Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
WEEK 6-PROBLEMS-WITH-RATIONAL-NUMBERS
VIMSCHOOL
Created on August 12, 2024
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
View
Piñata Challenge
View
Teaching Challenge: Transform Your Classroom
View
Frayer Model
View
Math Calculations
View
Interactive QR Code Generator
View
Interactive Scoreboard
View
Interactive Bingo
Transcript
Problems with Rational Numbers
Objectives
Start
Review of PEMDAS
Exercises with Exponents
Real-World Problems
Practice Problems
Review of PEMDAS
PEMDAS ( ),()³,x,÷,+,-
FIRST
(), [],
Parenthesis (Kind of)
()²,()³,...
Exponentials (and roots)
Multiplications and Divisions
x, ÷
Additions and substractions
+,-
LAST
Let's see some examples:
Example 1: Solve
To solve multi-step problems, remember the order of operations:
Parentheses, Exponents, Multiplication/Division (from left to right), Addition/Subtraction (from left to right).
Try it by yourself:
Exercises with Exponents
Let's see some examples:
Example 2: Solve
Example 1: Find the value of
Real-World Problems
Bakery Resources and Budgeting
John is opening a bakery where he requires 2×10³ kg of flour. Looking up on internet, one kg of flour costs $4.50, and delivery cost is $200. How much does all flour cost?
a) Read the problem, identify context, givens in the situation and question. b) Draw the situation and put givens on them. c)How much does all flour cost?
Solution
Area of a Terrain
The area of a land is a trapezoid with measures shown in the figure as follows:
We are interested in finding the area of the land.
a) Read the problem and identify context, givens and question in the situation. b) Find the area of the land.
Solution
Practice Problems
Try it by Yourself
You go to the supermarket and see a package of 6 apples at $8200 COP. Additionally you go there using public transportation at cost of $6000 COP.
Find the cost of each apple including transportation costs. In order to do that: a) Place the givens and question in a drawing. b) Make a solution plan.
🤔
07:00
Try it by Yourself
Melissa wants to paint the front area of her house with the measurements shown in the following figure:
a) Write the context and the givens of the situation. b) Find the total area to paint. Plan your strategy of solution.
🤔
07:00
Great job!
See you next time
Welcome 6th graders!
A journey soon begin through Social Science experiences!
8TH-PROBLEMS-WITH-RATIONAL-NUMBERS-EN © 2024 by CASURID is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
MATERIAL
It is highly advised to have:
- Grid paper.
- Pencils of different colors.
- Eraser.
- A rule.
- A compass.
- A Protactor.
- A calculator.
- Geogebra installed on your phone/tablet/computer (or use online version).
Solution
Answer
Step 1
Step 3
Step 2
Step 5
Step 4
b) Land Area: 2.2×10⁵ m²
a)
b)
Context: A land (terrain) with an irregular shape composed of a square and a triangle
Step 3
Step 1
Step 4
Step 2
Solution
Answer
Step 1
Step 3
Step 2
Step 5
Step 4
b) Land Area: 2.2×10⁵ m²
a)
b)
Context: The front of a house to be painted and where is required the area.
Step 3
Step 1
Step 4
Step 2
Solution
Answer
Step 1
Step 3
Step 2
Step 5
Step 4
a) Price of each apple: $2400
a)
b)
Step 1
🍎 🍎🍎 🍎 🍎 🍎
🚌
Step 2
Step 3
Step 4
$8200
$6000
Step 5
price🍎 ?
MA.8.NSO.1 Solve problems involving rational numbers, including numbers in scientific notation, and extend the understanding of rational numbers to irrational numbers. MA.8.NSO.1.7 Solve multi-step mathematical and real-world problems involving the order of operations with rational numbers including exponents and radicals. MA.K12.MTR.7.1 Apply mathematics to real-world contexts. ELA.K12.EE.2.1 Read and comprehend grade-level complex texts proficiently.
Solution
Answer
Step 1
Step 3
Step 2
Step 5
Step 4
c) The total cost of flour is $9200.
a)
b)
🚚
Step 3
Context: John will open a new bakery (for bread) and requires flour.
Step 1
$4.50 per kg
$200 delivery
Flour=2×10³ kg Cost?
Step 2
c)
Step 4
Cost= Price per kg × total kg+ delivery cost
Step 5
