Full screen

Share

Show pages

Mądrze korzystam z tego, co mam

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

n4.27 wyd. Jedność e

Woyt Es

Created on November 3, 2023

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Mądrze korzystam z tego, co mam

katecheza interaktywna

Panie Jezu, stawiasz na mojej drodze wielu ludzi… – Czy umiem dostrzec potrzebującego? – Kiedy obdarowuję innych życzliwością i uśmiechem? – Jaką postawę przyjmuję wobec kolegów i koleżanek w klasie? – Jak często dziękuję rodzicom za ich codzienną troskę? „Ojcze nasz”

Modlitwa

Jak z tego korzystam?

Otwórz sejf i sprawdź ukryte skarby. Zastanow się jak można z nich korzystać lub jakie są ich pozytywne i negatywne cechy.

link do gry poza prezentacją

Zadanie 1 ze str. 56.Podpowiedzi ukryte są pod sztabkami złota.

Praca w zeszycie ćwiczeń

kliknij w księgę Pisma Świętego

Posłuchajcie, co na temat gromadzenia skarbów ziemskich mówi Pan Jezus.

Przemijalność dóbr materialnych - czytanie Pisma Świętego (Mt 6,19-21)

Ubrania gromadzone w szafach mogą zostać zniszczone przez mole.

Przemijalność dóbr materialnych

Są to owady, które rozmnażają się i zjadają również pożywienie.

Przemijalność dóbr materialnych

Rdza może zniszczyć narzędzia, samochody, a złodziej może ukraść gromadzone przez człowieka wartościowe przedmioty. Wszystko, co gromadzimy i czym cieszymy się tutaj na ziemi, po jakimś czasie przeminie – ulegnie zniszczeniu, przestanie być modne, nie będzie nam już sprawiało radości.

Przemijalność dóbr materialnych

Co warto gromadzić w swoim życiu

Posegregujemy teraz przykładowe skarby, które możemy gromadzić w swoim życiu. Następnie ocenimy wspólnie wartość gromadzonych przez nas skarbów ziemskich i duchowych…

link do gry poza prezentacją

„Bo gdzie jest twój skarb,tam będzie i serce twoje”.

Co warto gromadzić w swoim życiu

Zadanie 2 ze str. 56.

Praca w zeszycie ćwiczeń

Największy skarb duchowy

Rozwiążcie rebus. Podobne zadanie znajduje się w zeszycie ćwiczeń na str. 57.

link do gry poza prezentacją

Pan Jezus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie otworzył nam drogę do nieba, czyli dał nam szansę zbawienia. Ale jeśli chcemy z tej łaski skorzystać, musimy swoimi czynami pokazywać na co dzień, że jesteśmy uczniami Jezusa i gromadzić jak najwięcej skarbów duchowych, które nie ulegają zniszczeniu, nie przemijają oraz nie tracą na wartości. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest w moim życiu najważniejsze? Czy jest to Bóg, czy też jakaś rzecz?

Największy skarb duchowy

– Które z przykazań Bożych nakazuje nam szanować rzeczy materialne?– Czyją własność nakazuje nam Bóg szanować w VII przykazaniu? – Dlaczego należy szanować rzeczy swoje, innych oraz wspólne? – Co to znaczy być odpowiedzialnym za skarby ziemskie?

Szanuję rzeczy swoje i innych

punkty 4, 5, 6 i 7 uzupełnimy niebawem

Zapis w zeszycie

1. Nie przywiązuję się zbytnio do rzeczy materialnych.2. Szanuję rzeczy swoje i innych. 3. Nie przywłaszczam rzeczy cudzych. 4. ... 5. ... 6. ... 7. ...

Czasami dzieci proszą rodziców o zakup jakiejś rzeczy. Bywa, że proszą o nowy telefon, bo koledzy mają nowsze modele, lub markowe ubranie, by mieć takie jak koleżanka. Chłopcy proszą o elektryczną hulajnogę, by pochwalić się nią przed kolegami.

Odróżniam zachciankę od potrzeby

Odróżniam zachciankę od potrzeby

Przeczytaj przykładowe pragnienia uczniów. Wskaż, co jest ich rzeczywistą potrzebą, a co jest ich zachcianką. Podobne zadanie znajduje się w zeszycie ćwiczeń na str. 56.

link do gry poza prezentacją

Potrzeba to coś niezbędnego do życia, to przedmioty, których potrzebujemy, aby prawidłowo i godnie funkcjonować. Zachcianka to coś, co sprawi nam radość, nieraz na krótko, lecz nie jest niezbędna do życia i nauki.

Odróżniam zachciankę od potrzeby

punkt 7 uzupełnimy niebawem

1. Nie przywiązuję się zbytnio do rzeczy materialnych.2. Szanuję rzeczy swoje i innych. 3. Nie przywłaszczam rzeczy cudzych. 4. Odróżniam potrzebę od zachcianki. 5. Nie wymuszam na rodzicach zakupu rzeczy, bez których mogę się obejść. 6. Nie wydaję bezmyślnie zaoszczędzonych pieniędzy. 7. ...

Zapis w zeszycie

Obejrzyjcie film ukryty pod ikonką z telewizorem.

Film

1. Nie przywiązuję się zbytnio do rzeczy materialnych.2. Szanuję rzeczy swoje i innych. 3. Nie przywłaszczam rzeczy cudzych. 4. Odróżniam potrzebę od zachcianki. 5. Nie wymuszam na rodzicach zakupu rzeczy, bez których mogę się obejść. 6. Nie wydaję bezmyślnie zaoszczędzonych pieniędzy. 7. Segreguję odpady

Zapis w zeszycie

Segregując odpady, chronimy nasze otoczenie dla ludzi, którzy będą żyli w przyszłości. Większą ochroną jest jednak wyeliminowanie z użycia wszystkiego, co służy tylko jednorazowo. Osoba, która pije dziennie wodę z jednej butelki plastikowej, przez rok wyrzuca ok. 360 butelek. Jeśli pomnożymy 360 butelek przez milion osób, to jednego roku na wysypisko zostaje wyrzuconych 360 milionów plastikowych butelek. Niestety używa się ich znacznie więcej. Używanie butelki szklanej zmniejsza zanieczyszczenie środowiska plastikiem. Musimy nieustannie się uczyć, jak rozsądnie korzystać z ziemi, którą Bóg powierzył ludziom.

Mam wpływ na otoczenie, w którym żyję

Zadanie 4 ze str. 57.

Praca w zeszycie ćwiczeń

informacja dla katechety

Mój recykling – projekt

Panie Jezu obdarz nas mądrością, abyśmy gromadzili skarby, które nie przemijają, a nie te, które niszczy rdza i mole. Ciebie prosimy… Podziękujmy też Panu Jezusowi za wszystko, co od Niego otrzymaliśmy…Chwila modlitwy w ciszy.

Modlitwa końcowa

grafika wygenerowana przez AI

imgbin.com

freebibleimages.org

pngwing.com

pixbay.com

freepik - licencja

bank zdjęć własnych wydawnictwa

Źródło grafiki:

* Odpady z żółtych pojemników (plastik) – są przetwarzane na nowe opakowania, * odpady z zielonych pojemników (szkło) – są przetwarzane na nowe szklane butelki, * odpady z niebieskich pojemników (papier) – są przetwarzane np. na papier toaletowy, * odpady organiczne posłużą na kompost do nawożenia gleby…

– W jaki sposób możemy zadbać o środowisko, w którym żyjemy? – Na czym polega recykling? – Jak powtórnie wykorzystuje się rzeczy?

– Do czego może doprowadzić spełnianie wielu zachcianek? – Dlaczego należy uważać, by nie wydawać zbyt dużo pieniędzy na zachcianki? – Dlaczego powinniśmy najpierw kupować to, co jest nam potrzebne, a jeśli mamy dodatkowe pieniądze, dopiero to, na co mamy ochotę? – Jaka jest korzyść z planowanego i rozważnego wydawania pieniędzy?

Bardzo ważne jest, aby umieć odróżnić, czego potrzebujemy do życia, a co jest tylko zachcianką. Potrzeba wynika z rozsądku i konieczności posiadania czegoś, co jest niezbędne do normalnej egzystencji. To rzeczy, które pomagają nam właściwie funkcjonować w szkole, w domu, na boisku. Zachcianka to chwilowe pragnienie posiadania czegoś, które w dodatku często się zmienia.

Każdy człowiek przez swoje życie gromadzi różne dobra materialne. W waszym przypadku są to na razie m.in. komputer, smartfon, markowe ubrania, elektryczna hulajnoga, oszczędności. W przypadku osób dorosłych: samochody, mieszkania lub domy, lokaty, polisy ubezpieczeniowe. Samo posiadanie i gromadzenie dóbr materialnych nie jest ani dobre, ani złe. Wielu ludziom wydaje się, że im więcej posiadają, tym bardziej są szczęśliwi. Najważniejsze jest jednak, w jaki sposób korzystamy z tego, co posiadamy.

Jeśli w codziennym życiu będziemy bardziej się skupiać na gromadzeniu skarbów duchowych, a nie ziemskich, i mądrze korzystać z dóbr, które posiadamy, zasłużymy w życiu wiecznym na największy skarb. Różnego rodzaju rzeczy materialne są nam potrzebne, byśmy mogli godnie żyć. Zarówno ludzie bogaci, jak i biedni mogą właściwie korzystać z tego, co posiadają dla dobra swojego i innych. Mogą oni także korzystać z tego niewłaściwie, ze szkodą lub krzywdą własną lub innych. Najważniejsze jest to, co jest w ich sercach.

– Jakie dobra materialne możecie posiadać wy lub wasi rówieśnicy? – Jakie dobra materialne gromadzą ludzie dorośli? – Dlaczego nie można oceniać innych przez pryzmat tego, co posiadają? – Kiedy gromadzenie bogactw jest dobre? – W jakich przypadkach gromadzenie bogactw jest złe? – Dlaczego zawsze należy rozsądnie korzystać z tego, co posiadamy?

– Dlaczego nie możemy powiedzieć, że dary materialne nie są nam potrzebne? – W jaki sposób mamy z nich korzystać?

– Gdzie warto znaleźć miejsce dla swojego serca? – Jak tego dokonać?

Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje. (Mt 6,19-21)

Właściwe korzystanie z pieniędzy oraz poszanowanie tego, co posiadamy, wynika w mądrości. Taka postawa daje nam poczucie bezpieczeństwa i chroni przed kaprysami i zachciankami. Ten, kto rozsądnie rozporządza tym, co posiada, wypełnia siódme przykazanie. Posiadanie zbyt wielu rzeczy sprawia, że trudno nam się cieszyć tym, co mamy.

– O które skarby powinniśmy zabiegać w szczególny sposób?

Katecheta może zaproponować uczniom zaprojektowanie (wykonanie) czegoś do ponownego wykorzystania z nieużywanych już rzeczy, np. pojemnik na długopisy z kolorowej plastikowej butelki lub słoiczka, zrobienie zabawki z jednej rękawiczki i guzików… Z prac uczniów można zrobić wystawę, jako potwierdzenie, że warto wykorzystywać rzeczy, które pozornie już do niczego się nie nadają.

– Przed czym ostrzega nas Pan Jezus? – Co może stać się ze skarbami ziemskimi? – Jakie skarby według Pana Jezusa należy gromadzić?

– Co sądzicie o takich prośbach kierowanych do rodziców? – Co jest motywacją, by mieć daną rzecz? – Dlaczego rodzice nie powinni spełniać każdej prośby dziecka, by coś mu kupić?

Bóg jako najlepszy Ojciec troszczy się o nas i obdarza wieloma darami. Wiele rzeczy otrzymujecie również od swoich rodziców. Są one potrzebne do codziennego życia. Korzystacie z nich w domu, w szkole, na podwórku, w miejscach publicznych i jesteście za nie odpowiedzialni. Powinniśmy szanować to, co należy do nas, czyli swoją własność, to, co należy do innych, czyli własność cudzą, a także własność wspólną. Siódme przykazanie zachowuje ten, kto szanuje rzeczy otrzymane od rodziców, dba o podręczniki i przybory szkolne, nie niszczy własności wspólnej, np. ławek w szkole, dba o porządek w domu i klasie, nie przywłaszcza sobie rzeczy cudzych i oddaje rzeczy pożyczone. Musimy pamiętać, by nie przywiązywać się zbytnio do rzeczy materialnych i umieć dzielić się z potrzebującymi. Mądre korzystanie z tego, co posiadamy, jest jedną z dróg prowadzących do zbawienia. Tym, co będzie trwało wiecznie i nie straci na swojej wartości, jest miłość, którą okażemy drugiemu człowiekowi, a w ten sposób samemu Bogu. Nie możemy też pozwolić na sytuację, aby posiadane przez nas dobra zapanowały nad nami i naszym czasem. Osoby, które są zbyt przywiązane np. do smartfonu, nie mają czasu na spotkania i rozmowę z bliskimi czy kolegami i koleżankami.

Next page

genially options