Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Dialectes del Català
Clara Rodríguez Camacho
Created on May 29, 2024
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
View
January School Calendar
View
Genial Calendar 2026
View
School Calendar 2026
View
January Higher Education Academic Calendar
View
School Year Calendar January
View
Academic Calendar January
View
Comic Flipcards
Transcript
Dialectesdel Català
Mapa dialectes
Bloc de català oriental
Bloc de català occidental
Nord-Occidental o lleidetà
Meridional o valencià
Central
Rossellonès
Alguerès
Baleàric
- Articulació de la e àtona inicial com a a: antendre (entendre), ancendre (encendre)… - Caiguda de la -d- intervocàlica: aixà (aixada), mocaor (mocador), teulà (teulada)… - Possessius femenins amb u en comptes de v: meua, meues; teua, teues; seua, seues. - Tres localitzacions per als demostratius: este, eixe, aquell. - Forma única del numeral dos per al masculí i per al femení. - Formes verbals: jo cante (canto), poguera, jo aní (vaig anar), diguí, nàixer… - Combinacions pronominals específiques: li la donaré (la hi donaré), li’l portaré (l'hi portaré)… - Sensibilització de la -r i la -t finals: pensar, eixir, cent, sant… - Lèxic propi: prompte (aviat), xic (noi), bou (toro), llevar (treure alguna cosa), orellals (arracades), escurar (rentar els plats)…
- Iodització o ieisme en pronúncies com paia (palla), ceia (cella), ui (ull), vui (vull)... Aquest fenomen no és compartit en algunes comarques (Barcelonès, Baix Llobregat, Anoia…), tot i que el mantenen en alguns mots: uial (ullal), ceia (cella), vui (vull), assoleiat (assolellat)… - Alternança de l’article el/en: el Joan / en Joan. - Primera persona del present d'indicatiu pronunciada amb u final: canto (cant[u]), penso (pens[u]). - Absència de -ns en plurals (excepte en tarragoní): homes, joves, orfes… - Pèrdua del diftong (en algunes comarques) en pronúncies com aiga (aigua), llenga (llengua), paraiga (paraigua)… - Lèxic específic: mandra, cargol (també caragol), cartró…
- Neutralització de a/e àtones en a. - Substitució de r seguida d’altres consonants per l: jalmana (germana), malç (març)... - Confusió de -d- i -l- entre vocals en -r-: farrí (fadrí), perra (pedra), jarara (gelada), ururar (olorar), Naral (Nadal), burell (budell)… - Manca de palatalització final -ll, -ny: gal (gall), col (coll), janul (genoll), fil (fill), jun (juny), astan (estany)… - Articles lo, la, amb diferències en alguns gèneres: la gel, la dolor, la sabor… - Lèxic propi: calça (mitja), forqueta (forquilla), morro (llavi)…
- Tancament de la e en i: ginoll (genoll), siroll (soroll); articulació de la e àtona inicial com a a: antendre (entendre), ancendre (encendre)… - Diftongació de la o- àtona inicial: auliva (oliva), aufegar (ofegar)… - Ús d’articles determinats masculins lo i los: lo pare, lo Joan, los regals… - Forma única del numeral dos per al masculí i per al femení. - Formes verbals: (que) jo canto, (que) tu cantos (subjuntiu), creguessa... - Sufix -eiar: barreiar (barrejar), me'n vai a festeiar (me'n vaig a festejar). - Conversió de -ig en -i: roi (roig), pui (puig)… - Ús de la forma les per al masculí plural: les cavalls. - Demostratius: aguet, aguest (el tortosí fa este, esta...). - Lèxic propi: bajoca (mongeta), despús-demà (demà passat), mançana (poma)...
- Realització de vocal neutra tònica: ab[ə]ia, cad[ə]na… - Conversió dels diftongs gua i qua a go i co: llengo (llengua), aigo (aigua)... - Desaparició de la -a del grup -ia: famili (família), histori (història), graci (gràcia)… - Tonicitat dels pronoms àtons: dur-hó. - Iodització: veia (vella), fuia (fulla)… - Manca de desinència en la primera persona del present d’indicatiu: cant, pens… - Formes com: jo cantàs (cantés), noltros cantam… - Article salat: sa casa, s’al·lot… - Formes plenes dels pronoms: me, mos… - Lèxic propi: al·lot, capell (barret), granera (escombra), torcar (fregar), calces (mitges), ver (veritat)…
- Vocalisme tònic de cinc fonemes: vi, bé, va, cor, curt. - Supressió de la vocal neutra en la terminació -ia (com en el baleàric): prudenci (prudència), gabi (gàbia)... - Inexistència de mots esdrúixols: musica (música), botanica (botànica), parabola (paràbola)… - Tancament de o tònica en u: cançú (cançó), minyuna (minyona)… - Caiguda de la -d a genre (gendre), tenre (tendre), venre (vendre), divenres (divendres)… - Desinència -i en la 1a persona del present d'indicatiu: canti. - Construcció d’oracions negatives amb pas i sense l’adverbi no: ho sap pas (= no ho sap (pas)). - Ús de l’auxiliar ser/ésser per a alguns verbs intransitius: s’és tallat un dit (s'ha tallat un dit), som vingut (he vingut)… - Gal·licismes lèxics i sintàctics: roba (vestit), muleta (truita), presque (quasi), d'abord (en primer lloc)… - Lèxic propi: trefugir (neguitejar), oliu (olivera), pallago (noi), ca (gos), estela (estrella)… - Plurals dels mots aguts sense -n-: mà > mas (mans), camí > camís (camins)…