PSHG FAKULTATIVNI PREDMETI 2024./2025.
PSHG u Rijeci
Created on September 6, 2024
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
7 CONTINENTS
Horizontal infographics
A2 - ABENTEUER AUTOBAHN
Horizontal infographics
STEVE JOBS
Horizontal infographics
OSCAR WILDE
Horizontal infographics
TEN WAYS TO SAVE WATER
Horizontal infographics
NORMANDY 1944
Horizontal infographics
BEYONCÉ
Horizontal infographics
Transcript
PSHG PREDSTAVLJA
FAKULTATIVNE PREDMETE u šk.god. 2024./2025.
FRANCUSKI JEZIK
zbor
MAKEDONSKI JEZIK
model C
SLOVENSKI JEZIK
model C
POVIJEST UMJETNOSTI I ARHITEKTURE
ARHEOLOGIJA
DRAMSKA KULTURA I UMJETNOST
KLIKNI na plusiće I ISTRAŽI
STROJARSTVO
BIOLOGIJA STANICE
FRANCUSKI JEZIK
ZAŠTO UČITI FRANCUSKI:1.Francuski je, s engleskim, jedini jezik koji se govori na 5 kontinenata,2.Jezik je diplomacije i međunarodnih organizacija,3.Na internetu, francuski je treći jezik, nakon engleskog i njemačkog jezika,4.Francuski je jezik kulture. Nastavu francuskog jezika prate putovanja u svijet mode, gastronomije, umjetnosti, arhitekture i znanosti.5.Učenici mogu polagati ispit poznavanja francuskog jezika DELF i tako steći diplomu koja se priznaje u cijelom svijetu.
NASTAVNICADIANA BALJAK
ZBOR
nastavnik branko ivošević
Voliš pjevati, voliš svirati, voliš se družiti kroz glazbu? Zbor je pravo rješenje za tebe! Naš sušački zbor vjerna je glazbena podloga svim događanjima u školi - Božić, Valentinovo...
MAKEDONSKI JEZIK - MODEL C
NASTAVNICAMONIKA JANKEK
Cilj fakultativne nastave makedonskog jezika i nacionalne kulture je da kod učenika razvije svijest, trajni interes i želju za njegovanje, učenje i primjenjivanje makedonskog jezika kao najkarakterističnije obilježje osobnog i nacionalnog identiteta makedonskog naroda. Cilj je i da ih spremi za nastavak školovanja na makedonskom jeziku na fakultetu, da ih osposobi za pismenu i govornu komunikaciju na književnom makedonskom jeziku i za čitanje raznih tekstova.
SLOVENSKI JEZIK - MODEL C
Slovenski jezik je jezik naših susjeda Republike Slovenije kao i pripadnika slovenske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj. Učenje slovenskog jezika i kulture po modelu C omogućava Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske. Nastava se izvodi 1 x tjedno (2 školska sata) te obuhvaća učenje jezika i književnosti, geografije, povijesti, glazbene i likovne umjetnosti. Za razvijanje jezičnih kompetencija koriste se suvremene pedagoške metode poučavanja. Ocjena postignuta tijekom školske godine upisuje se u svjedodžbu. Za sve učenike je osiguran besplatni didaktički materijal, a u suradnji sa slovenskim organizacijama u Republici Hrvatskoj polaznicima se, na kraju svake školske godine, omogućuje i besplatna jednodnevna ekskurzija u Republiku Sloveniju. Zašto izabrati slovenski jezik? Sa znanjem slovenskog jezika naši maturanti imaju mogućnost studija na brojnim fakultetima Sveučilišta u Ljubljani, kao i na drugim sveučilištima (Maribor, Koper, Nova Gorica).
NASTAVNICASIMONA MAHOVIČ
POVIJEST UMJETNOSTI I ARHITEKTURE
NASTAVNIKTHEODOR DE CANZIANI
Fakultativna nastava Povijesti umjetnosti i arhitekture namijenjena je učenicima drugog do četvrtog razreda gimnazije svih usmjerenja, odnosno učenicima koji nisu u mogućnosti sudjelovati u izbornoj nastavi Likovne umjetnosti .Tematski plan i program vezan je za teme iz likovnih umjetnosti, povijesti umjetnosti, designa, primijenjenih umjetnosti, aktualnih likovnih izložbi i baštine grada Rijeke i regije. Nastava se odvija u školi, ali njezin veći dio odvija se kao terenska nastava gdje polaznici zorno na terenskim primjerima uz predavanja nastavnika imaju prilike učiti od stručnjaka iz različitih vidova likovnih umjetnosti kao i likovnih umjetnika.
ARHEOLOGIJA
NASTAVNIKJAKŠA MLAČIĆ
Nastava proučava i poučava prapovijesnu arheologiju, antičku arheologiju ranokršćansku i srednjovjekovnu. Učenici se upoznaju s najvažnijim ostacima i nalazištima od kasne antike do srednjeg vijeka s posebnim naglaskom na Rijeku i širu okolicu. Nastava je učionična i terenska, realizira se kroz projekte i teme planirane kurikulom. Terenska nastava uključuje jednodnevne i višednevne izlete s posjetima muzejima i lokalitetima u okolici Rijeke, Zagreba i u Krapini prema mogućnosti realizacije. Tempo i realizacija planiranih aktivnosti ovisiti će o epidemiološkoj situaciji u Hrvatskoj.
DRAMSKA KULTURA I UMJETNOST
Sudjelovanje u dramskim aktivnostima omogućuje učenicima izražavanje i oblikovanje osjećaja, mišljenja i stavova o sebi i drugima, upoznavanje, razumijevanje i propitivanje međuljudskih odnosa te oblikovanje vlastita osobnog i socijalnog identiteta. Dramskim izražavanjem učenici snažno razvijaju svoje komunikacijske sposobnosti (govorne, tjelesne, scenske), jačaju sigurnost i samopouzdanje u javnom nastupu stječući tako kompetencije i vještine javnog osobnog komuniciranja kako u formama i žanrovima dramskog medija tako i putem drugih izvedbenih medija i tehnologija.
NASTAVNICAMARIJANA TRINAJSTIĆ
STOJARSTVO
NASTAVNIKIVAN DATKOVIĆ
Strojarstvo je jedno od temeljnih polja područja tehničkih znanosti. Danas je područje strojarstva toliko široko i interdisciplinarno, da praktički nema ljudske djelatnosti u koju strojarstvo nije prodrlo i pridonijelo njenom razvoju. Strojarstvo obuhvaća vrlo širok raspon različitih tehničkih sustava koji se osnivaju u strojogradnji, ali se primjenjuju u gotovo svim gospodarskim granama uključujući poljoprivredu, građevinarstvo, kemijsku i procesnu industriju, ali i medicinu te čitav niz drugih djelatnosti.
Teme: 1. Statika 2. Materijali 3. Tehničko crtanje 4. Mjerenje i kontrola kvalitete 5. Toplinski strojevi 6. Proizvodne tehnologije 7. Energetski sustavi 8. Projektni zadatak
BIOLOGIJA STANICE
NASTAVNICASUZANA JURKOVIĆ
Fakultativna nastava iz Biologije stanice omogućit će učenicima zainteresiranim za prirodoslovlje da savladaju vještine praktičnog rada kako bi se pripremili za prelazak na prirodoslovne fakultete. Učenici će usvojiti vještine mikroskopiranja, seciranja biljnog i životinjskog materijala, te izoliranja staničnih dijelova eukariotskih stanica. Bit će organizirana i nastava na terenu sa svrhom upoznavanja živog svijeta na travnjaku, prilikom čega će učenici samostalno istražiti i povezati prisutnost živih bića i njihove prilagodbe okolišu. Učenike će se upoznati sa značenjem znanstvenih zbirki te će oni izraditi zbirku iz vlastitog prikupljenog materijala (herbariziranje bilja), a to stečeno znanje upotpuniti posjetom Muzeju farmacije, Prirodoslovnom muzeju i drugim institucijama. Također, učenici će provesti postupak odvajanja biljnih pigmenata kromatografijom, te proširiti znanje o njihovom utjecaju na čovjeka i njegovu svakodnevnicu.
<a href="https://www.vecteezy.com/free-vector/biology">Biology Vectors by Vecteezy</a>