Full screen

Share

Radni gasovi
Radni gasovi
Svojstva gasova
Svojstva gasova
Prednosti i nedostaci
Osnovni pojmovi
Osnovni pojmovi
Uloga pneumatike
Šta je pneumatika?
Marta Marinković IV-1
Uvod u pneumatiku

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Pneumatika

Marta Marinković

Created on February 9, 2024

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Radni gasovi

Radni gasovi

Svojstva gasova

Svojstva gasova

Prednosti i nedostaci

Osnovni pojmovi

Osnovni pojmovi

Uloga pneumatike

Šta je pneumatika?

Marta Marinković IV-1

Uvod u pneumatiku

5. Pneumatska guma: Guma napunjena vazduhom koja se koristi na vozilima radi stabilnosti i udobnosti vožnje.

U pneumatici, osnovni pojmovi uključuju:

osnovni pojmovi u pneumatici
  1. Pritisak: Sila po jedinici površine, obično izražena u pascalu (Pa). Pritisak je ključni faktor za pravilan rad pneumatike.
  2. Obim: Prostorni kapacitet gasa, obično izražen u kubnim metrima (m^3) ili litrama (L).
  3. Temperatura: Termalna energija gasa, koja može da utiče na njegovo ponašanje i svojstva.
  4. Komprimovani vazduh: Vazduh koji je potisnut pod povišenim pritiskom, obično se koristi kao izvor energije u pneumatskim sistemima.
Svojstva gasova koje su u pneumatici:
  1. Komprimovanost: Gasovi su komprimovani i proširivi, što omogućava stvaranje visokih pritisaka koristeći relativno malu količinu gasa. Ovo svojstvo omogućuje stvaranje pritiska potrebnog za pokretanje pneumatskih alata i sistema.
  2. Elastičnost: Gasovi se ponašaju elastično, što znači da se prilagodjavaju promenama obima pod uticajem promene pritiska ili temperature. To omogućava da pneumatike apsorbuju udarce i prilagode se neravninama na putu, osiguravajući udobnu vožnju.
  3. Difuzija: Gasovi se lako mešaju i difuzuju u prostoru. Ovo je važno svojstvo u pneumatskim sistemima gde se gasovi koriste za prenos energije ili pokretanje uređaja.
Svojstva gasova
osnovni pojmovi u pneumatici
  1. Ventil: Mesto na pneumatskoj gumi ili uređaju za ubacivanje ili ispuštanje vazduha.
  2. Pneumatski sistem: Sistem koji koristi komprimovani vazduh za pokretanje raznih alata, mašina ili uređaja.
  3. Suspenzija: Sistem u vozilu koji koristi pneumatiku za ublažavanje udaraca i osiguravanje stabilnosti vozila.
  4. Pneumatski alat: Alat koji koristi komprimovani vazduh za pokretanje, poput pneumatskih čekića, pištolja za čišćenje i vazdušnih odvijača.
  5. Membrana: Elastična membrana unutar pneumatske komore koja zadržava vazduh i omogućava prilagodljivost i elastičnost pneumatske gume ili uređaja.

Osim toga, pneumatika proučava i primenu ovih principa u praktične svrhe, kao što su pneumatski sistemi koji koriste komprimovani vazduh za pokretanje alata, mašina i uređaja u industriji. Ovi sistemi su popularni zbog svoje jednostavnosti, pouzdanosti i ekonomičnosti, te se često koriste u situacijama gde je potrebna snaga i kontrola pokreta.

Šta je pneumatika?

Pneumatika se bavi proučavanjem ponašanja gasova, pre svega vazduha, pod različitim uslovima, uključujući promene pritiska, temperature i obima. Osnovni zakoni termodinamike, kao što su Mariotov, Čarlsov i Lusakov zakon, ključni su u proučavanju ponašanja gasova u raznim situacijama.

Ukratko, odabir radnog gasa u pneumatici zavisi od specifičnih zahteva sistema, uključujući pritisak, sigurnost, ekonomičnost i okruženja. Komprimovani vazduh ostaje najčešće korišćeni radni gas zbog svojih prednosti, ali se u određenim situacijama mogu koristiti i drugi gasovi kako bi se zadovoljile specifične potrebe aplikacije.

Azot se takođe može koristiti kao radni gas u određenim aplikacijama, posebno tamo gde je potrebna čista atmosfera ili gde postoji rizik od oksidacije materijala. Ugljen dioksid se koristi u nekim industrijskim procesima gde je potrebno stvaranje inercijalnog okruženja ili gde je potrebna visoka gustina gasa za određene aplikacije.

Radni gasovi
Sva ova svojstva igraju ključnu ulogu u dizajniranju i funkcionisanju pneumatickih sistema, omogućujući im da obavljaju širok spektar zadataka u raznim industrijskim, transportnim i proizvodnim aplikacijama.
4. Termalna ekspanzija: Gasovi se šire kada se zagrevaju a skupljaju kada se hlade. Ovo svojstvo može biti važno u pneumatici jer se može koristiti za kontrolu obima gasa ili za rad s promenljivim temperaturama.5. Dostupnost: Mnogi gasovi, poput vazduha i azota, su široko dostupni i ekonomični za korištenje. Ovo čini plinove pogodnim izborom u pneumatskim sistemima.
Svojstva gasova

Komprimovani vazduh je najpopularniji radni gas zbog svoje dostupnosti, sigurnosti, ekonomičnosti i prilagodjenja pritiska prema potrebama sistema. On se stvara kompresovanjem običnog vazduha pomoću vazdušnih kompresora.

Radni gasovi u pneumatici su gasovi koji se koriste za stvaranje pritiska ili pokretanje u pneumatskim sistemima. Najčešće korišteni radni gas u pneumatici je komprimovani vazduh. Međutim, u nekim slučajevima mogu se koristiti i drugi gasovi, poput azot ili ugljen dioksida, zavisi od specifičnih zahteva sistema.

Radni gasovi
  • Ukratko, pneumatika je važna grana mehanike koja proučava ponašanje gasova i primjenjuje te principe u raznim područjima, uključujući industriju, transport i proizvodnju.

Pneumatika takođe igra važnu ulogu u području vozila, posebno u sistemima upravljanja, kočenja i suspenzije. Pneumatske gume omogućavaju vozilima da se prilagode različitim površinama puta i pružaju stabilnost i udobnost vožnje.

Uloga pneumatike
  • U industriji, pneumatski sistem se koriste za automatizaciju procesa, kao što su proizvodnja, pakovanje i transport robe. Oni omogućavaju brzu i preciznu kontrolu pokreta i sile, što će da rezultuje u efikasnijim i produktivnijim procesima.

Show interactive elements