Full screen

Share

Show pages

Daję dobry przykład
katecheza interaktywna 

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

n4.40 wyd. Jedność e

Woyt Es

Created on November 30, 2023

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Daję dobry przykład

katecheza interaktywna

Ojcze nasz, któryś jest w niebie,święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja, jako w niebie tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen.

Modlitwa

Odkryjcie, co znajduje się pod obrazkami przesuwając po nich kursorem myszki.

Znacznie soli i światła

Przesuń pudełko na latarkę.

Znacznie soli i światła

– Co światło pomaga nam dostrzec?– Jakie znaczenie duchowe może mieć światło?

Znacznie soli i światła

kliknij w księgę Pisma Świętego

Posłuchajcie uważnie tekstu Pisma Świętego. Pan Jezus opowiada w nim o rzeczach i zjawiskach, które widzieliśmy na początku katechezy. Są to symboliczne obrazy pokazujące prawdę, jacy powinni być wierzący w Boga. Usłyszycie w tekście o korcu. Dawniej tak nazywano duże naczynie na zboże.

Być solą i światłem - czytanie Pisma Świętego (Mt 5,13-16)

sól – dobre uczynki
korzec (dzban) – ukrywanie swojej wiary
świecznik – pokazywanie swojej wiary wobec innych
lampa – dobre uczynki
światło – wiara

Kliknij w kółeczka, by odkryć odpowiedzi.

Zastanówcie się, jakie przedmioty opisane w tekście biblijnym można łatwo narysować.

Obrazy w tekście biblijnym

– Po czym inni poznają, że wierzymy? – Kiedy ludzie ukrywają, że wierzą w Boga? – Dlaczego niektórzy nie chcą się przyznawać, że wierzą w Boga?

Obrazy w tekście biblijnym

podpowiedź

Zadanie 1 ze str. 82.

Praca w zeszycie ćwiczeń

Obejrzyjcie film ukryty pod ikonką z telewizorem.

Film

Najważniejsze przykazanie

Uzupełnijcie tekst wyrazami z ramki. Podobne zadanie znajduje się w zeszycie ćwiczeń na str. 82.

link do gry poza prezentacją

By poznać właściwą odpowiedź kliknij w kółeczko poniżej.

św. Antoni

Spróbujcie rozwiązać zagadkę. Odgadnijcie o kogo chodzi. Gdy czegoś odnaleźć nie możesz, on ci na pewno pomoże. Jest w niebie święty od rzeczy zgubionych, Pewnie już wiesz, że to…

Święty ...

Zadanie 3 ze str. 82.

Praca w zeszycie ćwiczeń

Kliknij w książkę, by przeczytać opowiadanie

O Świętym Antonim przypominamy sobie najczęściej wtedy, gdy coś zgubimy. Warto więc poznać trochę lepiej historię jego życia. Słuchając, zastanówcie się, dlaczego możemy powiedzieć o nim, że był solą ziemi i światłem na świeczniku.

Święty Antoni wzorem wiary

Zadanie 4 ze str. 83.

Praca w zeszycie ćwiczeń

Obejrzyjcie film ukryty pod ikonką z telewizorem.

Film

Jestem jak sól, jestem jak światło

Od chwili waszej Pierwszej Komunii Świętej staliście się bardziej odpowiedzialni za wiarę swoją i waszych bliskich oraz koleżanek i kolegów. Waszym obowiązkiem jest pomagać innym na drodze do zbawienia. Ten obowiązek wypływa z przykazania miłości, które pozostawił nam Pan Jezus.

Jestem jak sól, jestem jak światło

nie wstydzę się mówić o Bogu…
zachęcam koleżankę do modlitwy…
czynię znak krzyża przed posiłkiem…
pomagam kolegom pojednać się…

Dokończcie zdania.

Jestem jak sól, gdy…
Jestem jak światło, gdy…

przykładowe odpowiedzi znajdziecie pod kółeczkami poniżej

– Jak dzisiaj możemy być taką solą i światłem dla świata?

Jestem jak sól, jestem jak światło

Zadanie 5 ze str. 83.

Praca w zeszycie ćwiczeń

informacje dla katechety

Najlepszym przykładem troski o wiarę innych jest modlitwa za te osoby. Napiszcie na kartce imię lub imiona osób, które chcecie w sposób szczególny objąć modlitwą. Proszę, żebyście złożyli te kartki w jednym miejscu.Na zakonczenie: Święty Antoni – módl się za nami.

Modlitwa końcowa

grafika wygenerowana przez AI

imgbin.com

freebibleimages.org

pngwing.com

pixbay.com

freepik - licencja

bank zdjęć własnych wydawnictwa

Źródło grafiki:

Znacie przykazanie miłości Boga i bliźniego ze Starego Testamentu. Mamy kochać Pana Boga całym swoim życiem, sercem, a swego bliźniego jak siebie samego. Pan Jezus daje nam nowe przykazanie miłości, że powinniśmy kochać bliźniego tak, jak On kocha. Nie chodzi o to, że mamy cierpieć i umrzeć za kogoś, ale mamy pokazywać innym drogę zbawienia. Kościół jest wspólnotą ludzi wierzących. W tej wspólnocie mamy się troszczyć o siebie nawzajem, by wzrastała nasza wiara.

– Do czego Pan Jezus porównuje swoich uczniów? – Co to znaczy, że mamy być solą ziemi i światłem świata? – Co będzie jaśniało przed ludźmi w świetle? – Komu ludzie oddadzą chwałę, widząc nasze dobre postępowanie? – Gdzie mamy umieszczać światło według usłyszanej Ewangelii? – Dlaczego nie powinno się stawiać lampy pod korcem? – Co robi się z solą, która straci swój smak?

– Dlaczego nie warto zapalać lampy i przykrywać jej?

Katecheta rozdaje uczniom małe karteczki i prosi, by napisali na nich imiona osób, które ich zdaniem potrzebują modlitwy. Katecheta stawia świecę na biurku, a obok niej kładzie niewielkie pudełko (pojemnik) na karteczki. Po napisaniu imion uczniowie wkładają swoje karteczki do pudełka obok świecy, Katecheta zapala świecę i rozpoczyna modlitwę, podczas której wyjmuje stopniowo kartki z imionami. Np.: Panie Boże, prosimy Cię, abyś pomagał…

sól – dobre uczynki
korzec (dzban) – ukrywanie swojej wiary
świecznik – pokazywanie swojej wiary wobec innych
lampa – dobre uczynki
światło – wiara

Sól nadaje smak potrawom, ale też jest ważna dla naszego organizmu. Światło pozwala pokonać ciemności, oczywiście jeśli będzie widoczne. Symbol soli i symbol światła będą nam towarzyszyć podczas dzisiejszej katechezy. Dowiemy się, jakie jest ich znaczenie w życiu duchowym. Zastanowimy się też, jak to jest być solą i światłem dla ludzi, których znamy.

– Do czego używa się soli? – Co nadaje sól potrawom? – Dlaczego nie lubimy potraw bez soli? – Kiedy używa się światła? – Co daje światło? – Kiedy światło jest najlepiej widoczne?

Pan Jezus przez symbole chce nam pokazać, że powinniśmy być dla innych przykładem wiary. Sól to symbol naszych dobrych uczynków, które sprawiają, że wszyscy wokół nas cieszą się, gdy są z nami. Są wtedy jednocześnie blisko Pana Boga. Również lampa jest symbolem dobrych uczynków. Tutaj chodzi jednak o to, że inni patrząc na to, jak postępujemy, widzą, jak dobry jest Bóg. Sól nadaje życiu smak dobra, a lampa daje światło wiary. Świecznik to symbol odważnego pokazywania ludziom, że Pan Bóg jest dla nas ważny. Podobnie jak nie ma sensu przykrywać zapalonej lampy, tak nie należy ukrywać przed ludźmi swojej wiary.

Dobry przykład wiary w Chrystusa możecie dawać zawsze. Jesteście uczniami, więc waszym miejscem bycia światłem i solą jest klasa, szkoła, ale także rodzina, parafia, miejscowość, w której żyjecie. Wasza odpowiedzialność za wiarę innych będzie wzrastała wraz z waszym wiekiem. Pomyślcie teraz, dla kogo wasza postawa wiary może być wzorem do naśladowania.

Obowiązek dawania świadectwa wiary przez dobre uczynki wypełniamy najlepiej, gdy realizujemy najważniejsze przykazanie, które dał nam Pan Jezus.

– Dlaczego o św. Antonim możemy powiedzieć, że był i jest solą ziemi? – Dlaczego możemy powiedzieć, że był i jest światłem dla ludzi? – W jaki sposób pokazywał swoją wiarę innym? – W jaki sposób wypełnił nowe przykazanie miłości?

Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata (…). Nie zapala się też lampy i nie umieszcza się pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciła wszystkim, którzy są w domu. Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie. (Mt 5,13-16)

Święty Antoni ukazywał ludziom miłość Pana Boga, głosząc kazania i spowiadając ich. Możemy powiedzieć o nim, że był światłem dla innych, tzn. pokazywał, jak należy żyć. Był też jak sól, ponieważ dzięki niemu ludzie, którzy przebaczyli swoim wrogom, poczuli inny smak życia. Był to smak radości wypływający z wolnego i czystego serca. Osoby, które się nawróciły, poczuły smak szczęścia, ponieważ poznały i przyjęły Bożą miłość. Antoni pokazywał wszystkim, że można być świętym. Dzięki latarce mogliśmy zobaczyć dokładniej krzyż. Dzięki św. Antoniemu ludzie dostrzegali swoje grzechy i wierzyli, że Bóg ich kocha pomimo ich grzeszności. Dlatego odchodzili od swego złego życia i mogli uwierzyć, że celem życia jest dążenie do nieba. Przez swoje nauczanie św. Antoni prowadził ludzi do nawrócenia i wskazywał im drogę do zbawienia – wypełniał nowe przykazanie miłości Chrystusa.

Pan Jezus powołuje nas do szczególnych zadań. Jesteśmy solą i światłem, jeżeli przez swoje życie dajemy dobry przykład i stajemy się wzorem do naśladowania.

– Co uczynił Pan Jezus z miłości do ludzi? – Co otrzymaliśmy dzięki temu, że Pan Jezus cierpiał, umarł i zmartwychwstał? – Jak brzmi przykazanie miłości Boga i bliźniego?

Next page

genially options