Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
n6.9 wyd. Jedność e
Woyt Es
Created on March 29, 2024
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Jak modlić się Biblią?
01
Szukam tego, co ważne
Pomodlimy się za osoby, które mają trudności w modlitwie słowami „Pod Twoją obronę”.
Modlitwa
- Rozpakuj urządzenie i podłącz do zasilania.
- Załaduj papier.
- Zainstaluj kasetę z atramentem.
- Zainstaluj oprogramowanie potrzebne do konfiguracji.
- Skonfiguruj urządzenie i wykonaj próbny wydruk.
Posłuchajcie instrukcji obsługi pewnej rzeczy.
Dlaczego potrzebna jest instrukcja obsługi?
– Co to jest modlitwa? – Jakie trudności napotykacie podczas modlitwy? – Jakie znacie rodzaje modlitw?
Czym jest modlitwa?
Modlitwę często nazywamy dialogiem między człowiekiem a Bogiem. Rozmowa wymaga działania każdej z osób, które ją podejmują. Niestety różne przeszkody i trudności, które napotykamy, sprawiają, że modlimy się coraz rzadziej lub w ogóle rezygnujemy z rozmowy z Bogiem. Odpowiedzi na pytanie, jaka powinna być modlitwa i jak pokonać wszystko, co ją utrudnia, poszukamy w Piśmie Świętym.
Rodzaje modlitwy:
- uwielbienie,
- dziękczynienie,
- przebłaganie (przeproszenie),
- prośba.
Czym jest modlitwa?
02
ROZWAŻAM I ZDOBYWAM
Znajomość poszczególnych rodzajów modlitwy nie wystarczy, by dobrze się modlić. Ważna jest także nasza wewnętrzna postawa, aby modlitwa podobała się Bogu. Najlepszym nauczycielem modlitwy jest Jezus, który sam modlił się do Ojca przed ważnymi wydarzeniami w swoim życiu.
czytanie Pisma Świętego (Mt 6,6-8; Łk 11,9-10; J 16,23)
kliknij w księgi, by wyświetlić teksty biblijne
Modlitwa, która podoba się Bogu
kliknij w księgi, by wyświetlić teksty biblijne
W Piśmie Świętym można odnaleźć wiele postaci, które modliły się do Boga. Jednocześnie znajdujemy w niej różne rodzaje i formy modlitwy, ponieważ osoby te modliły się w różnych sytuacjach. Będziecie teraz pracować w grupach. Przeczytajcie teksty biblijne i odpowiedzcie na postawione pytania.
Modlitwa w Biblii
Modlitwa w Biblii
03
Zostaję ubogacony i działam
Poproszę jedną osobę o przeczytanie zaznaczonego tekstu.
Otwórzcie podręczniki na str. 37.
Odkryć pragnienie modlitwy
Pracując w grupach napiszcie własne modlitwy (czas ok. 3 minuty) na wzór tekstu biblijnego, z którym pracowaliście. Teksty biblijne można przeczytać jeszcze raz. Znajdują się one pod ikonkami aktywnymi.
kliknij w księgi, by wyświetlić teksty biblijne
Przeczytane i analizowane przez was teksty biblijne to wspaniałe modlitwy. Można do nich sięgać w chwilach trudności na modlitwie, a takie sytuacje przeżywa każdy człowiek. Modlitwy jednak musimy uczyć się nieustannie, jak Dawid, który zgrzeszył – nie zatrzymał się na grzechu, lecz prosił Boga o przebaczenie. Musimy też uczyć się wdzięczności za to, co otrzymujemy, i za spotkanych ludzi. Piękną modlitwą jest uwielbienie, daje ona radość w przebywaniu z Bogiem. Radość z tego, że On po prostu jest.
Bóg czeka na moją modlitwę
Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci Twoje imię! Niech przyjdzie Twoje królestwo; niech Twoja wola się spełnia na ziemi, tak jak i w niebie. Naszego chleba powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, tak jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego. Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, Ojciec wasz nie przebaczy wam także waszych przewinień.
Ja rozpocznę modlitwę słowami zaczerpniętymi z fragmentu biblijnego (Mt 6,8-15). Wy zaś dokończcie ją słowami waszych modlitw.
Bóg czeka na moją modlitwę - minicelebracja
Rodzaje modlitwy:
- uwielbienie,
- dziękczynienie,
- przebłaganie (przeproszenie),
- prośba.
Zapis do zeszytu
04
Ćwiczenia
podpowiedź
ćwiczenia zad. 1. str. 20.
podpowiedź
ćwiczenia zad. 2. str. 20.
podpowiedź
ćwiczenia zad. 3. str. 20-21.
podpowiedź
ćwiczenia zad. 4. str. 21.
podpowiedź
ćwiczenia zad. 5. str. 21.
ćwiczenia zad. 6. str. 21.
Zaznacz wszystkie poprawne odpowiedzi.
Sprawdź swoją wiedzę!
05
praca domowamodlitwa
Praca domowa
1. Ułóż modlitwę, która najlepiej wyrazi twoją postawę wobec Boga. 2. Odszukaj w Piśmie Świętym i wpisz do zeszytu modlitwę wypowiedzianą przez jedną z postaci biblijnych. 3. Napisz modlitwę, w której podziękujesz Bogu za dar życia i poprosisz Go o dalszą opiekę i błogosławieństwo.
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Modlitwa końcowa
przygotowanie prezentacji
grafika wygenerowana przez AI
bank zdjęć własnych wydawnictwa
Źródło grafiki:
Jeśli wykonamy kolejne czynności zgodnie z instrukcją, szybciej osiągniemy cel i łatwiej będzie nam korzystać z danego urządzenia. Ograniczymy też lęk przed uszkodzeniem go i zyskamy przyjemność z posługiwania się nim. Korzystanie z instrukcji można odnieść również do modlitwy. Nasza modlitwa także potrzebuje instrukcji obsługi. Z nią łatwiej jest odnaleźć relację z Panem Bogiem. Dzisiaj taką instrukcją się będziemy posługiwać, by nasza modlitwa była radością.
Dawid
Dawid
Maryja
Jezus
prośby
przebłagania (przeproszenia)
dziękczynienia
uwielbienia
– Czego może dotyczyć ta instrukcja? – Dlaczego nie można wykonywać poleceń instrukcji w innej kolejności? – Dlaczego instrukcja obsługi jest ważna? – W czym nam pomaga posługiwanie się nią?
Pan Bóg oczekuje od nas, byśmy wytrwale zwracali się do Niego, ufając w Jego dobroć. Na modlitwie jednak najważniejsza jest świadomość, że Bóg jest obecny przy mnie. Samo przebywanie w obecności Boga już jest modlitwą.
„Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Modląc się, nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, zanim jeszcze Go poprosicie”. (Mt 6,6-8)
– Jakie cechy powinna mieć modlitwa? – Dlaczego mamy prosić Boga, skoro On wie, czego potrzebujemy? – Co jest najważniejsze podczas modlitwy? – Dlaczego Bóg chce spełniać nasze prośby?
„Proście, a będzie wam dane (…). Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje”. (Łk 11,9-10)
Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: O cokolwiek byście prosili Ojca, da wam w imię moje”. (J 16,23)
– Jaki rodzaj modlitwy przedstawia tekst biblijny? – Kto modlił się tymi słowami? – Jaka jest postawa modlącej się osoby wobec Boga?
Grupa 1
J 11,41-42Jezus wzniósł oczy do góry i rzekł: „Ojcze, dziękuję Ci, że Mnie wysłuchałeś. Ja wiedziałem, że Mnie zawsze wysłuchujesz. Ale ze względu na otaczający Mnie tłum to powiedziałem, aby uwierzyli, że Ty Mnie posłałeś”.
– Jaki rodzaj modlitwy przedstawia tekst biblijny? – Kto modlił się tymi słowami? – Jaka jest postawa modlącej się osoby wobec Boga?
Grupa 2
Ps 51,3-6.11 Psalm Dawida, gdy po grzechu z Batszebą przybył do niego prorok Natan. Zmiłuj się nade mną, Boże, w swojej łaskawości, w ogromie swego miłosierdzia wymaż moją nieprawość! Obmyj mnie zupełnie z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego! Uznaję bowiem moją nieprawość, a grzech mój mam zawsze przed sobą. Tylko przeciw Tobie zgrzeszyłem i uczyniłem, co złe jest w Twych oczach, tak że się okazujesz sprawiedliwy w swym wyroku i prawy w swoim osądzie. Odwróć oblicze swe od moich grzechów i wymaż wszystkie moje przewinienia!
– Jaki rodzaj modlitwy przedstawia tekst biblijny? – Kto modlił się tymi słowami? – Jaka jest postawa modlącej się osoby wobec Boga?
Grupa 3
Łk 1,46-50Wtedy rzekła Maryja: „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej. Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny; a święte jest Jego imię – i miłosierdzie Jego z pokoleń na pokolenia dla tych, co się Go boją”.
– Jaki rodzaj modlitwy przedstawia tekst biblijny? – Kto modlił się tymi słowami? – Jaka jest postawa modlącej się osoby wobec Boga?
Grupa 4
Ps 86,3-7.11 Psalm Dawida o pomoc w przeciwnościach. Panie, zmiłuj się nade mną, bo nieustannie wołam do Ciebie. Rozraduj życie swego sługi, bo ku Tobie, Panie, wznoszę moją duszę. Ty bowiem, Panie, jesteś dobry i pełen przebaczenia, pełen łaskawości dla wszystkich, którzy Cię wzywają. Wysłuchaj, Panie, modlitwę moją i zważ na głos mojej prośby! Wołam do Ciebie w dniu mego utrapienia, bo Ty mnie wysłuchujesz. Naucz mnie, Panie, Twej drogi, bym postępował według Twojej prawdy; skłoń moje serce ku bojaźni przed Twoim imieniem!
W Piśmie Świętym jest wiele osób, które mogą być dla nas wzorem modlitwy prośby, uwielbienia, dziękczynienia czy przeproszenia. Modlitwa prośby uczy nas pokory i uznania, że jesteśmy zależni od Boga. Pomaga również pozbywać się pychy i postępowania tak, jakbyśmy byli samowystarczalni. Modlitwa przeproszenia to stanięcie przed Bogiem w prawdzie o sobie. To ważne, by nie rezygnować z modlitwy szczególnie po popełnieniu grzechu, lecz spojrzeć na swoje myśli, słowa i czyny tak, jak widzi je Bóg. Modlitwa uwielbienia jest ogłaszaniem, że Bóg jest dobry, miłosierny, łaskawy. To mówienie o Bożej wspaniałości.
– Co mogą znaczyć słowa matki Teresy: „Naucz się kochać modlitwę”? – Co proponuje święta matka Teresa tym, którzy chcą się lepiej modlić? – Na czym polega doskonała modlitwa według niej? – W jaki sposób można pokonywać trudności w modlitwie?
Początkowo modlitwa może nam się wydać trudem. Ale tak jak w innych dziedzinach życia powtarzamy wielokrotnie różne czynności i z czasem wykonujemy je z łatwością, tak też jest z modlitwą. Im częściej jesteśmy blisko Boga na modlitwie, tym łatwiej będzie nam rozpoczynać kolejną. Za chwilę przećwiczymy to w praktyce.
Grupa 3
Łk 1,46-50Wtedy rzekła Maryja: „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej. Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny; a święte jest Jego imię – i miłosierdzie Jego z pokoleń na pokolenia dla tych, co się Go boją”.
Grupa 4
Ps 86,3-7.11 Psalm Dawida o pomoc w przeciwnościach. Panie, zmiłuj się nade mną, bo nieustannie wołam do Ciebie. Rozraduj życie swego sługi, bo ku Tobie, Panie, wznoszę moją duszę. Ty bowiem, Panie, jesteś dobry i pełen przebaczenia, pełen łaskawości dla wszystkich, którzy Cię wzywają. Wysłuchaj, Panie, modlitwę moją i zważ na głos mojej prośby! Wołam do Ciebie w dniu mego utrapienia, bo Ty mnie wysłuchujesz. Naucz mnie, Panie, Twej drogi, bym postępował według Twojej prawdy; skłoń moje serce ku bojaźni przed Twoim imieniem!
Grupa 1
J 11,41-42Jezus wzniósł oczy do góry i rzekł: „Ojcze, dziękuję Ci, że Mnie wysłuchałeś. Ja wiedziałem, że Mnie zawsze wysłuchujesz. Ale ze względu na otaczający Mnie tłum to powiedziałem, aby uwierzyli, że Ty Mnie posłałeś”.
Grupa 2
Ps 51,3-6.11 Psalm Dawida, gdy po grzechu z Batszebą przybył do niego prorok Natan. Zmiłuj się nade mną, Boże, w swojej łaskawości, w ogromie swego miłosierdzia wymaż moją nieprawość! Obmyj mnie zupełnie z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego! Uznaję bowiem moją nieprawość, a grzech mój mam zawsze przed sobą. Tylko przeciw Tobie zgrzeszyłem i uczyniłem, co złe jest w Twych oczach, tak że się okazujesz sprawiedliwy w swym wyroku i prawy w swoim osądzie. Odwróć oblicze swe od moich grzechów i wymaż wszystkie moje przewinienia!
Jezus
prosi
ukryciu
drzwi
izdebki
wejdź
obecny
świadomość
ufać
wytrwale
modlił
módl
modlić
modlitwę
modlić
modlitwy
modlitwy