Want to make creations as awesome as this one?

Witaj w grze, która przeniesie Cię w sam środek bitwy pancernych kolosów w gminie Morawica. To tu, na zamarzniętych polach świętokrzyskiego, historia zapisze nowy rozdział. Twoją misją jest zaprowadzenie pokoju w regionie.

Transcript

Escape Room

bitwa pancerna

w gminie morawica

Start >

twój powrót do przeszłości

W styczniu 1945 r w okolicach Morawicy, Radomic, Lisowa rozegrała się jedna z największych bitew pancernych jakie miały miejsce na ziemiach polskich. Ofensywa wojsk radzieckich, która rozpoczęła się 12 stycznia z przyczółka sandomierskiego starła się w tych rejonach z niemieckimi oddziałami pancernymi wyposażonymi w legendarne czołgi Tygrys I, Tygrys II czy Panther….W wyniku kilkudniowych walk oddziały niemieckie poniosły klęskę a na polu bitwy pozostało wiele rozbitych lub porzuconych pojazdów… Tak olbrzymie działania wojenne miały tragiczne skutki dla ludności cywilnej, W wyniku walk wiele zabudowań zostało zniszczonych lub spalonych a ludzie w środku zimy zostali bez dachu nad głową… Wiele ludzi straciło swój dobytek, ale uratowali to co najcenniejsze – życie. Nie wszyscy jednak mieli tyle szczęścia….W ramach wdzięczności za przeżycie gehenny wojny w wielu miejscach na terenie gminy Morawica ludność cywilna zaczęła stawiać krzyże do budowy których wykorzystywano elementów z rozbitych pojazdów...

twoja misja

Dziś nastał dzień, którego nigdy nie zapomnisz. Niebo płonie ogniem, a ziemia drży od huku dział. Losy milionów ludzi zostały przesądzone przez żelazne potwory, które niszczą wszystko na swojej drodze...

Zostajesz dowódcą oddziału pancernego, Twoim zadaniem jest nie tylko obrona Morawicy, ale również odkrywanie tajemnic historycznych, które mogą przynieść pokój w regionie. Każda odgadnięta zagadka to krok bliżej do zrozumienia przeszłości i wykorzystania tej wiedzy do zbudowania pojednania między zwaśnionymi narodami.

Powodzenia w tej trudnej misji!

Grunt to dobre rozpoznanie przeciwnika! Przyjrzyj się uważnie tym czołgom...na tych zdjęciach wkradł się błędny artefakt, który oddala Cię od ukończenia misji! Obejrzałeś?Biegnij dalej!

DALEJ

Co Czarna Nida w 1945r. pogrzebała,to we wrześniu 2023 r. oddała… Co wypluła ze swych fal Tunk Hanter opowie Wam…Obejrzyj film,,Co wydobyto z Czarnej Nidy we wrześniu 2023?” Wykorzystasz zdobytą wiedzę, aby pokonać wrogie frakcje i zaprowadzic pokój.

Dalej

Dobry dowódca już wie,jakie wyposażenie do swego pułku chce.Pokój w regionie zaprowadzisz, gdy mądrze wybierzesz, nie na chybił trafił!

Kto obejrzał, ten już dojrzał...Wróg chce przekroczyć wodną przeszkodę w gminie Morawica. Lód jednak załamuje się pod ciężarem ciężkiego sprzętu, a wody lokalnej rzeki pochłaniają na ponad 80 lat Bergepanterę...Musisz przejąć jego wrak, aby nie dostał się w ręce wroga!

Next

Doskonale!Przejąłeś ważny strategicznie cel! Bergepaneta to pojazd holowniczy, który pozwoli Ci ewakuować Panterę, która ugrzęzła na prawym brzegu Czarnej Nidy. Poznaj kilka ciekawostek na temat pancernej ,,pomocy drogowej"!

Dalej

Odkryj, jakie tajemnice kryje rzeka, która unicestwiła kilka żelaznych potworów... Ta wiedza jest niezbędna nie tylko do zaprowadzenia pokoju, ale również do odnalezienia cennego artefaktu- kasety ze zdjęciem lotniczym, które może zmienić losy wojny. Kaseta utkwiła na dnie rzeki wraz z wrakiem...

Przed Tobą zdjęcie lotnicze,na którym ukryto stanowiska czołgowe nieopodal Radomic.Wskazówka jest niewidzialna! Przeczesz myszką zdjęcie bardzo dokładnie- gdy kursor Twojej myszki zamieni się w łapkę-STRZELAJ/ KLIKNIJ/! Zdobędziesz wtedy akumulator do Pantery!

Od grudnia 1944 r. w lesie niedaleko Radomic w gminie Morawica stacjonowało około 120 pojazdówbojowych, w większości czołgów, głównie Panzerkampfwagen V Panther, a także działa szturmowe i haubice samobieżne z niemieckiej dywizji pancernej, która szykowała się do odparcia ataku jednostek Armii Czerwonej.

Odkryłeś stanowisko czołgu Pantera w gminie Morawica w Radomicach!

doskonale!

czy wiesz, że...

Ślady stanowisk czołgowych przy drodze Łabędziów - Radomice (gm. Morawica) przetrwały do dziś w formie charakterystycznych zagłębień w terenie.

Czołgi ukryte były w lesie wzdłuż dróg, które umożliwiały szybkie przemieszczanie w stronę frontu. Warto zwrócić uwagę, iż wiele z zachowanych stanowisk skierowanych jest na wschód. Pokazuje to, z której strony Niemcy spodziewali się natarcia. Większość załóg zajęła kwatery w Radomicach, w lesie pozostawali tylko żołnierze pełniący wartę i zapewniający gotowość bojową pojazdów. (1)

Zdobyłeś akumulator do Pantery, a klucz do zwycięstwa jest w Twoich rękach!

Przed Tobą stoi Pantera, majestatyczny czołg, który od lat leży uśpiony na prawym brzegu Czarnej Nidy. Wkładasz akumulator, a stary silnik ożywa z rykiem, który rozbrzmiewa po całej okolicy, Budzisz maszynę do życia. Kontrolki na pulpicie migają, a wskaźniki odbijają się nerwowo ...Rozpoczynasz historyczną podróż w czasie po gminie Morawica...Obejrzysz straszliwe piętno wojny odciśnięte na tej ziemi...

Dalej

Dalej

Morawica. Kaplica Oraczewskich wzniesiona na malowniczym wzgórzu ok.1840.r.

Kaplica spełniała funkcje sakralne do czasu II wojny światowej. Podczas bitwy 15 stycznia 1945 roku kaplica została ostrzelana przez radziecką artylerię, ponieważ znajdował się w niej niemiecki punkt obserwacyjny. Odłamki pocisków zniszczyły ołtarz główny ze znajdującym się tam obrazem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Dalej

Kościół p.w. Sw. Mikołaja w Lisowie.,,Wielka klęska dla Parafii i kościoła w Lisowie to była wojna z Niemcami 1939-1945. Dzień 13 stycznia 1945 był szczytem grozy w parafii a zwłaszcza dla Lisowa...

Ludzi zginęło koło 70 osób pobitych i popalonych i wiele rannych. Dobytek żywy wcześniej zarekwirowany a w ofensywie pobity rozkradziony i zniszczony. Kościół ocalał co było największym szczęściem w nieszczęściu..."

/zapiski w księdze parafialnej Parafii p.w. Św. Mikołaja w Lisowie/(3)

Dalej

,,Kościół ocalał ale smutny jego widoki zewnętrznie i wewnętrznie. Skarpy poobrywane od pocisków w Kaplicy św. Barbary wyziera kula odwrócona, dzięki czemu nie wybuchła jeno wypchnęła epitafje wewnątrz, drzwi potrzaskane, w oknach ani szybki. Dach jak sito od kulomiotów i rozerwanych granatów, parę belek z ciętych, wieża oberwana z blachy, ale kościół stoi. Wewnątrz spustoszenie, ani świecy, ani obrusa, wszystko odwarte, oderwane, przeszukane i przewrócone sto razy, na posadzce pełno tynków, śmieci, słomy i gruzów. Nawet w podziemiach t-j. w piwnicy grobów Krasińskich w Kaplicy Św. Barbary powywracane trumny. Na cmentarzu kościelnym i grzebalnym powywracane pomniki i rozbite. Plebanja drewniana spalona, ze stodoły ani śladu obory spalone i mury poprzerywane. Organistówka t.j stara Karczma w której mieściła się Kasa Stefczyka Mleczarnia spalone wszystko od palącego się czołgu. Niemieckie czołgi zwane Tygrysy rozbite, a właściwie spalone których zostało na ziemi plebaniskiej sześć."

Niektóre spokojne wsie w gminie Morawica bardzo boleśnie doświadczyły piekła wojny. W bitwie pancerniej w 1945 r. życie straciło także wiele ludności cywilnej. Mimo ostrzeżeń, wielu chłopów nie opuściło swoich domów. Byli przywiązani do ziemi i swego majątku. Polska ludność cywilna chroniła się w piwnicach, ale nawet te często nie były bezpieczne...

Dalej

Dalej

Dwa "****" zjechały ze wzniesienia, skierowały się do położonego naprzeciw nich wzgórza, na szczycie którego za płonącym domem ukrywał się czołg porucznika Labuza. Sto metrów zostało do przodu****, kiedy Markow wskoczył na pancerz "Trzydziestki-czwórki" i krzyknął do otwartego luku strzelcy Anatolia Borzenkova:- Teraz! Podstawił bok. Ognia! Radio operator-strzelec Sasza Wostriecow zastąpił rannego ładowniczego. Pocisk został już załadowany. Borzienkov wycelował, nacisnął spust i nie mógł uwierzyć własnym oczom: trafił w lufę, dokładnie w hamulec wylotowy "....". Kilka minut później usłyszałem w słuchawkach radosny głos porucznikiem Abuzgalieva: - Ja - "brąz", Ja - "brąz". Spaliłem **********!

Użyj światła latarki, którą znalazłeś w Panterze, a dowiesz się, który czołg został zniszczony w opisie w Lisowie

Znajdujesz się w niedużej wsi Lisów, w gminie Morawica. Wokół wybuchają pociski wzniecając pożary zabudowań. Słuchasz relacji naocznego świadka potężnego starcia:

TYGRYS. KLIKASZ I SUNIESZ DALEJ!

PRZED TOBĄ TYGRYS.

PzKpfw VI Tiger (Panzerkampfwagen VI Tiger, SdKfz 181, potocznie Tygrys) – niemiecki czołg ciężki z okresu II wojny światowej. Uzbrojony w armatę kalibru 88 mm i 2 karabiny maszynowe MG 34 kal. 7,92 mm. W bitwie pancernej w gminie Morawica ten budzący postrach czołg nie zapewnił jednak zwycięstwa Niemcom. Zażarte walki o Lisów zakończyły się ich klęską.

/Niemcy stracili około 20 pojazdów. 61 brygada straciła bezpowrotnie 4 czołgi T 34 natomiast 10 czołgów tego typu zostało uszkodzonych. Zginęło 17 żołnierzy radzieckich. O zaciętości bitwy może świadczyć fakt, iż po stronie radzieckiej zginął dowódca 61 Brygady Pancernej pułkownik Nikołaj Grigoriewicz Żukow natomiast po stronie niemieckiej dowódca 424 batalionu czołgów ciężkich major Saemisch. Żołnierze radzieccy pochowani są na cmentarzu parafialnym w Lisowie, pułkownik Żukow został pochowany we Lwowie./

doskonale!

Dalej

Jeden z największych czołgów II wojny światowej, który brał udział w bitwie pancernej w gminie Morawica został pokonany przez m.in.ukształtowanie terenu? Ten potężny czołg niemiecki okazał się kolosem na glinianych nogach w starciu z pagórkami w Lisowie...Chcesz go ujrzeć? Jedziesz dalej w swej Panterze!

CZY WIESZ, ŻE...

Dalej

PRED TOBĄ TYGRYS KRÓLEWSKI

Miała to być "Wunderwaffe", która budząc lęk i panikę zmiażdży wrogów III Rzeszy, W bitwie pancernej w gminie Morawica te pancerne kolosy odnalazły jednak dramatyczny koniec. Stanowiły dość łatwy cel dla przeciwnika, musiały bowiem manewrować w pagórkowatym terenie, który był dla nich przeszkodą.

Panzerkampfwagen VI Ausf. B Tiger II (Sd.Kfz.182), pot. Königstiger – niemiecki czołg ciężki,jeden z największych i najcięższych czołgow II wojny światowej użyty w walce.

,,Tygrys Królewski" ważył około 70 ton, mierzony razem z lufą miał 10,5 metra długości, sam kadłub miał 7,5 metra długości, 3,7 metra szerokości, i 3 metry wysokości. Czołg był niezwykle mocno opancerzony. Przód wieży i kadłuba miał 180 mm grubości, boki wieży 80 mm, strop wieży i podłoga po 40 mm. Duża waga przekładała się na małą zwrotność czołgu i na prędkość poruszania

Dalej

To czas Powstania Warszawskiego, czas, gdy serca polskich patriotów biły z determinacją, a ich dłonie trzymały broń, gotowe stawić czoła nazistowskiej tyrani.

W centrum tego piekła stał czołg Pantera, stalowa bestia o ciężkich burtach . Pantera - symbol niemieckiej potęgi, narzędzie śmierci, które siało zniszczenie na każdym kroku.

Obracasz Panterę przeciwko jej twórcom. Jej działo, wcześniej skierowane przeciwko polskim domomi i ulicom, teraz wskazuje na niemieckie pozycje, na okupanta, który próbuje zdeptać wolność Twojej Ojczyzny

Wtem czołg Pantera, w którego wnętrzu nadal się znajdujesz, porusza się coraz szybciej, ale nie w przód - wstecz, w kierunku innej bitwy.Cofasz się do dnia 2 sierpnia 1944 r.

Dalej

czy wiesz, że dzielni w powstańcy warszawcy przejęli dwie z panter i użyli je w walce z nieprzyjacielem?jak pieszczotliwie nazywali jeden z czołgów?

1944

magda/Pudel

halina/jamnik

Krysia/kundel

Jadzia/ mops

nietrafiony strzał!spróbuj jeszcze raz!

Przed Tobą czołg Pantera!

doskonale!

Czołg Pz.Kampf.V Ausf. A Panther został wyprodukowany pod koniec 1943 roku. W styczniu 1945 roku w rzece Czarna Nida koło Kielc niemieckie oddziały pancerne porzuciły taką panterę. Pojazd utknął w błocie niedaleko Bieleckich Młynów (gmina Morawica). W latach 50. Ludowe Wojsko Polskie wysadziło mu wieżę, ale niemal cały kadłub został tam na kolejne dziesięciolecia.

Czołg został wywieziony z Polski do Kaliforni, gdzie w stanie jezdnym stanowi atrakję muzealną.

Był niemiecką odpowiedzią na radzieckie czołgi T 34. W porównaniu z T 34 Pantera miała lepszy pancerz o grubości od 45 do 110 mm i skuteczniejszą armatę o kalibrze 7,5 cm . Załogę stanowiło 5 osób. Czołg ważył około 45 ton,

Dalej

Wtem wir historii zatacza koło..Znowu znajdujesz się nad brzegiem Czarnej Nidy, która staje się dla Twej Pantery przeszkodą nie do pokonania. Tuż za Tobą jednak znajduje się Twój wróg, słychać już wściekły ryk jego silników. Jak nazywały się czołgi, które stanowiły niemiłe zaskoczenie dla

XXIV Korpusu Pancernego generała Walthera Nehringa?

T34

Tygrys

Czołg T - 34 z armatą kalibru 85 mm był rozwinięciem wcześniej produkowanych czołgów T 34 o kalibrze lufy 76 mm. Nowy model nie tylko został uzbrojony w nową armatę, ale także załoga została zwiększona do 5 osób. Zmieniona została budowa wieży tak, aby mogła pomieścić dodatkowego członka załogi. W skład załogi wchodzili: dowódca, kierowca, celowniczy, ładowniczy, strzelec-radiotelegrafista.

Do produkcji nowa wersja weszła na początku 1944 roku, a od połowy 1944 roku były w niego uzbrajane jednostki pancerne. Dużą innowacją w konstrukcji czołgu T 34 było wykorzystanie pochyłych płyt pancerza. Zwiększało to możliwość rykoszetowanie pocisków oraz zwiększało faktyczną grubość pancerza.

TUŻ NA TWYCH TYŁACH WYRASTA T34!

TAK! TO TEN CZOŁG!

Dalej

SYSTEM KONTOLEK W TWOIM CZOŁGU SZALEJE!

NAPRAW BŁĄD! sPRÓBUJ JESZCZE RAZ!

Dalej

Za Tobą, w cieniu przeszłości, czai się Twój śmiertelny wróg – czołg T34. Przed Tobą rozciąga się brzeg rzeki, której wody pamiętają Panterę zbyt dobrze. To tutaj, w jej nurtach, Pantera została pochłonięta przez muł, stając się częścią historii. Twoim zadaniem jest jednak nie odwet, lecz misja pokoju. To właśnie tutaj, na tych ziemiach, Pantera powinna znaleźć swoje miejsce. Niech historia zatoczy koło, a Ty, jako strażnik pamięci i budowniczy przyszłości, przypieczętujesz pokój w regionie, który tak wiele przeszedł...

Przypieczętowujesz los czołgu, który niegdyś siał zniszczenie w Lisowie, Morawicy i Radomicach. Teraz, z pełną determinacją, kierujesz swoją stalową bestię prosto w nurt Czarnej Nidy. Woda zamyka się za tobą, a historia, niczym koło, zatacza swój pełen krąg. To nie jest akt zemsty, lecz symbol pojednania – zanurzenie wojennej maszyny w głębinach rzeki ma być pieczęcią pokoju. W ten sposób, zakończyłeś cykl przemocy. Dajesz początek nowej erze, w której pojednanie i harmonia staną się fundamentem przyszłości.

Dalej

Twoje działania odmieniły losy wielu ludzi. Spośród popiołów wojennej zawieruchy, w geście najgłębszej wdzięczności, mieszkańcy gminy Morawicy tworzą krzyże pancerne. Są one wykuwane z pozostałości czołgów, które kiedyś siały strach, oraz z przyłbic samobieżnych, świadków dawnych bitew. Te krzyże nie są tylko symbolem przetrwania, alei znakiem pojednania, pokoju oraz nadziei na lepszą przyszłość. Poznaj te krzyże – każdy z nich opowiada własną historię, każdy jest hołdem dla życia, które udało się ocalić...

Dalej

kliknij w punkt i wejdż w link, następnie idź dalej

https://www.perlycn.pl/turystyka/atrakcje-turystyczne/morawica/szlak-pancerny

Ta fotografia jest o tyle ciekawa, że przedstawia pojazd, który brał udział w działaniach w okolicy Dębskiej Woli, został rozbity w późniejszych czasie na terenie Czech

TAK! OTO TEN POJAZD!

Dalej

Po długiej i wyczerpującej podróży docierasz do Radomic.Przed Toba krzyż, który stanowi symbol Twojej misji. Jest on nie tylko fizycznym znakiem upamiętniającym przeszłość, ale także ważnym wezwaniem. Przypomnij sobie cel Twojej misji, Stanowi on również nazwę krzyża.

Dalej

Krzyż Pojednania, z napisami w trzech językach: polskim, rosyjskim i niemieckim stanął w Radomicach 4 lipca 1996 roku dla uczczenia ofiar krwawej bitwy, jaka miała tu miejsce. Inicjatorami jego budowy oraz fundatorami pomnika byli żołnierze niemieccy z 2 Regimentu Pancernego Wehrmachtu. Warto przypomnieć, że w krwawych walkach na ziemi morawickiej u schyłku II wojny światowej zginęło blisko 4700 osób – żołnierze radzieccy, niemieccy oraz polska ludność cywilna. Upamiętniający te tragiczne wydarzenia Krzyż Pojednania stanowi jednocześnie symbol przebaczenia i dowód na to, że pojednanie jest możliwe nawet w najtrudniejszych sprawach

Twoja determinacja w dążeniu do zrozumienia przeszłości i wykorzystywania tej wiedzy do budowania pojednania między skonfliktowanymi narodami doprowadziła Cię do tego miejsca. Twoje działania zapoczątkowały erę trwałego pokoju i jedności, przekształcając historię na lepsze. Twoje imię zostanie zapamiętane jako to, które przyniosło pojednanie i zwiastowało nadzieję na przyszłość.

gratulacje!

Koniec gry!

PANCERNI PRZYJACIELE

Gra powstała podczas realizacji projektu ,,Szlakiem krzyży pancernych. Bitwa i dziedzictwo gminy Morawica", której koordynatorem była Anna Piwowarska. Autorami gry są uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli.Podziękowania dla tych, którzy wsparli nas podczas realizacji projektu i gry:Fundacja Szkoła z Klasą w Warszawie za wsparcie mentorskie,finansowe, pasję i inspirację dla naszych działań edukacyjnychPan Konrad Maj - za wyrozumiałość, poczucie humoru, pełen profesjonalizm, liczne wskazówki i cierpliwosćekipa Tank Hunter- dzięki Wam nasza gra i projekt zyskały nowe oblicze! Polecamy Muzeum w Kłaninie, gdzie zobaczycie wspaniałą Panterę w doskonałym stanie!Lokalnej Grupie Działania ,,Perły Czarnej Nidy" wraz z Panem Marcinem Dziewięckim za to, że rozpalił naszą wyobraźnie historyczną w terenie podczas spaceru rodzinnego.

Dziękujemy!

WYPOSAŻENIE

Pojazd został wyposażony w wysięgnik dźwigu, umożliwiający wyciągnięcie silnika i skrzyni biegów. Jego udźwig wynosił 1500 kilogramów. W pojeździe zamontowano także mocną, synchronizowaną skrzynię biegów AK 7-400 z siedmioma biegami do przodu i jednym wstecznym. Po bokach kadłuba umieszczono mocne drewniane belki, które w razie potrzeby montowano na przednim pancerzu w kwadratowych uchwytach. Służyły do popychania uszkodzonych pojazdów.

Na górze kadłuba, za otwartym przedziałem bojowym, znajdował się wysoki na 60 centymetrów pomost ładunkowy, służący do przewozu części zamiennych i dodatkowego wyposażenia. Do ciągnięcia innych maszyn służył hol ze stalowych rur przewożony na pokrywie silnika.

Bergepanther to pancerny pojazd ewakuacyjny do holowania czołgów.

Begepanther znaleziony we wrześniu 2023 r w gmnie Morawica to wyjątkowo rzadki pojazd !

Uzbrojenie: karabin maszynowy MG 34 kal. 7,92 mm działko kal. 20 mm działo KwK 38, L/55

ZOBACZ, JAK WYGLĄDA PANTERA W STANIE JEZDNYM W MUZEUM W KŁANINIE!