Osobně si myslím, že zájem je. Stále existuje vztah k rodinným tradicím, i když to již není tak jednoduché jako dříve. Dnešní doba nabízí nepřeberné množství uplatnění, zájmů pro mladší generace, a hledání kontinuity je kvůli tomu těžší.
Cítíte, že je zájem o rodinné firmy, o udržení rodinných tradic?
Zaměření rodinných firem je napříč obory. Pokud bych měla přeci jen pár oborových příkladů zmínit, tak například výroba slévárenských polotovarů nebo ocelových konstrukcí, technologií v zemědělství, oblast biokosmetiky, chemického průmyslu, zdravotnictví, ale i klasická řemesla a tak dále.
V čem se nejvíce v rodinách v kraji podniká? V jaké oblasti?
Plusem je zcela nepochybně to, že vedení rodinné firmy jsou členové, kteří jsou si blízcí profesně a zejména lidsky. Znají své silné i slabé stránky. Mnohdy také mají velmi úzké propojení s lokalitou, kde působí.
Co podle vás má rodinná firma oproti klasické firmě navíc, co je pro ni plusem?
Každé podnikání má svá pozitiva a samozřejmě i negativa. Toto obecné tvrzení platí i pro rodinné firmy. Pozit ivem je například flexibilita, operativnost, čestnost. Negativem mohou být právě rodinné vztahy a s tím související například rozdílné vize dalšího směřování firmy.
Myslíte si, že pro podnikání je rodinná firma plusem, nebo má i své zápory?
Ivana Chottová, předsedkyně Krajské hospodářské komory Středočeského kraje
Tým lidí ochotných pracovat kdykoliv za jakýchkoliv podmínek bez ohledu na čas. Tým lidí, kteří firmu drží a společně s ní takzvaně žijí. Společně jsou připraveni podílet se na jejím rozvoji.
Když se řekne rodinná firma, co vás napadne?
Ivana Chottová je předsedkyní Krajské hospodářské komory Středočeského kraje. Krajská hospodářská komora (KHK) zaštiťuje ve Středočeském kraji 12 okresů. Spolupracuje s okresními hospodářskými komorami v okresech Benešov, Mladá Boleslav, Kladno, Kutná Hora a Příbram. Přímo řídí úřady v okresech Beroun, Nymburk, Praha-východ, Praha-západ, Kolín a Beroun společně s Rakovníkem.
Ivana Chottová: Stále existuje vztah k rodinným tradicím
