Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Historia pewnego listu i pewnego tajemniczego domu

część 4 epilog

część 2 Kto jest kim

12

11

Część 3 co sie wydarzylo?

10

Album rodzinny

Rozrzucone fotografie

Dom jak ze złego snu

Dom jak z obrazka czy horroru?

Co było w liście

Jak znalazłam list

Na szlaku tajemnicy

Skąd wziął się list

Tajemniczy list

Index

Skąd wziął się list

Pewnego dnia wybrałam się na rowerze na przedmieścia południowego Londynu. Pomyślałam, że skoro w zdrowym ciele zdrowy duch, to warto zażyć trochę ruchu i wybrać się na rowerowa wycieczkę.

Ta historia przydarzyła się podczas jednej z moich rowerowych wycieczek poza miasto.

Na szlaku tajemnicy

Minęłam przedmieścia Londynu i wjechałam do urokliwego średniowiecznego miasteczka, gdzie nie było widać ani żywej duszy. Biłam się z myślami, czy jechać dalej, czy obrać inny kierunek.Zebrałam się na odwagę i pojechałam dalej.

Czyli o tym, jak list wpadł w moje ręce

+info

Byłam zmęczona długą jazdą na rowerze i nie czułam już nóg. Pomyślałam więc, że rzucę okiem na znaleziony list. Koperta wyglądała zagadkowo. Była stara, pożółkła, a na wierzchu widniała czerwona pieczęć. Brakowało na niej znaczka pocztowego, ale na całe szczęście adres był wciąż dobrze widoczny. Tylko adresata nie udało mi się przeczytać – litery rozmyły się pod wpływem wilgoci.

Ni z tego, ni z owego przed moim rowerem przebiegł czarny kot, zmuszając mnie do nagłego hamowania. Wystrzeliłam z roweru jak z procy i wylądowałam na trawie pod murem starego kościoła. Kątem oka dostrzegłam przed sobą porzucony list.

Jak znalazłam list

Write a ubtitle

Co było w liście?

Kiedy tylko skończyłam czytać list, pogoda sie załamała i zaczęło lać jak z cebra. Wracałam pędem do domu; gnałam z górki na pazurki, mając nadzieję, że dotrę cała i zdrowa.

,,Kochani,Z przykrością opuszczam dziś dom. Stało się coś takiego, co się nigdy wcześniej tutaj nie wydarzyło. Drodzy mieszkańcy domu - jeden lub jedna z Was nie mówi prawdy i ukrywa tajemnicę. Mam nadzieję, że ktoregoś pięknego dnia ktoś znajdzie ten list i odkryje tajemnicę tego domu. Zawsze pozostaniecie w moim sercuXxx,,

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit

+info

Wskoczyłam więc na rower i pognałam, jak wicher.Ku mojemu zdziwieniu, dom, który zastałam, wyglądał inaczej, niż ten z obrazka...

Dom jak z horroru!

Stanęłam na głowie, aby znaleźć informacje o tajemniczym domu.Wszystkie poszukiwania w internecie wskazywały na ten dom.

Dom jak z obrazka

Dom jak ze złego snu

Ostrożnie weszłam do środka, chociaż ogarniał mnie paniczny strach. Dom byl pusty i panowaław nim głucha cisza. Coś jednak zwróciło moją uwagę - na podłodze leżało mnóstwo rozrzuconych starych zdjęć.

Zebrałam sie na odwagę i otworzyłam wielki, skrzypiące drzwi domu.

+info

Album rodzinny

Czy to jedna rodzina?

+info

Kim są ci ludzie?

Moi drodzy uczniowie. Tutaj kończy się tymczasowo moja opowieść. Mam wielką nadzieję, że Was zaciekawiła. Zadanie polega na tym, abyśmy dalszy ciąg tej opowieści napisali razem. Wspólnie zdecydujemy:1. Kim są ludzie z fotografii?2. Co zrobili, co się z nimi stało?3. Jak tego dokonali?W ten sposób po 4 kolejnych lekcjach ukończymy opowieść i dowiemy sie prawdy... Po instrukcje do Lekcji zajrzyjcie do ,Polecenia do Lekcji 25' na Google Classroom.

Tajemniczy list - część 2 - czyli kto kim jest?

Emma Miller

Emma Miller z ochodzenia Niemka, ma 32 lata i jest drugą żoną właściciela tajemniczego domu. Dwaj chłopcy zamieszkujący dom nie są jej synami, ale opiekuje się nimi z ogromnym oddaniem i miłością.Jest życzliwa, miła i cierpliwa. Uwielbia uczyć chłopców języka niemieckiego. Jest bardzo wrażliwa. Uwielbia czytać książki. Ma swoje tajemnice - wieczorami siada do pisania swojego pamiętnika, w którym opisuje każdy dzień z życia rodziny. Być może, że opisała w nim sekret rodzinny...

Piękna, elegancka, wykształcona i bardzo tajemnicza

Tomek, 4 lata i Tymek, 6 lat. Bracia Wolscy. Synowie właściciela domu. Ich mama zmarła,kiedy byli bardzo mali. Od tego czasu w ich życiu pojawiła sie Emma Miller. Tomek uwielbia Emmę, ma z nią dobry kontakt i traktuje jak mamę. Tymek nie ma do niej zaufania.Obaj chłopcy są dobrze wychowani i grzeczni. Jednak ich charaktery różnią się od siebie znacząco. Tomek jest ciekawski, radosny, szczery i lubi sie przytulać. Tymek jest mądry, ambitny i pomocny, ale też nieufny. Rozmawia tylko z własnym tatą, Tomkiem i babcią.Obaj chłopcy uwielbiają, jak im się opowiada lub czyta bajki. Tylko wtedy Tymek pozwala Emmie usiąść bardzo blisko swojego łóżka.

Tomek i Tymek Wolscy

Właściciel tajemniczego domu. Tata oraz mąż Emmy Miller. Emma jest drugą żoną Edwarda. Florencja, pierwsza żona Edwarda, umarła 4 lata wcześniej. Henryk to skryty, pracowity i bardzo oddany rodzinie człowiek. Nie okazuje uczuć, ale bardzo kocha swoją rodzinę i jest życzliwy. Z zawodu jest finansistą - pracuje w banku i radzi sobie dobrze w interesach. Ale jego pasją są podróże w odległe kraje. Często wyjeżdża nagle, a kiedy wraca, lubi przesiadywać na strychu i rysować mapy.

Edward Wolski

Pani Viola ma 68 lat. Viola to mama wcześnie zmarłej Florencji, pierwszej żony Edwarda. Zamieszkała niegdyś z Florencją i Edwardem po ich ślubie,a po odejściu Florencji została, aby zajmować sie chłopcami. Nie przepada za Emmą, chociaż docenia jej troskę o dzieci. Kocha nad życie swoje wnuki, dla nich jest ciepła i cierpliwa. Wobec innych domowników jest oschła i surowa. Inni traktują ją z niechęcią i przymuszają do prac domowych. Viola wielbia koty. Lubi malarstwo i ukrywa jakąś tajemnicę.

Viola Sęka

Albert McCrane jest wujem Edwarda. Zamieszkuje dom, ponieważ był to niegdyś jego rodzinny dom, który jednak przypadł w spadku młodemu Edwardowi, nie zaś Albertowi. Albert ma prawie 70 lat, jest zabawnym starszym panem, który lubi robić żarty innym domownikom. Jest głośny i rozmowny. Albert jest dziennikarzem na emeryturze. Jego pasją jest pisanie powieści kryminalnych.Albert lubi psy i często wybiera sie z nimi w tajemnicze wyprawy do lasu. Nie lubi za to kotów - ma ostrą alergię na sierść kotów. Nie za bardzo lubi dzieci.

Albert McCrane

Amelia Nowak

Amelia ma 58 lat i mieszka w tajemniczym domu od 30 lat. Przez całe lata pracuje jako pani zarządzającą domem i całym majątkiem. Jest daleką krewną rodziny, dlatego oprócz tego, że pracuje w tajemniczym domu, również w nim mieszka na stałe. Na co dzień uczy chłopców, bo z zawodu jest nauczycielką.Amelia jest surowa, zamknięta w sobie i dyskretna. Zna wszystkie sekrety domu. Kocha muzykę.

Moi drodzy uczniowie. Tutaj kończy się druga część opowieści. Razem ustaliliśmy już: Kim są osoby ze zdjęć, ile mają lat, czym się zajmują i jakie mają cechy. Jesteście zaskoczeni? Nasze kolejne zadanie polega na tym, abyśmy zdecydowali, co wydarzyło się w tajemniczym domu i kto napisał list, który znalazłam. Na tym etapie pomyślcie zatem i napiszcie: 1. Co się wydarzyło w domu?2. Kto miał w tym udział?3. Co się z nimi stało?4. Kto i dlaczego napisał list?Już niedługo dowiemy sie prawdy... Postępujcie zgodnie z 'Polecenia do Lekcji 26' na Google Classroom.

Tajemniczy list - część 3 Co się wydarzyło?

Powrót do tajemniczego domu

Znów zebrałam się na odwagę i przekroczyłam próg domu. Musiałam dowiedzieć się prawdy o tym, co wydarzyło się w tym domu i dlaczego wszyscy go pewnego dnia opuścili.

Po długich rozważaniach postanowiłam wrócić do tajemniczego domu. Ciekawość nie dawała mi zapomnieć o liście i o zdjęciach dawnych domowników

Z ciemnego hallu skręciłam do rozległego pokoju, ktory niegdyś był pięknym, eleganckim salonem, i w którym lubiła kiedyś przesiadywać Florencja

Opuściłam salon i skręciłam do pokoju po prawej stronie korytarza. Pokój był w opłakanym stanie, zaniedbany i zdemolowany. Służył niegdyś za pokój pracy Edwarda Wolskiego.

Wyszłam z salonu i wspięłam się schodami na pierwsze piętro domu. Schody chwiały się i skrzypiały, ale ciekawość nie pozwoliła mi zawrócić.

U szczytu schodów znajdowało się wejście do niegdyś ślicznego pokoju chłopców. Po zabawkach nie było już ani śladu, ale rysunki i rozsypane kredki na podłodze wskazywały, że kiedyś mieszkali tu Tymek i Tomek.

Od strony ogrodu znajdował się kiedyś piękny pokój, gdzie grana była muzyka. Był to ulubiony pokój Amelii, ale na pianinie potrafiła grać tylko Emma i często spędzała czas grając polonezy Chopina. Amelia zazdrościła Emmie talentu.

Na końcu korytarza znajdowała się biblioteka. Był to pokój, w którym często przesiadywał Albert, kiedy pisał swoje powieści lub czytał. Czasem bywała tu Viola, ale tylko wtedy, gdy akurat nie było tu Alberta.

+info

Żona Edwarda Wolskiego, Florencja Wolska, umarła w niewyjaśnionych okolicznościach." - pisały gazety.

Właśnie w bibliotece zauważyłam coś bardzo ciekawego - strzępy starych gazet. Ktoś zbierał artykuły z roku, w którym zmarła Florencja, podkreślał tytuły i pisał coś na wierzchu tekstu.

Biblioteka

Skrzynia

Domyśliłam się, że musi pasować do jakiejś tajemnej skrzyni. Tak było. Na strychu, wśród starych sprzętów Edwarda znalazłam skrzynię.

Pod strzępami poczułam na podłodze jakiś metalowy przedmiot.

'Musiałam dowiedzieć się prawdy o tym, co wydarzyło się w tym domu i dlaczego wszyscy go pewnego dnia opuścili. ‘’Drogi pamiętniku, jest piękny, słoneczny dzień, ale mnie nie jest wesoło. Jestem nieszczęśliwa w tym wielkim pięknym domu. Mój mąż Edward stale podróżuje, nigdy go nie ma w domu, a kiedy wraca, spędza całe dnie na strychu, kreśląc mapy. Poznałam niegdyś jego pierwszą żonę - Florencję - cudowna osoba. To ona zapraszała mnie kiedyś do tego domu. Mówiła, że jej mąż ukrywa tajemnice, o których nie chce jej powiedzieć. Wkrótce potem zmarła. Nikt nie wie, w jakich okolicznościach. Znałam Edwarda i jego chłopców i wkrótce zostałam jego żoną, ale matka Florencji nigdy mnie nie zaakceptowała, a wuj Albert jest wobec mnie nieprzyjazny.’’

Ku mojemu zdumieniu, w skrzyni znajdował się pamiętnik

PAMIĘTNIK

PAMIĘTNIK

PAMIĘTNIK

‘’Drogi pamiętniku. Pewnego dnia, zupełnie przypadkiem odkryłam, że Edward ukrywa diamenty, perły i szlachetne kamienie w swoich skrzyniach na strychu. Mapy, nad którymi pracował, były mapami skarbów. Domyśliłam się, że zupełnie przypadkiem odkrył sekret jednego z bogatych klientów, który wzbogacił się nielegalnie i swój skarb ukrył na tajemniczej wyspie. Nie mogłam milczeć, musiałam dowiedzieć się prawdy...’’, pisała Emma.

Prawda

‘’Wyznałam wszystko Violi. Ta nie była zaskoczona. Powiedziała, że o wszystkim wie, ale nikt się tego nie domyśla. To chłopcy odkryli pierwsi skarby na strychu. Bardzo chcieli opowiedzieć o tym Florencji, zaprowadzili ją na strych, by pokazać skrzynie. W pewnym momencie Tymek pośliznął się na mapach i zawisł nad stromymi schodami. Florencja rzuciła mu się na pomoc i nieszczęśliwie spadla ze schodów. Pierwszy na miejscu pojawił się wuj Albert, który widząc skrzynie pełne bogactw, postanowił zaszantażować Edwarda - zażądał pełnej skrzyni skarbów, albo powie policji, że to Edward zamordował żonę w gniewie za odkrycie jego tajemnicy. Edward uległ Albertowi, bo bał się, że ten nie żartuje.‘’

Konflikt w rodzinie

‘’Drogi pamiętniku, Dlaczego nie poszłaś na policje Violu?, spytałam. Nie mogłam, odpowiedziała Viola.” Okazało się, że Viola miała jeszcze jedną córkę, Alicję, rok starszą od Florencji. Alicja mieszkała w domu swojego ojca. Viola zawsze chciała, aby to Alicja poślubiła Edwarda, próbowała nawet podstępem rozdzielić niegdyś Edwarda i Florencje. Podstęp się nie udał, ale wiedział o nim Albert. Teraz Albert trzymał Violę w szachu, utrzymując sekret przed Edwardem. Albert codziennie chodzi do lasu, sprawdzić i policzyć swój skarb. Pomaga mu Amelia.” .

‘’Drogi pamiętniku, Dlaczego nie poszłaś na policje Violu?, spytałam. Nie mogłam, odpowiedziała Viola.”

Ucieczka

Viola uznała, że nasz dom nie jest już bezpieczny dla chłopców, zabrała swoje wnuki i odjechała w niewiadomym kierunku. Amelia, która pomagała do tej pory Albertowi, nagle zwróciła się przeciw niemu, oskarżając go o to, że przez niego chłopcy i Viola zniknęli z domu. Boje się pamiętniku i nie chcę już tu mieszkać. Nie ufam już ani Edwardowi, ani Albertowi. Odejdę, a potem wyślę pożegnalny list.”

„Drogi pamiętniku, dzisiaj z domu zniknęła Viola z chłopcami.

Moi drodzy uczniowie. Tutaj kończy się trzecia część opowieści.Wiemy juz prawie wszystko. Wiemy, co sie stalo, jak to sie stalo i kto byl w to zamieszany. Wiemy tez jaki byl final i kto napisal list.Ale przeciez nie wiemy, co sie stalo z mieszkancami domu po odejsciu Emmy? I dlaczego znalazlam list pod murem kosciola? Czy lezal tam od wielu lat czy moze znalazl sie tam calkiem niedawno?Na tym polega Wasze ostatnie juz zadanie domowe. Ostatnie w tej opowiesci i ostatnie w tym roku szkolnym. Pomyślcie zatem i napiszcie: 1. Co się wydarzyło sie z postaciami z domu?2. Czy byl jakis happy end?3. Dlaczego list znalazl sie przy murze kosciola?Postępujcie zgodnie z 'Polecenia do Lekcji 27' na Google Classroom.

Tajemniczy list - część 4 Epilog

Epilog - Viola, chłopcy i Emma

Viola uciekła z chłopcami i zamieszkała razem ze swoją córką Alicją w małym miasteczku nad morzem. Chłopcy odnaleźli spokój i pokochali Alicję, która przypominała im ich zmarłą przed laty mamę. Emma po odejściu chłopców nie mogła odnaleźć się już w tym wielkim domu, który stał się nagle bardzo obcy i pusty. Dom coraz bardziej podupadał. Przez nieobecność Violi nic nie było już takie samo i nikomu już nie zależało, by zadbać o wielki piękny dom. Emma widziała, jak nieszczęśliwy stał się Edward po ucieczce chłopców. Przestał pracować i rodzina biedniała z dnia na dzień. Pewnego dnia Emma postanowiła odejść z domu. Napisała list, ale zanim to zrobiła odebrała Albertowi część skarbu, który ten niegdyś ukradł Edwardowi. Z tym majątkiem uciekła, pozostawiając po sobie tylko list.

Edward

Edward wpadł w rozpacz po odejściu chłopców i Violi. Nie mógł się pogodzić z ich nieobecnością. Zdawał się nie zauważać już nawet Emmy. Zrozumiał, że dzieci były dla niego najważniejsze i że zaniedbał je bardzo przez te wszystkie lata. Po odejściu Emmy ruszył w na poszukiwanie chłopców po całym kraj. Po długich 10 latach odnalazł ich w nadmorskiej wiosce. Rodzina przyjęła go serdecznie i wybaczyła mu dawną chciwość i egoizm. Edward zamieszkał z rodzina a po latach, kiedy miał pewność, że Emma nie żyje wziął ślub z Alicją. Byli bardzo szczęśliwi, a tym samym spełniło się dawne marzenie Violi o ich małżeństwie.

Albert i Amelia

Co do Alberta, cały majątek, który Albert odebrał Edwardowi ukrył w jaskini w lesie. Chodził tam co dziennie, aby sprawdzić, czy skarb tam nadal spoczywa. Pewnego dnia wyśledziła go Amelia, której podejrzane wydawały się te wycieczki do lasu. Albert zauważył ja i chciał zepchnąć do jaskini, by pozbyć się jej jako świadka, ale zamiast tego sam osunął się do jaskini i słuch po nim zaginął.Amelia, przekonana, że Albert nie żyje, wyjechała z miasteczka i znalazła pracę w domu innej rodziny, daleko, daleko od tajemniczego domu. Wiele lat później odszukała Edwarda i chłopców i wyjawiła im, gdzie Albert ukrył niegdyś skarb. Edward nie chciał mieć z tym skarbem nic wspólnego, był bardzo szczęśliwy i obawiał się, ze raz jeszcze skarb przyniesie więcej złego niż dobrego. Ostatecznie rodzina odzyskała skarb ukryty w jaskini i oddała całą jego zwartość na pomoc organizacjom charytatywnym, zajmującym się pomocą biednym dzieciom.

List

Co do listu… Emma zostawiła go na oknie swojego pokoju, przyciśnięty doniczką kwiatka. List pozostał tam przez wiele lat. Kwiat zwiądł, doniczka nadal tam stała. Aż pewnego dnia, wiele lat później nagły powiew silnego wiatru otworzył okno, strącił doniczkę i uniósł list wysoko w powietrze. Gdy wiatr ustał, list upadł w miejsce, w którym niegdyś stała Emma, patrząc w dal na dom, który miała opuścić na zawsze… Aż pewnego dnia znalazłam ten list ja…

Serdecznie dziękuję Wam moi kochani za stworzenie tej opowieści!!! Wszystkie pomysły są Wasze, a treść powstała jako inspiracja Waszymi pomysłami. Napisaliście tę opowieść razem! Ale tak naprawdę, każdy z Was miał swoja własną opowieść! Zachęcam do napisania jej! Kto wie, może Wasza będzie jeszcze ciekawsza?... Jestem pewna, że tak! Nie mogę się doczekać, aby ją przeczytać. Ciekawie byłoby dowiedzieć się, jak potoczyły się losy rodziny po tym, jak zamieszkali razem… Ale to już wyłącznie Wasza decyzja.DZIĘKUJĘ I GRATULUJĘ!!! Pani Iwona x W nagrodę - piosenka - naciśnijcie na czerwoną pieczęć.