Full screen

Share

Show pages

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

n6.56 wyd. Jedność e

Woyt Es

Created on February 21, 2024

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Grób Pański

Myśleli, że to koniec.

01

Szukam tego, co ważne

1. Jezu Chryste, Panie miły,o Baranku tak cierpliwy, wzniosłeś, wzniosłeś na krzyż ręce swoje, gładząc, gładząc nieprawości moje. 2. Pan wyrzekł ostatnie słowa, zwisła Mu na piersi głowa; Matka, Matka pod Nim frasobliwa stoi, stoi z żalu ledwie żywa.

kliknij w głośnik,by włączyć dzwięk

Modlitwa

(oprac. na podst.: Słownik języka polskiego, red. W. Doroszewski)

Praca domowa Karoliny: Szary koniec – ostatnie miejsce, zwłaszcza przy stole. Koniec świata – gdzieś bardzo daleko, nie wiadomo gdzie. Mieć coś na końcu języka – chcieć coś powiedzieć, ale nie móc sobie na razie przypomnieć; powstrzymać się przed powiedzeniem czegoś. Ledwie wiązać koniec z końcem – żyć bardzo skromnie, mieć mało pieniędzy. Koniec świata – harmider, zamieszanie; okrzyk wyrażający zdumienie. Bez końca – bardzo długo. Położyć czemuś koniec – przeszkodzić, zahamować coś, powstrzymać. Koniec pieśni! – wszystko skończone. Wszystko ma swój koniec.

Praca domowa Karoliny

Karolina w ramach pracy domowej dostała zadanie znalezienia różnych określeń związanych ze słowem „koniec”. Po powrocie do domu wzięła z półki Słownik języka polskiego, odszukała hasło i zaczęła czytać. Po dwudziestu minutach w zeszycie pojawił się zapis.

02

ROZWAŻAM I ZDOBYWAM

czytanie Pisma Świętego (Mk 15,42-47)

kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny

Posłuchajmy fragmentu biblijnego.

Złożenie Jezusa do grobu

czytanie z podziałem na role

link do materiału poza prezentacją

Pośpiech podczas pogrzebu – wywiad

ćwiczenia zad. 2. str. 114.

link do gry poza prezentacją

Zapowiedzi męki i zmartwychwstania

Zapowiedzi męki i zmartwychwstania

Jezus zapowiedział swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Jego pusty grób jest dla nas znakiem nadziei, że śmierć nie jest końcem naszego życia, ale przejściem do domu Ojca. Tę drogę otworzył nam Jezus przez swoje zmartwychwstanie. Dzięki wierze w Jezusa w chwili śmierci bliskich smucimy się z powodu rozłąki z nimi, ale nie popadamy w rozpacz.

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. (J 3,16)

Misja Jezusa

– Dlaczego Jezus przyszedł na świat?

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. (J 3,16)

Misja Jezusa

– Jaki napis moglibyśmy umieścić na grobie Jezusa?

03

Zostaję ubogacony i działam

Symbolika grobu Pańskiego

– Kiedy wspominamy dzień śmierci i złożenia ciała Jezusa do grobu? – Jakie elementy wystroju kościoła przypominają nam o złożeniu Jezusa do grobu?

Symbolika grobu Pańskiego

– Co jest najważniejszym elementem grobu Pańskiego? – Dlaczego najważniejsza jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem?

ćwiczenia zad. 4. str. 115.

link do gry poza prezentacją

Czym jest dla mnie Wielki Piątek?

Czekamy na zmartwychwstanie

Pracując w grupach wykonajcie projekt Grobu Pańskiego. Powinien on zawierać: a) miejsce dla figury zmarłego Pana Jezusa, b) miejsce na monstrancję, c) hasło (możecie wybrać napis przeznaczony do umieszczenia na grobie Jezusa, który ułożyliście wcześniej), d) miejsce na kwiaty i świece.

Można włączyć przyciszoną muzykę jako tło do reflekcji.

„Dziękuję Ci za to, że byłeś między nami jak zwyczajny człowiek. Dziękuję za Twoje słowo, które głosiłeś dzień po dniu. Dziękuję za to, co mówiłeś o Bogu, Twoim Ojcu. Dziękuję Ci za to, że uczyłeś, jak należy odnosić się do ludzi. Dziękuję, że umarłeś za mnie. Dziękuję, że dzięki Tobie mam nadzieję na nowe życie”.

Powstańcie. Dziś patrzymy na grób Jezusa w perspektywie Jego zmartwychwstania. Czuwamy przy grobie, jak Matka Jezusa i wierni uczniowie – Maria Magdalena, Nikodem, Józef z Arymatei. Podziękujmy Jezusowi za wszystko, co dla nas uczynił. Powtarzajcie za mną:

Będzie rezurekcja – refleksja

„Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. (J 3,16)

Zapis do zeszytu

04

Ćwiczenia

podpowiedź

ćwiczenia zad. 1. str. 114.

podpowiedź

ćwiczenia zad. 3. str. 114.

ćwiczenia zad. 5. str. 115.

Sprawdź swoją wiedzę!

05

praca domowamodlitwa

Praca domowa

1. Ułóż krzyżówkę, której rozwiązaniem będzie słowo NADZIEJA. Hasła zaczerpnij z tekstu biblijnego o złożeniu ciała Jezusa do grobu. 2. Wspólnie z kolegą lub koleżanką przygotuj scenariusz adoracji przy grobie Pańskim. 3. W modlitwie podziękuj Jezusowi za to, że dzięki Jego śmierci i zmartwychwstaniu nie musimy się obawiać naszej śmierci.

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Modlitwa końcowa

przygotowanie prezentacji

grafika wygenerowana przez AI

bank zdjęć własnych wydawnictwa

Źródło grafiki:

„Urodził się, aby umrzeć. Umarł, aby żyć”.
Przykładowy napis wyświetli się po kliknięciu w ikonkę aktywną.
W parach wymyślcie napis, który mógłby być umieszczony na grobie Jezusa – sentencję związaną ze śmiercią, która nie jest końcem. Czas pracy: maks. 2 minuty.
Już pod wieczór, ponieważ było Przygotowanie, czyli dzień przed szabatem, przyszedł Józef z Arymatei, szanowany członek Rady, który również wyczekiwał królestwa Bożego. Śmiało udał się do Piłata i poprosił o ciało Jezusa. Piłat zdziwił się, że już skonał. Kazał przywołać setnika i zapytał go, jak dawno umarł. Upewniony przez setnika, wydał ciało Józefowi. Ten zakupił płótna, zdjął Jezusa z krzyża, owinął w płótno i złożył w grobie, który wykuty był w skale. Przed wejście do grobu zatoczył kamień. A Maria Magdalena i Maria, matka Józefa, przyglądały się, gdzie Go złożono. (Mk 15,42-47)

– Dlaczego śpieszono się ze złożeniem ciała Jezusa do grobu? – Gdzie byli uczniowie Jezusa podczas pogrzebu? – Kiedy kobiety miały zamiar namaścić ciało Jezusa?

Jezus przyszedł na świat, aby nikt z wierzących w Niego nie zginął. Taką misję otrzymał od Boga. Ten, kto wierzy w Jezusa, wierzy, że kiedyś zmartwychwstanie, tak jak On zmartwychwstał. Ta świadomość dodaje siły, wnosi radość.
Każda parafia buduje grób Pański i przyozdabia go. Wszystko po to, by wierni w poranek wielkanocny mogli odkryć, że grób Jezusa jest pusty, a On żyje! Symbolicznym wyrazem tego jest ponowne zapalenie wiecznej lampki przy tabernakulum podczas Wigilii Paschalnej.

koniec nocy

skończone 18 lat

koniec lekcji

koniec nudnego filmu

koniec deszczu

koniec choroby

koniec roku szkolnego

przykładowe odpowiedz do ostatniego pytania ukryte są pod ikonkami aktywnymi

– Z jakimi wydarzeniami Karolina połączyła słowo „koniec”? – Dlaczego wszystkie te wydarzenia są smutne? – Kiedy cieszymy się, gdy coś się kończy?

NADZIEI
ZNAK
Wielki Piątek jest jednym z dni Triduum Paschalnego. Surowość i prostota znaków liturgii tego dnia pomaga nam zrozumieć, co zrobił Jezus, aby grób nie był dla nas końcem życia.
Zwyczaj tworzenia grobu Pańskiego pochodzi z Palestyny, a od XVI w. przyjął się także w Polsce. Jest to specjalnie przygotowane miejsce w świątyni, w którym znajduje się figura zmarłego Jezusa oraz monstrancja okryta przezroczystym welonem symbolizującym całun, w który został owinięty Zbawiciel. Śmierć Jezusa na krzyżu zostaje zaznaczona przez symboliczne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy grobu Pańskiego oraz przez zgaszenie wiecznej lampki przy tabernakulum.
Wydawało się, że śmierć i pośpieszny pogrzeb zakończyły sprawę Jezusa z Nazaretu. Wstrząsu doznali wszyscy ci, którym Jezus przyniósł nadzieję. Uczniowie ukryli się, chcąc uniknąć prześladowań. W chwili wielkiego smutku zapomnieli, że przepowiedział wszystko, co później się wydarzyło – że po swojej męce i śmierci zmartwychwstanie.

– Kim był Józef z Arymatei? – Po co Józef z Arymatei udał się do Piłata dzień przed szabatem? – Kto potwierdził Piłatowi, że Jezus umarł? – Co Józef zrobił z ciałem Jezusa po zdjęciu z krzyża? – Jaki był grób Jezusa? – Kto przyglądał się, gdzie złożono ciało Jezusa?

Klęcząc przed grobem Pańskim, spoglądamy na żywego Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Pomimo smutku Wielkiego Piątku przyjmujemy pełną nadziei postawę oczekiwania na zmartwychwstanie. Adorujemy Jezusa, dziękując Mu za cierpienia, które stały się dla nas źródłem życia wiecznego. Grób Pański to grób nadziei.
Słowo „koniec” budzi w nas różne uczucia. Czasem wiąże się ze smutkiem, ma wydźwięk negatywny, niekiedy przynosi ulgę, ale może się także kojarzyć z radością lub nadzieją. Szczególnie mocno przeżywamy sytuacje związane z końcem życia naszych bliskich. Na dzisiejszej katechezie zastanowimy się, dlaczego w chwili śmierci kogoś bliskiego powinniśmy mieć nadzieję mimo smutku.

Next page

genially options