Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Jsem Izák, se svojí rodinou žiju v Jeruzalémě stejně jako tisíce dalších Židů. Píše se rok 66 n. l. a naše země je ovládána Římany. Můj bratr Jakob přemýšlí, že se přidá k chystanému povstání, já váhám.

Proč váháš jestli se přidat k bratrovi?

Jak žijí Židé v Jeruzalémě?

Proč by mělo vypuknout povstání?

Jak žijí Židé v Jeruzalémě?

Chceš se přidat k povstání?

Váháš, jestli se přidat k povstání?

Římané jsou v naší zemi už 60 let, zřídili zde provincii (Římem ovládané území) zvanou Judea. Římští správci po nás chtějí daně, neuznávají naši židovskou víru, dokonce vyplenili poklad v našem nejdůležitějším chrámu. Na území Judeji jsou římské vojenské legie, takže žijeme v neustálém strachu z násilností. Římané navíc neřeší ani spory mezi námi Židy a křesťany, kteří tu také existují už více jak šedesát let.

Proč jste ve sporu s křesťany?

Ježíš Kristus byl původně Žid, jenže naši prastarou víru začal v některých bodech kritizovat, změnil pravidla a otevřel ji všem lidem na světě - my Židé svoji víru sdílíme jen mezi svými rodinami. Nevěříme, že by Ježíš byl spasitel, jak o sobě tvrdil, myslíme si, že někdo takový ještě přijde. Proto jsme s křesťany často ve sporu. Ale ve sporu jsou s nimi také Římané.

Jak žijí Židé v Jeruzalémě?

Váháš, jestli se přidat k povstání?

Proč jsou s vámi Římané ve sporu?

Nejlepší asi bude, když se zeptáš přímo Římanů a Řeků v Jeruzalémě, já o těch pohanech už mluvit nechci!

Chci zjistit více o životě Židů

Chci pokecat s Římany a Řeky, půjdu je hledat do vily správce

Chci pokecat s Římany a Řeky, půjdu je hledat k jejich chrámům

Chci pokecat s Římany a Řeky, půjdu je hledat na trh

Mám obavu, že Římané nás se svou profesionální armádou nakonec rozdrtí a budou ještě přísnější. Už za nadvlády Řeků a před tím Babyloňanů jsme my Židé byli vyhnáni z naší země a museli jsme žít ve vyhnanství, říkáme tomu diaspora.Navíc tady v Jeruzalémě a v okolí máme mnoho významných míst pro naši víru.

Proč jsou s vámi Římané ve sporu?

Jaké mají Židé důvody k povstání?

Jak žijí Židé v Jeruzalémě?

Jak žijí Židé v Jeruzalémě?

Jak žijí Židé v Jeruzalémě?

V Jeruzalémě a na území dvou bývalých židovských království se snažíme udržet naše zvyky a tradice. Naše chrámy se nazývají synagogy, scházíme se v nich v sobotu, naší posvátnou knihou je Tóra obsahující deset přikázání od Boha, těmi se řídíme. Naším jazykem je hebrejština. Židovští muži na znamení smlouvy s Bohem mají od narození obřízku. My Židé jsme jiní v tom, že uctíváme pouze jednoho boha a ostatní božstva neuznáváme, navíc mezi sebe nepřijímáme nové členy - židovství zůstává jen v našich rodinách. Naše chování řídíme podle Desatera přikázání, omezujeme se v hodování a pití alkoholu, jídlo přijímáme jen tzv. košer, tedy podle posvátných seznamů. Např. vepřové, koňské a králičí maso nejíme. Nejspostávnějším místem pro všechny židy je Chrám vybudovaný v Jeruzalémě.

rekonstrukce podoby Chrámu

hebrejský text, davidova hvězda, zřícenina synagogy, sedmiramenný svícen menora, svitek tóry, obraz Mojžíše (vůdce Židů) jenž od Boha dostal Desatero

Vítej v mé vile, cizinče! My Římané nemáme rádi Židy, protože mají neustále sklony ke vzpouře, ale hlavně odmítají uctívat římské císaře jako bohy a přinášet jim oběti - prý mají jen toho svého jednoho Boha, k němuž se modlí. To nás uráží! Navíc Židé pořád mluví o tom, že je potřeba vést pokorný a skromný život, náš způsob bohatých oslav plných radovánek, alkoholu, dobrého jídla a tance odmítají, dokonce kritizují. Ten jejich "košer" výběr jídla a omezování prostě trpět nebudeme. Ostatně podobné problémy s nimi měli už Řekové, tedy skoro sto let před naší nadvládou nad Židy.

My Řekové nerozumíme tomu, proč Židé odmítali naše náboženství uctívající více bohů (i Římané ho převzali!) a nechtějí jim přinášet potřebné oběti, namísto toho pořád trvají na tom svém jednom bohu a jeho uctívání. Jeden z králů s řeckou tradicí dokonce v jeruzalémském židovském chrámu postavil sochu řeckého hlavního boha Dia a přinášel zde tradiční řecké oběti. Místo židovského velekněze zde dokonce správu vykonával řecký filozof z Athén. Ani to Židy nenaučilo poslouchat, naopak - vedli povstání trvající 25 let. Chvíli poté celou Judeu obsadil Řím.

Co nás Římany ještě vytáčí je fakt, že naši správci opravili mnoho Židovských měst, dokonce se povedlo provincii Judea rozšířit a učinit ji více bohatou. I tak Židé neustále hrozí vzpourou, přestože jsme nechali pro výstrahu povraždit několik jejich kněží.

Nakonec povstání vypuklo v roce 66 n. l.... My Židé se jen tak nedáme, jsme vyvolený národ!

obležení Jeruzalému podle umělce

zničení Chrámu na římském reliéfu

zničení Chrámu podle umělce

Jeruzalém padl roku 70 n. l., poslední židovská pevnost byla zničena 74 n. l. Váhám teď, jestli v Jeruzalémě zůstat nebo s rodinou odejít. Římané se pravděpodobně budou mstít, ale jinde ve světě nás Židy možná taky nečeká lepší život. Loď, která by nás odvezla pryč odjíždí za chvíli.

zůstanu v Jeruzalémě

odjedu z Jeruzaléma

Zůstal jsem s rodinou v Judeji, Jeruzalém byl Římany zcela zničen, z Chrámu zůstala jen zeď u níž jsme se jednou týdně mohli přijít pomodlit. Život pod římskou nadvládou nebyl jednoduchý, ale zvládli jsme to. Za života mého vnuka však císař Hadrián rozhodl, že nechá na místě zničeného Jeruzaléma postavit nové pohanské město Aelia Capitolina, na troskách židovského chrámu dokonce vybudoval chrám římského boha Jova a zakázal Židům vykonávat obřízku. Prostě chtěl Židy zcela potupit a zničit naši víru. V letech 132-135 n. l. proběhlo další židovské povstání, Římané nakonec vyhráli. Židovství bylo zakázáno, mnoho z nás odešlo do diaspory.

Odpluli jsme až do Hispánie (území dnešního Španělska), kde sice také vládli Římané, ale méně přísně. Mnoho rodin Židů odešlo do diaspory po celém Středomoří a později do celé Evropy - nuceně opustily svoji zničenou zemi. Židovské rodiny v Hispánii pokojně žily několik staletí, než byly ve středověku vyhnáni fanatickými křesťany. Ti nás obviňovali z vraždy Ježíše Krista a provádění rituálních vražd, což jsou nesmysly.Jeruzalém byl mezitím Římany zničen, z našeho nejposvátnějšího chrámu zbyla jen jediná zeď, dnes se jí říká Zeď nářků. Zemi navíc pojmenoval císař jako Palestinu, aby na Židy nezbyla žádná památka.

Židé byli pronásledováni z různých důvodů od starověku, v diaspoře a různě pronásledovaní žili po celý středověk, novověk, dokonce i v moderní době do roku 1948, kdy vznikl stát Izrael. Ve vyhnanství tedy Židé byli téměř 2000 let, během kterých si zachovali svoji kulturu, zvyky a víru. I dnes však více jak 13 milionů Židů žije dobrovolně v diaspoře po celém světě a to i v České republice.

mapa současné diaspory

přidáš se k obráncům Jeruzaléma

přidáš se k jednotkám přepadávajícím Římany

Dva roky jste statečně bránili Jeruzalém, teď je však již jisté, že město padne, protože římské legie překonaly hradby...odpor je statečný, ale postupně zabírají dům od domu...

pokusíš se ukrýt v chudších čtvrtích

půjdeš se pomodlit k Chrámu, navíc je opevněný

Ze svého úkrytu jsi sledoval zkázu Jeruzaléma, většinu města i Chrám nechal císař spálit. Poklady z Chrámu odvezli Římané pryč, nic nezůstalo, je čas najít rodinu a rozhodnout se jak dál...

I nejdůležitější židovský chrám byl nakonec dobyt a Římany zcela zničen, zůstala jen jedna rozbořená zeď. Statečně jsi padl mezi posledními obránci posvátného místa...

zažil jsi několik úspěšných přepadů a bitev v otevřeném poli, nakonec vás však secvičené římské legie rozdrtily, umřel si statečně v boji...

Koupíš si svačinu a půjdeš dál směrem k vilám

Zkusíš najít nějaké Římany nebo Řeky mezi stánkaři

Jeruzalémský trh je místo plné vůní a zboží z celé proncie i Egypta...

Židovští kupci tě považovali za římského špeha a nechali tě rychle odpravit...

Římský chrám je krásný, vidíš sochy bohů jako je Jupiter, Juno, Mars, Neptun, Venuše a další, stejné bohy jen s jinými jmény uctívají také Řekové...

půjdeš najít vilovou čtvrť

půjdeš se poklonit bohům

půjdeš za zdejším knězem

Ze stínu se vynořil vrah s dýkou, zakřičel "Svobodu!" a smrtelně tě ranil... pravděpodobně šlo o židovského radikála...

Mapa židovské diaspory ve starověku.