Full screen

Share

Show pages

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

n6.53 wyd. Jedność e

Woyt Es

Created on April 12, 2024

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Dołączmy do orszaku Trzech Króli

01

Szukam tego, co ważne

kliknij w głośnik,by włączyć dzwięk

Mędrcy świata, monarchowie, gdzie śpiesznie dążycie? Powiedzcież nam, trzej królowie, chcecie widzieć Dziecię? Ono w żłobie nie ma tronu i berła nie dzierży, a proroctwo Jego zgonu już się w świecie szerzy. Mędrcy świata, złość okrutna Dziecię prześladuje. Wieść okropna, wieść to smutna: Herod spisek knuje. Nic monarchów nie odstrasza, do Betlejem spieszą. Gwiazda zbawcę im ogłasza, nadzieją się cieszą.

Modlitwa

– Co to jest znak?

Znaki, wśród których żyję

Znakiem może być słowo, gest, rzecz czy osoba. Każdy znak o czymś nam mówi. Jest przekazaniem jakieś prawdy, emocji, rzeczywistości, którą wyraża. Przez znaki człowiek wyraża siebie i nawiązuje kontakt ze światem, także światem nadprzyrodzonym. Dziś zastanowimy się, gdzie i jak my dostrzegamy znaki, które daje nam Bóg.

Znaki, wśród których żyję

02

ROZWAŻAM I ZDOBYWAM

Przeczytajmy fragment Pisma Świętego.

czytanie Pisma Świętego (Mt 2,1-12)

kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny

Mędrcy ze Wschodu

Obejrzyjcie obraz przedstawiający pokłon mędrców.

Mędrcy ze Wschodu

gra„Połącz w pary”, podobne zadanie znajduje się w zeszycie ćwiczeń na str. 108

Pokłon mędrców

link do gry poza prezentacją

Święty Mateusz opisuje przybycie do Betlejem mędrców ze Wschodu, którzy szli za znakiem. – Jaką rolę odegrała gwiazda w dotarciu mędrców do Betlejem?

Pokłon mędrców

Nie wiemy dokładnie, skąd mędrcy przybyli, bo Wschodem nazywano wówczas cały obszar położony za Jordanem, a więc Arabię, Mezopotamię i Persję. W średniowieczu zaczęto nazywać ich trzema królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Biblia nie wymienia ich imion. Pojawiły się one dopiero w VIII w., a od XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara zaczęto uznawać za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki.

Pokłon mędrców

Współczesnemu człowiekowi bardzo potrzeba odwagi i determinacji mędrców. Nie jest łatwo ruszyć się z miejsca, często wygodnego, cieplutkiego, bezpiecznego, i wyruszyć w nieznane. Ale są i tacy, dla których taka sytuacja jest niepowtarzalnym wezwaniem, na które czekają latami. To najczęściej pasjonaci, poszukiwacze… Czy mogę powiedzieć o sobie, że jestem pasjonatem w szukaniu Jezusa? Czy jestem gotowy, by nie zważając na trudy, w ciemno podążyć za znakami, która w moim życiu zwiastują Jego narodzenie?

Pokłon mędrców

Znaki

Poproszę byście uzupełnili tabelę. W ramach podpowiedzi na kolejnych dwóch slajdach znajdują się ćwiczenia, które pomogą wam odkryć znaki, które prowadzą nas do Jezusa.

Wielokrotnie otrzymujemy znaki od Boga. Są nimi ludzie, wydarzenia, doświadczenia czy życiowe sytuacje, które prowadzą nas do Jezusa i pomagają nawiązać osobistą relację z Nim.

ćwiczenia, zad. 3. str. 109.

Kto mnie prowadzi do Jezusa

gra„Memory”, ćw. 3. str. 109.

Kto mnie prowadzi do Jezusa

link do gry poza prezentacją

gra„Memory”, ćw. 3. str. 109.

Kto mnie prowadzi do Jezusa

link do gry poza prezentacją

ćwiczenia, zad. 3. str. 109.

Kto mnie prowadzi do Jezusa

Znaki

03

Zostaję ubogacony i działam

Jezus objawił się mędrcom, czyli dał się poznać jako prawdziwy Bóg. Mędrcy ze Wschodu są przedstawicielami narodów pogańskich, które nie znały prawdziwego Boga. Jest to także przesłanie dla nas, aby dzielić się Jezusem z innymi, szczególnie tymi, którzy Go jeszcze nie znają. Mędrcy oddali pokłon Dzieciątku, tzn. przyjęli Go jako swojego Pana – Boga. Jezus stał się Emmanuelem – Bogiem z nami, stał się Bogiem wszystkich, bez wyjątku.

Msza Święta – współczesne Betlejem

Spróbujcie się wyciszyć i w sercu odpowiedzcie na zadawane pytania.

– Jakie znaki przypominają mi o Jezusie? – Jaką wartość ma dla mnie Msza Święta? – Jak często w niej uczestniczę? – Jak często przystępuję do Komunii Świętej? – Czy tęsknię za Jezusem ukrytym w Eucharystii? – Co w moich codziennych wyborach jest przyjęciem Jezusa jako swojego Pana? – Komu mogę mówić o Jezusie, który przychodzi do ludzkich serc?

Jestem znakiem prowadzącym innych do Jezusa – refleksja

Pomyślcie dla kogo w swoim otoczeniu możecie być znakiem prowadzącym do Jezusa i dlaczego. Niech teraz każdy indywidualnie narysuje w zeszycie gwiazdę i wpisze w nią te osoby.

Jestem znakiem prowadzącym innych do Jezusa

Uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywana świętem Trzech Króli, jest obchodzona w Kościele katolickim 6 stycznia. Od pewnego czasu to święto jest kojarzone z Orszakiem Trzech Króli, czyli ulicznymi jasełkami.

Orszak Trzech Króli

Pierwsze orszaki organizowano w miastach Hiszpanii i niektórych miastach Meksyku, a także w innych miejscach na świecie. Podczas orszaku trzej królowie przejeżdżają ulicami miasta. Pierwszy polski Orszak Trzech Króli wyszedł na ulice Warszawy w 2008 r. jako kontynuacja jasełek w szkole „Żagle” Stowarzyszenia Sternik.

Orszak Trzech Króli

Dziś orszaki takie stają się tradycją. Barwne korowody przechodzą ulicami wielu miast naszego kraju. Orszak prowadzą zwykle trzej królowie, a na trasie odbywają się różnego rodzaju inscenizacje, np. dialog Maryi z Gabrielem, walka aniołów ze złem, spotkanie na dworze Heroda. Wszystko to przeplata wspólne kolędowanie. Kulminacyjnym momentem orszaku jest pokłon składany Dzieciątku. Orszak jest wspaniałą okazją do publicznego wyznania wiary, wspólnego świętowania Bożego Narodzenia i pielgrzymowania do żłóbka, w którym dla wszystkich narodził się Jezus. Zachęcam was do udziału w takim orszaku i do zaangażowania się w jego przygotowanie.

Orszak Trzech Króli

04

Ćwiczenia

podpowiedź

ćwiczenia zad. 2. str. 108.

podpowiedź

ćwiczenia zad. 4. str. 109.

Sprawdź swoją wiedzę!

05

praca domowamodlitwa

Praca domowa

1. Przygotuj w zeszycie lub na kartce formatu A4 znak (logo) przynależności do Jezusa. 2. Napisz wzeszycie, co mógłbyś ofiarować w darze Jezusowi, i uzasadnij wybór. 3. Zaproponuj rodzicom oznaczenie drzwi literami K+M+B kredą poświęconą w uroczystość Objawienia Pańskiego. 4. Dowiedz się, gdzie w twojej okolicy odbędzie się orszak Trzech Króli, i weź w nim udział.

(kard. Léon-Joseph Suenens)

Panie, w ciszy wschodzącego dnia, przychodzę Cię błagać o pokój, mądrość i siłę. Chcę patrzeć dziś na świat oczami przepełnionymi miłością. Chcę być cierpliwy, wyrozumiały, cichy i mądry. Nie ulegać pozorom, widzieć Twoje dzieci tak, jak Ty sam je widzisz i dostrzegać w nich to, co dobre. Daj mi taką życzliwość i radość, aby wszyscy, z którymi się dzisiaj spotkam, odczuli Twoją obecność. I niech będę dla innych chlebem, jak Ty jesteś nim dla mnie każdego dnia.

Modlitwa końcowa

przygotowanie prezentacji

grafika wygenerowana przez AI

bank zdjęć własnych wydawnictwa

Źródło grafiki:

DOM
TEN
BŁOGOSŁAWI
CHRYSTUS
NIECH
BENEDICAT
MANSIONEM
CHRISTUS
MIRRA
KADZIDŁO
ZŁOTO
BALTAZAR
MELCHIOR
KACPER
UCZENI
ARCYKAPŁANI
GWIAZDA
WSCHÓD
Bóg posługuje się osobami, przedmiotami i wydarzeniami, byśmy mogli Go lepiej poznać, głębiej w Niego wierzyć i bardziej ukochać.
Słowo „Betlejem” (hebr. Bet Lehem) oznacza dom chleba. Można powiedzieć, że w czasie Ostatniej Wieczerzy miejsce narodzenia Jezusa stało się obecne w Wieczerniku, a Wieczernik jest obecny w czasie Mszy Świętej na ołtarzach całego świata wszystkich czasów, epok i kultur. Każda Msza jest bowiem spotkaniem z Jezusem, który uobecnia się pod postacią chleba. Syn Boży stał się Chlebem dla nas… przyjmujemy Go w Komunii Świętej, by mocą Jego miłości stawać się chlebem dla innych.
Mędrcy najprawdopodobniej nie znali prawdziwego Boga, ale być może Go poszukiwali. Proroctwa i niezwykłe zjawisko na niebie zaintrygowało ich i sprowokowało do wyruszenia w drogę, do pójścia za znakiem.
Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: „Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon”. Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: „W Betlejem judzkim, bo tak zostało napisane przez Proroka: A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela”. Wtedy Herod przywołał potajemnie mędrców i wywiedział się od nich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: „Udajcie się tam i wypytajcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon”. Oni zaś, wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, postępowała przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojego kraju. (Mt 2,1-12)
i świętowanie przyjścia na świat Bożego Syna.
wyznawanie wiary
ORSZAK TRZECH KRÓLI
Umocnieni miłością Jezusa możemy prowadzić innych do Niego.
Znak to coś fizycznego, postrzeganego przez zmysły: wzrok, słuch, węch, dotyk, smak. Ma on nadawcę i odbiorcę. Nadawca „nadaje” znak, by został dostrzeżony i wywołał u odbiorcy myśl o treści ustalonej przez nadawcę. Na przykład nuty to znaki graficzne, które muzyk powinien zagrać według tego, co oznaczają, aby melodia była taka, jak ją skomponował kompozytor, a kierowca powinien zachowywać się zgodnie ze znaczeniem znaków drogowych, aby bezpiecznie dotrzeć do celu.

– Gdzie dziś możemy spotkać przychodzącego Jezusa? – Jakie dary możemy Mu ofiarować?

Od przełomu XV i XVI wieku w uroczystość Objawienia Pańskiego święci się kredę i kadzidło. Zgodnie z tradycją, pisze się tego dnia poświęconą kredą na drzwiach domów, litery: K+M+B, które wbrew obiegowej opinii, nie odnoszą się do imion mędrców: lecz pochodzą od pierwszych liter wyrazów łacińskiego zdania: „Christus mansionem benedicat” – „Niech Chrystus błogosławi ten dom”.

Next page

genially options