Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Guess the Price

ES: Elementary School

Created on March 19, 2024

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Smart Quiz

Essential Quiz

Practical Quiz

Akihabara Quiz

Piñata Challenge

Math Calculations

Pixel Challenge

Transcript

Chaotic Chef Quiz

start

1/10

Guess the price of a simple toothbrush.

$5.00

$2.00

$10.00

Right!

Let's move on to the next question

2/10

Guess the price of a loaf of store-brand bread.

$8.00

$6.00

$2.00

Right!

Let's move on to the next question

3/10

Guess the price of a gallon of whole milk.

$1.00

$4.00

$2.00

Right!

Let's move on to the next question

4/10

Guess the price of a box of 72 count of Tide Pods.

$5.00

$10.00

$20.00

Right!

Let's move on to the next question

5/10

Guess the price of a small box of minute rice.

$2.00

$5.00

$4.00

Right!

Let's move on to the next question

6/10

How much is a bunch of 4 bananas?

$5.00

$3.00

$1.00

Right!

Let's move on to the next question

7/10

How much is a box of regular spaghetti noodles?

$2.50

$1.25

$3.00

Right!

Let's move on to the next question

Congratulations!

You've finished your burger. It's time to eat!

start over?

Wrong

Try again!