Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Рідна мова

Наталія Река

Українська мова офіційно визнана однією з найкрасивіших: вона посідає друге місце в світі за мелодійністю (після італійської) та третє за красою лексики (після французької та перської). І це не прості слова – а підтверджені факти.

1 факт

Відповідно до даних Національної Академії Наук України, сучасна українська мова містить приблизно 256 тисяч слів. Цікаво знати, що за лексичним запасом українська є найбільш спорідненою з білоруською – 84% спільної лексики, із польською і сербською ми маємо 70% і 68% відповідно спільних слів, а от з російською – 62%).

2 факт

Походження української мови – окрема теми для статті! Точно сказати, коли зародилася українська мова, – складно, але відомо, що вона однозначно виникла раніше за російську, німецьку, турецьку тощо. За даними вченого Василя Кобилюх, наша мова сформувалася ще в Х-IV тисячоліттях до нашої ери і походить вона зі санскриту.

3 факт

До речі, перші слова з української мови були записані в 448 р. н.е. Тоді візантійський історик Пріск Панікійський перебував на території сучасної України в таборі володаря Аттіли, який згодом розгромив Римську імперію, і записав слова "мед" і "страва".

4 факт

На відміну від решти східнослов'янських мова, іменник в українській має 7 відмінків. Як ви зрозуміли, вирізняє нас кличний відмінок, який існує також в латині, грецькій та санскритській граматиках.

Відповідь

5 факт

У "Короткому словнику синонімів української мови", де зібрано 4279 синонімічних рядів, найбільше синонімів має слово "бити" – аж 45! Цікаве завдання для вас т: спробуйте назвати хоча б 20, можете використовувати фразеологізми ;)

6 факт

Ви ніколи не замислювалися над тим, що в нашій мові є три форми майбутнього часу! Цікавий матеріал, чи не так? Нумо згадувати разом – проста (піду), складна (йтиму) і складена (буду йти).

7 факт

У нашій мові є особливі слова – паліндроми. Це так звані "дзеркальні" фрази або слова: їх можна читати як зліва направо, так і справа наліво. Ось приміром "Я несу гусеня", або ж "ротатор". Можете і ви згадати щось цікаве про паліндроми?

Цікаве про мову

Писемність

Цікаве про мову

(завдавати ударів) парити, шпарити (чимсь вузьким), періщити, сікти, хльостати, чесати, клепати (чимсь гнучким), батожити, бичувати, кропити, шмагати, шкварити, товкти, підсип, гатити, гамселити, голомшити, гріти, дубасити, духопелити, жарити, пригощати, частувати (як попало), колошпалити, лупити, лупцювати, мотлошити, піднімати руку на когось, частувати кулаками кого, всипати березової каші, годувати потиличниками, (кулаком палицею чимось важким) бухати, лущити, кулачити, гилити, стусувати, гателити, стьобати, човпти, чухрати, молотити, бухкотіти, пірчити, маніжити, чустрити, гніздити, окладати, кресати, товкмачити, хворостити, локшити, хвиськати, колошматити, хвоїти.

І що сало? Ласощі… (Олександр Ірванець) О, гомін німого (Тарас Девдюк) Козак з казок «Бувалу булаву б…» (Іван Іов) Паліндром — і ні морд, ні лап (Іван Іов) Воша шила саван на вас, а лиша шов. (Роман «Юрай» Пиріг) Уже лисі ліси… Лежу. (Олег Будзей) А мене нема… (Олег Будзей) кажу: „Ужак”...

Прості слова, які однаково читаються як зліва направо, так і справа наліво,— очевидні: око, дід, піп, наган, Пилип, радар, ротатор.