Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Surrealizm w sztuce

Przejawiał się w wielu krajach europejskich, a także w USA, Chile, Meksyku i Japonii.

Surrealizm (inaczej nadrealizm) powstał we Francji w 1924 roku. Okres, w którym się narodził, nazywany był „epoką snów”.

początek

W dobie kryzysu cywilizacji europejskiej po I wojnie światowej wyrażał bunt przeciwautorytetom nauki, formom współczesnego życia, kultury i moralności mieszczańskiej. Zmierzał do zrewolucjonizowania świadomości ludzkiej przez uwolnienie jej od ograniczeńi skrępowań racjonalizmu na rzecz wyobraźni.

założenia

Artyści tworzyli obrazy, które były sprzeczne z logicznym porządkiem rzeczywistości. Negowały założenia realizmu, klasycyzmu, empiryzmu, utylitaryzmu i racjonalizmu. Surrealizm odkrywał nadrzeczywistość, uzewnętrzniał marzenia senne, stany podświadomości i kojarzył wszystkie elementy zupełnie przypadkowo.

Malarze surrealistyczni przedstawiali irracjonalne wizje pod wpływem swobodnych skojarzeń. Niczym nie krępowali swojej wyobraźni i tworzyli bez żadnych zahamowań. Buntowali się przeciwko normom moralnym, regułom społecznym i jakiemukolwiek porządkowi. Chcieli prowokować i kreować absurdalne obrazy. W centrum ich zainteresowania były przede wszystkim możliwości ludzkiego umysłu.

Przedstawiciele

surrealiści w świecie

Joan Miró (1893–1984) Max Ernst (1891–1976)Georgio de Chirico (1888–1978) Salvador Dali (1904–1988)

Salvador Dalí jest jednym z najpopularniejszych surrealistów. Mężczyzna pochodził z Hiszpanii.Niektórzy ludzie uważali,że jest on oderwany od rzeczywistości. Łamał i tworzył nowe schematy.

Trwałość pamięci

Płonąca żyrafa

W Polsce surrealizm nie przyjął form działania grupowego, jego oddziaływanie cechuje splatanie się z symbolizmem i ekspresjonizmem.

POLSKA

Polski malarz, rzeźbiarz, fotografik i artysta posługujący się grafiką komputerową. W obrazach Beksińskiego z lat 70. prawie nie spotykamy charakterystycznych dla jego wcześniejszych prac upiorów czy rozkładających się ciał. W twórczości dominowały duże, nastrojowe pejzaże, w których niekiedy przewijają się drobne i kruche postacie ludzkie, zagubione wśród fantastycznych budowli, przypominających zamki lub porośnięte trawą i drzewami ruiny.

Zdzisław Beksiński (1929–2005)

Część II wojny światowej spędził w obozie w Mauthausen. Doświadczenie to nie wywarło jednak bezpośredniego wpływu na jego dalszą egzystencję. Być może m.in. dzięki temu po 1945 roku mógł stać się jedną z najważniejszych postaci polskiego życia artystycznego: i jako samodzielny twórca, i jako człowiek inspirujący wiele ważnych przedsięwzięć środowiskowych i ogólnopolskich o różnorodnym, zwykle awangardowym, charakterze.Przyczynił się również do zorganizowania WYSTAW SZTUKI NOWOCZESNEJ (Kraków 1948–49, Warszawa 1957 i 1959), które były przełomowymi wydarzeniami w historii polskiej sztuki II połowy XX wieku.

Marian Bogusz (1920–1980)

Zwany Stasysem, urodził się w małej wiosce na Litwie w 1949 roku z rodziców Polaków.W latach 1964–1968 studiował w Instytucie Sztuk Pięknych w Wilnie. Obecnie żyje i pracuje w Polsce (Warszawa), gdzie jest ogromnie popularny. Początkowo tworzył miniatury i ekslibrisy, następnie plakaty, maski, pastele i oleje. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Wystawiał w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i innych krajach.

Stasys Eidrigevicious (ur. 1949)

Zdzisław Beksiński

Joan Miró

Stasys Eidrigevicious

OBEJRZYJMY

Źródłahttp://www.magazynsztuki.pl/surrealizm/https://zpe.gov.pl/pdf/P1AVoHSNthttps://view.genial.ly/6080a38f0cd6d30d0ea760b2/presentation-surrealizm-prezentacjahttps://www.youtube.com/watch?v=6mIQR3C7lo8

za uwagę

dziękuję

Got an idea?

Use this space to add awesome interactivity. Include text, images, videos, tables, PDFs... even interactive questions!Premium tip: Get information on how your audience interacts with your creation:

  • Visit the Analytics settings;
  • Activate user tracking;
  • Let the communication flow!

Zegary są zdeformowane, wyglądają jakby roztapiało je słońce. W tle widać morski krajobraz co mogło zwiastować bryzę niosącą orzeźwienie. Kolejnym kontrastem były elementy miękkie - zegary i twarde - skały.

Got an idea?

Use this space to add awesome interactivity. Include text, images, videos, tables, PDFs... even interactive questions!Premium tip: Get information on how your audience interacts with your creation:

  • Visit the Analytics settings;
  • Activate user tracking;
  • Let the communication flow!