Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Tesi Istruzione Superiore Equilibrio

Idk__33

Created on March 27, 2024

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Higher Education Presentation

Psychedelic Presentation

Vaporwave presentation

Geniaflix Presentation

Vintage Mosaic Presentation

Modern Zen Presentation

Newspaper Presentation

Transcript

Lezione simulata Titolo

Author: Prof.ssa Domenica Lentini

Date

Presentazione

Fasi di articolazione del percorso

Obiettivi specifici di apprendimento

Prerequisiti

Verifica e valutazione

Collocazione nella struttura curricolare

Mediazione didattica:
  • strumenti
  • metodologie
  • strategie inclusive

Analisi della situazione di partenza

Prerequisiti

Contesto classe

3 Social beings.

La classe è una quinta di un liceo delle Scienze umane .....

We need to interact with each other. We learn collaboratively.

Learn more

Learn more

4. Digital beings

We tell thousands and thousands of stories. 2/3 of our conversations are stories.

We avoid being part of the content saturation in the digital world.

Learn more

Learn more

Collocazione nella struttura curricolare

Progettare, costruire e valutare

  • Questa lezione si inserisce in U.D.A. più ampia sui grandi conflitti del Novecento e mira a far cogliere aspetti non solo politico-militari ma la storia sociale, culturale, materiale che permettano di ricostruire un quadro unitario del fenomeno in questione, nella consapevolezza delsignificato e della portata storica che ha avuto.
  • PERIODO: primo quadrimestre tra novembre e dicembre
  • Tempi di svolgimento: 6/8 ore.
  • Define secondary messages with interactivity.
  • Establish a flow throughout the content.
  • Measure the results.

Competenze attese

Dal PECUP: - conoscere i presupposti culturali e le origini storiche delle istituzioni attuali; - conoscere la storia d'Italia per impegnarsi nell'esercizio di una cittadinanza democratica e respopnsabile. DA RACCOMANDAZIONE DEL PARLAMENTO EUROPEO: - competenze chiave europee e competenze chiave di cittadinanza. DA INDICAZIONI NAZIONALI E LINEE GUIDA PER I LICEI (quali sono le competenze attese: - guardare alla storia come a una prospettiva per comprendere le radici del presente; - riconoscere le relazioni di causa-effetto e saper individuare i nessi logici e causali tra eventi e fenomeni e il contesto di riferimento anche in un'ottica interdisciplinare; - conoscere i fondamenti della Costituzione per maturare le necessarie competenze di cittadinanza.

Quadro normativo

03. Il profilo sottolinea, in continuità con il primo ciclo, la dimensione trasversale ai diversi percorsi d'istruzione e di formazione frequentati dallo studente, evidenziando che le conoscenze disciplinari e interdisciplinari (il sapere) e le abilità operative apprese (il fare consapevole) nonchè l'insieme delle azioni e delle relazioni interpersonali intessute (l'agire) siano la condizione per maturare le competenze che arrichiscono la personalità dello studente e lo rendono autonomo costruttore di se stesso in tutti i campi dell'esperienza umana, sociale e professionale.

01. Pecup: il profilo educativo, culturale e professionale. * E' stato definito dal decreto legislativo 17 ottobre 2005, n. 226, Allegato A.

02: Esso è finalizzato a: * la crescita educativa, culturale e professionale dei giovani, per * trasformare la molteplicità dei saperi in un sapere unitario, dotato di senso, ricco di motivazioni; * lo sviluppo dell'autonoma capacità di giudizio; * l'esercizio della responsabilità personale e sociale.

Da raccomandazione del Parlamento europeo

OBIETTIVI SPECIFICI DI APPRENDIMENTO (O.S.A.)

ABILITA'

CONOSCENZE

- CONOSCERE IL CONTESTO INTERNAZIONALE E ITALIANO ALLA VIGILIA DELLA GRANDE GUERRA; COMPRENDERE LA PORTATA STORICA DELLA PRIMA GUERRA MONDIALE A PARTIRE DALLE CAUSE E DALLE SUE CONSEGUENZE ANCHE DI LUNGO PERIODO; - SAPER RICOSTRUIRE UN QUADRO UNITARIO DEL PERIODO, APPROFONDENDO ASPETTI, CULTURALI, SOCIALI, POLITICI; CONOSCERE LE PRINCIPALI STORIOGRAFICHE SULL'EVENTO IN QUESTIONE E I POSSIBILI SPUNTI CRITICI.

- SCHEMATIZZARE LE CONOSCENZE APPRESE SOTTO FORMA DI MAPPE CONCETTUALI; - SAPER ANALIZZARE UNA FONTE O UN TESTO STORIOGRAFICO CON L'AUSILIO DI DOMANDE-GUIDA E SCHEDE INTERPRETATIVE; - SAPER INDIVIDUARE E DISTINGUERE CAUSE IMMEDIATE E PROFONDE DI LUNGO PERIODO DELL'EVENTO STUDIATO; - RICOSTRUIRE I PROCESSI DI FORMAZIONE NEI PRIMI ANNI TRENTA DEL '900, COLLEGANDO ELEMENTI DI PERSISTENZA E CONTINUITA'.

MEDIAZIONE DIDATTICA:

  1. TECNICHE DIDATTICHE ATTIVE - FLIPPED CLASSROOM, LEZIONI PARTECIPATE/DIALOGATE, COOPERATIVE LEARNING; JIGSAW.
  2. STRUMENTI E RISORSE - LIBRI DI TESTO, MANUALE, LIM, DIGITAL BOARD, PRESENTAZIONE CANVA, VIDEO ONLINE TRECCANI SCUOLA E YOU TUBE, AMBIENTI DI APPRENDIMENTO ONLINE, QUOTIDIANI STORICI.
  3. METODOLOGIA - DIDATTICA LABORATORIALE QUALE LUOGO EURISTICO DI APPRENDIMENTO E PROMOZIONE DI LIFE SKILLS, LEARNING BY DOING.
  4. STRATEGIE INCLUSIVE PER BES E DSA - MAPPE CONCETTUALI, STRUMENTI DISPENSATIVI E COMPENSATIVI, DIDATTICA COOPERATIVA RISPETTANDO LE INDICAZIONE DEL PDP E DEL PEI.

Controllo degli apprendimenti

Verifica

Valutazione

Laboratorio didattico sulle fonti e compito autentico da realizzare in attività di cooperative learning, ad esempio, scrittura di un articolo per costruire un giornale storico, scrittura creativa, ad esempio, lettera di un soldato dal fronte. Si utilizzano griglie di valutazione per competenze come matrice o rubriche valutative (link).

Verifica scritta per la valutazione individuale, secondo la tipologia della terza prova dell'esame, con quesiti simili a questi:spiega il contesto storico precedente allo scoppio del primo conflitto mondiale, ricostruendo fattori storici, politici e culturali che furono le premesse profonde dell'evento in questione.

Articolazione del percorso

Fase 3 (2h)

Fase 1 (30')

Lezione interattiva partecipata con il supporto della Lim (presentazione PPT e visione del video), del manuale per condividere quanto appreso a casa e inquadrare l'evento nelle coordinate spazio-temporali e nel contesto socio-culturale di riferimento.

Introduzione e stimolo della motivazione attraverso l'attualizzazione del fenomeno presentato in chiave problematica. Condivisione saperi pregressi e prima periodizzazione con l'ausilio di linea del tempo, anche multimediale. Assegnazione attività cleapped learning da svolgere a casa

Fase 2 (1h)

Fase 4 (1h)

Lezione interattiva partecipata con il supporto della Lim (presentazione PPT e visione del video), del manuale per condividere quanto appreso a casa e inquadrare l'evento nelle coordinate spazio-temporali e nel contesto socio-culturale di riferimento.

Lezione interattiva partecipata con il supporto della Lim (presentazione PPT e visione del video), del manuale per condividere quanto appreso a casa e inquadrare l'evento nelle coordinate spazio-temporali e nel contesto socio-culturale di riferimento.

Bibliografia e sitografia

Book Title

Book Title

  • Last Name, Last Name, Author (20xx). Place of publication: Publisher
  • Last Name, Last Name, Author (20xx). Place of publication: Publisher

Book Title

Book title

  • Last Name, Last Name, Author (20xx). Place of publication: Publisher
  • Last Name, Last Name, Author (20xx). Place of publication: Publisher

Book title

Book Title

  • Last Name, Last Name, Author (20xx). Place of publication: Publisher
  • Last Name, Last Name, Author (20xx). Place of publication: Publisher

Conclusioni

IL docente dovrebbe essere disposto, con la mente e con il cuore, ad un vero e proprio lavoro di "sartoria", in quanto capace di cucire, e ricucire, intersezioni esistenziali, culturali e sociali nella trama di una classe che segna il passaggio da un gruppo di persone a una comunità di apprendimento, i cui componenti - studenti, docenti e dirigente - condividono storie, stati d'animo, bisogni formativi e risultati di apprendimento.

03. Summary

Keywords

Here you can put a highlighted title

When carrying out a presentation, there are two objectives to pursue: conveying information and avoiding yawns. To achieve this, it can be a good practice to create an outline and use words that will be etched into your audience's brains.

  1. Interactivity
  2. Animation
  3. Creativity
  4. WOW Effect
  5. Awesome Interactivity

02. Introduction

'Your content is liked, but it engages even more if itis interactive'

Write a great headline

Do you need more reasons to create dynamic content? Well: 90% of the information we assimilate comes to us through sight, and we also retain 42% more information when the content moves.

06. Methodology

Population and sample

Disciplines like Visual Thinking facilitate visually rich note-taking through the use of images, charts, infographics, and simple drawings. Get on it!

Field work

Write awesome text by clicking on Text in the left sidebar. Note: fonts, size, and color should be adjusted to the topic you are discussing.

07.

State ofthe issue

Results

Discussion

Use graphics in your presentation. Interactive visual communication enhances communication outcomes on any topic and in any context you can imagine. Make numbers turn into stories.

Bring your creation elements to life with animation. It's impossible not to pay attention to moving content!

08. Development

Write an awesome headline

The visual content is a cross-cutting, universal language, like music. We are capable of understanding images from millions of years ago, even from other cultures.

Write a great headline

We better capture visual content. Visual content is associated with cognitive and psychological mechanisms. Things enter through the eyes, the first image is what matters. We associate visual contentwith emotions.

08. Development

A great title

  1. Generate experiences withyour content
    1. Measure results and experiment
  2. It has a WOW effect. Very WOW
    1. Activate and surpriseyour audience
  3. Make your audience rememberthe message
    1. It is organized, hierarchicaland structured

    Write a great headline

    Our brain is ready to consume visual content. Some data: 90% of the information we process comes through our sight, and we process visual content up to 60,000 times faster than text. That's why visual communication ismore effective.

    08. Development

    Here you can put a highlighted title

    Do you feel like your text is still missing something? Give it animation to captivate your audience.

    08.Development

    Here you can put a highlighted title

    Bring your creation to life with animation. It's impossible not to pay attention to moving content!

    11. Figures and tables

    Fig. 04

    Fig. 03

    Fig. 02

    Fig. 01

    Graph 01

    Table 01

    Fig. 05

    11. Annex

    Write an awesome headline

    Did you know that Genially allows you to share your creation directly, without the need for downloads? Ready for your audience to view it on any device and spread it anywhere.

    Write a great headline

    We don't like to bore. We don't want to be repetitive. Communicating as always bores and doesn't captivate. We do it differently. We sabotage boredom. We create what the brain likes to consume because it stimulates it.

    Thank youfor your attention

    Any questions?

    Collocazione nella struttura curricolare

    We better capture visual content. Visual content is associated with cognitive and psychological mechanisms. Things come in through the eyes, the first image is what counts. We associate visual content with emotions.

    If you want to provide additional information or develop the content in more detail, you can do so through your oral presentation. We recommend that you practice your voice and rehearse: the best improvisation is always the most rehearsed!

    Write a great headline

    SUBTITLE HERE

    We better capture visual content. Visual content is associated with cognitive and psychological mechanisms. Things come in through the eyes, the first image is what matters. We associate visual content with emotions.

    If you want to provide additional information or develop the content in more detail, you can do so through your oral presentation. We recommend that you practice your voice and rehearse: the best improvisation is always the most polished!

    Write a great headline

    SUBTITLE HERE

    We better grasp visual content. Visual content is associated with cognitive and psychological mechanisms. Things come in through the eyes, the first image is what matters. We associate visual content with emotions.

    If you want to provide additional information or develop the content in more detail, you can do so through your oral presentation. We recommend that you train your voice and rehearse: the best improvisation is always the most practiced!

    With this function...

    You can add additional content that excites your audience's brain: videos, images, links, interactivity... Whatever you want!

      With this function...

      You can add additional content that excites your audience's brain: videos, images, links, interactivity... Whatever you want!

        With this function...

        You can add additional content that excites your audience's brain: videos, images, links, interactivity... Whatever you want!

          With this function...

          You can add additional content that excites your audience's brain: videos, images, links, interactivity... Whatever you want!

            Prerequisiti

            Subtitle here

            We perceive visual content better. Visual content is linked to cognitive and psychological mechanisms. Things enter through the eyes, the first image is what matters. We connect visual content with emotions.

            If you want to provide additional information or develop the content in more detail, you can do it through your oral presentation. We recommend that you practice your voice and rehearse: the best improvisation is always the most worked!

            Write a great headline

            SUBTITLE HERE

            We grasp visual content better. Visual content is linked to cognitive and psychological mechanisms. Things come in through the eyes; the first image is what matters. We associate visual content with emotions.

            If you want to provide additional information or develop the content in more detail, you can do so through your oral presentation. We recommend that you practice your voice and rehearse: the best improvisation is always the most refined!

            Did you know...

            The window allows you to add more extensive content. You can enrich your genially by incorporating PDFs, videos, text... The content of the window will appear when you click on the interactive element.

              Write a great headline

              SUBTITLE HERE

              We grasp visual content better. Visual content is linked to cognitive and psychological mechanisms. Things come in through the eyes; the first image is what matters. We associate visual content with emotions.

              If you want to provide additional information or develop the content in more detail, you can do so through your oral presentation. We recommend that you practice your voice and rehearse: the best improvisation is always the most refined!

              With this function...

              Puedes añadir un contenido adicional que emocione al cerebro de tu audiencia: vídeos, imágenes, enlaces, interactividad... ¡Lo que tú quieras!