Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

LA DESCRIPCIÓ D'UNA PERSONA IMPORTANT PER A MI

martabesalu

Created on January 12, 2024

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Smart Presentation

Practical Presentation

Essential Presentation

Akihabara Presentation

Pastel Color Presentation

Winter Presentation

Hanukkah Presentation

Transcript

La descripció d'una persona important per a mi

SITUACIÓ D'APRENENTATGE AULA D'ACOLLIDA

MARTA BESALÚCURS TACO - gener 24

Alumnat

alumnat

AGRUPAMENTs

NIVELL MECR

L'alumnat assisteix a l'Aula d'Acollida en grups de màx. 12 persones. En un mateix grup hi ha alumnat amb diversos nivells de competència lingüística en llengua catalana, i en funció d'aquest, cada alumne té un volum concret d'hores assignat.

48 alumnes de 1r a 4t d'ESO 18 països d'origen diferents

A1 i A2

Descripció

ENCÀRREC

Es planteja a l’alumnat l’encàrrec de descriure una persona important per a ells. L'encàrrec és el mateix per a tot l’alumnat, independentment del seu nivell d’aprenentatge del català, ja que cadascú haurà de realitzar-lo de manera més o menys extensa i amb un major o menor nivell d’aprofundiment, segons les seves possibilitats i domini de la llengua. Aquest encàrrec pretén acostar-se i adaptar-se a la realitat de cada alumne per tal que esdevingui un element facilitador i motivador per a l’aprenentatge.

ACTIVITATS

Per aconseguir-ho es proposa una sèrie d’activitats per tal de descobrir i conèixer el lèxic relacionat amb la família i la descripció de persones, les estructures de frases, les característiques del text descriptiu així com el procés d’escriptura (planificació, redacció i revisió). A partir del coneixement adquirit en aquestes activitats, cada alumne crea el seu cercle de persones importants i d’entre aquestes, n’escull una, que serà de qui en farà una descripció i la compartirà amb la resta de companys/es de l’Aula d’Acollida.

TEMA: LA FAMÍLIA

Objectius d'aprenentatge Criteris d'avaluació

1. Reconèixer la informació bàsica d’un text oral per interpretar-ne el sentit global així com identificar lèxic específic.

1. Comprendre i recollir la informació bàsica sobre les diferents persones que formen part d’una família. 2. Identificar i anotar el lèxic específic la família.

2. Participar en interaccions orals amb autonomia, per expressar idees i conceptes així com construir coneixement.

3. Formular preguntes bàsiques sobre les característiques de les persones, després del visionat d’un vídeo o en les dinàmiques orals i de joc. 4. Interactuar amb altres companys/es per compartir els aprenentatges fets sobre el lèxic de la família i la descripció física de les persones.

3. Fomentar la redacció d’un text descriptiu d’una persona per produir textos escrits.

5. Escriure una descripció d’una persona tenint en compte els tres aspectes treballats (aspecte físic, caràcter i aficions) amb coherència i correcció lingüística. 6. Aplicar estratègies de planificació, redacció i revisió d’un text descriptiu.

Sabers

comunicació oral

comprensió lectora

+ Info

+ Info

reflexió sobre la llengua

expressió escrita

+ Info

+ Info

Desenvolupament

ENCÀRREC

MATERIALS I RECURSOS

+ Info

+ Info

ÚS DE BASTIDES DE SUPORT

ORGANITZACIONS DE L'ALUMNAT

+ Info

+ Info

Activitats d'aprenentatge i d'avaluació

Activitats de desenvolupament i d'estructuració

Activitats inicials

Activitats d'aplicació

1. L'arbre genealògic

7. La descripció d’una persona important

3. La família de la Judit

2. Diferents famílies

4. Descripció de persones: l’aspecte físic

8. Revisem per millorar

5. Descripció de persones: el caràcter i les aficions.

6. La descripció

1h

L'arbre genealògic

Iniciem la situació d’aprenentatge observant i analitzant un arbre genealògic i entre tot l’alumnat, posem en comú i descobrim el vocabulari sobre les relacions familiars (pare, mare, avi, germana,...). Aprofitem aquesta activitat per treballar la relació entre els articles definits i els noms als que acompanyen (el, la, l’, els, les).

Font: Vincles

1h

Diferents famílies

Projectem Diferents famílies per realitzar una activitat oral en què l’alumnat ha fer una interpretació de les relacions familiars entre els diferents persones que apareixen a les fotografies. Es pretén que es faci més d’una interpretació de cada fotografia, fomentant així l’ús del vocabulari de la família, així com la presentació de diferents models de família (monoparentals, nuclears, extenses, adoptives,...). També es proposa que l’alumnat pugui escriure a la pissarra i de manera sobreposada a la imatge, la relació de parentiu entre les diferents persones de la fotografia. Aquesta dinàmica permet que l’alumnat pugui establir converses sobre els diferents models de família. (Activitat d’avaluació) En aquest moment també es fa la presentació de l’encàrrec que caldrà realitzar al finalitzar aquesta situació d’aprenentatge.

2h

La família de la Judit

Visionem el vídeo El vocabulari de la família on la Judith, una noia de Banyoles, presenta a la seva família extensa. En aquest vídeo, es presenta la informació amb diferents formats (oral i escrit a través de subtítols). Es tracta de que cadascú pugui anotar la informació sobre els diferents membres de la família de la Judith i després la puguem posar en comú. Per facilitar la comprensió, es mirem el vídeo per parts i dues vegades, així com amb la velocitat de reproducció del vídeo més lenta. A l’alumnat amb més domini de la llengua catalana, es proposa que puguin plantejar dues preguntes sobre la informació del vídeo i que la resta d’alumnat les hagi de respondre. (Activitat d’avaluació) Tot seguit, realitzem un seguit d’exercicis per treballar els determinants possessius, ja que són molt necessaris per a descriure relacions familiars entre diferents persones.

2h

Descripció de persones: l’aspecte físic

Per tal de donar a conèixer el vocabulari per fer una descripció física de les persones, es projecta la presentació La descripció de persones: aspecte físic. En un primer moment només es projecten les imatges i entre tot l’alumnat, cal descobrir quin adjectiu s’utilitza per descriure el color de cabell, la forma de la cara, l’alçada, la forma del nas… Un cop l’alumnat ha fet la proposta de la paraula es descobreix, a la presentació, quina és la paraula en cada cas. Tot seguit plantegem dos jocs per practicar l'ús del vocabulari per a descriure l’aspecte físic: - Endevinar qui és? Es projecta la imatge Taulell de cares a la pissarra digital i s’organitza l’alumnat en petits grups. Es tracta que cadascú esculli una persona i en faci una breu descripció física. Tot seguit la llegeix en veu alta i la resta del grup ha d’intentar endevindar de quina persona es tracta. - Qui és qui? A partir de la làmina Qui és qui l’alumnat per parelles jugarà al joc d’endevinar quin és el personatge escollit a partir del plantejament de preguntes relacionades amb l’aspecte físic.

Font: @secretsdescola

2h

Descripció de persones: el caràcter i les aficions

Per tal de donar a conèixer els adjectius que s’utilitzen per definir el caràcter o estat anímic de les persones, es presenta el document La descripció de persones: el caràcter on a partir de cada imatge es presenten els diferents conceptes. Tot seguit, l’alumnat s’organitza per parelles i consulta el document La descripció de persones: aficions per tal de poder anomenar cada una de les aficions que es presenten a través de les diferents fotografies. Un cop hagin acabat, es farà una posada en comú de les diferents propostes que aporta cada parella. Aquesta activitat també s’aprofitarà per parlar i establir una conversa sobre els gustos i aficions personals de cadascú. D’aquesta manera es poden trobar punts en comú entre els diferents companys/es de l’aula. (Activitat d’avaluació)

2h

La descripció

En aquesta activitat es pretén estructurar els aprenentatges fets fins al moment a partir de diferents propostes: - Estructura de frases per descriure persones: es projecten diferents imatges i cal utilitzar en cada cas els verbs adients per descriure cada persona (és, té, porta). L’objectiu és que l’alumnat tingui clara l’estructura de les frases que s’utilitzen en les descripcions. - Taula per a descriure persones: presentació d'aquesta pauta que pot ser útil a l’hora de fer descripcions de persones. - Exercicis descripció de persones nivell 0 i Exercicis descripció de persones nivell 1 on es pretén reforçar els tres aspectes que tindrem en compte a l’hora de descriure les persones: aspecte físic, caràcter i gustos i aficions. (Activitat d’avaluació)

3h

La descripció d’una persona important

En aquesta activitat l’alumnat haurà de crear el seu cercle de persones importants i de totes les persones que hi hagi, escollir-ne una per fer-ne una descripció. Es presenta la seqüència de la tasca: - Crear cercle de persones importants: es detallen els diferents passos a seguir per crear el cercle de persones importants. Aquest, permet que l’alumnat pugui plasmar qui són per a ells les persones més importants, tant si tenen una relació de parentiu com d’amistat. S’ha escollit aquesta opció per evitar els arbres genealògics on només es tenen en compte les relacions familiars. (Activitat d’avaluació) -Tasca: la descripció d’una persona: aquesta és una bastida de suport que pretén donar eines i recursos per realitzar la descripció d’una persona del seu cercle de persones importants. Es proposa que l’alumnat pugui seguir un procés de planificació, redacció i revisió del text per tal d’afavorir la reflexió en diferents moments del procés d’escriptura. (Activitat d’avaluació) * A més, l’alumnat podrà consultar tots els documents amb el vocabulari treballat fins el moment. Un cop acabat el text, cadascú el llegirà en veu alta a la resta de companys/es de classe.

1h

Revisem per millorar

Per tancar la situació d’aprenentatge, es planteja una activitat en què s’escullen algunes frases de les descripcions escrites pels mateixos alumnes, que contenen alguns errors ortogràfics o d’estructura de les frases per tal d’esmenar-los. Per fer-ho compartim amb l’alumnat el document Revisem per millorar, on es tracta de llegir les frases, identificar els errors i escriure-les de nou, correctament.

Alguns exemples

Gràcies!

- Producció de textos de tipologia diversa, dirigits a diferents destinataris, de forma autònoma i amb una intenció concreta. - Aplicació d’estratègies elementals, individuals o grupals, de planificació, redacció, revisió i edició de textos escrits i multimodals de tipus divers, amb diferents propòsits comunicatius de forma autònoma. - Ús de bastides i altres suports, de forma progressivament autònoma, tant en paper com digitals, per millorar la producció dels seus textos. - Presentació acurada i aplicació de les normes ortogràfiques bàsiques de les produccions escrites en qualsevol suport.

- Comprensió de textos orals en diferents contextos: activitats d’aula, situacions d’aprenentatge en qualsevol àrea, en la vida quotidiana i en mitjans de comunicació. - Interacció oral adequada en situacions d’aula i en contextos formals pautats, amb respecte a les normes de cortesia lingüística. - Aplicació d’estratègies d’identificació i interpretació del sentit global, la informació rellevant, la integració de la informació explícita i la realització d’inferències per superar el sentit literal de textos socials orals i multimodals.

- Lectura en veu alta amb entonació i ritme fluid, amb preparació prèvia.

- Ús del lèxic bàsic i d’interès per a l’alumnat, relatiu a identificació personal, relacions interpersonals properes, llocs i entorns propers, oci i temps lliure, vida quotidiana.

Es combinen diferents organitzacions de l’alumnat: - per una banda es proposen activitats a desenvolupar en gran grup (màxim 12 persones) dinamitzades per part del professorat, ofereixen la possibilitats de fer modelatges, proporcionar estructures, establir diàlegs,... - per altra, treball en petit grups o parelles per facilitar l'aprenentatge entre iguals, la participació activa dels alumnes, la millora de l'autoestima i del nivell d'aprenentatge, la cooperació,... - i finalment, activitats de caire més individual per fomentar el treball autònom de l’alumnat i també l’assumpció de responsabilitats.

Es presenta l’encàrrec des de l’inici i es comparteix amb l’alumnat, té l’objectiu de donar a conèixer el context en què utilitzaran i aplicaran els aprenentatges fets.

Els materials i recursos que s’utilitzen en aquesta situació d’aprenentatge són presentats, volgudament, en diferents formats (escrits, audiovisuals, digitals o gràfics) per tal de facilitar l’accés a l’aprenentatge per part de l’alumnat, segons el seu estil d’aprenentatge. Aquests materials també seran un suport bàsic a l’hora de redactar la descripció d’una persona, ja que seran eines de consulta que ajudaran a l’alumnat a resoldre l’encàrrec de manera autònoma.

L’ús de bastides de suport a l’hora de crear el text d’una descripció de persones importants a través de la presentació de models, la descripció de procediments, la presentació d’estructures de frases i textos, la consulta de presentacions de vocabulari específic,... permeten a l’alumnat construir i aplicar coneixement i realitzar l’encàrrec proposat.