Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Świat oczami Kordiana

Podróżniczy quiz literacki

START

"KORDIAN"JULIUSZA SŁOWACKIEGO

Zarys życiorysu

Juliusz Słowacki herbu Leliwa zaliczany obok Adama Mickiewicza, Zygmunta Karsińskiego i Cypriana Kamila Norwida jest do grona wieszczów narodowych, polskiego romantyzmu. Słowacki urodził się 4 września 1809 r. w Krzemieńcu. Dzieciństwo spędził w Krzemieńcu i Wilnie. Dzięki swojemu ojczymowi Augustowi Bécu, profesorowi Uniwersytetu Wileńskiego poznał m.in. Adama Mickiewicza Joachima Lelewela, Jana i Jędrzeja Śniadeckich. W latach 1825-1828 studiował prawo w Wilnie. W 1829 r. rozpoczął pracę w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Na początku 1831 r. wyjechał do Drezna, gdzie został kurierem dyplomatycznym Rządu Narodowego. Odbył podróże: do Londynu oraz do Paryża, w którym osiadł we wrześniu 1831 r. W latach 1832-1836 przebywał w Szwajcarii. W lutym 1836 r. wyjechał do Rzymu, gdzie zaprzyjaźnił się z Zygmuntem Krasińskim.Od sierpnia 1836 do czerwca 1837 zwiedził Grecję, Egipt i Palestynę. Egzotyka podróży, mistyczneprzeżycia związane z poznaniem Ziemi Świętej zaowocowały metafizycznymi poematami i wierszami jak np. "Anhelli" (1838) czy "Grób Agamemnona", a jego studia nad literaturą, malarstwem i rzeźbą włoską znajdują odzwierciedlenie w liryce, poematach i dramatach tego okresu (np. "Hymn o zachodzie słońca", "Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu", "Rozmowa z piramidami"). Następnie od lipca 1837 r. do czerwca 1838 r. przebywał we Florencji, gdzie zaprzyjaźnił się księżną Karoliną, córką Józefa Bonapartego. Ostatecznie osiadł się na stałe w Paryżu. W 1842 r. został członkiem ruchu moralno-religijnego - tzw. "Koła Sprawy Bożej". Nigdy się nie ożenił. Do końca życia był reniterem. Juliusz Słowacki zmarł na gruźlicę 3 kwietnia 1849 r. w mieszkaniu znajdującym się przy Rue de Ponthieu nr 34 w Paryżu. Pochowano go na cmentarzu Monmatre. Od 28 czerwca 1927 r. jego ekshumowane szczątki znajdują się w krypcie Wieszczów Narodowych w katedrze na Wawelu.

geneza metafizyczno-politycznego dramatu"Kordian"

Pod koniec 1832 r. 23-letni Juliusz Słowacki wyjechał do Genewy. Tam ogromny wpływ wywarła na niego przyroda szwajcarskich alp. Po wpływem widoku bezkresu ze szczytu Mont Blanc wywołującego uczucia rozterki egzystencjalnej, cierpienia, tęsknoty za niespełnioną miłością i szukania swojego miejsca na świecie, powstał właśnie dramat romantyczny "Kordian". "Kordian" ukończony został 30 listopada 1833 r. w pensjonacie Madame Pattey w Les Pâquis pod Genewą. Utwór pisał wyłącznie nocą. Dramat z metafizyczno-politycznym przesłaniem, ukazał się na początku anonimowo nakładem drukarni Pinardów w Paryżu 1834 r. Dzieło nawiązuje do powstanialistopadowego i nieudanego zamachu na życie cara Mikołaja I. Za pomocą fikcyjnej postaci, głównego bohatera dramatu, Kordiana którego imię znaczy "dający serce". Słowacki stara się zrozumieć i wytłumaczyć klęskę powstania i mentalność pokolenia powstańców. WyposażyłKordiana wszystkimi cechami charakterystycznymi dla romantyka. Główny bohater przeżywa wszelkie rozterki zarówno świadomości jaki i egzystencjalne, nieszczęśliwą miłość, która skazała go na samotność. Jest rozdarty w poszukiwaniu idei dobra - idei winkelriedyzmu czyli idea poświęcenia własnego życia dla wolności kraju, doprowadza go na skraj upadku i pewną śmierć. Podobnie jak A. Mickiewicz i Z. Krasiński, Słowacki rozumiał historię jako proces doskonalenia się ludzkości w dążeniu do realizacji boskiego ideału. Zgodnie ze swoim pokoleniem i nurtem epoki uznawał konieczność cierpienia, ofiary i czynu w życiu indywidualnym i zbiorowym. Również szczególną rolę przypisywał narodowi polskiemu.

Podróżniczy Quiz literacki

1/15

Czym dla poety były podróże w epoce romantyzmu?

Źródłem informacjio świecie i ludziach

Ucieczką od rzeczywistości

Zaspokojeniem samotności

2/15

Podróżniczy Quiz literacki

Gdzie w 1834 r. wydano poemat "Kordian" Juliusza Słowackiego?

w Londynie

w Zurychu

w Paryżu

Did you know? We retain 42% more information when the content has movement. It may be the most effective resource for capturing your audience’s attention.

3/15

Podróżniczy Quiz literacki

Ile lat ma Kordian w I akcie dramatu?

16 lat

18 lat

15 lat

Jak na imię ma pierwsza miłość Kordiana?

4/15

Podróżniczy Quiz literacki

Maria

Klara

Laura

Które miejsce Kordian odwiedza jako pierwsze podczas swojej podróży?

5/15

Podróżniczy Quiz literacki

Londyn

Dublin

Edynburg

Kto wypowiada następujące zdanie:"Na pobitych Polaków pierwszy klątwę rzucę."

6/15

Podróżniczy Quiz literacki

Car Mikołaj I

Papuga

Papież

Który cytat wypowiedziany przez Kordiana na górze Mont Blanc mówi o poświęceniu?

7/15

Podróżniczy Quiz literacki

"Mogę-więc pójdę!Ludy zwołam! obudzę!"

"Nie- myśli wielkiejtrzeba z ziemi, lubz błękitu."

Ludy! Winkelried odżył! Polska Winkelriedem narodów!"

W jakim mieście odbyła się koronacja cara Mikołaja I na króla Polski?

8/15

Podróżniczy Quiz literacki

Koronacja cesarzowej Aleksandry przez Mikołaja IRomanow na królowę Polski w 1829 r.

w Krakowie

w Gnieźnie

w Warszawie

Did you know? We retain 42% more information when the content has movement. It may be the most effective resource for capturing your audience’s attention.

An awesome title

9/15

Podróżniczy Quiz literacki

Kto wypowiada następujące słowa: "Świećcie mi pochodnią - Dzięki ci Boże, tylko pięć głosów za zbrodnią."?

Ksiądz

Prezes

Podchorąży

10/15

Podróżniczy Quiz literacki

Jakie widmo nie pojawia się, przed oczami Kordiana, idącego z zamiarem zabicia cara wzdłuż ciągu ciemnych pokoi?

Strach

Imagniacja

Duch

Jaki rozkaz został wydany na Kordiana przez cara?

11/15

Podróżniczy Quiz literacki

Zesłanie na Sybir

Rozstrzelanie

Śmierć głodowa

Gdzie Kordian został zamknięty?

12/15

Podróżniczy Quiz literacki

W szpitalu psychiatrycznym

W więzieniu

W twierdzy

Kogo chce Grzegorz, stary wierny sługa Kordiana, nazwać jego imieniem?

13/15

Podróżniczy Quiz literacki

Wnuka

Bratanka

Syna

14/15

Podróżniczy Quiz literacki

Do jakiego kwiatka porównuje Grzegorz pieszczotliwie Kordiana?

Rożę

Bławatka

Niezapominajkę

Jakiego rodzaju ból, odczuwa Kordian jako bohater romantyczny?

15/15

Podróżniczy Quiz literacki

Ból rzeczywistości

Ból istnienia

Ból świata

Spróbuj ponownie

GRaTulujemy!

bibliogrAfia

J. Słowacki, "Kordian. Część pierwsza trylogii. Spisek koronacyjny", oprac. Marian Bizan, Paweł Hertz. Wydanie 5, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1999.2. M. Dernałowicz, "Juliusz Słowacki", Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1976.Zdjęcia:WikipediaZbiór pocztówek ilustracje do "Kordiana" Cyfrowej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hieronima Łopacińkiego w Lublinie

miejska biblioteka publicznaw jaworzniefilia szczakowa 2024Opracowanie: Karin wawrzynek