INNOWACJA_KREATYWNIE I STEAM-owo
Anna Krygier
Created on July 9, 2024
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
MASTER'S THESIS ENGLISH
Presentation
SPANISH: PARTES DE LA CASA WITH REVIEW
Presentation
PRIVATE TOUR IN SÃO PAULO
Presentation
SUMMER ZINE 2018
Presentation
RACISM AND HEALTHCARE
Presentation
FACTS IN THE TIME OF COVID-19
Presentation
FOOD 1
Presentation
Transcript
Autor: Anna Krygier
Innowacja programowo-metodyczna
KREATYWNIE i STEAM-OWOPOPRZEZ WIEKI
6 Efekty
5 Program
4 Tematyka zajęć
3. Opis innowacji (metody pracy)
2. Cele innowacji
1. Kilka słów o autorce
SPIS TREŚCI
SPIS TREŚCI
Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, nauczyciel dyplomowany w Szkole Podstawowe Nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W murach szkoły zagościła dziewięć lat temu i zrealizowała kilka działań, np. koordynowała działania w ramach projektu „Szkoła dla Niepodległej” i „Złotej Szkoły NBP”, które zakończyły się dużymi sukcesami na skalę ogólnopolską. Inicjatorka Programu "Szkoła Przyjaciół Kopernika" we współpracy z UMK w związku z 550. rocznicą rurodzin Mikołaja Kopernika. Zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Zdalnie zdolny nauczyciel” oraz III miejsce w konkursie na scenariusz zajęć organizowanym przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia i wyróżnienie w drugiej akcji „Pomysłobranie” organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na działania edukacyjne dotyczące propagowania działalności i postaci Mikołaja Kopernika. Fanka escape roomów, a dokładniej tworzenia tego typu zadań na lekcji. Finalistka Nagrody BohaterON w dziedzinie edukacji w 2023 r.
dr Anna Krygier
Kilka słów o autorce
- kształcenie kompetencji kluczowych;
- rozwijanie kreatywności;
- rozbudzenie ciekawości poznawczej;
- uczenie wykorzystania wiedzy w praktyce;
- rozbudzenie ciekawości poznawczej;
- rozwijanie samodzielnego myślenia, dochodzenie do wniosków;
- zachęcanie do podejmowania twórczej aktywności w drodze do poznania faktów;
- uczenie umiejętności wyszukiwania informacji;
- uczenie myślenia problemowego;
- rozwijanie umiejętności pracy i współpracy w zespole;
- rozumienie przez uczniów zmian zachodzących na przestrzeni wieków.
SPIS TREŚCI
CELE INNOWACJI
SPIS TREŚCI
Innowacja była realizowana w ramach zajęć pozalekcyjnych w dwóch grupach uczniów- jedna przewidziana dla uczniów kl. 2-3, a druga kl. 4-6 szkoły podsataowej. W jej ramach staraliśmy się poznać historie wynalazków i to, jak działają, prawa ficzyne i chemiczne oraz ważne postaci nauki. Celem tych zajęć było pobudzenie kreatywności i nauczenie uczniów wykorzystywania zdobyte wiedzy. W trakcie zajęć wykorzystywano liczne metody pracy, jak:- escape room- gry dydaktyczne- metoda projektów- metoda STEAM- doświadczenia i eksperymenty.
OPIS INNOWACJI(METODY PRACY)
Proszę kliknąć w plusy, aby poznać tematykę zajęć.
LUTY
MAJ - CZERWIEC
KWIECIEŃ
MARZEC
WRZESIEŃ
STYCZEŃ
GRUDZIEŃ
LISTOPAD
SPIS TREŚCI
PAŹDZIERNIK
SPIS TREŚCI
Założenie innowacji polegało na to, aby każdy miesiąc był poświęcony innemu zagadnieniu:- wrzesień - integracja i wstęp do STEAM-u- pździernik - wiadomości (jak kiedyś ludzie wysyłali i przkazywali wiadomości?)- listopad - organizmy (jak wyglądał świat dinozaurów? czym jest ewolucja i DNA?)- grudzień - fotografia i film (jak rozwijała się fotografia i kinematografia? na czym polega działania aparatu?)styczeń - opisywanie świata (jak zmieniał się świat? na czym polegają takie zjawiska jak trzęsienie ziemi czy erupcja wulkanów?)- luty - obserwacja nieba (jak wygląda wszechświat i jak działaja przyrządy astroomiczne?)- marzec - kobiety świata nauki i sztuki (czym zasłynęły wybitne kobiety świata nauki i sztuki?)- kwiecień - wynalazki ulepszające ludziom życie, elektryczność (jak wynalazki ulepszały życie ludzio? jak powstaje prąd?)- maj-czerwiec - maszyny (jak wyglądały pomysły na wynalazki Leonarda da Vinci? jak zmieniały się maszyny latujące, pociągi i samochody?)
TEMATYKA
- luty - poznanie historii przyrządów astronomicznych oraz zbudowania własnego astrlabium i teleskopu- marzec - przybliżenie ważnych kobiet w dziejach nauki i sztuki oraz wykonanie własnej torby płóciennej- kwiecień - poznanie tego, jak ludzie ulepszali swoje życie dzięki wynalazkom; wykonywanie prostych doświadczeń związanych z elektrycznością; zbudowanie mostu- maj-czerwiec - przybliżenie pomysłów maszyn Leonarda da Vinci oraz rozwoju wynalazków w dziedzinie komunikacji (samochody, maszyny latające, pociągi); poznanie mechanizmów działania tych maszyn; praca projektowa nad stworzeniem toru dla kulki oraz windy
SPIS TREŚCI
Efektem innowacji było pobudzenie kreatywności i logicznego myślenia.W każdym miesiącu uczniowie zdobywali nową wiedzę i też wykonywali doświadczenia lub projekty:- październik - budowa telefonu, poznanie hierglifów i kodu Morse'a- listopad - poznanie podstawy pracy paleontologa i archeologa, poznanie pojęcia ewolucji oraz wykonanie doświadczeń dotyczących wyt warzania DNA- grudzień - zapoznanie się z historią fotografii i mechanizmem działania aparatu fotograficznego oraz stworzenie camera obscura i aparatu na kliszę- styczeń - zrozumienie tego, jak wędrowały kontynenty oraz jak przebiegały takie zjawiska jak erupcja wulkanów i trzęsienie ziemi
EFEKTY
DziękujĘ!