Full screen

Share

Show pages

Postanawiam być lepszym człowiekiem
katecheza interaktywna 

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

n4.31 wyd. Jedność e

Woyt Es

Created on November 10, 2023

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Postanawiam być lepszym człowiekiem

katecheza interaktywna

Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam, bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem: moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przeto błagam Najświętszą Maryję, zawsze Dziewicę, wszystkich Aniołów i Świętych, i was, bracia i siostry, o modlitwę za mnie do Pana Boga naszego.

Modlitwa

– Jakie są warunki sakramentu pokuty i pojednania?– Na czym polega rachunek sumienia? – Czym jest żal za grzechy?

Warunki sakramentu pokuty

kliknij w skrzynię, by zobaczyć co w niej jest ukryte

Prawdziwy żal za grzechy pomaga podjąć decyzję, aby nie grzeszyć już więcej. Po żalu za wyrządzone zło przychodzi chęć poprawy. Postanowienie poprawy to trzeci z warunków sakramentu pokuty. Dzisiaj poszukamy, na czym on polega.

Warunki sakramentu pokuty

kliknij w księgę Pisma Świętego

Pan Jezus, wiedząc, że czasem trudno jest nam właściwie postąpić, opowiedział pewną przypowieść. Posłuchajcie:

Przypowieść o dwóch synach - czytanie Pisma Świętego (Mt 21,28-31)

Przypowieść o dwóch synach, gra „Wybierz właściwie”

Wybierz właściwe wyrażnia w kolejnych zdaniach. Podobne zadanie znajduje się w zeszycie ćwiczeń na str. 64.

link do gry poza prezentacją

Obejrzyjcie film ukryty pod ikonką z telewizorem.

Film

Otwórzcie podręczniki na str. 75. i odnajdźcie zaznaczony tekst.Przeczytajmy go razem.

Praca z podręcznikiem

Zapis w zeszycie

Mocne postanowienie poprawy to decyzja, że chcemy unikać grzechów i sytuacji, które mogą do nich prowadzić.

Czym jest mocne postanowienie poprawy?

Uzupełnijcie zdanie brakującymi wyrazami. Podobne zadanie znajduje się w zeszycie ćwiczeń na str. 62.

link do gry poza prezentacją

(Teresio Bosco, 9 dni z Dominikiem Savio)

Wzorem podejmowania postanowień i konsekwentnej ich realizacji jest św. Dominik Savio. O tym odważnym chłopcu pisał pewien włoski pisarz: „Dominik Savio nie był figurką z cukru. Nie był też owieczką, która potulnie idzie za przewodnikiem stada. Był chłopcem stanowczym, który miał odwagę postępować zgodnie ze swoimi przekonaniami”.

Postanowienia św. Dominka Savio

Po swojej Pierwszej Komunii Świętej Dominik napisał na kartce cztery postanowienia:* Będę się często spowiadał i przyjmował Komunię Świętą. * Będę święcił dzień święty. * Moimi przyjaciółmi będą Jezus i Maryja. * Raczej umrę niż zgrzeszę.

Postanowienia św. Dominka Savio

Zadanie 2 ze str. 64.

Praca w zeszycie ćwiczeń

Póki mego życia

Póki mego życia Panu śpiewać chcę, grać memu Bogu – póki życia starczy mi. Niech miła Ci będzie, Panie, moja pieśń, będę radował się w Panu Bogu mym. Błogosław duszo moja Pana. Alleluja. Błogosław duszo moja Pana. Alleluja. Bogu memu ufam, On prowadzi mnie, jak pasterz owce swoje – Pan Bóg wiedzie mnie. Głosić chcę, o Panie, miłosierdzie Twe, niech wszystkie ludy ujrzą chwały Twojej blask.

kliknij płytę, by włączyć dźwięk

* Będę się często spowiadał i przyjmował Komunię Świętą. * Będę święcił dzień święty. * Moimi przyjaciółmi będą Jezus i Maryja. * Raczej umrę niż zgrzeszę.

Warto zmieniać swoje życie na lepsze

pokusy

kliknij w kółeczko poniżej, by uzyskać podpowiedź.

– Co przeszkadza w podjęciu mocnego postanowienia poprawy?

Przeszkody w mocnym postanowieniu poprawy

Zobaczcie jakie mogą być pokusy. Odetnijcie je „Pomocnymi nożyczkami”. Kliknijcie w nożyczki począwszy od pierwszych. Podobne zadanie znajduje się w zeszycie ćwiczeń na str. 65.

Przeszkody w mocnym postanowieniu poprawy

link do gry poza prezentacją

Zadanie 4 ze str. 65.

Praca w zeszycie ćwiczeń

Spróbujmy razem uzupełnić poniższą tabelkę.

Dobre i złe strony postępowania – dopowiedzenia

Jezu, proszę Cię daj mi siłę do walki (z grzechem), która mnie czeka, i świadomość, że nie jestem w niej sam, bo Ty będziesz walczył ze mną.

Modlitwa końcowa

elevenlabs.io

Generator mowy:

grafika wygenerowana przez AI

imgbin.com

freebibleimages.org

pngwing.com

pixbay.com

freepik - licencja

bank zdjęć własnych wydawnictwa

Źródło grafiki:

Pan Jezus pragnie byśmy zmieniali swoje życie na lepsze. Postanowienie poprawy to zastanowienie się nad swoim zachowaniem i rozważenie, jakie skutki przyniesie dla mnie i dla innych to, co robię. Warto również postanowić unikania takich sytuacji, w których mielibyśmy okazję popełnić grzech. Lepiej zrezygnować ze spotykania się z osobami, które proponują nam, by zrobić coś złego, a przebywać w gronie kolegów czy koleżanek, które zachęcają do czynienia dobra. Postanawiając poprawę, warto zrobić konkretne postanowienie (do konkretnego grzechu) i starać się je wypełnić, np.: Postanawiam wstawać pięć minut wcześniej, aby mieć czas na poranną modlitwę. Podejmuję decyzję, że będę robić codziennie porządek w moim pokoju. Rezygnuję z przyjaźni z osobą, która przeklina i obraża innych, lub kategorycznie mówię tej osobie, by zmieniła swoje postępowanie. Postanawiam ograniczyć korzystanie z telefonu, by mieć więcej czasu na odrabianie lekcji. Warto też uważnie słuchać tego, na co zwraca nam uwagę ksiądz w trakcie spowiedzi lub inne bliskie osoby.

– W którym momencie spowiedzi obiecujemy poprawę naszego zachowania?

– Jaką decyzję podejmujemy podczas postanowienia poprawy? – Dlaczego należy unikać sytuacji, które mogą prowadzić do grzechu? – Jakich sytuacji, które prowadzą do grzechu, możecie unikać? – Dlaczego o postanowieniu poprawy powinniśmy pamiętać codziennie? – Dlaczego Pan Bóg pomimo tego, że grzeszymy, pragnie naszej zmiany?

Nożyczki pozwalają nam odciąć to, czego nie potrzebujemy lub co nam przeszkadza. Dziś będą one dla nas znakiem mocnego postanowienia poprawy, które powinno prowadzić do zdecydowanego odcięcia się od tego, co jest złe. Pomocnymi nożyczkami dobrej spowiedzi możemy ciąć: * natychmiast – teraz decyduję się zerwać z grzechem, * całkowicie – postanawiam, że nie chcę do tego grzechu powracać, * na zawsze – nigdy więcej nie będę tego czynił.

Warto rozważać dobre i złe strony podejmowanych decyzji, tak by uniknąć niewłaściwych zachowań.

– Do czego służą nożyczki? – Kiedy z nich korzystamy?

– Dlaczego częsta spowiedź i przyjmowanie Komunii pomaga w zmianie życia na lepsze? – Jak należy czcić dzień święty? – Co należy robić, by być przyjacielem Pana Jezusa i Maryi? – Co może oznaczać postanowienie „Raczej umrę niż zgrzeszę”? – Które z postanowień Dominika może najlepiej pomóc wdecyzji o zmianie życia na lepsze? – Czego może nas nauczyć św. Dominik Savio swoją postawą?

Pewien człowiek miał dwóch synów. Zwrócił się do pierwszego i rzekł: „Dziecko, idź i pracuj dzisiaj w winnicy”. Ten odpowiedział: „Idę, panie!”, lecz nie poszedł. Zwrócił się do drugiego i to samo powiedział. Ten odparł: „Nie chcę”. Później jednak opamiętał się i poszedł. Który z tych dwóch spełnił wolę ojca? (Mt 21,28-31)

Dominki Savio odważnie wybierał to, co jest dobre. Choć tak jak jego rówieśnicy spotykał się z różnymi pokusami, potrafił wytrwać w dobrym.

– O co ojciec poprosił swoich synów? – Co odpowiedział pierwszy syn na prośbę ojca? – Jak zachował się drugi syn wobec polecenia swego ojca? – Co sprawiło, że drugi z synów, nie mając ochoty pracować, jednak posłuchał ojca? – Dlaczego drugi syn poprawił swoje zachowanie?

Wszystkie postanowienia św. Dominika łączą się ze sobą. Częsta spowiedź i Komunia Święta umacnia przyjaźń z Panem Jezusem. A kiedy jesteśmy blisko Niego, łatwiej jest nam wytrwać w dobrym. Świętując niedzielę przez udział w Mszy Świętej, pokazujemy, co jest dla nas w życiu najważniejsze. To przecież spotkanie z Jezusem, podczas którego możemy przyjąć Jego Ciało pod postacią chleba – najbliższe spotkanie, jakie możemy z Nim mieć. Będąc blisko Pana Boga, mamy siłę, by przezwyciężyć pokusy. Możemy też tak jak św. Dominik prosić Maryję o pomoc w wytrwaniu w naszych postanowieniach. Święty Dominik nie był idealny. Tak jak inni korzystał z sakramentu pokuty i nie chciał grzeszyć. I robił wszystko, aby żyć blisko Pana Jezusa i Jego Matki. Od nich otrzymywał siłę i pomoc do walki z pokusami. Postanowienia złożone przed Panem Bogiem były dla niego pomocą w drodze do świętości.

Syn, który początkowo odmówił ojcu pomocy, zastanowił się, zmienił swoją decyzję i poszedł do winnicy pracować. Może po prostu kochał swojego ojca i pragnął mu pomóc.

Podczas spowiedzi po wyznaniu grzechów przed kapłanem mówimy: „Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie bardzo żałuję, postanawiam poprawę i proszę cię, ojcze, o pokutę i rozgrzeszenie”. Postanowienie poprawy jest ważne, ponieważ jest jednym z warunków udzielenia nam rozgrzeszenia przez kapłana.

Next page

genially options