Pianisti
Anastasija Jevstigņe
Created on May 20, 2024
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
NORMANDY 1944
Horizontal infographics
BEYONCÉ
Horizontal infographics
DEMOCRATIC CANDIDATES NOV DEBATE
Horizontal infographics
ONE MINUTE ON THE INTERNET
Horizontal infographics
SITTING BULL
Horizontal infographics
RUGBY WORLD CUP 2019
Horizontal infographics
GRETA THUNBERG
Horizontal infographics
Transcript
pasaules un latvijas pianisti
Interaktivitāte
+Informācija
Arnis Zandmanis
Artūrs Rubinšteins
Marta Argeriča
Veic pašpārbaudes uzdevumus!
Glens Gūlds
Reinis Zariņš
Eliso Virsaladze
Eliso Virsaladze
Eliso Virsaladze ir dzimusi (1942) Tbilisi, Gruzijas PSR. Pirmās klavierspēles nodarbības viņa saņēma 8 gadu vecumā no savas vecmāmiņas Anastasijas Virsaladzes, kas bija pazīstama mūzikas skolotāja un pianiste Gruzijas PSR. Beigusi Tbilisi Valsts konservatoriju un turpinājusi izglītību Maskavas Konservatorijas aspirantūrā. Viņa mācījās pie Jakova Zaka un Heinriha Neihauza. Viņa 1962. gadā ieguva trešo vietu prestižajā Starptautiskajā Čaikovska konkursā Maskavā un 1966. gadā - pirmo vietu Šūmaņa konkursā. Kopš 1967. gada Virsaladze pasniedz Maskavas Konservatorijā (par profesori viņa kļuva 1994. gadā) un kopš 1995. gada Mūzikas un skatuves mākslas universitātē Minhenē, Vācijā.Viens no Eliso Virsaladzes audzēkņiem ir arī pianists Artūrs Cingujevs. Viņš savu pedagoģi raksturo kā īpaši harismātisku personību, kas nekad dzīvē nav baidījusies būt godīga.
Eliso Virsaladze
Glens Gūlds
Glenns Gūlds (dzimis 1932. gadā Toronto (Kanādā) - miris 1982. gadā Toronto) bija kanādiešu pianists, pazīstams ar savu kontrapunktu skaidrību, bieži vien neordināru izpildījumu.Gūlds mācījās klavierspēli no triju gadu vecuma, piecu gadu vecumā sāka komponēt un desmit gadu vecumā iestājās Toronto Karaliskajā mūzikas konservatorijā, 1946. gadā iegūstot tās asociētā pianista grādu. 1952. gadā Gūlds norobežojās un strādājot tikai ar magnetofona palīdzību, attīstīja individuālu spēles stilu. Viņa debijas uzstāšanās (1955) Ņujorkā un Vašingtonā nodrošināja viņam panākumus un ieraksta līgumu.Dažu Gūlda mūzikas interpretāciju ekscentrisma dēļ viņa stāja, ģērbšanās un uzvedība koncertos bija mulsinoši dīvaina, taču viņa izpildīto J.S.Baha klaviermūzikas darbu kvalitāte, iespējams, 20. gadsimtā nebija pārspēta.
reinis zariņš
Reinis Zariņš ir viens no Latvijas ievērojamākajiem talantiem, dziļi pārdomātu interpretāciju meistars, spožs solists un prasmīgs kamermūziķis, konceptuālu starpmākslu projektu autors.Uzsācis klavierspēles apguvi no septiņu gadu vecuma, Reinis debitēja kā solists ar orķestri jau desmit gadu vecumā, vēlāk guva godalgas vairākos starptautiskos pianistu konkursos. Reinis ir arī trīskārtējs Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāts (2011, 2013, 2015). Pēc mācībām Mediņa un Dārziņa mūzikas skolās studiju gaitas Reini veda uz Jeila Universitātes Mūzikas skolu (ASV) un Londonas Karalisko Mūzikas akadēmiju. Zariņš piedalījies daudzos prestižos festivālos: Lucernas festivālā, Kremerata Baltica festivālā. Viņš muzicējis pasaules labākajās koncertzālēs — Amsterdamas Concertgebouw, Ņujorkas Kārnegī centra Veila zālē, Londonas Vigmorzālē, Maskavas Čaikovska zālē. Teicamā saskaņā spēlējis ar diriģentiem Andri Pogu, Atvaru Lakstīgalu, Aināru Rubiķi, Pjēru Bulēzu, Pēteru Etvešu, Viņa koncerti translēti BBC Radio 3, Polijas Valsts Radio un King FM raidstacijās.
ARNIS ZANDMANIS
Arnis Zandmanis (1948) ar klavierspēli sācis nodarboties agrā bērnībā. Mācījies Emīla Dārziņa mūzikas skolā pedagoģes Jutas Daugules klavieru klasē. Pēc skolas beigšanas turpinājis mācības Maskavas Valsts konservatorijā (prof. Jakova Fliera klase). Studiju laikā ar panākumiem piedalījies L.van Bēthovena konkursā Vīnē, pēc kura aktīvi koncertējis gan Latvijā, gan aiz tās robežām. Pēc asistentūras beigšanas Maskavas konservatorijā Arnis Zandmanis uzsācis pedagoģisko darbu Latvijas Valsts konservatorijā (tagad Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā). Izcilā profesora klasi absolvējuši vairāk kā 60 studentu, to skaitā spoži pianisti, starptautisko konkursu laureāti Juris Kalnciems, Sana Villeruša, Ināra Zandmane, Juris Žvikovs, Jānis Zilbers, Dzintra Erliha, Agnese Egliņa, Linda Leine u.c. Arnis Zandmanis regulāri piedalās dažādu starptautisko konkursu žūriju darbā. 2023. gada Lielās mūzikas balvas ieguvējs kategorijā „Par mūža ieguldījumu”
ARNIS ZANDMANIS
Artūrs Rubinšteins
Artūrs Rubinšteins (dzimis 1887. gadā Polijā (Krievijas impērijā) - miris 1982. gadā Šveicē) bija poļu izcelsmes amerikāņu pianists virtuozs, kuru daudzi uzskata par 20. gadsimta izcilāko klaviermūzikas interpretu.Rubinšteins sāka mācīties trīs gadu vecumā un astoņu gadu vecumā studēja Varšavas konservatorijā. 1906. gadā viņš debitēja Amerikā kopā ar Filadelfijas orķestri Carnegie Hall, taču jaunības dēļ tika uzņemts vāji. Pirmā pasaules kara laikā Rubinšteins, kurš brīvi pārvaldīja astoņas valodas, strādāja par militāro tulku Londonā. No 1916. līdz 1918. gadam viņš apmeklēja Spāniju un Dienvidameriku un radīja sensāciju, uzstājoties ar I.Albēnisa, E.Granadoss, M. de Falja skaņdarbiem. Tomēr vēl viens ceļojums uz Amerikas Savienotajām Valstīm 1919. gadā izrādījās neveiksmīgs.20.gs. 20. gados viņš prakstizēja klavierspēli no 12 līdz 16 stundas dienā un ieviesa jaunu disciplīnu savā jau tā izcilā tehnikā. Kad 1937. gadā viņš atkal atgriezās ASV un uzstājās Carnegie Hall, viņu pasludināja par ģēniju.
Artūrs Rubinšteins
Marta Argeriča
Marta Argeriča (1941) ir argentīniešu pianiste. Būdama brīnumbērns, Argeriča profesionāli koncertēja jau astoņu gadu vecumā. 1955. gadā viņa devās uz Eiropu, kur viņas skolotāji bija Frīdrihs Gulda un Arturo Benedeti Mikelandželi. 1965. gadā viņa uzvarēja Šopēna pianistu konkursā Varšavā.Ar savu plašo un daudzveidīgo repertuāru, kas ir rūpīgi izvēlēts un nekad nav bijis vienveidīgs, Argeriča ir dominējusi klaviermūzikas pasaulē kopš 20. gadsimta 60. gadiem. Apveltīta ar fenomenālu tehniku, viņa ir spējusi piešķirt savu personīgo zīmogu visprasīgākajiem repertuāra skaņdarbiem, sākot no Lista līdz Prokofjevam, un vienlaikus izvilkt visas taustiņinstrumentu krāsas Ravēla un Mesiāna mūzikas pasaulēm. Viņa ir aizrautīga un instinktīvi sadarbojas ar citiem mūziķiem, arvien mazāk pievēršoties solokoncertiem, bet vairāk - kamermūzikai un koncertiem, auglīgi sadarbojoties ar vijolnieku Gidonu Krēmeru un diriģentu Šarlu Dituā.
Savieno atbilstoši!
Tev lieliski izdevās!
Marta Argeriča
Eliso Virsaladze
Artūrs Rubinšteins
Reinis Zariņš
Pašpārbaudes uzdevums!
Savieno faktu ar atbilstošu pianistu!
Pašpārbaudes uzdevums!
Malacis! Ar faktiem tu veiksmīgi tiki galā!
Atteicās no veiksmīgas koncertdarbības, lai strādātu tikai ierakstu studijā.
2023. gada Lielās mūzikas balvas ieguvējs kategorijā „Par mūža ieguldījumu”
Starptautiskā Friderika Šopēna pianistu konkursa laureāts/e.
Šodien man izdevās
Par autori
Iepazīties ar pasaules un latvijas pianistiem
Es paveicu visus uzdevumus izcili
Turpmāk es verēšu nosaukt vismaz 5 pianistus, izcelsmes valsti un interpretāciju etalonus
Ievelc atbilstoši
Reinis Zariņš ieskaņojis vairākus kritiķu augsti vērtētus diskus: studijas albumus Circus & Magic un Jāzeps Vītols Works for solo piano, kā arī Volfganga Dārziņa Klavierkoncertu un Lūcijas Garūtas klaviermūziku. 2019. gadā iznācis Reiņa jaunākais albums Kreisleriana. Octagon ar Roberta Šūmaņa un Andra Dzenīša opusiem.
Eliso Virsaladzes interpretācijas Mocarta un Šūmaņa skaņdarbiem kļuvušas par klavierspēles etalonu, un viņu dēvē par senu klavierspēles tradīciju turpinātāju.
Vai izpildītājmāksliniekiem vajag padziļināti studēt mūzikas uzbūvi – polifoniju, formu?No tā vajag izdarīt secinājumus. Jūs aizejat uz asins analīzēm, un jums pasaka: tik un tik leikocītu, tāds hemoglobīns. Nu, un tālāk? Vai tas ir labi vai slikti? Ja ir slikti, kas man jādara? Analīze ir jāveic, lai izdarītu secinājumus un rīkotos. Piemēram, te ir variācijas. Kāpēc? Ko ar to darīt? Nevar tikai spēlēt notis pareizā ritmā, bet visas vienā raksturā.No Inese Lūsiņa intervijas (2024) diena.lv '"Ar nebēdnīgu smaidu sejā. Intervija ar pianistu un pedagogu Arni Zandmani"
Vien nedaudzi pianisti savu kolēģu sirdīs raisa tik lielu bijību. Vien nedaudzi pianisti izvilina no publikas tik nevaldāmas ovācijas. Viens no mākslinieces menedžeriem reiz sacījis: «Mēs gada laikā varētu pārdot 365 viņas koncertus, ja vien viņai pietiktu spēka tos nospēlēt.» Bet kāds kritiķis izteicies šādi: «Ar savu spēli viņa mums pierāda, ka Paradīze nav zaudēta.»
Interesanti
Artūrs Rubinšteins bija pazīstams kā asprātīgs ekstraverts un neatvairāms stāstnieks, taču viņš bija arī nopietns mūziķis, kura skatuves klātbūtne pastiprināja viņa spēli. Viņš veica vairāk nekā 200 ierakstu. 1976. gadā Rubinšteins tika apbalvots ar ASV Brīvības medaļu.
Interesanti
Latviešu pianists, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija Klavieru katedras vadītājs. “Viņa ir liels, viens no retajiem mūsdienu piemēriem, kas iedvesmo ar savu paraugu nebaidīties iet savu individuālo, personīgo ceļu. Lai arī ko citi domātu vai teiktu. Jo tas tikai attiecas uz mums, un mēs to nedarām uzslavas dēļ,” stāsta Artūrs Cingujevs
Artūrs Cingujevs
lsm.lv raksts
Martu Argeriču nav iespējams salīdzināt ar kādu citu pianistu. Vienīgi viņas fenomenālā tehnika liek atcerēties Vladimira Horovica tehniku. Viņas spēle pārsteidz ar negaidītību, bet tas tikai palielina komponista iecerei līdzvērtīga atskaņojuma pievilcību. Viņas iecienītāko komponistu vidū ir Bahs, Bēthovens, Šopēns, Šūmanis, Lists, Debisī, Ravels, Franks, Čaikovskis, Bartoks, Mesiāns, Stravinskis, Šostakovičs u.c.
Vai Bahs jums ir vistuvākais komponists?Pats izvēlos, ko gribu spēlēt, jo man ir jātic tam, ko daru. Daudz spēlēju Bēthovenu, Brāmsu, latviešu komponistus. Tā esmu nonācis līdz Baham. Visu mūžu esmu bijis no rīta līdz vakaram aizņemts ar klaviermūziku.
Gūlda iecienītākais repertuārs bija kontrapunkti, īpaši Baha, vēlīnā Bēthovena un Arnolda Šēnberga skaņdarbi. Viņš īpaši neieklausījās 19. gadsimta romantisma krāšņajos darbos. 1964. gadā viņš atteicās no veiksmīgas koncertdarbības, lai strādātu tikai ierakstu studijā kā izpildītājs, redaktors un savu ierakstu producents.
Rubinšteins saglabāja augstu māksliniecisko reputāciju un plašu repertuāru, kurā bija iekļauti gan ievērojamu 18. un 19. gadsimta komponistu Mocarta, Bēthovena un Šopēna darbi, gan arī tādu nozīmīgu 20. gadsimta personību kā Morisa Ravēla un Igora Stravinska skaņdarbi. Rubinšteins tika uzskatīts par meistarīgu Šopēna daiļrades interpretu.
Artūrs Rubinšteins bija pazīstams kā asprātīgs ekstraverts un neatvairāms stāstnieks, taču viņš bija arī nopietns mūziķis, kura skatuves klātbūtne pastiprināja viņa spēli. Viņš veica vairāk nekā 200 ierakstu. 1976. gadā Rubinšteins tika apbalvots ar ASV Brīvības medaļu.
Interesanti
Papildinformācija
Klavierspēles vēstures mērķis ir sagatavot izglītojamo patstāvīgi orientēties pianisma vēstures jautājumos, lai sasniegt šo mērķi viens no mācību preikšmeta uzdevumiem ir iepazīties ar dažādiem izciliem pasaules un Latvijas pienistiem - interpretiem.Interaktivitātei ir izglītojoša nozīme, tās laikā SBDMV I kursa audzēkņi iepazīstas ar ievērojamajiem pasaules un Latvijas pianistiem, klausās ierakstus, veic uzdevumus, novērtē un pārbauda savas zināšanas.Interaktivitātes ilgums 30 minūtes (ierakstus klausīšanu stundas laikā ieteicams realizēt fragmentāri). Uzbraucot ar pelīti uz kustīgajiem objektiem ir iespējams iegūt papildinformāciju vai/un noklausīties ierakstu.Ērtākai lietošanai ieteicams izmantot datoru.
Vai izpildītājmāksliniekiem vajag padziļināti studēt mūzikas uzbūvi – polifoniju, formu?No tā vajag izdarīt secinājumus. Jūs aizejat uz asins analīzēm, un jums pasaka: tik un tik leikocītu, tāds hemoglobīns. Nu, un tālāk? Vai tas ir labi vai slikti? Ja ir slikti, kas man jādara? Analīze ir jāveic, lai izdarītu secinājumus un rīkotos. Piemēram, te ir variācijas. Kāpēc? Ko ar to darīt? Nevar tikai spēlēt notis pareizā ritmā, bet visas vienā raksturā.No Inese Lūsiņa intervijas (2024) diena.lv '"Ar nebēdnīgu smaidu sejā. Intervija ar pianistu un pedagogu Arni Zandmani"
“Tehnika un muzikalitāte šajā profesijā ir nedalāmas. Bez tehnikas jūs neko nevarat nospēlēt, taču noformulēt, kā ir jāatskaņo viens vai otrs skaņdarbs, ir neiespējami” /Eliso Virsaladze/
“Tehnika un muzikalitāte šajā profesijā ir nedalāmas. Bez tehnikas jūs neko nevarat nospēlēt, taču noformulēt, kā ir jāatskaņo viens vai otrs skaņdarbs, ir neiespējami” /Eliso Virsaladze/
Pat vasaras tveicē viņš staigājis cieši aizpogātā ziemas mētelī, vilnas zeķēs, ar platmali un vilnas šalli ap kaklu. Gūlds spēlējot mēdza piedziedāt, un līdz pat savam pēdējam ierakstam palika uzticīgs vienam vienīgajam Steinway flīģelim, kurš bija novietots uz 8 cm augstiem koka klučiem, lai pianista pirksti uz taustiņiem atrastos gandrīz acu augstumā. Saprotams, ka šādai pozai bija nepieciešams arī speciāli pielāgots klavieru krēsls ar saīsinātām kājām.
Interesanti
klasika.lsm.lv
Rubinšteins saglabāja augstu māksliniecisko reputāciju un plašu repertuāru, kurā bija iekļauti gan ievērojamu 18. un 19. gadsimta komponistu Mocarta, Bēthovena un Šopēna darbi, gan arī tādu nozīmīgu 20. gadsimta personību kā Morisa Ravēla un Igora Stravinska skaņdarbi. Rubinšteins tika uzskatīts par meistarīgu Šopēna daiļrades interpretu.
Vai Bahs jums ir vistuvākais komponists?Pats izvēlos, ko gribu spēlēt, jo man ir jātic tam, ko daru. Daudz spēlēju Bēthovenu, Brāmsu, latviešu komponistus. Tā esmu nonācis līdz Baham. Visu mūžu esmu bijis no rīta līdz vakaram aizņemts ar klaviermūziku.
Par autori
- Latvijas Universitātes maģistra studiju programma Tehnoloģiju inovācijas un dizains izglītībai.
- Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija akadēmiskā maģistra studiju programma Vēsturiskā muzikoloģija.
- Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija bakalaura grāds (Profesionālo mūzikas priekšmetu skolotājs – Klavierspēles skolotājs)
- Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskola (IP Klavierspēle un IP Mūzikas teorija un vēsture)
Izglītība
SBDMV skolotāja, metodiķe, projektu vadītāja.
Izglītības joma ir dzīves misija - veltīt savas zināšanas, prasmes un enerģiju, lai veicinātu cilvēku izglītību un attīstību.
"Tā nošu tulkošana gan ir tuvāka dzejas, nevis prozas tulkošanai, jo katrs tulks ne vien izmanto citu vārdu krājumu, bet nereti izprot dzejā paslēpto atšķirīgi"/Reinis Zariņš/
Eliso Virsaladzes interpretācijas Mocarta un Šūmaņa skaņdarbiem kļuvušas par klavierspēles etalonu.