Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Dialectes del Català

Clara Rodríguez Camacho

Created on May 29, 2024

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

January School Calendar

Genial Calendar 2026

School Calendar 2026

January Higher Education Academic Calendar

School Year Calendar January

Academic Calendar January

Comic Flipcards

Transcript

Dialectesdel Català

Mapa dialectes

Bloc de català oriental

Bloc de català occidental

Nord-Occidental o lleidetà

Meridional o valencià

Central

Rossellonès

Alguerès

Baleàric

- Articulació de la e àtona inicial com a a: antendre (entendre), ancendre (encendre)… - Caiguda de la -d- intervocàlica: aixà (aixada), mocaor (mocador), teulà (teulada)… - Possessius femenins amb u en comptes de v: meua, meues; teua, teues; seua, seues. - Tres localitzacions per als demostratius: este, eixe, aquell. - Forma única del numeral dos per al masculí i per al femení. - Formes verbals: jo cante (canto), poguera, jo aní (vaig anar), diguí, nàixer… - Combinacions pronominals específiques: li la donaré (la hi donaré), li’l portaré (l'hi portaré)… - Sensibilització de la -r i la -t finals: pensar, eixir, cent, sant… - Lèxic propi: prompte (aviat), xic (noi), bou (toro), llevar (treure alguna cosa), orellals (arracades), escurar (rentar els plats)…

- Iodització o ieisme en pronúncies com paia (palla), ceia (cella), ui (ull), vui (vull)... Aquest fenomen no és compartit en algunes comarques (Barcelonès, Baix Llobregat, Anoia…), tot i que el mantenen en alguns mots: uial (ullal), ceia (cella), vui (vull), assoleiat (assolellat)… - Alternança de l’article el/en: el Joan / en Joan. - Primera persona del present d'indicatiu pronunciada amb u final: canto (cant[u]), penso (pens[u]). - Absència de -ns en plurals (excepte en tarragoní): homes, joves, orfes… - Pèrdua del diftong (en algunes comarques) en pronúncies com aiga (aigua), llenga (llengua), paraiga (paraigua)… - Lèxic específic: mandra, cargol (també caragol), cartró…

- Neutralització de a/e àtones en a. - Substitució de r seguida d’altres consonants per l: jalmana (germana), malç (març)... - Confusió de -d- i -l- entre vocals en -r-: farrí (fadrí), perra (pedra), jarara (gelada), ururar (olorar), Naral (Nadal), burell (budell)… - Manca de palatalització final -ll, -ny: gal (gall), col (coll), janul (genoll), fil (fill), jun (juny), astan (estany)… - Articles lo, la, amb diferències en alguns gèneres: la gel, la dolor, la sabor… - Lèxic propi: calça (mitja), forqueta (forquilla), morro (llavi)…

- Tancament de la e en i: ginoll (genoll), siroll (soroll); articulació de la e àtona inicial com a a: antendre (entendre), ancendre (encendre)… - Diftongació de la o- àtona inicial: auliva (oliva), aufegar (ofegar)… - Ús d’articles determinats masculins lo i los: lo pare, lo Joan, los regals… - Forma única del numeral dos per al masculí i per al femení. - Formes verbals: (que) jo canto, (que) tu cantos (subjuntiu), creguessa... - Sufix -eiar: barreiar (barrejar), me'n vai a festeiar (me'n vaig a festejar). - Conversió de -ig en -i: roi (roig), pui (puig)… - Ús de la forma les per al masculí plural: les cavalls. - Demostratius: aguet, aguest (el tortosí fa este, esta...). - Lèxic propi: bajoca (mongeta), despús-demà (demà passat), mançana (poma)...

- Realització de vocal neutra tònica: ab[ə]ia, cad[ə]na… - Conversió dels diftongs gua i qua a go i co: llengo (llengua), aigo (aigua)... - Desaparició de la -a del grup -ia: famili (família), histori (història), graci (gràcia)… - Tonicitat dels pronoms àtons: dur-hó. - Iodització: veia (vella), fuia (fulla)… - Manca de desinència en la primera persona del present d’indicatiu: cant, pens… - Formes com: jo cantàs (cantés), noltros cantam… - Article salat: sa casa, s’al·lot… - Formes plenes dels pronoms: me, mos… - Lèxic propi: al·lot, capell (barret), granera (escombra), torcar (fregar), calces (mitges), ver (veritat)…

- Vocalisme tònic de cinc fonemes: vi, bé, va, cor, curt. - Supressió de la vocal neutra en la terminació -ia (com en el baleàric): prudenci (prudència), gabi (gàbia)... - Inexistència de mots esdrúixols: musica (música), botanica (botànica), parabola (paràbola)… - Tancament de o tònica en u: cançú (cançó), minyuna (minyona)… - Caiguda de la -d a genre (gendre), tenre (tendre), venre (vendre), divenres (divendres)… - Desinència -i en la 1a persona del present d'indicatiu: canti. - Construcció d’oracions negatives amb pas i sense l’adverbi no: ho sap pas (= no ho sap (pas)). - Ús de l’auxiliar ser/ésser per a alguns verbs intransitius: s’és tallat un dit (s'ha tallat un dit), som vingut (he vingut)… - Gal·licismes lèxics i sintàctics: roba (vestit), muleta (truita), presque (quasi), d'abord (en primer lloc)… - Lèxic propi: trefugir (neguitejar), oliu (olivera), pallago (noi), ca (gos), estela (estrella)… - Plurals dels mots aguts sense -n-: mà > mas (mans), camí > camís (camins)…