Maria Konopnicka
Lidia Stempniak-Lechowicz
Created on May 3, 2024
Maria Konopnicka
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
STAGE2- LEVEL1-MISSION 2: ANIMATION
Presentation
LIBRARIES LIBRARIANS
Presentation
WORLD WILDLIFE DAY
Presentation
FOOD AND NUTRITION
Presentation
IAU@HLPF2019
Presentation
SPRING IN THE FOREST 2
Presentation
HUMAN RIGHTS
Presentation
Transcript
1842 - 1910
Maria Konopnicka
Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie. Dorastała w rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych, co wywarło znaczący wpływ na jej późniejszą twórczość. Już w młodości przejawiała talent literacki, publikując pierwsze wiersze i utwory.
Pałac Puchalskich w Kaliszu - tu w mieszkaniu na parterze Maria spędziła dzieciństwo i młodość.
Dom, w którym urodziła się pisarkai spędziła 7 pierwszych lat życia jest terazMuzeum im. Marii Konopnickiej
Była drugim dzieckiem Józefa i Scholastyki Wasiłowskich. Miała 4 rodzeństwa: Jana, Laurę, Zofię i Jadwigę. Gdy miała 7 lat rodzina Wasiłowskich przeniosła się do Kalisza - tam poetka spędziła dzieciństwo i młodość.
Zjazd rodzinny w domu syna Marii, Jana Konopnickiego, we wsi Kapitula w dzisiejszej centralnej Polsce, około 1899 roku.
W 1862 roku Maria wyszła za mąż za Jana Jarosława Konopnickiego. Zamieszkali we wsi Bronów w rodzinnym majątku Jarosława. Później przenieśli się do wsi Gusin. Mieli ośmioro dzieciTadeusza, bliźniaków Stefana i Władysława, Stanisława, Zofię, Helenę, Jana i Laurę.
W 1870 roku Maria Konopnicka zadebiutowała jako poetka wierszem "Zimowy poranek", który ukazał się w regionalnym tygodniku "Kaliszanin".
Sukces literacki przyniósł jej tom wierszy W górach. Jeden z wierszy z cyku, Przygrywka, ukazał się w warszawskim "Tygodniku Ilustrowanym", gdzie spotkał się z bardzo pochlebną recenzją pisarza i przyszłego laureata literackiej Nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza. Jego reakcja na wiersz dała Konopnickiej wstęp do środowiska twórczego.
Muzykę skomponowałFeliks Nowowiejski i po raz pierwszy publicznie zaśpiewano w Krakowie, 15 lipca 1910 r.
Konopnicka zasłynęła jako autorka liryki, opowiadań, w których wiele miejsca poświęcała tematom społecznym, ludowym i dziecięcym. Szczególną sławę przyniosły jej pisma patriotyczne, zwłaszczapieśń "Rota", która po raz pierwszy ukazała się w 1908 r. w krakowskim miesięczniku "Przodownica".
Wspierała rozwój edukacji i oświaty, a także działała na rzecz ubogich.
Była aktywną orędowniczką praw i równouprawnienia kobiet w społeczeństwie.
Konopnicka angażowała się w ruch niepodległościowy, popularyzując polską kulturę i tradycje.
Konopnicka napisała liczne utwory dla dzieci, takie jak wiersze, bajki i baśnie, które cieszyły się dużą popularnością.
Utwory adresowane do dzieci, nie tylko opowiadają wspaniałe historie ale pozwalają budować u młodych odbiorców poczucie tożsamości powiązanej z ich pochodzeniem.
Posłuchajcie ciekawostek, które Maria Konopnicka mówi o sobie.
Wśród twórczości Konopnickiej są także utwory: "Moi znajomi", "Nowele", "Nasza szkapa", "Mendel Gdański", "Pan Balcer w Brazylii", "A jak poszedł król na wojnę"
W 1902 roku Konopnicka obchodziła srebrny jubileusz pisarski. Spędziła dwadzieścia pięć lat na tworzeniu dzieł literackich. Otrzymała darod narodu niewielki dworek -we wsi Żarnowiec, w rejonie Bieszczad w południowo-wschodniej Polsce.
Text button
Maria Konopnicka była jedną z najwybitniejszych polskich poetek XIX wieku. Jej twórczość charakteryzowała się głębokim patriotyzmem i zaangażowaniem społecznym, a jej wiersze stały się ważnym głosem w walce o niepodległość Polski.
Teraz czekają na Was zadania do wykonania:Klasy I-IV ilustracja do wylosowanego wiersza Marii KonopnickiejKlasy V - ciekawostki z życia poetkiKlasy VI - karykatury Marii KonopnickiejKlasy VII - portret(y) Marii Konopnickiej Klasy VIII - cytaty z utworów poetki
Dziękujemy za uwagę. Beata Masternak Magdalena Sędłak Lidia Stempniak-Lechowicz
Text button