Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
n6.20 wyd. Jedność e
Woyt Es
Created on March 14, 2024
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Hiob
Dał Pan i zabrał Pan.
01
Szukam tego, co ważne
Duchu Święty, który oświecasz serca i umysły nasze, dodaj nam ochoty i zdolności, aby ta nauka była dla nas pożytkiem doczesnym i wiecznym. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Modlitwa
– Co nazywamy cierpieniem? – Czym jest cierpienie? – W jaki sposób ludzie przyjmują cierpienie? – Jak ludzie w codziennym życiu radzą sobie z cierpieniem?
Jak ludzie przyjmują cierpienie?
By otworzyć stronę do tworzenia chmury wyrazów kliknij w ikonki aktywne pod pytaniami.
Spróbuj odpowiedzieć na pytania o cierpienie i o szczeście. Odpowiedzi zostaną ułożone w chmurę wyrazów.
Co dla ciebie jest porażką, cierpieniem?
Co dla ciebie jest sukcesem, szczęściem?
SZCZĘŚCIE
link
link
CIERPIENIE
Czy cierpienie to porażka, a szczęście to sukces? ćwiczenia zad. 1. str. 42.
02
ROZWAŻAM I ZDOBYWAM
czytanie Pisma Świętego (Hi 1,1-5a)
kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny
Posłuchajcie fragmentu Pisma Świętego.
Historia Hioba
czytanie Pisma Świętego z podziałem na role (Hi 1,13-21; 42,10.13)
kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny
Przeczytajmy fragment Pisma Świętego z podziałem na role.
link do materiału poza prezentacją
Hiob przyjmuje z ręki Boga dobro i zło
03
Zostaję ubogacony i działam
Hiob uczy nas ufności w dobroć Boga w każdej sytuacji naszego życia, zarówno dobrej, jak i złej. Przypomina także, że Bóg zawsze chce nam pomagać. Ważne, abyśmy pamiętali o modlitwie, dzięki której możemy zwracać się do Niego, szczególnie w trudnych momentach naszego życia. Powinniśmy też dziękować za dobro, które już otrzymaliśmy.
Ufam w dobroć Boga, przyjmuję to, co daje życie
Ufam w dobroć Boga, przyjmuję to, co daje życie
To mój Pan wiele mi uczynił,On moim Bogiem. To mój Pan wiele mi uczynił, On mnie uzdrowił.
kliknij ikonkę aktywną, by przeczytać o bohaterze filmu
Obejrzyjmy film „Cyrk motyli”.
Być wdzięcznym Bogu za to, co mam - film
– Jak reaguję na widok osób chorych i niepełnosprawnych?
– O co proszę Boga w trudnych sytuacjach?
– Dlaczego warto dziękować Bogu za cierpienie?
– Jak mogę wykorzystać swoje słabe strony dla dobra innych osób?
– Jak mogę im pomóc?
– Jak przyjmuję cierpienie?
Cierpienie może nas wzmocnić i przybliżyć do Boga, jeśli Mu zaufamy. Bóg z cierpienia może wyprowadzić dobro. Hiob uczy nas, jak przyjmować cierpienie. Pomyślcie:
Moje niedoskonałości moją szansą – refleksja
Hiob został dotknięty ogromnym nieszczęściem. Mimo cierpienia wierzył w sprawiedliwość Boga, dlatego potrafił powiedzieć: „Nagi wyszedłem z łona matki i nagi tam wrócę. Dał Pan i zabrał Pan. Niech będzie imię Pańskie błogosławione!” (Hi 1,21). Postawa wobec cierpienia: – zaufanie Bożej mądrości, – zawierzenie cierpienia Bogu, – przyjmowanie cierpienia z wiarą i pokorą, – niesprzeciwianie się Bogu.
Zapis do zeszytu
04
Ćwiczenia
ćwiczenia zad. 2. str. 42.
link do gry poza prezentacją
podpowiedź
ćwiczenia zad. 3. str. 42-43.
podpowiedź
ćwiczenia zad. 4. str. 43.
ćwiczenia zad. 5. str. 43.
link do gry poza prezentacją
ćwiczenia zad. 6. str. 43.
Sprawdź swoją wiedzę!
05
praca domowamodlitwa
Praca domowa
1. Ułóż modlitwę w intencji osoby chorej lub niepełnosprawnej. 2. Napisz, jakie dobro w twoim życiu Bóg może wyprowadzić z cierpienia. 3. Pomódl się za osobę cierpiącą.
To mój Pan wiele mi uczynił,On moim Bogiem. To mój Pan wiele mi uczynił, On mnie uzdrowił.
Modlitwa końcowa
kliknij w głośnik,by włączyć dzwięk
przygotowanie prezentacji
grafika wygenerowana przez AI
bank zdjęć własnych wydawnictwa
Źródło grafiki:
Przyjęcie cierpienia wymaga od nas ogromnej wiary i wewnętrznej siły. Gdy przyjmujemy cierpienie bez narzekania, jednoczymy się z Panem Jezusem, który cierpiał niewinnie za grzechy ludzi. Taka bliskość z Jezusem to wielki sukces naszego życia. Człowiek staje się wtedy szczęśliwy pomimo cierpienia.
Hiob został dotknięty ogromnym nieszczęściem. Mimo cierpienia wierzył w sprawiedliwość Boga, dlatego potrafił powiedzieć: „Nagi wyszedłem z łona matki i nagi tam wrócę. Dał Pan i zabrał Pan. Niech będzie imię Pańskie błogosławione!” (Hi 1,21). Bóg wynagrodził Hioba za jego wierność: przywrócił mu zdrowie, dał mu kolejne dzieci oraz pomnożył jego majątek. Cierpienie Hioba było niezawinione, nie było karą za grzechy. Bóg na nie zezwolił, wystawiając go na próbę, sprawdzając jego wiarę. Hiob okazał się człowiekiem bezgranicznie ufającym Bogu. Nie rozumiał Bożych zamiarów, ale nigdy się im nie sprzeciwił. Przyjął dobro z ręki Boga, ale przyjął również zło.
Przyjęcie cierpienia wymaga od nas ogromnej wiary i wewnętrznej siły. Gdy przyjmujemy cierpienie bez narzekania, jednoczymy się z Panem Jezusem, który cierpiał niewinnie za grzechy ludzi. Taka bliskość z Jezusem to wielki sukces naszego życia. Człowiek staje się wtedy szczęśliwy pomimo cierpienia.
– Jakimi cechami odznaczał się Hiob? – Jak duży był majątek Hioba? – Ile dzieci miał Hiob? – Jaki zwyczaj mieli synowie Hioba? – Co odbywało się po uczcie?
– Kiedy ufamy w dobroć Boga? – Kiedy wątpimy w Bożą dobroć? – Co możemy robić, kiedy ogarnia nas zwątpienie? Na początku katechezy mówiliśmy o porażce i sukcesie. – Kiedy cierpienie można uczynić sukcesem? – Dlaczego cierpienie ma sens tylko wtedy, gdy wierzymy w Boga?
– Co chcielibyście mieć, by osiągnąć sukces? – Jakie macie ograniczenia? – Za jakie niedoskonałości w waszym życiu możecie być wdzięczni Bogu? – Jak możecie wykorzystać dla dobra innych to, co wydaje się nieszczęściem? – Za co możecie być wdzięczni Bogu?
niesprzeciwianie się Bogu
przyjmowanie cierpienia z wiarą i pokorą
zaufanie Bożej mądrości
zawierzenie cierpienia Bogu
Hiob był człowiekiem bogatym. Był także sprawiedliwy, prawy, bogobojny. Zawsze też starał się wypełniać Boże nakazania.
„Nagi wyszedłem z łona matki i nagi tam wrócę. Dał Pani zabrał Pan. Niech będzie imię Pańskie błogosławione!” (Hi 1,21)
Żył w ziemi Us człowiek imieniem Hiob. Był to mąż sprawiedliwy, prawy, bogobojny i unikający zła. Miał siedmiu synów i trzy córki. Majętność jego stanowiło siedem tysięcy owiec, trzy tysiące wielbłądów, pięćset jarzm wołów, pięćset oślic oraz wielka liczba służby. Był najwybitniejszym człowiekiem spośród wszystkich ludzi Wschodu. Synowie jego mieli zwyczaj udawania się na ucztę, którą każdy z nich urządzał po kolei we własnym domu w dniu oznaczonym. Zapraszali też swoje trzy siostry, by jadły i piły z nimi. Gdy mijał czas ucztowania, Hiob dbał o to, by dokonywać ich oczyszczenia (Hi 1,1-5a).
Jesteśmy szczęśliwi, zadowoleni, gdy odnosimy w życiu sukcesy i czujemy się docenieni. Cieszymy się, że w czymś jesteśmy dobrzy. Jeżeli dotyka nas cierpienie, odczuwamy smutek, niezadowolenie z życia. Często pojawia się wtedy pytanie: Dlaczego cierpienie spotkało właśnie mnie? Dzisiaj poznamy człowieka, którego dotknęło ogromne cierpienie. To Hiob, którego historia została zapisana w jednej z ksiąg Starego Testamentu.
Cierpienie jest tajemnicą, która nigdy nie będzie wyjaśniona. Towarzyszy każdemu człowiekowi i jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Powodem naszych cierpień może być tragiczne wydarzenie, choroba lub strata kogoś bliskiego. Każdy człowiek przyjmuje cierpienie inaczej. Jedni płaczą, inni mają potrzebę opowiadania o swoim cierpieniu, jeszcze inni chcą się ukryć przed całym światem.
W cierpieniu można czerpać siłę z modlitwy. Niekiedy Bóg daje uzdrowienie. Czasem cierpienie innych pomaga nam wrócić do Boga. Pomyślcie, czego brakuje wam do pełni szczęścia, i zastanówcie się, jak możecie ten brak wykorzystać dla dobra własnego i innych.
– W jaki sposób odczuwamy cierpienie? – Jak przyjmujemy cierpienie, porażkę? – Jak odczuwamy szczęście? – Jak przyjmujemy sukces, szczęście?
– Jakie nieszczęścia spotkały Hioba? – Jak Hiob zareagował na tragiczne wiadomości? – Dlaczego Hiob nie miał żalu do Boga? – W jaki sposób Bóg wynagrodził wierność Hioba?
Nick Vujicic - człowiek, który urodził się bez rąk i nóg.
Wspaniałym przykładem przyjęcia cierpienia jest człowiek, który urodził się bez rąk i nóg. Wydawałoby się, że jego życie, jako człowieka niepełnosprawnego, powinno być smutne i nieszczęśliwe. Jego rodzice traktowali go jak pełnosprawnego chłopca. Dopiero gdy poszedł do szkoły, spotkał się z nieprzyjaznym nastawieniem ze strony kolegów. Nauczył się wielu rzeczy, które wydają się niemożliwe dla osoby bez rąk i nóg. Jeździ na desce, pływa, gra w golfa, surfuje, jeździ na snowboardzie, gra na perkusji, skończył studia, założył rodzinę i ma dzieci. W pewnym momencie swojego życia zaakceptował swoją niepełnosprawność i postanowił wykorzystać ją dla dobra innych. Założył organizację „Życie bez kończyn”. Wystąpił w filmie pt. „Cyrk Motyli” i prowadzi spotkania z ludźmi w każdym wieku na całym świecie. Był także w Polsce. Nick Vujcic dostrzegł, że jego niepełnosprawność może być atutem. Podczas spotkania w Afryce w obronie osób niepełnosprawnych, które zostały wykluczone ze społeczeństwa, powiedział, że gdyby miał ręce i nogi nikt by go nie słuchał. Ale właśnie to, że jest niepełnosprawny, sprawia, że ludzie bardziej słuchają jego niż kogokolwiek innego. Widząc go, wierzą, że osoby niepełnosprawne są wartościowe i zasługują na życie i troskę. Nick zrozumiał, że jego powołaniem jest pomaganie innym. Nick Vujcic powiedział kiedyś: „Mam wybór – albo być złym na Boga za to, czego nie mam, albo być wdzięcznym za to, co mam”. „Narzekamy i nie doceniamy tego, co mamy. Jestem wdzięczny za moją małą stopę z dwoma palcami, za moich rodziców i za to, że żyję”.