemy nasze grzechy, Bóg jako wierny i sprawiedliwy odpuści je nam i oczyści nas z wszelkiej nieprawości. (1 J 1,9) [Wszyscy] dostępują usprawiedliwienia darmo, z Jego łaski, przez odkupienie, które jest w Chrystusie Jezusie. (Rz 3,24)
Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy. (1 J 1,8) Wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej. (Rz 3,23)
A oto przynieśli [Jezusowi] paralityka, leżącego na łożu. Jezus, widząc ich wiarę, rzekł do paralityka: „Ufaj, synu! Odpuszczone są ci twoje grzechy”. Na to pomyśleli sobie niektórzy z uczonych w Piśmie: On bluźni. A Jezus, znając ich myśli, rzekł: „Dlaczego złe myśli nurtują w waszych sercach? Cóż bowiem łatwiej jest powiedzieć: «Odpuszczone są ci twoje grzechy», czy też powiedzieć: «Wstań i chodź!» Otóż żebyście wiedzieli, iż Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów – rzekł do paralityka: Wstań, weź swoje łoże i idź do swego domu!” On wstał i poszedł do domu. A tłumy ogarnął lęk na ten widok, i wielbiły Boga, który takiej mocy udzielił ludziom. (Mt 9,2-8)
prawdy
oszukujemy
grzechu
mówimy
Katecheta przygotowuje krzyż w widocznym miejscu tak, by można było do niego podejść. Uczniowie ustawiają się wokół niego, Katecheta prosi chętnych uczniów o przeczytanie modlitwy ułożonej na poprzedniej katechezie. Może to być również modlitwa indywidualna w ciszy.
Zróbcie kulę z kartek, na których napisaliście grzechy piątoklasisty, i każdy, kto chce, niech położy ją w ciszy obok krzyża. Jezus czeka.
– Kto pociąga człowieka do grzechu? – Jakie są konsekwencje grzechu? – Co może człowieka uratować?
Po spotkaniu z Jezusem paralityk udał się w drogę do domu. Paralityk przebył ją na dwa sposoby. Pierwszy to droga fizyczna – wziął swoje nosze, na których go przyniesiono, i szedł o własnych siłach, na własnych nogach. Drugi to droga przemiany, która dokonała się w jego wnętrzu. Wrócił do domu inny, czysty, bez grzechu, pełen radości. Spotkanie z Jezusem go przemieniło. Doświadczył miłości Boga.