Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

WHAT CAN WE DO NOW THAT THERE IS A DROUGHT IN CATALONIA?

asoria22

Created on March 20, 2024

Situació d'aprenentatge per a promoure la consciència i participació ciutadana de l'alumnat de cinquè de primària.

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

January School Calendar

Genial Calendar 2026

School Calendar 2026

January Higher Education Academic Calendar

School Year Calendar January

Academic Calendar January

Comic Flipcards

Transcript

Is there anything that we can do now that there is a drought in Catalonia?

Aina Soriano Educació Primària

OBJECTIUS I CRITERIS D'AVALUACIÓ

COMPETÈNCIES ESPECÍFIQUES

PUNT DE PARTIDA

SABERS

ODS

ATENCIÓ A LA DIVERSITAT

METODOLOGIA

TECNOLOGIA

ACTIVITATS

VALORACIÓ

TECNOLOGIA

ENLLAÇ A LA SA

PUNT DE PARTIDA

LA SEQUERA ACTUAL A CATALUNYA

Com a futurs ciutadans l’alumnat ha de començar a reflexionar sobre el rol que poden tenir i quines accions diàries poden dur a terme per a millorar el seu entorn i la societat en general.

LA SEQUERA

COMPETÈNCIES ESPECÍFIQUES

LLENGUA ESTRANGERA ANGLÈS C2 C3 C4 C5 MEDI C1 C3 C6 C8

COMPETÈNCIES TRANSVERSALS

CIUTADANA: L’alumnat com a responsable del seu entorn i els recursos limitats. EMPRENEDORA: L’alumnat ha de cercar solucions per a l’hort per a millorar el sistema de reg. PERSONAL, SOCIAL I D’APRENDRE A APRENDRE: Aprenentatge cooperatiu amb auto i co-avaluacions. DIGITAL: Varietat d'eines digitals són utilitzades per cercar, practicar, crear i/o col·laborar.

VECTORS

Els aprenentatges competencials, funcionals i útils. La perspectiva de gènere analitzant el rol dels invisibles. L’universalitat al treballar amb DUA i incorporar mesures universals i addicionals. La qualitat de l’educació de les llengües al utilitzar l’anglès. El benestar emocional treballant amb grups cooperatius. La ciutadania democràtica treballant entorn els ODS 6,5 i 13.

SABERS

LLENGUA ESTRANGERA ANGLÈS COMUNICACIÓ ORAL COMPRENSIÓ LECTORA EXPRESSIÓ ESCRITA ALFABETITZACIÓ INFORMACIONAL REFLEXIÓ SOBRE LA LLENGUA MEDI SOCIETATS I TERRITORIS

OBJECTIUS I CRITERIS D'AVALUACIÓ

IDENTIFICAR

RECONÈIXER

PARAFRASEJAR

INTERPRETAR SENTIT GLOBAL

ASSOCIAR

ENTENDRE

EXPRESSAR I ESCRIURE

COMPARAR

PARTICIPAR I ESCRIURE AMB EINES DIGITALS I DISSENYAR

RECOMANAR

DISSENYAR

PARTICIPAR EN TASQUES DIGITALS COL·LABORATIVES

PRESENTAR

APLICAR CONEIXEMENTS I ESTRATÈGIES

ODS

ODS 6: Aigua neta i sanejament. A partir de la sequera es parla de la necessitat d’aigua neta i com es pot aconseguir. Parlem de la contaminació, de mesures per estalviar-ne i de països on aquesta no hi arriba. ODS 5: Igualtat de gènere. Es reflexiona sobre el rol dels invisibles en la cerca d’aigua per a les seves famílies i visualitzem programes duts a terme per ONGs per a canviar la seva situació així com iniciatives que sorgeixen de les pròpies protagonistes (Water warriors). ODS 13: Acció climàtica. Reconeixent les causes i conseqüències del canvi climàtic

TECNOLOGIA

DISPOSITIUS: PANELL INTERACTIU, TABLETS I PORTÀTILS. APLICACIONS I EINES DIGITALS: GOOGLE FOR EDUCATION, CANVA, PADDLET, MENTIMETER, EDPUZZLE, LECTOR DE CODI QR. HABILITATS: CERCAR, PRACTICAR, CREAR I/O COL·LABORAR.

METODOLOGIA

DUAABP Aprenentatge cooperatiu CLIL Gamificació Tutoria entre iguals “From LOTS to HOTS”.

ACTIVITATS

Mesures per estalviar aigua Giny Treballem amb Canva Presentació dels ginys Presentació del pòster Break-out Sessió de tancament

D'APLICACIÓ

Comparatius i superlatiusEnllacem conceptes Escollim el nostre futur

D'ESTRUCTURACIÓ

Diferents països i rols de gènere Fotografies abans i després d’una sequera Què és el canvi climàtic? Comparem paisatges Importància de l’aigua

DE DESENVOLUPAMENT

Trencant el gelSituació actual

INICIALS

ATENCIÓ A LA DIVERSITAT

MESURES I SUPORTS UNIVERSALS DUA Intel·ligències múltiples Bastides Aprenentatge cooperatiu Tutoria entre iguals.

AVALUACIÓ I EVIDÈNCIES